Ako sa zbaviť vodného kameňa v kanvici doma

Obsah

V zime sa kanvica zmení na „pracovný kôň“, pretože ani jeden večer sa nezaobíde bez šálky aromatického horúceho nápoja. Čím častejšie ho používate, tým viac spodiny môžete vidieť na stenách. Každá žena v domácnosti musí vedieť, ako odstrániť čaj z čajníka, pretože to ničí nielen estetickú krásu jedla, ale tiež poškodzuje zdravie vašich rodinných príslušníkov. Rýchlovarná kanvica je obzvlášť vystavená nebezpečenstvu, pretože spodina vytvorená na špirále povedie k jej skorému rozpadu. Ak si myslíte, že nainštalovaný drahý filter ochráni vaše jedlo, príde k vám horké sklamanie.

Z čoho pozostáva spodina?

Každý pozná nebezpečenstvo neupravenej vody z vodovodu, ale je nemožné ho úplne opustiť. Je to nielen veľmi drahé, ale aj nepohodlné. Preto je väčšina ľudí spokojná s nainštalovanými filtrami alebo filtrami na džbány. Ani jedna, ani druhá nevyčistí vodu od solí, ktoré sa usadia vo vnútri, absolútne žiadnej kanvice na stenách a spodku. V elektrickom zariadení zostane biely nepríjemný plak priamo na vykurovacom relé (špirála).

Soli obsiahnuté vo vode pri zahrievaní vstupujú do chemickej reakcie. Premenia sa na oxid uhličitý a zrazenina, ktorá sa nerozpúšťa. To všetko sa následne zmení na tvrdý povlak, ktorý nie je tak ľahké odstrániť. Znižuje prenos tepla ocele, z ktorej je kovová kanvica vyrobená, čo vedie k závažnému prehriatiu materiálu a jeho materiálunásledné zničenie. To isté sa stane s vyhrievacou špirálou, ktorá ohrieva vodu v rýchlovarnej kanvici: vytvorená povrchová vrstva neprenáša reléové teplo na vodu, v dôsledku čoho sa prehrieva a prestane pracovať.

Najúčinnejšie metódy na kontrolu peny

Najjednoduchšia na prvý pohľad, ale najúčinnejšia je mechanická metóda čistenia. Ak sa pokúsite odtrhnúť povlakové vrstvy tvrdým kovovým predmetom, poškodíte steny a spodok konvenčnej kanvice a odstránite ochrannú vrstvu z relé. Je lepšie „byť inteligentný“ a nájsť pre vás účinnú chemickú metódu. Nemyslite si, že si musíte kúpiť špeciálny nástroj, ktorý zasiahne vašu peňaženku. Všetky látky, ktoré pomáhajú zbaviť sa vodného kameňa v kanvici raz a navždy, sú už u vás, alebo si ich môžete kúpiť v neďalekej predajni za cent.

Účinní „bojovníci“ so stupnicou v kuchyni:

  • jedlá soda;
  • Coca-Cola (alebo akýkoľvek iný sladký nápoj s plynom);
  • ocot (akýkoľvek);
  • kyselina citrónová;
  • soľanka;
  • šupka zemiakov.

Všetky vyššie uvedené opravné prostriedky vás doma ušetria z nebezpečného a škodlivého rozsahu. Musíte len vedieť, ako používať tieto riešenia.

1. Sóda na pečenie

Bežná sóda na pečenie je „životná bója“ vo väčšine každodenných, kulinárskych a dokonca aj kozmetických záležitostiach. V kuchyni nemôže nájsť náhradu. Čistenie sódou nie je možné nazvať šetrné, preto nie je vhodné pre žiadny materiál. Takéto riešenie sa dá variťkovová smaltovaná kanvica, ale pre elektrické spotrebiče je príliš „tvrdá“.

Zoberte celú čajovú kanvicu, aby jej boli pokryté všetky oblasti s vytvoreným plakom. Množstvo prášku závisí od objemu nádoby. Vezmite 1 polievkovú lyžicu. l. na každé 2 litre vody. Po tom, čo sa voda uvarí, znížte plyn tak, aby sa voda nevarila, a zaznamenajte 30 minút. Vo vypustenej vode budú nápadné plakové vločky a steny a dno nádoby sa zreteľne zmenia. Po tomto postupe je potrebné vodu „prevariť“ dvakrát, pretože zvyšnú sódu vnútri je možné otráviť.

2. Sladká sóda

Každý už opakovane počul, že v živote Coca-Cola funguje skutočné zázraky, že odstraňuje mastnotu, plak, hrdzu a všetky ďalšie zrážky. Ktokoľvek z „trojice“ slávnych amerických nápojov bude robiť: Coca-Cola, Fanta a Sprite. Mnoho žien v domácnosti, ktoré vyskúšali túto metódu vo svojej kuchyni, sa odporúča používať iba „Sprite“ a nie „Coca-Cola“, pretože pri prvom nápoji sa nenachádzajú žiadne farbivá, ktoré by mohli ísť na povrch riadu.

Pred varením koksu musí mať možnosť „trochu vydýchnuť“. Nalejte do kanvice sódu, počkajte, kým sa prestanú objavovať bubliny, a potom jednoducho zapnite plyn. Tekutinu je potrebné plniť nie k okrajom, ale do polovice. Nie viac ako 20 minút variť, potom sa voda dvakrát „nečinne“ uvarí. Spolu s tým sa odstránia zvyšky plaku. Je lepšie neskúšať odvápňovať rýchlovarnú kanvicu takým amatérskym spôsobom.

3. Ocot

Do úvahy sa berie kyselina octovánajobľúbenejšie ošetrenie proti nájazdom doma. S jeho pomocou môžete vyčistiť nielen kov, ale aj sklenenú kanvicu. Avšak, vriaca voda s octom je prísne kontraindikovaná pre rýchlovarnú kanvicu. Zmiešajte 100 ml octu s litrom vody a nalejte do kanvice, zahrejte na mierny ohrev a potom nechajte ďalších 15 minút. Najdôležitejšie pravidlo: po takomto vyčistení musíte ocot dôkladne umyť. Za týmto účelom uvarte najmenej tri dávky vody.

4. Kyselina citrónová

Ak potrebujete kanvicu odvápniť, je to najlepšia voľba. Kyselina citrónová sa dá použiť iba na prevenciu, potom sa nemusíte uchýliť k núdzovým opatreniam. Raz mesačne naplňte rýchlovarnú kanvicu vodou s 1 zriedeným vreckom kyseliny citrónovej alebo polovicou celého citróna.

Ak ste vynechali a spodina pokryla vyhrievací prvok a plastový povlak vo vnútri vzal povlak, musíte zriediť 2 balenia kyseliny citrónovej v jednom litri vody a tento roztok priviesť do varu 5-krát. Potom musí byť kanvica dôkladne premytá „nečinnou“ vriacou vodou, pretože zvyšnú kyselinu je možné otráviť. Kyselina citrónová sa môže používať na čistenie nielen elektrických, ale aj kovových kanvíc.

5. Pickle

Po prázdninách je to dosť dobré v každej kuchyni. Po vyčerpaní uhoriek alebo paradajok neponáhľajte vyliať soľanku z plechovky. Rýchlovarná kanvica takýto postup ľahko prenesie. Nalejte soľanku dovnútraa varte 3-4 krát. Odlamuje sa nielen „spodina“, ale aj hrdza. Takáto kyselina sa môže použiť na čistenie nielen čajníkov, ale aj iných pokrmov.

6. Lúpanie zemiakov

Túto metódu nemožno označiť za najúčinnejšiu, ale pre majiteľov smaltovaných čajníkov je to „spása“. Ošúpajte šupku s 3 zemiakmi v miske, opláchnite všetky nečistoty, prevarte na miernom ohni a okamžite vypnite plyn, ale vodu nevypúšťajte. Nechajte stáť najmenej 2 hodiny. Táto metóda sa odporúča ako profylaxia. Takáto infúzia môže „vystrašiť“ nájazd, ale nebude možné zničiť spodinu.

Vyššie uvedené metódy boja proti škodlivým formáciám na stenách misiek pomohli mnohým ženám v domácnosti. Sú jednoduché, ale efektívne. Prečo kupovať špecializovaný produkt, ak môžete použiť alternatívne metódy? Hlavné rady: nezačínajte jedlo do kritického stavu. „Prevencia tohto ochorenia je lepšia ako liečba“ - takéto príslovie sa môže uplatniť nielen v medicíne, ale aj v každodennom živote. Len pár minút mesačne ušetrí vaše zdravie a zaistí dlhodobý výkon vašej kanvice.