Ako umyť mačku

Obsah

  Mačky sa zvyčajne umývajú, ale sú situácie, keď potrebujú ľudskú pomoc. Aby ste nezanechali škrabance a poškodené nervy, je užitočné zoznámiť sa s radami odborníkov, ako umyť mačku.

  Kedy umyť mačku

  Veterinári odporúčajú umývanie mačky iba vo výnimočných prípadoch.

  Patria sem:

  • skorá účasť na výstave;
  • škvrny neznámeho pôvodu;
  • invázia parazitov;
  • kontakt s infikovaným zvieraťom.

  Keďže kúpanie vysušuje pokožku a poškodzuje psychiku mačky, jej použitie často nestojí za to.

  Dôležité!Veterinárni lekári radia, aby sa mačiatko umylo čo najskôr - od 3 mesiacov. Takže stres počas procedúr bude menší.

  Hlavným dôvodom, prečo mačky nemôžu tolerovať vodné postupy, je ich anatómia. Vlasy mačiek tvoria vankúš z tenkého vzduchu nad pokožkou. Keď zvlhne, domáce zviera stráca teplo a pohodlie.


  Aby sa minimalizovalo nepohodlie, odporúča sa okamžite umiestniť ho po kúpeli na teplom mieste bez prievanu
  .

  Postupnosť krokov

  Existujú odporúčania, ktoré uľahčia postup pre mačku aj pre jej majiteľa:

  Odporúčame vám prečítať si tieto informácie: Ako umyť vodorovné žalúzie
  • Je potrebné sa vopred pripraviť na kúpanie mačky. Počas procedúry sa čas nebude rozptyľovať. Kŕmiť svojho domáceho maznáčika dve hodiny pred kúpanímžiaduce.
  • Keďže mačky ľahko chladia, miestnosť, v ktorej sa budú kúpať, by sa mala zohriať najmenej na 22 stupňov.
  • Mali by sa používať iba špeciálne výrobky pre zvieratá. Šampóny pre mačky sa predávajú vo veterinárnych lekárňach. Sú navrhnuté s tým, že chlpaté domáce zvieratá majú inú úroveň kyslosti pokožky.
  • Umývadlo aj kúpeľňa sú vhodné na kúpanie. Používanie umývadla je nepohodlné, pretože mačka sa pokúsi utiecť a zvierala sa na okrajoch.
  • Pred kúpaním položte na dno nádrže gumovú rohož. To pomôže mačke cítiť sebavedomejšie.
  • Voda by mala zvieraťu pokrývať na polovicu.
  • Skúsení stúpenci neodporúčajú používať sprchu. Prúd vody vystraší domáceho maznáčika. Je lepšie ho zalievať rukami alebo z vedra. Voda je potrebné zbierať vopred - jej hluk slúži ako strašidelný faktor pre domáceho maznáčika.
  • Teplota vody by mala byť o niečo vyššia ako teplota ľudského tela. Ak chcete zistiť, či to bude pohodlné, musíte do neho položiť lakť. Ak voda necítite, môžete bezpečne začať plávať.
  • Aby sa mačka správne umyla, musí sa najskôr navlhčiť, šampón by sa mal rovnomerne rozložiť po vlasoch, namočiť a jemne umyť. Je potrebné zabezpečiť, aby sa produkt nedostal do očí alebo uší mačky.
  • Ak je šampón ťažko vzrastajúci, musí sa zriediť v plastovej fľaši malým množstvom vody.

  Dôležité!Ak sa šampón používa u ľudí, poškodí sa koža mačky. Po kúpaní sa môžete očistiťotráviť.

  Ako si vybrať šampón

  Ak si vyberiete správny šampón, vlasy po umytí budú jemné a žiarivé. Musíte si vybrať produkt v závislosti od dĺžky srsti, hustoty podsady a problému. Existujú špeciálne šampóny proti parazitom alebo warlokom. Existuje niekoľko druhov šampónov pre mačky: tekutý, suchý, šampónový sprej. Prvý typ je najbežnejší.

  Mnoho majiteľov domácich zvierat má záujem o to, ako často sa mačka môže umyť. Kvapalné šampóny najlepšie reagujú so špinou, ale odplavujú ochrannú vrstvu, ktorú tvoria mazové žľazy. Aby nedošlo k narušeniu ich práce, veterinári odporúčajú používať tekuté šampóny nie viac ako dvakrát do roka, keď je domáce zviera veľmi špinavé.

  Ak mačka nemá problém s vyčesávaním a umývanie je potrebné iba na kozmetické účely, môžete skúsiť suchý šampón. Neutralizuje statickú elektrinu kabátu, zlepšuje česanie a takmer úplne odstraňuje nečistoty. Pri jej používaní sa nemusíte báť, že by voda prenikla do uší mačky. Potom nie je potrebné vysušovať kabát, čo je zvlášť dôležité pre majiteľov dlhosrstých jedincov. Suchý výrobok nepoškodzuje ochrannú vrstvu pokožky, takže si ju môžete často umyť.

  Šampónový sprej je účinný prostriedok, ktorý si často vyberajú majitelia mačiek s dlhými vlasmi. Sprej dodáva vlne príjemnú, pretrvávajúcu arómu. Jeho jedinou nevýhodou je, že vydáva hlasný zvuk, ktorý mačku vystraší. Použitie mydla sa neodporúča.

  Čo robiť, ak sa mačka veľmi bojí vody

  V prípade, že je domáce zviera zúfalo v rozpore s vodnými postupmi, je možné upustiť od čistenia pokožky suchým šampónom. Je podobný ako prášok alebo mastenec a nevyžaduje oplachovanie. Zmes je potrebné naniesť na vlnu a opatrne ju otrieť kefou. Musí sa to urobiť na povrchu, z ktorého je vhodné zbierať zozbieraný prášok.

  Panika mačky môžu zhoršiť tieto faktory:

   52) zvuk mobilného hovoru;
  • ostré pohyby;
  • hlasný rozhovor.

  Pokiaľ ide o mačku krátkosrstú, musíte pripraviť jedno povodie vody, pre zviera s dlhými vlasmi budete potrebovať dvakrát toľko

  Ak sa bojí vody, musí sa s ňou zaobchádzať láskavo a potichu. Môžete ho pohladiť a jednu ruku zovrieť v kohútiku. Takže mačka nebude utekať. Kvôli pohodliu môžete mačku umyť nie rukami, ale špongiou. Rukoväť sa nedá uvoľniť, aj keď sa zdá, že domáce zviera sa zmierilo so svojou pozíciou. Môže sa uhryznúť, poškriabať alebo zlomiť.

  Dôležité!Voda vstupujúca do uší môže spôsobiť vážne ochorenie vrátane straty sluchu.

  Po vybratí mačky z vody ju okamžite zabalte do jednej alebo dvoch uterákov a stlačte ju pre seba. Mačka sa môže pokúsiť utiecť, takže ju musíte držať pevne. Ak máte podozrenie, že sa vám tekutina dostala do uší, môžete ich utrieť bavlnenou podložkou.

  Krátkosrstka sa rýchlo vysuší, ale dlhovlasým potrvá niekoľko hodín. Niektorí majitelia na urýchlenie procesu používajú na sušenie zvieracích vlasov špeciálne sušiče vlasov. Môžu sa použiťza predpokladu, že mačka normálne vníma hluk. Prúd horúceho vzduchu nemožno nasmerovať na oči a uši.

  Ak sa pri procese prania nechcete hýbať, môžete ho kedykoľvek zveriť profesionálnemu groomerovi, ktorý urobí všetko rýchlo a efektívne.