Ako samostatne odstrániť škvrnu z oka

Oči sú veľmi citlivé. Preto, keď sa do nich dostane cudzí predmet (midge, mote, hobliny, zrnko piesku), zažívame veľké nepohodlie. Existuje reflexná reakcia - slzy a túžba trieť alebo poškriabať podráždené oko. Niekedy dokonca aj zranená osoba dokáže samu vytiahnuť mote z oka. To však, samozrejme, za predpokladu, že sa nedostane príliš hlboko a ruky obete sú sterilne čisté.

Problém sa však často vyskytuje počas pracovného procesu - oprava alebo poľná práca, keď prach a triesky letí vo všetkých smeroch. A potom, aby ste rýchlo vytiahli hobliny z oka, musíte sa uchýliť k vonkajšej pomoci. A zvyčajne si druhá osoba vezme čistú vreckovku, otvorí viečko priateľa a opatrne odstráni rušivý predmet.

Existuje však aj situácia, v ktorej nie je nikto. Alebo ešte horšie - všetko, takpovediac, v pracovnom postupe a vedľa nej ani jedna sterilná handrička. A ja nechcem dostať infekciu do očí. Tak ako získať škvrnu z oka?

Pokyn

  1. Dôkladne si umyte ruky. Potom nasaďte hrsť vody a vypláchnite si tvár veľkým množstvom očí. Pokiaľ ide o prach, zmyje sa.
  2. Zober zrkadlo a potiahnite spodné viečko - niekedy sa tam dostane cudzí predmet. Videli ste? Odstráňte ho čistým navlhčeným vatovým tampónom alebo špičkou vreckovky.
  3. Ak ste nič nevideli, znamená to, že niečo spadlo pod horné viečko. Odtiaľto je ťažšie extrahovať bodku sami. Ale môžete ju skúsiť„Poklesol“ alebo „vypadol“ vôbec. Urobíte to tak, že uchopíte hornú líniu a trochu za ňou škubnete. Budete prekvapení - niekedy samotný problém zmizne, pretože napríklad, keď si silne trete oči, cilia sa jednoducho zastrčí a spôsobí nepríjemné pocity. Po zákroku sa narovnajú a všetko padne na svoje miesto.
  4. Ak budete mať naďalej nepríjemné pocity, pod horným viečkom zostáva niečo. Pokúste sa uchopiť horný okraj a otočte ho trochu smerom von. Ak existuje škvrna, odstráňte ju pomocou pripraveného vatového tampónu.
  5. Nakoniec môžete napísať malú misku vychladnutej prevarenej vody (náhle po čaji) a namočiť do nej tvár, trochu zamrkať. Takže môžete ľahko a bezbolestne odstrániť mote. Pokiaľ však nebola zaseknutá do očí.

Kovové hobliny alebo ostrý lepkavý predmet

Ak kúsok kovovej hobliny vnikne do oka, nepoškrabte ju, neotierajte si oči, trieť oči, môže hlboko preniknúť. Je lepšie zavolať niekomu, aby zistil, ako sa škvrna nachádza. Ak nie je zaseknutý, môžete ho skúsiť odstrániť pomocou magnetu. Ale ak uviazla v oku - nič mu nepomôže. Je potrebné zavolať sanitku. Okrem toho musíte neustále vydržať až do príchodu lekára a snažte sa nielen dotýkať sa vašich očí rukami, ale dokonca aj menej blikať.

Zostali nepríjemné pocity

Ak sa vám aj napriek tomu podarilo bezpečne dostať bodku, stále si myslíte, že je niečo v oku, je potrebné odkvapkávať vaše oči špeciálnymi prostriedkami, napríklad „Visin“.Nepríjemné pocity sa môžu vyskytnúť, ak si budete tvrdo trieť oči a odstraňujete to, čo je v ceste. Je to v poriadku, je po všetkom. Oči môžete tiež vypláchnuť zvyškami silného čierneho čaju - obsahuje triesloviny, ktoré zmierňujú podráždenie. Okrem toho niečo, v dome je vždy čaj.

Bezpečnostné opatrenia

Ak je vonku silný vietor, nasaďte si slnečné okuliare alebo sklopte hlavu nadol, otočte ho na stranu tak, aby prúdenie vzduchu nebolo nasmerované priamo na tvár. Keď vidíte „kŕdle“ stredných komárov, komárov, choďte okolo nich a zakrývajte si oči rukou len pre prípad. Fanúšikovia z nich len málo pomáhajú, naopak, sú aktívnejší a, keď naberú na sile, lietajú priamo do tváre.

Pri opravárenských prácach sa obhajujte aspoň klobúkom s priezorom, prach, bielenie, farba lietajúca zhora sa vám dostane menej do očí. Okuliare samozrejme chránia spoľahlivejšie. Môže byť nepohodlné pracovať v nich, ale oveľa bezpečnejšie.