Ako utrieť farbu z pokožky a vecí

Obsah

  Skôr alebo neskôr sa každý stretne so škvrnami od farby. Môžu sa objaviť v dôsledku nedbanlivosti alebo nedbanlivosti. Ak máte malé dieťa, na jar a v lete sa stáva obzvlášť dôležitá otázka, ako farby umyť. Dieťa sa môže znečistiť rukami dotykom čerstvo natretej vodorovnej lišty alebo hojdačky.

  Metódy odstraňovania materiálov na báze oleja a vody sa výrazne líšia. Je dôležité vziať do úvahy nielen zloženie laku, ale aj jeho povrch znečistený. Z dôvodu nedbanlivosti pri oprave môžu na čalúnenom alebo drevenom nábytku, koberci alebo lamináte zostať škvrny. Keď sa farba dostane na pokožku alebo vlasy, je potrebné šetrné a účinné čistenie.

  Uložte oblečenie

  Oblečenie je v prvom rade náchylné na znečistenie. Nespúšťajte vyhadzovať „škvrnité“ veci ani ich neposielať do chaty, aby slúžili ako rúcho. Škvrny môžete odstrániť aj z jemných jemných tkanín, ak dodržíte pravidlá:

  • Čerstvá farba sa ľahšie odstraňuje ako sušená farba. Neváhajte a umyte si akékoľvek škvrny.
  • Čím je materiál hustejší, tým menej je pravdepodobné, že dôjde k jeho poškodeniu počas čistenia.
  • Nepoužívajte činidlá (rozpúšťadlá alebo kyseliny) bez prvého testovania a preskúmania štítkov výrobkov.

  Čerstvú olejovú farbu možno odstrániť pomocou acetónu (odstraňovač laku na nechty), benzínu na doplňovanie paliva do zapaľovačov alebo terpentínu. Ukázať produkt,pod škvrnu umiestnite tri vrstvy papierových utierok. Znečistenie potiahnite bavlneným tampónom namočeným v bavlnke, ktorý sa pohybuje od okrajov do stredu. Pri manipulácii s jemnými textíliami vymeňte rozpúšťadlo za teplý glycerín. Starú zaschnutú škvrnu môžete zotrieť bielym liehom.

  Na umývanie farby na vodnej báze pred vyschnutím môžete použiť obyčajnú teplú vodu a pracie mydlo. Ak škvrna zaschla, musí sa materiál namočiť. Za týmto účelom položte špongiu namočenú vo vode na kontaminovanú oblasť na pol hodiny. Najlepšie výsledky dosiahnete, ak použijete antipyatínové mydlo alebo odstraňovač škvŕn. Akrylovú farbu je možné ľahko odstrániť izopropylalkoholom.

  Úloha sa stáva zložitejšou, ak sa na odev dostane farbivo na vlasy (najmä s tmavým pigmentom). Ak sa to stalo pred vašimi očami, okamžite vyberte predmet a miesto umiestnite pod horúcu tečúcu vodu. Ak sa farbivu podarilo preniknúť do vlákien látky, použite 3% peroxid vodíka.

  Pokožka rúk a tváre

  Pri maľovaní okien alebo stien môže olejová alebo vodná farba uniknúť cez rukavice a dostať sa na pokožku rúk. Ak ho neopatrne čistíte, kvapky sa môžu dostať na vašu tvár a vlasy. Po maľovaní hlavy na čelo alebo chrámy môže zostať tmavý alebo červený pruh. Na umývanie škvŕn z pokožky musíte venovať pozornosť zloženiu materiálu.

  Rozpúšťadlá (biely benzín, benzín, terpentín) sa používajú na odstránenie náterového materiálu na báze oleja. Tieto tekutiny vysušujú pokožku, v zriedkavých prípadoch sa môžu vyskytnúť alergické reakcie.Znečistenie pokožky pomocou olivového alebo slnečnicového oleja je bezpečné. Kontaminácia sa pretrie vatovým tampónom namočeným v oleji, až kým úplne nezmizne.

  Umývanie akrylovej farby z tela je jednoduché, kým nie je suché. Umyte si ruky mydlom v teplej vode. Sušené škvrny namočte 15 minút v teplej vode. Ak namáčanie rúk nepomôže, použite jemnozrnnú pemzu. Škvrny na tvári je možné umyť nanesením bavlnenej podložky navlhčenej mydlovou vodou. Emulzia sa z pokožky vymyje bežným domácim mydlom.

  Plast, laminát, linoleum, dlaždice

  Akrylová farba nie je ľahké z povrchu utrieť, ak bola usušená. Čerstvé škvrny môžu byť ošetrené vodou a pracím mydlom (alebo mydlom antipyatínu). Jediným spôsobom, ako sa zbaviť tvrdohlavých škvŕn, je kúpiť špeciálne umývanie. Pri kúpe sa poraďte s predajcom a dajte mu značku akrylovej farby, ktorú používate.

  Pranie má štipľavý zápach, pred použitím otvorte okná v miestnosti. Nebojte sa ošetrovať plastové povrchy, látka nereaguje chemicky. Na farebné čalúnenie nepoužívajte rozpúšťadlo.

  Odporúčame vám prečítať si: Ako si umyť super lepidlo z vašich rúk

  Vodná emulzná farba sa môže umývať čistou vodou. Je to prírodné rozpúšťadlo pre vodnú emulziu. Škvrny na linoleovej alebo drevenej podlahe sú nebojácne.

  Voda bez pridania čistiacich prostriedkovpomáha umývať ruky, vlasy, koberce, plasty a drevo.

  Olejová farba sa umýva špeciálnymi rozpúšťadlami alebo rastlinným olejom. Rozpúšťadlá sa dajú bezpečne použiť na spracovanie linolea, niektorých druhov tkanín a dlaždíc. Dlaždice, rovnako ako sklo, sa neboja aj tých najnáročnejších chemikálií.

  Na utretie náteru z plastového parapetu použite rastlinný olej alebo teplý glycerín. Rozpúšťadlo ponechá miesto farbiva matnú škvrnu.

  Vlasy

  Kvapky farby sa môžu počas dokončovacích prác dostať na hlavu. Olejová farba je neškodná, kým nezaschne. Jednou z účinných metód čistenia vlasov je použitie rastlinného oleja. Musí sa nanášať na kontaminované vlasy, nechať pôsobiť 15 minút a potom odstrániť špinu navlhčenou bavlnenou podložkou. Po zákroku si vlasy dvakrát opláchnite šampónom a naneste masku alebo balzam.

  Emulzia na báze vody a iný materiál na vodnej báze pomôžu vyplaviť bežný šampón. Umyte si hlavu teplou vodou, masáž vašej pokožky hlavy. Po prvom umytí odstráňte zmäknuté kúsky farby. Potom si vlasy opäť umyte výživnou maskou. Ak máte pocit, že na vlasoch zostali čiastočky materiálu, použite detský alebo rastlinný olej.

  Pred natieraním nábytku, stien a iných povrchov dbajte na bezpečnostné opatrenia. Noste ochranný odev, gumené rukavice a klobúk.Dlhé vlasy by mali byť priviazané v copu alebo chvoste, zviazať šál na vrchu. Zakryte podlahu a nábytok novinami. Ak budete postupovať podľa všetkých týchto tipov, nebudete sa musieť sústrediť na to, ako čistiť farby od tela, oblečenia alebo nábytku.