Ako sa zbaviť zápachu v topánkach

Obsah

  Hneď ako si všimnete, že po nosení určitej topánky je zrejmý nepríjemný zápach, je potrebné prijať neodkladné opatrenia. Môže to byť zápach potu, ktorý sa najčastejšie vyskytuje v topánkach vyrobených z umelých materiálov. Aby ste sa nezačervenali na večierku alebo v akejkoľvek situácii, keď ste museli zložiť topánky, musíte z topánok odstrániť zápach.

  Je zvláštne, že väčšina nôh sa potí nie v lete, ale v zime. Keď ste doma (v práci, v obchode) alebo prepravujete v zimných čižmách, vaše nohy sa potia. To určite povedie k zápachu. Druhým dôvodom je kvalita ponožiek. Ženy si často všimnú, že po nosení kapronových ponožiek alebo pančucháče je cítiť pot. Dôvodom je skutočnosť, že pri nosení syntetických materiálov pokožka „nedýcha“. To vedie k nevyhnutnému zvýšeniu potenia.

  Prečo sa vyskytuje špecifický nepríjemný zápach

  Je nemožné zbaviť sa problému bez toho, aby sa zistila jeho príčina. Nepríjemná aróma, ktorá sa objavila v novej topánke, je spôsobená vývojom baktérií. Vlhké prostredie je pre ich život priaznivé. Druhým dôvodom je choroba spôsobená plesňovými infekciami. Môže to byť huba na nechty alebo mykóza nôh. V tomto prípade je potrebná lokálna alebo komplexná liečba. Bez neho sa nemôžete zbaviť problému.

  Zvýšené potenie nôh spôsobené:

  • na sebe ponožky alebo pančuchové nohavice vyrobené z umelých materiálov, ktoré neumožňujú priechod vzduchu;
  • Jednotlivé charakteristiky tela (v dospievaní, zvýšené potenie);
  • Nesprávna starostlivosť o obuv;
  • Obuv vyrobená z iných ako prírodných materiálov.

  Používajte špeciálne sušičky topánok

  Topánky by nemali byť mokré. Ak máte pocit, že sa vaše nohy veľa potia, nezabudnite po návrate domov usušiť svoje topánky, aby nedošlo k zápachu plesní. Toto by sa malo vykonať po chôdzi v daždivom počasí. Baktérie sa rýchlo vyvíjajú vo vlhkosti a vlhkosti. To isté možno povedať o plesniach. Nikdy nenoste ponožky na mokrých nohách. Po umytí ich dôkladne utrite utierkou, aby medzi prstami nezostala vlhkosť. Vždy uprednostňujte kožu, semiš a iné prírodné materiály. V lacných čínskych topánkach vyrobených z pochybných materiálov je riziko zlej arómy veľmi vysoké.

  Preventívne opatrenia

  Prevencia je vždy jednoduchšia a lepšia ako extrémne opatrenia a je ľahšie zabrániť vzniku hrozného jantáru ako odstrániť usadenú vôňu. Pri kúpe nových topánok skontrolujte štítok. Ak sú topánky vyrobené z tkaniny (tenisky, baletné topánky, tenisky), je pravdepodobné, že sa dajú prať. Dvojicu tenisiek je potrebné každý mesiac osviežiť, aby po tréningu alebo pravidelnom nosení nemal vôňa dostatok času na jedenie a akumuláciu. Je lepšie uchovávať všetky topánky v dome na vetraných svetlých miestach. Skladovanie tenisiek a čižiem v skriniach alebo skriniach, kde sú pevne pritlačené k sebe, podporuje rast baktérií.

  Stielka absorbuje veľa potu.Je to ona, ktorá je zdrojom zápachu. Je dobré, ak stielka nie je prilepená k podrážke a dá sa ľahko odstrániť a umyť. Toto by sa malo vykonať najmenej raz za 4 mesiace. A ak cítite poznámky o nenávistnej aróme, musíte ich okamžite umyť. Ak je stielka prilepená, pomôže vám iba umytie celej topánky. Výrobcovia vložiek do obuvi ponúkajú inovatívny produkt - vložky s vrstvou uhlia. Uhlie je sorbent, neumožňuje usadiť sa zápach vo vašej obuvi.

  Boj proti zápachu potu

  Ak preventívne opatrenia nepomohli a topánky nevydávajú nepríjemný zápach, musia sa prijať vážne opatrenia. V lekárňach a obchodoch nájdete desiatky fondov, ktoré sľubujú trvalé odstránenie problému spotených nôh. Možno však dôverovať výrobcom? Hlavným cieľom gélov, aerosólov a práškov je maskovať predtým aromatickú arómu.

  Odporúčame prečítať si: Ako sa zbaviť zápachu v chladničke

  Často sa objaví výbušná zmes, ktorá „zasiahne nos“ ešte tvrdšie. Špeciálne lieky nedokážu tento problém prekonať.

  Na obnovenie sviežosti topánok môžete použiť:

  • sóda;
  • kukuričný škrob;
  • peroxid vodíka;
  • aktívne uhlie;
  • vrece zeleného čaju;
  • čajovníkový olej;
  • amoniak;
  • ocot.

  Okrem spracovania navrhovanými prostriedkami je možné zápach odstrániť umiestnením topánok do mrazničky. Aby to mohli urobiť, musia byť cez noc zapečatené vo vreckunechajte pri teplotách pod -20 ° C.

  Po vybratí obuvi z mrazničky ju uschnite niekoľko hodín na priamom slnečnom svetle alebo na batérii. Tento postup necháva baktérie bez šance na prežitie as nimi zmizne a nepríjemný zápach.

  Ľudové lieky

  Z vyššie uvedených prostriedkov je možné odvodiť zlú arómu. Viac informácií o tom, ako to urobiť:

  • Ak sa vôňa objavila len nedávno v nových obuvi, pomôže vám bežný zelený čaj. Je vhodnejšie použiť balený nápoj. Do každého kufra musíte umiestniť jeden čajový sáčok. Čaj rýchlo absorbuje nepríjemné pachy a nasledujúce ráno budú topánky čerstvé. Ak je v dome iba uvarený čaj, po uvarení môžete použiť sušené listy.
  • Aktívne uhlie je známe svojou funkciou sorbentu. Ak cítite nepríjemný zápach, vložte do každej topánky 5 tabliet normálneho aktívneho uhlia. Počas noci zmiznú nepríjemné pachy potu alebo plesní. Uhlie pomáha zbaviť sa zápachu gumy, ktorá často pochádza z úplne nových tenisiek.
  • Pripravte si zmes 3 polievkových lyžíc sódy, 1 polievkovú lyžicu kukuričného škrobu a 5 kvapiek oleja z čajovníkov. Výsledný prášok by sa mal naliať do kufra v noci a ráno naliať jeho zvyšky do koša. Vložky do topánok musíte vyčistiť kefou. Tento „kúzelný prášok“ absorbuje pach a vracia pokožke sviežosť. Môže sa použiť na odstránenie ostrej arómy gumy.
  • Na rýchle odstránenienepríjemný zápach, môžete utrieť topánku zvnútra bavlneným tampónom namočeným v octe alebo amoniaku. Táto metóda je použiteľná nielen na kožu a koženkové výrobky. Kyslé prostredie nepriaznivo ovplyvňuje vývoj plesňových mikroorganizmov. Lekári navrhujú liečenie mykózy nôh octom a táto metóda vykazuje vynikajúce výsledky.

  Ako odstrániť zápach mačacích močov

  Zlá aróma spotených nôh nie je tou najhoršou vecou, ​​ktorá sa môže pri vašich topánkach vyskytnúť. Je oveľa ťažšie zbaviť sa zápachu, ak ich mačka označí. Moč z mačky obsahuje močovinu (kyselinu), ktorá po vysušení kryštalizuje. Tieto kryštály sa nerozpúšťajú vo vode, čo je dôvodom extrémnej trvanlivosti tohto zápachu. Aby topánky nemuseli byť vyhodené, existujú spôsoby, ako odstrániť zápach moču doma.

  1. Najjednoduchší spôsob uloženia látkovej obuvi (tenisky alebo tenisky). Postačuje bežné pranie v práčke. Ak sú tenisky tmavé, je lepšie ich vopred namočiť do svetloružového roztoku manganistanu draselného. Obuv by sa mala sušiť na dobre vetranom a slnečnom mieste.
  2. Stielka sa zmocňuje. Ak sa mačke podarilo „vyrobiť“ vo vnútri topánky, vyberte stielku a namočte ju do roztoku vody a octu. Potom umyte a osušte.
  3. Acetický roztok alebo citrónová šťava sa môže použiť na záchranu kožených topánok. Na odstránenie zápachu vnútri kufra použite sódu. Nalejte prášok dovnútra a nechajte cez noc.

  Najlepšie je nepoužívať arómy alebodezodoranty. Spočiatku utečú vôňu mačky, ale objavia sa znova a budú niekoľkokrát ostrejšie.

  Akékoľvek problémy sa môžu riešiť doma. Nie je potrebné míňať peniaze za špeciálne prostriedky alebo nosiť obuv pri chemickom čistení. A ešte viac sa nesnažte hodiť pár topánok. Tým, že ste šikovný, môžete sa zbaviť akéhokoľvek zápachu.