Ako trvalo liečiť neurodermatitídu

Obsah

  Otázka, ako liečiť neurodermatitídu, zostáva relevantná. Dôvodom je skutočnosť, že toto ochorenie je jednou z najbežnejších patológií ľudskej kože. Podľa štatistík je jej podiel medzi ďalšími patológiami dermy asi 40%. Z tohto dôvodu existuje vysoký dopyt po vývoji nových metód na boj proti tejto chorobe.

  Pokiaľ ide o taktiku liečby neurodermatitídy, musíte pochopiť, že ide o chronické ochorenie, ktoré je zvyčajne spojené s dysreguláciou imunitnej odpovede tela a systému zápalovej reakcie. Rovnako dôležité môžu byť také zlyhania dedičné. Preto neexistuje žiadna magická tabletka, ktorá by mohla pomôcť človeku natrvalo sa zbaviť tohto ochorenia po krátkom priebehu liečby.

  To však vôbec neznamená, že nie je možné bojovať proti neurodermatitíde. Naopak, existujú techniky, ktoré môžu úspešne zmierniť nepríjemné príznaky a znížiť počet exacerbácií a relapsov, čím sa zvyšuje doba remisie. Prvá skupina metód zabraňuje prenikaniu alergénov do tela, čo môže spôsobiť aktiváciu reakcie z precitlivenosti. Tieto zahŕňajú:

  • strava;
  • pravidelné čistenie;
  • opatrenia zamerané na zníženie prašnosti priestorov;
  • obmedzovanie kontaktu s alergénmi živočíšneho a rastlinného pôvodu;
  • zmena šatníka;
  • zmeny životného štýlu.

  Druhé dôležitéaspektom je eliminácia narušení činnosti vnútorných orgánov, pretože môžu byť príčinou neurodermatitídy. Napríklad nesprávne fungovanie štítnej žľazy a v dôsledku toho hormonálna nerovnováha môže spôsobiť narušenie imunitnej regulácie a objavenie sa charakteristických symptómov. Pacienti sa môžu veľmi často sústrediť na chronický zápal, ktorý sa stáva príčinou exacerbácií.

  Liečba zameraná na normalizáciu imunitnej reakcie

  S cieľom regulovať fungovanie imunitného systému sa vyvinulo veľa liekov. Niektoré z nich sa používajú na zlepšenie stavu pacientov s neurodermatitídou. Bohužiaľ, je to chronická patológia a nie je možné vyliečiť chorobu raz a navždy. Najbežnejšie používané antihistaminiká. Inhibujú aktiváciu imunitnej reakcie, preto znižujú závažnosť symptómov, zlepšujú pohodu pacienta, urýchľujú hojenie kožných lézií.

  Prevencia je najlepším riešením. Ak sa chcete vyhnúť výskytu záchvatov neurodermatitídy, je potrebné sa vyhnúť kontaktu s alergénmi

  .

  Je lepšie uprednostniť lieky druhej a tretej generácie, pretože sú bezpečnejšie, menej pravdepodobné, že spôsobia vedľajšie účinky a v menšej miere ovplyvnia iné orgány a systémy. Okrem toho vydržia oveľa dlhšie. V závažných prípadoch, keď sú antihistaminiká bezmocné, sa môžu predpísať kortikosteroidy. Jedná sa o hormonálne protizápalové lieky, ktorémajú mimoriadne silný účinok. Narúšajú však hormonálnu rovnováhu tela, majú rad vedľajších účinkov, a preto by sa mali predpisovať s mimoriadnou opatrnosťou.

  V vyrážkach sa používajú miestne prostriedky na boj proti svrbeniu a iným nepríjemným pocitom. Používajte rôzne krémy, pleťové vody a pasty. Môžu obsahovať látky blokujúce histamín, upokojujúce a sušiace látky, aplikovať masti obsahujúce kortikosteroidy. Môžu sa použiť na liečbu vyrážok na pažiach, nohách a iných častiach tela. Hlavnou vecou je zabrániť kontaktu s očami a sliznicami.

  Zmena životného štýlu u pacientov s neurodermatitídou

  Neurodermatitída je ochorenie, pri ktorom zohrávajú dôležitú úlohu alergické reakcie, a preto je u ľudí trpiacich týmto ochorením veľmi dôležité vyhnúť sa kontaktu s možnými alergénmi, ktoré pri kontakte alebo požitie vedie k rozvoju exacerbácií. Preto by sa k hlavnému liečeniu mala pridať aj zmena životného štýlu. Bohužiaľ nie vždy je možné presne zistiť, ktorá látka vedie k vzniku senzibilizácie, navyše je to dlhý proces.

  Je potrebné zohľadniť skutočnosť, že alergia sa môže často vyskytnúť ako reakcia na pôsobenie viacerých látok naraz. Preto lekári odporúčajú dodržiavať všeobecné odporúčania. Pacient musí dodržiavať špeciálnu hypoalergénnu diétu. Znamená to zamietnutie niekoľkých výrobkov, ktoré môžu vyvolať exacerbáciu:

  • korenené jedlá;
  • údené mäso;
  • mastné mäso;
  • korenie;
  • čokoláda;
  • káva a silný čaj;
  • vajcia a plnotučné mlieko;
  • ovocie.

  Malo by sa vykonávať aj pravidelné mokré čistenie, pretože prach môže tiež slúžiť ako spúšťací faktor pre alergie. Je vhodné odstrániť z miestnosti osobu trpiacu kobercami neurodermatitídy, vymeniť matrac, pravidelne vymieňať posteľnú bielizeň. Znižuje sa tým pravdepodobnosť senzibilizácie na kliešte, ktoré môžu byť v domácom prachu.

  Je žiaduce, aby byt nemal domáce zvieratá, najmä mačky alebo psy, ktorých srsť často slúži ako alergén na ľudí. Ale aj akvárium s rybami je lepšie vyčistiť v inej časti domu, aby sa s ním pacient príliš často nedostal do styku. Pozornosť by sa mala venovať rastlinám, najmä kvitnúcim, so silnou arómou.

  Menu pre pacientov s neurodermatitídou by malo obsahovať prírodné, vysoko kvalitné jedlo. Je nežiaduce konzumovať veľa korenín a citrusových plodov

  .

  Lekári odporúčajú prehodnotiť šatník - pacienti by si mali zvoliť pohodlné oblečenie z bavlny. Nenoste predmety, ktoré sú vyrobené zo syntetických materiálov alebo vlny. Je tiež lepšie upustiť od používania odevov, ktoré drhnú pokožku a zle sedí na tele, pretože neustále podráždenie môže spôsobiť exacerbáciu neurodermatitídy.

  Rovnako dôležité je vypracovať správny denný postup.

  Dobrý pokojný spánok je pre pacientov nesmierne dôležitý, mali by sa vyhnúť stresovým situáciám, emočným šokom a nadmernej fyzickej námahe. Odporúča sa častá frakčná výživa v malých porciách, čo priaznivo ovplyvňuje tráviaci trakt a stráviteľnosť produktov.

  Normalizácia trávenia je vo všeobecnosti jedným z dôležitých štádií v boji proti neurodermatitíde. Preto by niektorí pacienti mali okrem diéty a správnej výživy užívať aj enzýmové prípravky, niekedy probiotiká (najmä ak nedávno podstúpili antibiotickú liečbu). Všetky tieto lieky sa dajú bezpečne užívať doma.

  Enzymatické prípravky sa používajú na normalizáciu trávenia:

  • festal,
  • mezim,
  • digestal,
  • panzinorm,
  • pankreatin,
  • creon.

  Eubiotiká:

  • bifidobacterín,
  • acylact,
  • bificol,
  • hilak forte,
  • bififormes.

  Hepatoprotektory:

  • essentiale,
  • esliver,
  • fosfogliv,
  • leavenziale.

  Poškodenú pokožku nepoškrabajte. Je nežiaduce nosiť oblečenie, ktoré drví vyrážky

  Keďže dôležitú úlohu pri vývoji neurodermatitídy, ako už názov napovedá, hrá narušenie normálneho fungovania nervového systému, jej normalizácia môže priniesť dobré výsledky pri liečbe pacientov. Na tento účel sa najčastejšie používajú trankvilizéry, ako sú librium, seduxen, elén.

  Ak sa používa,opatrný, pretože mnoho liekov má výrazný sedatívny účinok. Preto ich nemôžu brať vodiči a ľudia, ktorých práca súvisí s koncentráciou. Dnes existujú „denné“ upokojujúce prostriedky, ktoré nemajú tento nedostatok a nespôsobujú ospalosť alebo stratu koncentrácie. Preferovaná by mala byť táto skupina liekov.

  Lekári tiež odporúčajú používať triceklické antidepresíva, pretože majú tiež miernu antihistamínovú aktivitu, čo je veľmi užitočné v prípade neurodermatitídy. Patria sem imipramín, desipramín, notriptylín, amitriptylín. Nanešťastie, lieky z tejto skupiny môžu byť toxické v prípade predávkovania, majú relatívne úzky terapeutický rozsah a sú horšie ako iné antidepresíva.

  Z tohto dôvodu by sa mali užívať s mimoriadnou opatrnosťou a nemali by ste tak robiť bez konzultácie so svojím lekárom. Okrem toho by sa táto skupina liekov mala zvážiť, keď existuje otázka, ako liečiť neurodermatitídu u dospelých, pretože je nežiaduce predpisovať tieto lieky deťom.

  Záver

  Neurodermatitída teda nie je veta. Toto ochorenie sa samozrejme nedá vyliečiť jednou tabletou, ale nestojí to ani za panika. Moderná medicína môže ponúknuť dobré a rozmanité prístupy k jej liečbe. Poskytujú celý rad opatrení, ktoré prispievajú k zlepšeniu pohody a zmierneniu príznakov exacerbácie, znižujú počet exacerbácií a predlžujú saodpustenie.