Ako skrátiť fikus

Obsah

  Ficus je nenáročná a krásna rastlina, ktorá sa vyznačuje silnými stonkami a veľkými listami. Aj keď fikus rastie vertikálne, mnohí majitelia sa snažia zmeniť svoju korunu, aby dosiahli vynikajúci vzhľad. Starostlivosť o rastliny nevyhnutne zahŕňa prerezávanie. Môžete to urobiť správne tým, že sa naučíte nuansy procesu.

  Čo potrebujete vedieť o ficuse

  Miesto narodenia rastliny je India, iné meno je had alebo guma. Stromy rastúce v prírodných podmienkach dosahujú výšku až 40 m. Rubbery ficus môže dorásť až do 10 metrov. Málo záhradníkov chce mať takého obra na záhrade. Potom môžete orezať fikus. Vďaka tomu bude rastlina miniatúrnejšia.

  Listy na fíkusu sa vyskytujú z dvoch druhov púčikov - apikálnych, umiestnených na vrchole procesov, a axilárnych, umiestnených na trupe. Kvet sa rozťahuje a stimuluje rast nových listov z vrcholov stoniek. Rast bočných výhonkov je teda inhibovaný. Stáva sa, že sily fíkusu sa sústreďujú iba na rast. Potom základy na strane kmeňa nemajú ani čas klíčiť.

  Len málo fíkusov sa môže pochváliť kríkom. Ak ficus nakrájate správne, zvýši sa tým počet listov. Pestovatelia kvetín vykonávajú luxusný vzhľad kvôli svojmu luxusnému vzhľadu. Niektorí kvetinári tvrdia: tento postup poškodzuje iba strom. Je to pre neho skutočne veľa stresu, ale ak urobíte všetko podľa pravidiel, nebude to trpieť.


  Mali by sa rezať iba tiestromy, ktoré dosiahli výšku 75 - 80 cm. Nemali by ste to robiť s príliš mladým stromom - pučí sa sám, stačí počkať

  Na jar sa ficus aktivuje rast, takže by sa malo prerezávanie fikusu uskutočňovať doma. od marca do mája. V tomto okamihu je mikroklíma najpriaznivejšia. Ak budete rezať rastlinu v inom čase, neexistuje žiadna záruka, že bude rásť rovnomerne. Môže sa stať, že nie všetky obličky sa vyliahnu, ale len niekoľko. Na jeseň av zime sa ficus živí hlavne výhonkami. Ak budú zničené, oslabí a ochorie.

  Orezávanie je najjednoduchšie pre mladé rastliny. Starí sa po tom zotavujú.

  Ako sa orezávať

  Postup formovania pre každý druh fikusu je odlišný. Prerezávanie ficus benjamin je nasledujúce. Presnosť je daná kvetu odrezaním apikálnej púčiky. V takom prípade musíte starostlivo zvážiť druh koruny rastliny. Po zvládnutí tvorby koruny hada sa môžete naučiť, ako vytvoriť neobvyklé kvetinové aranžmány - kríky a huby.

  Dôležité!Ak odrezáte priveľa v blízkosti kmeňa, rast rastlín sa môže zastaviť. Situáciu nebude možné napraviť.

  Fikus správne rezajte pod moc každého. Pred prerezaním musíte strom dôkladne skontrolovať, označiť miesta, kde sa púčiky vyskytujú, premýšľať o tom, ktoré konáre musíte rezať. Mali by byť pripravené ostré nástroje - nožnice, nožnice na nožnice alebo nôž. Pred začiatkom práce musia byť dezinfikované alkoholom. Toto vylúčipravdepodobnosť ochorenia.

  Musia sa odstrániť iba tenké konáre, inak môžete zastaviť rast rastlín. Odporúča sa odstrániť obličky smerom von. Plátky by mali byť rovné na tenkých konárech av uhle 45 stupňov na silných a silných. Ak je potrebné strom skrátiť, urobte šikmý rez.


  „Rany“ sa ošetrujú záhradnými odrodami alebo drveným dreveným uhlím

  Dôležité!Ak sa použijú tupé nástroje, rez sa roztrhne a baktérie ním môžu preniknúť.

  Aký druh fikusu by sa mal podať

  Niektoré fikusy pestované vo vlhkej miestnosti uvoľňujú bočné vzdušné korene. Nemusia sa odstraňovať, aby zariadenie neplytvalo pri vytváraní nových síl. Stačí ich nasmerovať dolu a kopať dlhé korene do zeme. Pri nadmernom množstve vnútorných výhonkov je potrebné ich riediť. V takom prípade musíte venovať pozornosť polohe hornej časti obličiek: mala by vyzerať smerom von.

  Odporúčame vám prečítať si: Letné prerezávanie jabloní

  Tvar koruny môže byť stupňovitý alebo môže mať tvar geometrického útvaru. Takýto strom sa dokonale zmestí do každého interiéru. Tvar stonky sa často volí tak, aby bola rastlina krásna. Tvorba koruny fikusu je nasledovná. Všetky výhonky sú orezané a na vrchole zostane iba päť. Keď fikus dosiahne požadovanú veľkosť, zovrie sa horná oblička. Zbytočné bočné výhonky sa tiež orežú tak, aby vytvorili kruh.

  Skúsení kvetinári často tvoria niekoľko úrovní. Môžu sa spracovávať iba mladé stromy. Ak je strom vysokýdo 3 metrov, môžete vytvoriť niekoľko stoniek stoniek - od 2 do 5. Vzdialenosť medzi radmi by mala byť najmenej 50 centimetrov.

  Ak si chcete vytvoriť strom v tvare kríka, môžete odrezať vrchnú časť a pravidelne používať pinzetu. Začne rast laterálnych obličiek. Strávte to zvyčajne na jar alebo v lete.

  Čo robiť po postupe

  Obdobie obnovy stromu po prerezaní nie je o nič menej dôležité ako samotný postup. V tomto okamihu rastlina vylučuje mliečnu šťavu, ktorá má tú vlastnosť, že uzatvára cievy fikusu. Šťava je škodlivá, preto ju treba utrieť utierkou alebo špongiou, aby ste si ruky chránili rukavicami.

  Je možné transplantovať rastlinu po orezaní najmenej o dva týždne neskôr. Aby nedošlo k zosilneniu otrasu fikusu, stačí aktualizovať vrchnú vrstvu substrátu. Po zákroku musíte rastlinu kŕmiť rôznymi hnojivami. Toto je možné urobiť najskôr mesiac po zákroku.

  Je vhodné umiestniť fíkus na tmavom mieste na mesiac, nezabudnite ho zalievať a vypustiť. Potom to môžete urobiť opätovnou výsadbou a zdvihnutím koreňov tak, aby ich horná časť bola nad zemou.

  Dôležité!Minerálne doplnky by sa mali pridávať najviac raz mesačne. Pred tým je Zem hojne napojená vodou.

  Je potrebné kontrolovať tvorbu nových výhonkov. Sú stlačené, aby sa zabezpečilo dobré vetvenie a sklonená koruna. Ficus „Natasha“ pozitívne reaguje na zmenu smeru rastu, ak to urobíte pomocou lana alebo drôtu.


  Mladé rastliny sa najlepšie upravujú - majú mäkké stonky, ktoré ľahko menia rýchlosť rastu
  .

  Čo sa môže použiť namiesto orezania

  Okrem orezania sa môžu použiť aj iné jemné spôsoby formovania korunky. Najobľúbenejšou z nich je kerbovka. Počas nej sa cez obličku vykoná vertikálny rez, ktorý odstráni kôru okolo ošetrenej oblasti. Postup sa vykonáva na jar. Niektorí záhradníci používajú hormóny, ktoré zvyšujú laterálny rast obličiek a blokujú rast.

  Orezávanie a tvarovanie sú užitočné nielen na dekoratívne, ale aj na sanitárne účely. Stáva sa, že kvet alebo horná časť izbovej rastliny je poškodená chladom v miestnosti. Potom je potrebné orezávanie proti starnutiu. Ficus opäť dal veľa výhonkov a vyzeral krásne, musíte odrezať všetky konáre a nechať iba pahýl. To umožní vznik nových klíčkov pochádzajúcich z koreňov. Toto prerezávanie je obzvlášť potrebné z pohľadu trpaslíka na fikus.

  ​​

  Ak je miestnosť príliš horúca a fikus začne vysychať, nenechajte na každej vetve kaučuku viac ako 2 púčiky. Tým sa oživia nové odrezky. Z nich môžete pestovať samostatnú rastlinu alebo urobiť staršiu sviežu a skladateľnú.

  Užitočné tipy pre starostlivosť o Ficus:

  • Z času na čas musí byť strom skontrolovaný na sušené a poškodené vetvy. Sú atraktívnym krmivom pre škodcov a ľahkým cieľom pre infekcie. Musíte sa ich okamžite zbaviť, inak môžu infikovať celú rastlinu.
  • Cut Stalkmôžu byť použité na pestovanie ďalších rastlín. Môžete ho zasadiť vedľa materskej rastliny - dostanete krík zaujímavého tvaru.
  • Hlavnou vecou pri starostlivosti o fikus je jej ochrana pred priamym slnečným žiarením, pravidelnou vodou a utieraním listov pred prachom, čo im dáva „sprchu“.

  Ak fikus nie je orezaný v čase, zlomené alebo choré stonky môžu rastliny poškodiť. Dokonca to môže zvládnuť aj začiatočník. Rastlina sa omladí a stane sa výraznejšou. Ak sa to urobí správne, môžete pestovať strom, ktorý sa stane pýchou domácej záhrady.