Ako sami čistiť vodu z bazéna

Obsah

  V horúcich letných dňoch sa obyvatelia letného obdobia vážne obávajú, ako čistiť bazénovú vodu. V rieke alebo mori je proces čistenia vody zabezpečený prírodou. Väčšina rias sú prírodné filtre a ryby konzumujú odpad a menšie zvieratá. Bazén stagnuje. To vedie k vzniku nepríjemného zeleného odtieňa, rastu mikróbov a rozkvetu vody. Bez úradnej starostlivosti môže byť kúpanie v národnom bazéne nielen nepríjemné, ale aj nebezpečné pre zdravie.

  Všetky metódy čistenia umelého rezervoáru možno rozdeliť do 3 skupín:

  • mechanické,
  • chemické,
  • elektrofyzikálne.

  Posledná skupina si vyžaduje inštaláciu špeciálneho drahého zariadenia. V krajine je jeho inštalácia nepraktická. Elektrofyzikálne metódy zahŕňajú ozonizáciu, ionizáciu a ultrafialové žiarenie. Pri tomto postupe sa zelená voda zmení na „pramenočistú“.

  Mechanické čistenie

  Mechanické čistenie bazénu zahŕňa všetky ručné zariadenia a prístroje. Takéto čistenie nevedie k čisteniu vody z baktérií a baktérií. Pomáha zachytávať lístie a odpadky z bazéna, zhromažďovať piesok a nečistoty zdola. Na mechanické čistenie:

  • kefa (zhromažďuje listy, papier, topoľovú chmýří, ktorá spadla na hladinu vody);
  • sieť motýľov (pomáha zbierať penu a listy v domácom rybníku);
  • špeciálny vysávač (pomáha čistiť dno, steny a zbaviť sašpina a plak).

  Uvedené zariadenia pomáhajú čistiť bazén veľkých nečistôt, ale nie mechanického zavesenia (bahno, prach, jemný piesok). Vniknutie do vody vedie k stmavnutiu vody a k narušeniu estetických pocitov. Na odstránenie zavesenia použite špeciálne filtre:

  1. Piesok. Plnené kremenným pieskom, ktorý čistí vodu. Odstraňuje nielen bahno a piesok, ale tiež nečistoty železa. Pieskový filter si získal obľubu vďaka svojim nízkym nákladom a vysokej účinnosti. Nie je príliš pohodlné použitie. Filter sa musí každý týždeň umývať pod vysokým tlakom. Takáto príležitosť nie je v každom vidieckom dome. Takéto zariadenie je inštalované v nafukovacom bazéne, kde sa voda často mení. Niektorí remeselníci sa snažia vybudovať pieskový filter vlastnými rukami a dosiahnuť dobrý výsledok.
  2. Náplň. Drahšia metóda, hoci efektívnejšia. Sú usadené na rámovom bazéne. Filtrujú vodu z nečistôt železa, piesku, bahna a prachu. V sezóne musia vlastníci takýchto filtrov vymeniť až 4 kazety, čo je výrazne cenovo dostupné.

  Chemické čistenie

  Tichá voda v bazéne sa veľmi rýchlo zahrieva pod slnečným žiarením. Poteší nielen plavcov, ale aj baktérie žijúce vo vode.

  Pridaním špeciálnych chemikálií sa rozkladajú tuky a ničia baktérie, čím sa zabráni rozkvetu. Pomocou chemických zložiek je možné udržiavať rovnováhu kyselina-báza potrebná pre telo.

  Najviacobľúbené chemikálie:

  1. Výrobky na báze chlóru. Sú považované za najdostupnejšie na trhu kvôli svojim nízkym nákladom a rýchlemu účinku. Po pridaní bude v bazéne cítiť nepríjemný štipľavý zápach. Náradie sa nedá použiť, ak je jeden z ľudí, ktorí sa kúpajú, alergický na chlór. Chlór trochu vysušuje pokožku a môže viesť k poškodeniu plaviek.
  2. Produkty na báze brómu. Dokonale očistite vodu v bazéne, nevedie k vzniku zápachu. Pomáha predchádzať rozkvetu.
  3. Perhydrol. Na čistenie bazénov v krajine pomocou 37% roztoku peroxidu vodíka. Letní obyvatelia upozorňujú, že je to najjednoduchšia a najlacnejšia metóda, ako sa zbaviť zákalu vody a zabrániť vzniku klzkého povlaku v bazéne. Úprava vody pomocou peroxidu vodíka zvyšuje obsah kyslíka v ňom.

  Mastné a organické molekuly sa hromadia vo vode, ktorá slúži ako dobré prostredie na množenie baktérií a rias. V rybníku sa špina rýchlo hromadí, voda sa zakalí a jej farba pripomína rieku. Na odstránenie problému sa používajú špeciálne prípravky: koagulanty alebo flokulanty. Obalujú najmenšie častice a tvoria zrazeninu vo forme vločiek. Drobné útvary je možné odstrániť pomocou vysávača alebo kefy. Najobľúbenejším moderným koagulantom je Aquadoktor.

  Starostlivosť o vonkajší bazén

  Vonkajšie umelé rybníky na kúpanie majú svoje klady a zápory. V krajine rastie veľa stromov. Listy, páperie a iné organické zvyškynevyhnutne spadnúť do bazéna. Výhodou je nedostatok rizika akumulácie reakčných produktov po chloračnom postupe.

  Pravidlá starostlivosti o vonkajšie bazény:

  1. Nainštalujte pieskový filter. Toto je jeden z najdostupnejších spôsobov čistenia vody od nečistôt železa a častíc prachu a nečistôt.
  2. ​​
  3. Organické odpady zbierajte každý deň z hladiny vody. Pri vysokých teplotách začnú listy hniť pri plávaní v bazéne. Okrem toho sa do bazéna môžu dostať organické zvyšky, škvary, vosy a ďalší nebezpečný hmyz.
  4. Aspoň raz za každé dva týždne upravte vodu chemickými látkami tak, aby nezakalili a nekvetli. Môžete pridať roztok soli so síranom meďnatým (1 g soli a 3 g vitriolu na 100 l).
  5. Pridanie peroxidu vodíka do bazéna je skvelý spôsob, ako sa kúpať v čistej vode.
  6. V nafukovacom bazéne sa musí voda vymieňať najmenej raz týždenne. Ak chcete kúpať deti do troch rokov, nezabudnite vymeniť vodu.

  Boj s hrdzou

  Ak je vo vode veľa železa, skôr alebo neskôr dostane červenkastý odtieň a kúpanie v bazéne bude nepríjemné a dokonca nebezpečné. Voda z potrubia obsahuje malé množstvo hrdze. Pred naplnením bazéna je potrebné chrániť vodu a odstrániť hrdzavý sediment. Ak sa hrdza po naplnení zásobníka prejaví, musia sa vykonať núdzové opatrenia.

  Hrdzavú vodu môžete zmeniť pomocou čistej vodyšpeciálny koagulant. Najprv musíte normalizovať hladinu pH (acidobázická rovnováha). Norma pre bazén v krajine je 7,2 - 7,4. Potom sa vykoná „šoková terapia“. K rezervoáru sa pridá koagulant, ktorý reaguje so železnými prvkami a zráža sa. Vločky jednoducho odstráňte špeciálnym vysávačom.

  Malé vidiecke bazény sa môžu čistiť neprofesionálnymi ľudovými prostriedkami. Takéto čistenie je však krátkodobé. Raz alebo dvakrát týždenne musíte do vody pridať špeciálne výrobky, aby ste zabránili kontaminácii vodou.