Ako sa zbaviť vši octom

Obsah

  Svrbenie pokožky hlavy môže spôsobiť infekciu vši. Mnoho ľudí považuje vši za hanebné ochorenie, ktoré sa objavuje v dôsledku zlej hygieny. Toto stanovisko je chybné. Epidémie pedikulózy prepuknú každoročne vo veľkých mestách. Choroba trpí materskými školami, školákmi a sociálnymi pracovníkmi, ktorí sa často zaoberajú bezdomovskými a asociálnymi prvkami.

  Keď čelia chorobe prvýkrát, veľa ľudí nevie, čo má robiť a či má ísť k lekárovi. Ak sa vám podarí odhaliť pedikulózu vo vývojovej fáze, môžete vši odstrániť pomocou octu, kerozínu alebo liekov s pedikulicídnym účinkom. Ak je choroba zanedbaná, na pokožke hlavy sa vytvorili hnisania a rany, je nutná cesta do nemocnice. Niektorí rodičia sa hanbia alebo sa dokonca boja brať svoje dieťa k detskému lekárovi. Pripisujú to strachu, že sa zdajú nezodpovedné. Môžete sa spýtať staršej generácie, ako odstrániť vši ocot. Pred niekoľkými desaťročiami bola táto metóda najbežnejšia.

  Prečo sú vši nebezpečné

  Najprv je potrebné poznamenať, že vši sa môžu usadiť na hlave dieťaťa a dospelého. Ohniská sa najčastejšie vyskytujú v materských školách alebo školách. K tomu dochádza z niekoľkých dôvodov:

  • paraziti sa musia „potulovať“ kvôli veľkému počtu detí;
  • 12. telo si nevyvíja imunitu voči chorobe, čo komplikuje prekonanie epidémie;
  • deti si vymieňajú nielen hračky, ale aj osobné veci: vši sa nosia na pokrývke hlavy;
  • skupina alebo trieda navštevujú plavecký bazén (vši sa ľahko prenášajú vodou);
  • počas hry si deti neudržiavajú dostatočnú vzdialenosť, môžu sa navzájom približovať na krátku vzdialenosť a dotýkať sa svojich hláv.

  Dĺžka skoku priemernej trhliny je 40 - 50 cm. Oplodnená žena je schopná produkovať naraz až 50 lariev. Larvy vši sa nazývajú hnidy. Je oveľa ťažšie sa ich zbaviť ako od dospelých. Väčšina moderných liekov a ľudových liekov nemá vplyv na vajíčka vši. Priemerná veľkosť sietí je 1 - 2 mm. Samica ho pripája na vlasy v bazálnej zóne. Špeciálna lepkavá látka sa vo vode nerozpúšťa, takže pranie vlasov nebude možné umyť. Musia sa vyčesať špeciálnymi hrebeňmi.

  Prvým príznakom vši v hlave je silné svrbenie. Keď sa pacient pokúša poškriabať hlavu, necháva škrabance a rany na koži. Do nich sa dostáva výkaly hmyzu a rôzne infekcie. Namiesto rozčesaných uhryznutí sa objaví hnisanie a zápal. Výsledkom je, že bazálna telesná teplota pacienta stúpa na 37,5 stupňa, chuť do jedla zmizne, lymfatické uzliny sa môžu zapáliť.

  Ako liečiť vši

  Spôsoby liečby vši sa delia do troch skupín:

  1. Mechanické: česanie a holenie. Odstránenie chĺpkov je najbezpečnejšou a najúčinnejšou metódou odstránenia vši. Odporúča sa na liečbu detí mladších ako 2 roky.
  2. Chemikálie: pedikulicídne šampóny, pleťové vody, spreje. Lieky sa vydávajú bez lekárskeho predpisu. Výhody: vysoká účinnosť a použiteľnosť. Nevýhody: škodlivé chemikálie v zložení, vysoká cena.
  3. Folk: petrolej, ocot, anízový olej, decht, hellebore, brusnicová šťava, soľ. S príchodom širokého výberu pedikulicídnych šampónov a pleťových vôd sa do tieňov strácali ľudové recepty.

  Ocot možno považovať za jeden z najúčinnejších a najbezpečnejších prostriedkov na odstránenie vší. Na jeho základe bolo vyvinutých veľa receptov na odstránenie hmyzu. Z hľadiska účinnosti je možné ju porovnávať s hellebore vodou alebo petrolejom.

  Pravidlá používania octu

  Nemali by ste predpokladať, že všetky ľudové liečivá sú úplne bezpečné a dajú sa použiť bez dodržiavania podrobných pokynov. Kyselina octová je nebezpečná kvapalina. Bezmyšlienkové použitie octu, najmä pri liečbe detí, môže viesť k vzniku chemického popálenia. Na ošetrenie tela a vlasov je potrebné použiť iba slabý roztok (od 3 do 9%).

  Medzi 3 najbežnejšie druhy výrobkov patria:

  1. Acetická podstata. Essence je koncentrovaný produkt, obsahuje až 70% kyseliny. Použitie octovej esencie môže spôsobiť popáleniny kože, očí a slizníc. Škodlivé sú nielen tekuté, ale aj toxické výpary.
  2. Stolový ocot. Produkt je zmesou vody so syntetickou kyselinou octovou. Koncentrácia stolového octu je od 3 do 12%.
  3. Jablko, víno, ryža a inéprírodný ocot. Na liečebné účely sa najlepšie používajú prírodné výrobky. Koncentrácia pripraveného roztoku by nemala prekročiť 9%.

  Ako ocot pôsobí na vši

  Ocot sa používa v ľudovom liečiteľstve a kozmetike. Kyselina octová pomáha zbaviť sa vši, plesní a kožných ochorení. Mnohí neveria, že obyčajný stolový alebo jablčný ocot dokáže rýchlo vyriešiť problém, s ktorým si niekedy liečivé šampóny nedokážu poradiť. Faktom je, že roztok kyseliny octovej je pre hmyz veľmi toxický. Pri kontakte s kyselinou horí chitínová membrána, čo vedie k predčasnej smrti. Čím vyššia je koncentrácia kyseliny octovej, tým účinnejšie sa vylúčia parazity. Na ošetrenie pokožky hlavy sa však nemôže použiť ocot silnejší ako 9%.

  Siete (nevyliahnuté vajcia) sa na prvý pohľad javia ako bezpečné, pretože sú v stave spánku, bez toho, aby spôsobili ujmu na zdraví ľudí. Ich nebezpečenstvo však nemožno podceňovať. Siete sú odolnejšie voči chemickým insekticídom. Často, 3 týždne po úspešnom odstránení vši, sa dospelí opäť objavia na hlave. To znamená, že po šikanovaní parazitov ste nevyčesali všetky uzly.

  Ocot je jediný prostriedok, ktorý uľahčuje ničenie hnoja. Rozpúšťa lepkavý substrát, ktorý slúži na prichytenie vajíčok k chĺpkom. Po ošetrení octom sa hniezda ľahko oddelia od vlasov hrebeňom. Pokyny pre drahé šampóny často naznačujú, že vlasy sú po umytí opláchnuté roztokom octu.

  Klasický recept

  Klasický recept zahŕňa použitie octového roztoku bez ďalších prísad. Pomer vody k octu závisí od sily vybraného produktu. Acetická esencia sa neodporúča, ale je povolená. Musí sa zriediť vodou v pomere 1:18. Stolový ocot sa nedá vôbec nariediť (ak hovoríme o liečbe dospelých) alebo dosiahnuť koncentráciu 4 - 5%, zriedenú vodou v rovnakých pomeroch.

  Postup:

  Odporúčame vám prečítať si: Ako sa zbaviť svrbenia uhryznutím komára
  1. Rozčesajte vlasy. Navlhčite ich octom pomocou vatovej vložky, uteráka alebo šálu. Ocot by mal nasýtiť každý prameň, ale nemal by stekať po tvári a krku.
  2. Zhromaždite dlhé vlasy do buchty, položte ich do plastového vrecka, cez vrece teplý klobúk. Ak sa kyselina octová odparí, účinnosť postupu sa zníži.
  3. Klobúk a taška by sa nemali vyberať počas 45 - 60 minút. Pocit pálenia je možný, najmä ak došlo k mechanickému poškodeniu hlavy. Po vybratí vrecka je potrebné vlasy rozčesať hrebeňom a následne rozčesať uhynutý hmyz a hnusy špeciálnym hrebeňom
  4. Hrebeňovanie je najdôležitejšou fázou postupu. Urob to v kúpeľni. Dávajte pozor, aby ste si nezasiahli bielizeň, podlahu alebo oblečenie. To môže viesť k reinfekcii ktoréhokoľvek člena rodiny.

  Recept s rastlinným olejom

  Na prípravu zmesiPotrebujete ½ šálky stolového octu a ½ šálky rastlinného oleja. Olivový olej je výhodný, ale môže byť nahradený kukuricou alebo slnečnicou. Naneste zmes na česané vlasy, rovnomerne rozmiestnené po prameňoch, vtierajte do pokožky hlavy. Olej vytvára ochranný obal, ktorý zabraňuje vzniku popálenín.

  Natočte vlasy do vrkoča, položte si na hlavu sprchovú čiapku alebo obyčajnú tašku a na ňu položte klobúk. Je dôležité, aby bol vak pevne držaný pri hlave. Produkt dozrie na vlasoch najmenej 8 hodín. Ak nemôžete zostať doma celý deň, vykonajte postup v noci. Ráno je potrebné vyčesať všetky vši a hnidy pomocou špeciálnej lastúry. Vlasy po ošetrení olejom sa veľmi ťažko umývajú. Umývanie šampónom a balzamom potrvá 2 alebo 3 sedenia.

  Recept s horčicou a vajcami

  Na prípravu zmesi budete potrebovať ½ šálky stolového octu, 1 kuracieho vajíčka a 1 lyžice. l. horčice. Ak máte dlhé vlasy, množstvo prísad sa môže zdvojnásobiť. Kvapalina sa musí distribuovať cez česané pramene pomocou hrebeňa alebo kefy. Vlasy zhromaždené v buchte by mali byť pevne zabalené v plastovom vrecku a na vrchu by mali mať teplý klobúk. Po 3 hodinách je potrebné zmes umyť a potom je potrebné začať s hádzaním hnoja a mŕtvych hmyzov.

  Recept so soľou a alkoholom

  Na prípravu roztoku zmiešajte ½ šálky tabuľky alebo prírodný ocot s 1 polievkovou lyžicou. l. lekársky alkohol. K výslednej tekutine sa pridá 20 g chloridu sodného. Držitelia dlhých ahusté vlasy, ktoré potrebujete vziať dvakrát toľko prísad. Pred nanesením roztoku si vlasy umyte a jemne ich osušte utierkou. Zmes octu a soli by sa mala nanášať na vlasy pomocou špongie, pokúste sa pokožku hlavy príliš navlhčiť. Vlasy pevne priviazajte zhora na šatku.

  Nevýhodou tejto metódy je trvanie. Každých 5 hodín musíte šatku odstrániť, navlhčiť čistým stolovým octom a priviazať ju späť k vašej hlave. Toto musí byť vykonané po dobu 2 dní. Až po 48 hodinách môžete začať ničiť mŕtvy hmyz a hnidy. Ak nemôžete zostať doma dva dni, táto možnosť nie je pre vás.

  Všeobecné rady a odporúčania

  Pri ošetrovaní vlasov akýmkoľvek z navrhovaných výrobkov musíte dodržiavať niekoľko pravidiel:

  • Ak liečite infikované dieťa, nezabudnite sa o svoju bezpečnosť postarať tým, že na hlave budete mať sprchu alebo klobúk.
  • Buďte pripravení na skutočnosť, že po spracovaní octom sa prírodné vlasy stanú trochu jasnejšími. Farbené vlasy môžu mať neočakávaný odtieň.
  • Ak cítite silný neznesiteľný pocit pálenia, okamžite zastavte procedúru. Reakcia každej osoby na ocot je individuálna. Pred spracovaním vykonajte malý test: naneste pripravený roztok na zadnú časť zápästia. Ak po 30 minútach na pokožke nevznikne začervenanie, môžete pokračovať v liečbe hlavy.
  • Po 3 týždňoch nezabudnite znovu použiť hlavuklasický recept. Životný cyklus vši je asi 3 týždne. Zostávajúce pár húb na vlasoch môže viesť k recidíve.
  • Po zákroku nezabudnite na končeky vlasov naniesť výživnú masku, pretože kyslá vrstva prekrúti kučery.

  Ak sa rozhodnete zbaviť vši ocot, pripravte roztok prísne podľa pokynov. Bezmyšlienkové použitie ľudových prostriedkov môže skončiť pre vás zle. Ocot je bezpečným a účinným prostriedkom proti všiam iba vtedy, ak sa používa správne.