Ako sa zbaviť záhradných mravcov

Obsah

  V detských rozprávkach sú mravce vždy dobroty: sú pracovití a veľmi silné. Áno, tieto vlastnosti sa od nich nemôžu vziať. Ak sú však na letnej chate likvidované červené mravce, prístup k nim sa rýchlo zmení.

  Obyvatelia mravca môžu zničiť úrodu zeleniny, zničiť krásu kvetinového záhonu a premeniť milovaný ovocný strom na prach. A nejde o úplný zoznam škôd spôsobených ťažko pracujúcim hmyzom. Otázka, ako sa zbaviť mravcov v krajine, je obzvlášť dôležitá medzi záhradníkmi a záhradníkmi.

  Priateľ alebo nepriateľ

  Postoj k tomuto hmyzu je nejednoznačný a debata o výhodách červených mravcov sa nestráca na význame. Niektorí záhradníci sú presvedčení, že ich nemôžete odviezť z miesta. V prírode zohrávajú mravce obrovskú úlohu. Lesný hmyz nie je pre nič, čo sa nazýva "pralesy".

  Hmyz urýchľuje proces rozkladu organických látok, ničí veľa škodcov, zvyšuje úrodnosť pôdy. Dobre udržiavaná záhrada s pestovanými rastlinami však nie je divoký les. Škody spôsobené mravcami v prímestskej oblasti často prevyšujú všetky výhody, ktoré prinášajú.

  Benefit

  • Kontrola škodcov. Strava červených mravcov viac ako 90% pozostáva z hmyzu konzumujúceho listy. Vo voľnej prírode chráni jeden veľký mravenisko územie v okruhu 30 m od škodcov. Obyvatelia mravca s menšou veľkosťou ničia viac ako 2000 lariev za deň. Živí sa vajíčkami múch, pavúkov a kapusty.
  • Regulácia kyslosti a obohatenie pôdy minerálmi. V dôsledku života mravcov v pôde blízko mravca sa zvyšuje obsah draslíka a fosforu (množstvo draslíka sa zdvojnásobuje a fosfor - 10 alebo viackrát). Kyslosť pôdy sa zvyšuje vďaka špeciálnemu vylučovaniu hmyzu. To však nie je vždy dobré. Nadbytok kyseliny môže negatívne ovplyvniť plodenie zeme.
  • Uvoľnenie pôdy. Malé podzemné chodby vykopané husárskymi hrotmi na záhrade zvyšujú obsah kyslíka v pôde. Miniatúrne rozmery neumožňujú mravcom vytvárať tunely viac ako 2 mm. Tenké priekopy však živia pôdu kyslíkom oveľa lepšie ako hádzanie hromád zeminy, keď sa kopajú lopatou alebo vidlicou.

  Harm

  • Distribúcia vošiek. V procese evolúcie sa mravce naučili chrániť vošky a dokonca prispievať k jej reprodukcii. Takáto starostlivosť a láska sa vysvetľuje závislosťou mravcov od sladkého mlieka vylučovaného voškami. Pre svoju obľúbenú pochúťku sú pripravení chrániť vošky pred škodcami, nájsť nové zdroje výživy v záhrade a prenášať ich z rastlín na rastliny.
  • Poškodenie podzemných a nadzemných častí rastlín. Pri nedostatočnej výžive mravce nevadí jesť šťavu zo stoniek, lístia a koreňových plodín. „Sladké zuby“ si vyberajú plodiny obsahujúce cukor: bobule hrušky, ovocie, mrkva, cukrová repa, tekvice. To vedie k predčasnej smrti rastliny.
  • Ničenie kvetov. Zbierame sladký nektár z pukov kvetovokvetné lístky. Častejšie trpia mladé, nespálené púčiky. To vedie k vädnutiu kvetu.
  • Poškodenie ovocných stromov. Mravce neustále navštevujú záhradné stromy a hľadajú sladkú ovocnú šťavu. Niektoré druhy mravcov sa usadia v stromovej kôre. Ak si ako domov vybrali kmeň stromu, nepochybujte o tom, že z pružného mladého dreva sa čoskoro stane prach.
  • Po zvážení výhod a nevýhod hromadnej prítomnosti hmyzu v záhrade sa musíte rozhodnúť: zbavte sa záhradných mravcov alebo ich nechajte na pokoji a nechajte ich pokračovať vo svojej práci.

  Boj proti husiakom

  Ak ste sa rozhodli a chcete zo záhrady odstrániť hmyz, môžete použiť rôzne metódy.

  Existujú tri skupiny metód na kontrolu záhradných škodcov:

  • fyzický (považovaný za najmenej efektívny a časovo náročný; ručný zber a ničenie mravcov nepomôže zbaviť sa hmyzu);
  • chemikálie (lieky založené na chémii majú rôzne ceny; táto metóda sa považuje za najúčinnejšiu a poskytuje rýchly znateľný výsledok);
  • ľud (odstraňovanie hmyzu ľudovými prostriedkami je veľmi populárne, napriek obrovskému množstvu moderných insekticídov; je lacný a bezpečný pre rastliny a zdravie ľudí).

  Výber metódy závisí od finančnej situácie rodiny a požadovaného výsledku. Mnoho insekticídov proti škodcompozemok za pár dní alebo dokonca hodiny, padajúce na listy a ovocie, otravu rastlín. Pri použití v potrave vstupujú jedy do ľudského tela. Prinajlepšom to spôsobuje otravu jedlom a v najhoršom prípade vážnejšie poruchy.

  Ťažkosti s bojom proti mravcom spočíva v ich „múdrosti“. Mravenisko funguje ako naostrený mechanizmus. Každý jednotlivec má svoju vlastnú úlohu, ktorú implicitne vykonáva. Pri pokuse o odstránenie mravca porušíte iba jeho hornú časť. Väčšina hmyzu zostane v podzemí a po chvíli „stavitelia“ postavia nový dom. Ak chcete zničiť všetok hmyz, musíte použiť moderné insekticídne prostriedky kontaktu s črevom. Otrávené návnady, ktoré pracovníci dodávajú do maternice, sú účinné.

  Fyzikálne metódy

  Niet pochýb o tom, že jednotlivci sú chytení ručne. To nie je možné, aj keď lovíte s celou rodinou. Fyzickou metódou chovu mravcov sa myslí ničenie mravca. Zároveň sa odporúča pracovať mimoriadne opatrne. Pozemná časť konštrukcie musí byť starostlivo odstránená, umiestnená na koliesko a vyňatá zo záhrady.

  Teraz musíme zistiť, čo robiť s tým, že obyvatelia zostanú v podzemí. Malé obydlia sa môžu preliať vriacou vodou. Voda sa rýchlo dostane do vykopaných tubulov. Najlepšie výsledky dosiahnete nahradením silného soľného roztoku a po vykonaní postupu posypte zemou soľou stolovú. Pamätajte všakže po poprášení solí sa úrodnosť pôdy zníži a obnova pôdy môže trvať až 5 rokov.

  Ľudové metódy

  Po preskúmaní „štátnej pokladnice“ ľudových rád nájdete určite niekoľko užitočných rád. Mravce existujú rovnako ako ľudia a v poslednom storočí sa začali objavovať insekticídy. Pred tým záhradníci a záhradníci našli veľa spôsobov, ako sa v záhrade zbaviť škodcov (vrátane mravcov).

  • Cukor + kyselina boritá. Kyselina boritá sa právom považuje za najlepší jed na odstraňovanie mravcov z bytov a záhrad. Aby ste hmyz omylom prehltli nebezpečnú zložku, musíte si pripraviť otrávenú návnadu. V 1 litri vody rozpustite 2 šálky cukru a 5 g prášku kyseliny boritej. Výsledný roztok sa môže naliať do zničeného mravca alebo použiť ako bariéra na ochranu jednotlivých rastlín. Nalejte sirup na zem po obvode tých rastlín, na ktorých si najčastejšie všimnete hmyz.
  • slnečnicový olej. Rastlinný tuk nie je škodlivý pre mravce, kým nie je použitý na vyprážanie. Použitý tuk sa musí naliať do hmyzu. Po vyprážaní mäsa alebo zemiakov vypustite zvyšný olej z plechu na pečenie, aby ste ho mohli použiť s dvojnásobným úžitkom.
  • Krupica alebo kukuričná múka. Semolina pomáha odstraňovať mravce z ich letnej chaty a zabíja ich dosť krutým spôsobom. Po prehltnutí zrno opuchne v žalúdku hmyzu, čo vedie k jeho smrti. Neexistuje žiadna záruka, že mravce ľahko prijmú krupicu. V takomzmiešajte s práškovým cukrom alebo sladkým potravinovým doplnkom (nepoužívajte škoricu). Kukuričná múka pôsobí inak: po vniknutí do žalúdka zničí tráviaci proces mravcov a hmyz z hladu zmizne počas 2 až 3 dní. Výhoda tejto metódy spočíva v tom, že „veľkorysý“ hmyz prenáša múku do mravca, aby nakŕmil ďalšie osoby a maternicu.
  • Ash. Prach zeme a rastlín popolom je univerzálny prostriedok, ktorý pomáha zbaviť sa nielen červených záhradných mravcov, ale aj mnohých ďalších škodcov a burín. Zberajte popol z krbu, sporáka na tuhé palivo alebo grilu. Nastriekajte ho blízko mravcov, ktoré plánujete zničiť.
  • Kyselina. Hmyz zabíja citrónová šťava, ocot alebo kyselina citrónová. Na prípravu octového roztoku budete potrebovať 1 liter octu a 2 litre vody. Roztok na báze kyseliny citrónovej sa môže pripraviť rozpustením 200 g kyseliny (približne 8 vreciek) v 2 1 vody. Kyselina sa musí naliať do mravca tak, aby prenikla čo najhlbšie do obydlia mravcov.

  Chemické metódy

  Používanie liekov na báze chemikálií je vysoko nežiaduce.

  Po prvé, škodlivé látky sa vstrebávajú do pôdy a po druhé, dostanú sa na listy rastliny a otrávia jej výživné šťavy. Jesť ovocie z ošetrených stromov ohrozuje otravu jedlom. Spracovaná zelenina a ovocie sú obzvlášť škodlivé pre malé deti.

  Použitie insekticídov je potrebné iba v prípade, že sa populácia mravcov vymaníkontrolu a riskujete, že zostanete bez plodiny. Výrobky založené na diazoníne sa považujú za najbezpečnejšie, pretože sa táto zložka v pôde rýchlo rozkladá bez toho, aby sa otravy nachádzali v blízkosti mravcov. Medzi tieto lieky patria:

  • Mravce;
  • Mravec;
  • Thunder-2;
  • Muratsid;
  • Veľký bojovník.

  Všetky tieto lieky majú prijateľnú cenu. Podrobné pokyny na použitie lieku sú uvedené na obale. Pri spracovaní mravcov a záhrad nezabudnite na osobné ochranné prostriedky: noste rukavice, ochranné okuliare a snažte sa nevdýchnuť v pároch. Je lepšie zvoliť lieky vo forme roztoku alebo gélu, ktorý je potrebné naliať do annihilátu, aby sa zničil.

  Dobrý výsledok preukázala krieda pre domácnosť „Mashenka“. Pri použití v skleníkoch sa čiary kreslia na drevených prepravkách a železných podložkách. Niektorí záhradníci nasekajú pastelku a posypú práškom na zemi okolo rastlín napadnutých mravcami.

  Neočakávajte, že mravce budete môcť navždy vyhnať z letnej chaty. Po chvíli navštívia znova. Predtým, ako hľadáte spôsob, ako zničiť „rády“, nezabudnite na všetky výhody, ktoré prinášajú, a znova premýšľajte, stojí za to sa s nimi aktívne vysporiadať.