Ako správne odstrániť kliešť u dieťaťa alebo dospelého

Keďže existuje rôzna miera potreby prístupu k užitočným informáciám, bolo rozhodnuté zariadiť informácie v tomto článku v poradí podľa naliehavosti ich uplatňovania, od situácie vyššej moci až po uspokojenie kognitívnych potrieb. Tento odsek je vynútenou výnimkou. Kvôli povahe prezentácie sa niekedy môže zdať, akoby čítanie článku nasledovalo dozadu, ale je to len ilúzia.

Už začal „byť priateľom s organizmami“

Takže nechajme texty na neskôr. Práve ste zistili, že sa do vašej pokožky zasekol kliešť. Po prvé, nepanikárte: vy aj kliešte ste stále nažive. Ak je nakazený encefalitídou, pravdepodobne ste utrpeli rovnaký osud, ale opakujem, že ste nažive av tomto ohľade zjavne nemáte v úmysle v blízkej budúcnosti nič zmeniť. A máte dobrý dôvod dúfať, že všetko bude v poriadku (viac k tomu je dôležité, aby ste teraz začiarkli políčko). Nešťastný hmyz prakticky nemá také šance, ale nestráca srdce!

Napriek tomu, že váš „prenajímateľ“ nie je určený na lepší osud, mali by ste ho stále získať. A ako viete, ochrana hlavy kliešťa by sa nemala robiť na výsluch, kto ju poslal, ale s akou úlohou. Ak mu zostane hlava pod kožou, čoskoro sa to určite začne rozkladať, a to mi, verte mi, nie je pre vás nič dobré.

Teoreticky ideálnym riešením by bolo kontaktovať najbližšiu pobočku Sanitárnej a epidemiologickej služby, ale v praxi to nie je ľahké.implementovať v krátkom čase. Preto musíte byť doma pripravení na odstránenie. Navyše pre tento postup pravdepodobne nebude potrebné žiadne špeciálne vybavenie. Bude stačiť to, čo je v každom dome.

Metódy extrakcie

Prvá vec, ktorá vám príde na myseľ, najmä ak ste sa dostatočne upokojili, je namazanie hmyzu olejom, prípadne petrolejom alebo dokonca alkoholom. Medzi obhajcami tohto prístupu sa všeobecne uznáva, že hmyz sa začne cítiť nepohodlne a plazí sa z tela. V prípade petroleja sa predpokladá, že kliešte zomrie, a keď je vystavený alkoholu, musí sa predpokladať, že vyjde a požiada o uhorky.

Nechceli by sme nikoho sklamať, ale tieto metódy sú kontraproduktívne. Koniec koncov, vaša úloha sa môže považovať za splnenú, iba ak sa extrakcia vykonáva správne, to znamená, že kliešť sa musí odovzdať nažive a bez zranení. Pre úspešné akcie budete potrebovať pinzetu, vatu, peroxid vodíka. Ak nie, potom alkohol. Ak je to potrebné - okuliare; uhorka, soľ, korenie - podľa chuti. Každý zažije stres svojím vlastným spôsobom.

Teraz vážne. Ak musíte napríklad od dieťaťa odstrániť kliešť, mali by ste ho pevne, ale opatrne uchopiť hmyzom pinzetou čo najbližšie k povrchu kože. Potom ju pomaly vytiahnite a keď koža mierne stúpa, aby vytiahla kliešť, musíte ju začať otáčať. Spravidla proti smeru hodinových ručičiek, keďže kliešte na ľavú ruku sú zriedkavosťou. Nezabudnite si spočítať, koľkourobili ste zákruty: po prvé, vaše dieťa bude odvádzať pozornosť od nevhodných obáv. Po druhé, v budúcnosti bude schopný priradiť kliešť jednej alebo druhej úrovni zručnosti pri prenikaní do podkožných vrstiev. Nezabudnite na vyšetrenie rany - či v nej zostáva proboscis, dezinfikujte ju jódom a vykonajte príslušné pokyny.

Ak sa kliešťovi podarilo prilepiť na dospelého, malo by sa to robiť rovnako, ale oveľa prísnejšie: v prípade začiatočníkov zabudnite na peroxid. Bohužiaľ, kvôli zachovaniu vážnej tváre, autor na dlhé obdobie nestačí. Ale téma je vážna. Skúsme to znova. Predpokladajme, že kliešť nebolo možné odskrutkovať pinzetou, nuž, vlákno sa nezmestilo, nebolo ho možné zachytiť, kliešť nesúhlasí. Potom existuje niekoľko tajnejších spôsobov.

Vezmite silnú niť, urobte z nej slučku a opatrne hodte kliešť na miesto, kde by všetky slušné bytosti mali mať krk. Možno, že vaše činy spôsobia, že si krvavý meč vážne myslí, že „na ceste je všetko zle a nakoniec - ešte viac“. Ak však kliešť v reakcii nevedie k obočiu, budete musieť niť znova ťahať pomaly. Samozrejme, v podmienkach veľkej civilizácie je na tento účel špeciálne zariadenie - Uniclean Tick Twister, ale predpokladáme, že ho momentálne nemáte a nemali by ste sa zaoberať jeho hľadaním a získavaním.

Posledná z navrhovaných metód zahŕňa určitú obratnosť. Spotrebného materiálu budete potrebovať kúsok sterilnej bavlnenej vlny (ak nie, je vhodná akákoľvek)iná), destilovaná voda však zostane jednoduchá, rovnako ako pracie mydlo 72% (v prípade jej neprítomnosti to urobí každý iný). Bavlnená vlna namočená vo vode sa musí riadne mydliť, stlačiť škodlivého protivníka pevne a potom ho odskrutkovať. Za normálnych okolností nie je v rúne prekvapená kliešť.

Čo robiť ďalej

Odporúčame prečítať si:

Spôsoby riešenia vši

Teraz, keď viete, ako dostať od človeka kliešte, bolo by dobré vedieť, čo robiť ďalej. Ako už bolo uvedené, mali by ste zaistiť, aby v rane nezostal ani jeden fragment kliešťa. To je plné hanby. Potom - ranu ošetrite peroxidom vodíka alebo iným dezinfekčným prostriedkom. V ideálnom prípade by ste mali navštíviť lekára.

Čo robiť s kliešťom. Ak sa rozhodnete, že tento jednotlivec nie je infikovaný encefalitídou alebo iným odpadom, môžete samozrejme niesť nešťastný hmyz do jeho prirodzeného prostredia a tam ho spáliť. S rovnakým úspechom však môžete kliešť pevne uchopiť pinzetou a spáliť doma. Nepokúšajte sa preplachovať tento hmyz na záchode: je to ako rozpadajúci sa slon. Ďalšou, najrozumnejšou možnosťou je umiestniť kliešť do pohára a odniesť ho na oddelenie SES. Tam ju budú študovať na infekciu a sami ju zlikvidujú.

Prevencia

Pri odchode do lesa noste pevne uzavretý odev, ktorý nezanecháva exponované časti tela. Používajte ochranné spreje. Po návrate starostlivo skontrolujte všetky predmety, seba, deti, zvieratá.