Ako sa zbaviť vošiek kapusty

Obsah

  Malý húževnatý hmyz predstavuje hrozbu nielen pre kapustu, ale aj pre mnoho ďalších pestovaných rastlín. Obyvatelia leta vynakladajú veľké úsilie, aby semeno, ktoré vysadili, narastalo silnejšie a silnejšie, aby sa začalo tvoriť ovocie, ale celá mladá armáda vošiek letí na mladú rastlinu a nemilosrdne ju ničí. Nevzdávaj to. Zbaviť sa vošiek je ťažké, ale možné.

  Voška s veľkosťou iba 2 mm husto prilepuje okolo listov a kmeňa zeleninových a ovocných plodín, kope sa do rastliny pomocou svojej tenkej, ale ostrej probosci a dychtivo pije šťavu obsahujúcu všetky živiny. Ich farba môže byť šedá, zelená a čierna (je to najťažšie spočítať voška zelnej kapusty, pretože je vynikajúca na maskovanie kmeňa a listov rastliny). Oddeľovanie škodcov sa najčastejšie skrýva na skrytej strane listu alebo na samom spodku kmeňa.

  Príroda poskytla voškám vynikajúce ochranné schopnosti, a preto tento hmyz nechce jesť žiadny iný hmyz. V čase napadnutia sa v organizme záhradných škodcov vyskytuje chemická reakcia a uvoľňuje sa horká jedovatá látka. Hmyz, ktorý sa odváži zabiť vošky, buď zomrie alebo sa jednoducho prestane snažiť.

  Najjasnejším ukazovateľom toho, že vošky sa usadili na kapuste, sú záhradné mravce. Sú „priateľmi“ a chránia malých škodlivých škodcov, pretože sa živia sladkým mliekom, ktoré vylučuje vošky. Ich cukor obsahujúci výkalylákať nielen mravce, ale aj včely. Ak si stále viac všimnete, že mravce masívne navštevujú kríky kapusty, môže to znamenať, že tam budú liečiť malé parazity. Mravce sú im vďační za ich vynikajúcu výživu, že sa dokonca množia voškám. Na zimu vtiahnu samice parazitov do mravca, aby prežili zimu, a na jar sa môžu na kopci veľkoryso rozmnožiť všetkým letným obyvateľom.

  Ako chovať vošky raz a navždy?

  Prečítajte si tiež: Ako chovať záhradné mravce?

  Vošky sa môžu množiť pomocou insekticídov, ktoré sú medzi letnými obyvateľmi bežné. „Fozolon“, „nový Bi-58“, „Aktara“, „Confidor Maxi“ a „Decis“ pomôžu vyrovnať sa so škodcami saniami. Výrobcovia sľubujú úplnú ochranu proti mnohým druhom parazitov počas dvoch až troch týždňov. Okrem toho sa záhradníkom sľubuje, že samotná rastlina nebude nijako trpieť a včely nebudú tieto prostriedky vystrašiť. Ale ak ste protivníkom chemikálií a nechcete hľadať pomoc v poľnohospodárskom obchode, potom hľadajte vhodný spôsob boja proti neznesiteľným škodcom v pokladnici populárnych rád.

  Ľudia zhromaždili celý rad praktických rád o tom, ako sa zbaviť vošiek zelia, ktoré napadajú mladé sadenice. Starostlivo si preštudujte účinok každého z navrhovaných nástrojov a vyberte pre vás ten najefektívnejší a najvhodnejší.

  Roztok mydla

  Na prípravu domáceho pesticídu si zoberte 2 bary hnedého pracieho mydla (potrebujeme 300 - 400 g).Nastrúhajte ju na hrubom strúhadle a výsledné triesky rozpustite v vedre s vodou. Je lepšie umývať rastliny mydlom a vodou večer, keď slnko už zapadlo. Po 2-3 týždňoch by sa mal postup opakovať. Taký „šampón“ umýva vošky z listov mladej kapusty.

  Vylepšenou verziou tohto produktu je roztok mydlového popola. Rozpustite 250 g popola zostávajúceho v grile alebo krbe vo vedre s vodou a pridajte do neho 100 ml tekutého mydla alebo 200 g pracieho mydla. Táto tekutina musí byť nastriekaná po celej plantáži kapusty.

  Mnoho profesionálnych záhradníkov odporúča používať dechtové mydlo. Nie každý človek toleruje jeho vôňu, ale ovplyvňuje voškovú kapustu.

  Citrus

  Ak často jete pomaranče alebo mandarínky, neponáhľajte sa s hádzaním koží. Všetky zvyšky mandarínok zjedené počas novoročných sviatkov, suché a skladované do jari. 100 g kôry absolútne akéhokoľvek citrusu je potrebné naliať 1 liter vriacej vody a trvať na tom, aby boli tri dni. Tento aromatický roztok odpudzuje vošky a mnoho iného hmyzu. Ak vám nestačí jeden liter, pripravte si viac roztoku a udržujte pomer 1 dielu kôry k 10 dielom vody.

  Cibuľa a cesnak

  Vošky kapusty sa boja štipľavého zápachu. Preto infúzia cibule alebo cesnaku pomôže odstrániť kolónie vošiek z vašej obľúbenej zeleniny. Infúzia cesnaku je úspornejšia a pripravuje sa takto: 200 g cesnakových hláv nakrájaných na veľké kúsky (nedá sa olúpať šupka a nečistoty). Nalejte ich 1 liter vody a naplňte cesnakovým roztokom po dobu 5 dní v tmechladné miesto. Takže nie je pripravený roztok, ale iba koncentrát. Na rozstrekovanie kapusty je potrebné odobrať 25 ml výsledného roztoku a zriediť v jednej nádobe s vodou.

  Ak si chcete pripraviť cibuľový roztok, nakrájajte 200 g cibule bez olúpania šupky. Nalejte ju do vedra s vodou a trvajte na tom celý deň.

  Ocot

  Vošky, rovnako ako mnoho iných záhradných parazitov, jednoducho nemôžu ocot tolerovať. Na prípravu účinného roztoku je potrebné použiť octový jablčný mušt. Roztok sa pripraví takto: 1 lyžica octu na 1 liter studenej vody. Po príprave dostatočného množstva roztoku pre svoje výsadby môžete ošetriť mladé kríky a stromy octom. Odborníci odporúčajú robiť to v chladnom a nie slnečnom počasí.

  Toto nie je v žiadnom prípade úplný zoznam všetkých vošiek, ktoré našli obyvatelia leta. Sú však najjednoduchšie a najúčinnejšie. Nezabudnite, že veľa záhradných škodcov jednoducho netoleruje štipľavé pachy, takže medzi posteľami so zeleninou je mätová rastlina, koriander a čerešňa. Ihličnaté stromy škodcov dobre odpudzujú. Predtým, ako sa odvážite zničiť vošky chemickými prostriedkami, vyhľadajte radu od skúsených záhradníkov.