Ako sa zbaviť únavy a lenivosti

Obsah

  Jedným z najviac zákerných ľudských pocitov je lenivosť. Za týmto jemným a krátkym slovom leží strašný zvyk, ktorý ľuďom odoberá veľa času a zanecháva v duši pocit nespokojnosti a dokonca aj únavy. Takmer každý trpí lenivosťou. Každý má nutkanie ľahnúť si celý deň na gauč, namiesto toho, aby začal s veľkým upratovaním doma alebo chodil do obchodaku. Práve ste sa rozhodli pustiť sa do práce, keď sa na vás vyliala náhla únava. Najviac urážlivé je, že po lenivom odpočinku sa na osobu valí pocit nespokojnosti so životom, ktorý je blízko depresie. Ak chcete stratiť zvyk strácať čas, musíte vedieť, ako sa zbaviť lenivosti.

  Prečo je človek lenivý

  Najväčšou mylnou predstavou je presvedčiť sa, že ste od narodenia leniví. Lenivosť sa hýči, ale v žiadnom prípade nie je vrodenou vlastnosťou. Neverte tým, ktorí tvrdia, že sa pokúsili prelomiť návyk lenivosti, ale ukázalo sa, že je silnejší. V skutočnosti pocit všadeprítomnej lenivosti je reakciou tela na potrebu robiť to, čo sa mu vôbec nepáči. Napríklad ste plánovali transplantáciu izbových kvetov, ale vo svojom srdci nie ste vôbec záhradník. Hneď, ako premýšľate o začatí ťažkej úlohy, vám mozog poskytne tipy: ponáhľajte sa cez krúpy v kuchyni, vyskúšajte všetky šaty alebo si chcete ľahnúť a zdriemnuť.

  Môže sa to však považovať aj za ospravedlnenie, pretože je zhromažďované a účelnéčlovek nedovolí, aby jeho mozog tak ľahko manipuloval. Závažnejšou príčinou lenivosti je úplná alebo čiastočná motivácia. Napríklad ste sa rozhodli transplantovať kvety nie preto, že by pre ne boli kvetináče malé, ale pretože sa vám nepáčia staré kvetináče v tvare alebo farbe. V takom prípade je pre vás ťažšie rozhodnúť sa začať proces, pretože si nie ste istí, či je to potrebné. Je oveľa horšie, keď človek nemá motiváciu meniť prácu alebo životný štýl.


  Ďalším dôvodom pre lenivosť je zmena záujmu

  Ak hovoríme o prechode pozornosti z monotónneho a nezaujímavého podnikania na vzrušujúce, potom nemožno hovoriť o lenivosti. A ak je pravdou opak, je veľmi ťažké prekonať neochotu. Predstavte si, že ste robili svoju obľúbenú vec niekoľko hodín (kreslenie, čítanie svojej obľúbenej knihy, príprava), a potom musíte prejsť na vytieranie alebo žehlenie. Vždy je ťažké donútiť sa prejsť na nemilovaný druh činnosti.

  Možno vyvodiť jednoduchý záver, že lenivosť je ovplyvňovaná skôr psychickým než fyzickým stavom. Samozrejme je potrebné vylúčiť také situácie, keď sa v dôsledku choroby cítite zle. Túžba ľahnúť si a odpočívať je potom vysvetlená zlým zdravotným stavom. Vo všetkých ostatných situáciách možno lenivosť považovať za nízku úroveň samoorganizácie a nedostatok vôle. Aby ste sa zbavili lenivosti raz a navždy, musíte vyškoliť pozornosť a vôľu. Na tento účel vyvinuli psychológovia niektoré techniky, ktoré možno považovať za cvičenia.

  Cvičenie č. 1 - Klín vytiahnite klinom s klinom

  Podstatou cvičenia je napadnúť lenivosť s úplnou nečinnosťou. Je tu však jedna podmienka: nemôžete vyraziť do vzduchu, pozerať televíziu, čítať knihu, počúvať rádio alebo chatovať v telefóne. Nemôžete ani sedieť. Ak cítite akútnu túžbu odložiť prácu na neskôr a telo vám diktuje trochu bochníka - postupujte podľa jeho rady.

  Postavte sa na akékoľvek miesto, ktoré je pre vás vhodné doma. Zároveň vypnite televízor, hudbu a odložte telefón nabok. Keď je smartphone v ruke, cvičenie stratí svoj význam. Za pár minút prekonáte akútnu túžbu sadnúť si, zapnúť televízor alebo sa s niekým porozprávať. To všetko je zakázané. Musíte len stáť bez toho, aby ste zavreli oči.

  V tejto polohe môžete „bežať“ na voľnobežných otáčkach nie dlhšie ako 15 - 20 minút. Cieľom je dosiahnuť akútnu túžbu urobiť niečo so sebou. Ak sa nemôžete presvedčiť, aby ste napísali správu, len mlčte. Nepokúšajte sa zjednodušiť cvičenie tak, že v tichosti nahradíte bezmyšlienkové zvonenie telefónu alebo prepínanie televíznych kanálov. Na tieto triedy môžete stráviť viac ako jednu hodinu a potom sa úprimne pýtate, kam čas ušiel.

  Cvičenie č. 2 - Nájdenie motivácie

  Toto cvičenie sa často javí ako najťažšie, pretože je veľmi ťažké samostatne motivovať k splneniu úlohy. Je to omnoho jednoduchšie, keď tlak vychádza zvonku, ale taký luxus nie je prístupný pre všetkých. Preto musíte zhromaždiť svoju vôľu do pästi a vytvoriť si vlastnú inšpiráciu.

  Prečítajte si tiež: Ako znížiť ranusám

  Spôsob 1 (najúčinnejší): Posaďte sa na pohovku, vypnite televízor a eliminujte všetky cudzie zvuky. Zatvorte oči a dopravte sa do budúcnosti. Vašou úlohou je predstaviť si, že je úloha dokončená. Ak sa nemôžete začať pripravovať na skúšku, zavrite oči a predstavte si, že máte v rukách značku a úsmev na tvári. Cítite ľahkosť, šťastie, predstavte si, ako sú na vás vaši rodičia hrdí a žiarlia na spolužiakov. Ak sa nemôžete pustiť do práce, predstavte si, že úloha bola dokončená, vedenie vás pochválilo a ste radi, že môžete peniaze, ktoré zarobíte, minúť na vlastné potreby. Ak ste príliš leniví na to, aby ste začali čistiť, predstavte si sami seba v čistom dome, skúste cítiť sviežosť. Toto je najlepšia motivácia na prekonanie útoku lenivosti.

  Druhým spôsobom je motivácia zvonku. S tým vám pomôžu psychologické motivujúce videá, knihy a citácie z čítania. Malo by byť zrejmé, že tento druh motivácie nefunguje v 100% prípadov. Začínajúc čítať takúto literatúru, väčšina ľudí chápe, že tieto informácie pre nich nie sú ničím novým a stačilo jednoducho pracovať na vlastnej vôle. Vynára sa otázka: prečo tráviť čas sledovaním videí a čítaním literatúry, ak sa môžete prinútiť k samostatnej práci.

  Cvičenie číslo 3 - Pridajte si záujem

  Skutočným spôsobom, ako sa dobrovoľne vyrovnať s úlohou, je urobiť ju zaujímavou. Toto cvičenie funguje skvele s malými deťmi. Tento typ povolania zahŕňaučenie hravým spôsobom. Dokonca aj školská esej je písaná ľahšie, ak dieťa používa svoje obľúbené farebné perá.

  Táto úloha je pre dospelých náročnejšia. Nemali by ste sa hanbiť zahrnúť svoju fantáziu a predstaviť si seba ako herca. Pri umývaní podláh zapnite obľúbenú hudbu a tancujte mopom. Ak potrebujete napísať správu alebo článok, viete si predstaviť seba ako uznávaného spisovateľa alebo vedca, ktorý píše vedeckú prácu. Pri práci na záhrade si predstavte zlatokop. Reinkarnácia pomáha robiť starú vec s novou poistkou. Niekedy sa vám môže zdať, že to, čo robíte, je smiešne a pomaly sa zblázňujete. Pohnajte tieto myšlienky od seba. Hlavná vec je, že vám pomáha a pobaví sa.

  Cvičenie č. 4 - Výzva

  Podstata cvičenia je nasledovná: musíte si sami nastaviť stav alebo inými slovami napadnúť sami seba. Táto metóda funguje zvlášť dobre pre ľudí hazardných hier. Hlavným pravidlom je nastaviť si neprekonateľnú úlohu. Čím ťažšie je dosiahnuť cieľ, tým usilovnejšie bude osoba pracovať. Môžete čeliť sebe v akejkoľvek oblasti - v práci, koníčkoch, dodatočnom príjme.

  Ak sa obávate, že nebudete schopní byť dostatočne prísni, zapojte príbuzných alebo priateľov. Povedzte im, že ste náročné. Napríklad ste prijali „výzvu knihy“ a sľubujete, že si knihu prečítate do dvoch týždňov. Ak chcete potvrdiť výsledok, prediskutujte knihu so svojím priateľom. Malo by byť zrejmé, že osoba s vysokou úrovňou sebaúcty nebudeoklamať seba. Hľadanie výhovoriek je osud slabých ľudí.

  Cvičenie č. 5 - Pari

  K tejto metóde by sa malo pristupovať len v mimoriadne zanedbávaných prípadoch, keď sa vaša lenivosť začne „zjesť“. Nejde o banálnu lenivosť robiť čistenie, umývať riad alebo chodiť so psom. Aby ste mohli uzavrieť stávku, musíte sa uchýliť k ľuďom, ktorí boli mnoho dní v rade neaktívni. To sa deje u ľudí so slabými vôľami alebo u tých, ktorí prídu do stavu dlhodobej depresie. Stávky na peniaze alebo cennosti sú vo všeobecnosti zlozvykom, ktorý vás môže dostať do problémov. Preto sa musíte uchýliť k tejto metóde v extrémnych prípadoch, keď váš osobný život začne trpieť lenivosťou a apatiou.

  Lenstvo začína v jeho študentských rokoch kaziť život. Každý pozná túžbu relaxovať s priateľmi a neochotu začať písať seminárne práce alebo sa pripravovať na skúšku. Ak viete, že nemôžete riadiť bez stávky, zapojte priateľov. Sľúbte niektorému zo svojich spolužiakov, že v pondelok začnú písať seminárne práce. V takom prípade by ste mu mali okamžite dať určité množstvo peňazí. Ak v pondelok začnete a váš priateľ to vidí, musí vám peniaze vrátiť. Hlavnou podmienkou tejto metódy je stávkovanie iba s blízkymi priateľmi (a ešte lepšie so svojimi rodičmi alebo príbuznými), aby ste neboli klamaní.

  Keď sa človek zbavil lenivosti, reinkarnuje sa. Hlavná vec je začať aktívny a produktívny život. Ak sa to stane zvykom, jednoducho si to nedovolítetráviť čas ležaním na gauči.