Ako sa zbaviť záchvatov paniky

Obsah

  V doprave, na pracovisku, na ulici, vidíte na zápästí ľudí s červenou niťou. Ako sa verí, nejde o módny trend, ale o spôsob, ako sa vysporiadať so záchvatmi paniky. Podľa počtu ľudí je zrejmé, že problém je naliehavý, ľudia sa snažia nájsť najrôznejšie spôsoby, ako sa zbaviť útokov IRR a paniky, pomocou jednoduchých zariadení ako červeného vlákna. Ako efektívne a čo treba urobiť v prípade IRR - povedia odborníci.

  Pojem záchvaty paniky je len jednou z aspektov vegetovaskulárnej dystónie. V medicíne existuje niekoľko názvov pre tieto ochorenia:

  • panická porucha;
  • neurociračná asténia alebo dystónia;
  • vegetoneuróza;
  • vegetatívna kríza;
  • kardioneuróza.

  Toto sú názvy prejavov panických útokov systémami a orgánmi. Útoky panického záchvatu neprechádzajú nepovšimnuté, ale postihujú celé ľudské telo, je ťažké ich tolerovať.

  Útoky pankreasu sú vyvolané predovšetkým vegetovaskulárnou dystóniou. Toto nie je jediný dôvod, keď sa človek môže stať ohromený stavmi strachu a úzkosti. Čiastočne existujú útoky zo stresu, niektoré významné negatívne udalosti v živote. Niekedy sú choroby priamou príčinou panického záchvatu. Objavujú sa:

  • s prolapsom mitrálnej chlopne;
  • v dôsledku hypoglykémie;
  • kvôli hypotyreóze.

  DÔLEŽITÉ!Mali by ste byť opatrní pri liekoch - môžu sa vyskytnúť tabletynevysvetlené stavy úzkosti.

  Medzi nebezpečné lieky patria stimulanty centrálneho nervového systému a kofeínové lieky. Panické záchvaty sa často vyvíjajú na pozadí dlhodobej depresie, po ukončení takého stavu môžu navždy zostať v živote človeka.

  Lieky

  Panické záchvaty sú presne to isté ochorenie, preto existujú tablety na odstránenie príznakov patológie. V extrémnych prípadoch sú predpísané záchvaty paniky. Eliho metódy psychoterapie neprinášajú požadovaný výsledok. Keďže väčšina liekov má aplikačné funkcie a súvisí s liekmi na predpis, lieky nemôžete kúpiť v lekárni bez lekárskeho predpisu.

  Odporúčame vám prečítať si: Ako odstrániť úzkosť a strach

  Na liečbu sa zvyčajne odporúčajú pacienti z nasledujúcich skupín:

  • antidepresíva;
  • antipsychotiká;
  • trankvilizéry.

  V každom prípade sa liečba vyberá osobitne, pretože nie všetkým pacientom sa poskytujú rovnaké lieky. Univerzálny liek neexistuje, takže lekári sú veľmi opatrní pri predpisovaní skupiny samotnej, ako aj špecifického lieku v nej.

  Znaky liekov spočívajú v tom, že ich účinok je krátkodobý. Šetria pred záchvatmi paniky, ale samu chorobu nemôžu vyliečiť. Najväčší účinok sa pozoruje počas užívania liekov, ale po ukončení liečby sa ich účinok oslabí a pacienti sa opäť objaviaUkázalo sa, že je bezbranný proti útokom a fóbie.

  Pri predpisovaní lieku sa berie do úvahy účinok závislosti - je to chyba mnohých liekov na liečbu duševných porúch. Klasickým príkladom v tomto prípade sú upokojujúce látky, ktoré vyvolávajú závislosť. Preto lekári nepredpisujú iba jeden liek, ale odporúčajú niekoľko liekov, aby počas užívania trankvilizérov postupne znižovali dávku ťažkého lieku a prenášali pacienta na ľahšie tablety.

  Antidepresíva sú najobľúbenejšou skupinou liekov používaných na liečbu záchvatov paniky. Sú omnoho ľahšie ako sedatíva, aj keď majú tiež svoje vlastné vlastnosti. Medzi drogami si všimneme:

  • Paxil;
  • Zoloft;
  • Anafranil;
  • Cipralex;
  • Lerivon.

  Napriek skutočnosti, že drogy sú primárne zamerané na zbavenie osoby depresie, pomáhajú aj pri záchvatoch paniky. Veľkou výhodou antidepresív je to, že nespôsobujú závislosť od drog. Nemajú prakticky žiadne vedľajšie účinky, a ak sa objavia, prechádzajú slabo a rýchlo. Aby sa znížili negatívne účinky, lekári odporúčajú znížiť dávkovanie lieku, ale prestať užívať tablety.

  Panické záchvaty sa vyskytujú dokonca aj v dospievaní, najčastejšie u dievčat.

  Antipsychotiká sa používajú ako pomocné látky. Majú prevažne mierny účinok a normalizujú vegetatívny charakterporuchy prejavujúce sa pri záchvatoch paniky. Pacienti sa pomocou ich pomoci rýchlo zbavia nadmerného potenia, nepravidelného srdcového rytmu a poklesu krvného tlaku.

  Aby sa dosiahol stabilný účinok aj pri užívaní drog, pacienti stále potrebujú silnú psychoterapiu. Keď sa tablety prestanú užívať, dokonca aj po zdanlivo bezpečnom výsledku sa u pacientov už o rok a skôr začnú vyskytovať relapsy. Vyzerajú z najmenších dráždivých látok - stresu, životných nepokojov. Preto iba terapeut môže zlomiť začarovaný kruh.

  Prvá pomoc

  Pacienti so záchvatmi paniky prakticky nežiadajú pomoc od cudzincov, hanbia sa za chorobu a radšej nesú všetky ťažkosti sami. Správne poskytnutie prvej pomoci prerušuje reťaz útoku a odvracia hrozbu paniky zo strany osoby. Pacient, príbuzní, spolupracovníci, priatelia by mali vedieť o prvej pomoci.

  Je potrebné pamätať na to, že keď dôjde k útoku, osoba cíti, ako je útočník napadnutý. Srdce bije ťažšie, začína sa dostávať do tranzu, akoby počul všetko, čo sa deje zvnútra. Preto je dôležité zabrániť hnevu, keď je najťažšie dostať pacienta z krízy. Existuje niekoľko účinných spôsobov, ako zabrániť záchvatom paniky:

  • Dýchacie cvičenia sú jedným z najúčinnejších spôsobov zastavenia útoku. V procese paniky dochádza k hyperventilácii pľúc, človek začína dýchaťhlboké a nepravidelné, akoby sa pokúšali zachytiť viac vzduchu. Tento stav ešte viac prehlbuje krízu a pacient je na scestie, stáva sa nervóznejší a napätejší. Ak chcete normalizovať dýchanie, musíte zložiť dlane s člnom, pevne ich pritlačiť na líca a dýchať ústami v dlaniach, pomaly a namerané dychy. Ak dýchanie nezabráni a vráti sa do normálu, kríza sa môže zastaviť a pacient dostane normálne množstvo vzduchu na normálny život;
  • Prepínanie je psychologický pasca na záchvat paniky, keď sa v prípade poplachu musíte zamerať na niečo iné. Takýto trik je k dispozícii pre všetkých - stačí sa sústrediť na zásadne dôležité veci a záchvaty paniky sa môžete zbaviť sami. Ak kríza funguje, zamerajte sa na profesionálne činnosti, ak to nefunguje, skúste to naopak: namiesto podpisovania účtovných závierok chodte po miestnosti a zalievajte kvetinami, mŕtvicu mačky alebo niečo iné, aby mozog aktivoval ostatných stránky na prijímanie a spracovanie informácií. Pacienti si uvedomujú, že spievanie, počítanie od sto do jedného, ​​riešenie matematickej rovnice je každá činnosť, ktorá „vypína“ človeka z procesu paniky. Nezáleží na tom, kde je pacient chytený útokom - dokonca aj v doprave môžete spočítať červené autá, gombíky na kabáte suseda alebo niečo iné;
  • automatické návrhy- vo väčšine prípadov táto metóda funguje dobre, najmä ak má osoba pre seba dostatočnú presvedčivosť. Na začiatku útoku si musíte povedať, že sa nedeje nič strašné, že život a zdravie nie sú v nebezpečenstve a na začiatku sú zdravotné problémy menšie problémy, ktoré rýchlo prechádzajú a nemali by ste sa na ne zavesiť;
  • Ak spozorujete záchvaty paniky, nenechávajte osobu na pokoji. Je potrebné, aby vás kontaktoval tak dlho, ako je to možné - pozrel sa do očí, prinútil ho odpovedať, držať sa za ruky. Neustály kontakt pomôže vyhnúť sa samočinnému zatváraniu a odstúpeniu od zmluvy so zameraním na negatívne pocity. V tomto prípade sa môžete úplne vyhnúť ataku neurózy.

  Nutričné ​​odporúčania

  S cieľom ovplyvniť záchvaty paniky by liečba mala byť komplexná. Jedným z dôležitých prvkov je výživa pacientov, pretože panické záchvaty sa vyskytujú na pozadí iracionálneho príjmu potravy. Pacienti by nemali piť čaj, kávu ani energetické nápoje - všetci vyvolávajú cievny kŕč a môžu vyvolať paniku.

  Pacientom sa odporúča piť čistú vodu, bylinkový čaj s vitamínmi a bez prídavných látok. Nezabudnite skontrolovať, či v bylinkovom čaji sú nejaké zložky, ako sú napríklad uzolica, ženšen, ľubovník bodkovaný a rebríček - tieto zložky môžu vyvolať útok. Do čaju je lepšie pridať trochu harmančeka, meduňky alebo mäty, ktoré prispievajú k uvoľneniu tela.

  Pomôže zbaviť sa útokupred spaním relaxačný čaj.

  Odporúča sa tiež, aby sa mliečne výrobky odstránili alebo aspoň minimalizovali. Podľa lekárov môžu mliečne výrobky akéhokoľvek druhu zhoršiť zdravotný stav a vyvolať záchvat paniky. K mimoriadne nežiadúcim potravinovým výrobkom sa pridávajú aj múčne výrobky. Cukor a jeho náhrada cukru a med sú zakázané. Výnimočne môžete občas jesť tyčinku z horkej čokolády, ktorá obsahuje najmenej 72 percent kakaa. Denne sa môže konzumovať iba štvrtina štandardnej sto gramovej dlaždice.

  Produkty rýchleho občerstvenia boli primerane zakázané. Rýchle občerstvenie nie je zdravé a zdravé a zmrzlina, sušienky, občerstvenie, hamburgery, hranolky a ďalší predstavitelia tejto kategórie sú pre pacientov trpiacich vegetatívno-vaskulárnou dystóniou mimoriadne nežiaduce.

  DÔLEŽITÉ!Osobitná pozornosť sa venuje stravovaniu. Kategorické je zakázané prejedať sa, jesť veľa v noci.

  Pred spaním by sa do žalúdka nemalo zaplniť nič najmenej dve hodiny pred spaním. Ak máte pocit veľmi silného hladu, môžete piť čaj. S narastajúcimi záchvatmi paniky vo večerných hodinách môžete pridať do pohárika vody niekoľko kvapiek pivnej tinktúry - pomôže odstrániť neprimerané úzkosti, poskytne dobrý spánok a odpočinok.

  Prečo je správna výživa dôležitá pre pacienta so záchvatom paniky? Odpoveď spočíva v mechanizme ich vzhľadu. Vyššie uvedené produkty sú najsilnejšou záťažou pečene. Recyklované výrobkymetabolizmus musí byť odstránený z tela a pečeň nie vždy zvláda túto úlohu, telo spája obličky.

  Pri významnom preťažení orgánov obličiek sa metabolické produkty nevylučujú, aby sa zlepšila ich práca, telo produkuje špeciálny adrenálny hormón - adrenalín. Je to on, kto prispieva k aktivácii autonómneho nervového systému, vaskulárnej kríze, ktorá v konečnom dôsledku vedie k záchvate paniky.

  Najdôležitejšie

  Panické záchvaty sa najčastejšie vyskytujú na pozadí vegetovaskulárnej dystónie a môžu byť tiež dôsledkom stresu, depresie. Panické záchvaty sú sprevádzané vážnym stresovým stavom, pri ktorom pacient prežíva rýchly srdcový rytmus, nedostatok kyslíka, paniku a strach. Neurózu môžete zbaviť naveky a bez liekov, ak sa včas obraciate na psychiatra a dodržujete všetky odporúčania lekára, pokiaľ ide o výživu a všeobecne v životnom štýle pacienta.