Ako sa zbaviť svrbenia po uhryznutí komárom

Obsah

  Na rozdiel od včiel a osí zostáva uhol malého komára takmer neviditeľný. Avšak, niekedy po útoku, miesto vpichu začne svrbieť a „páliť“. Ťažké svrbenie je takmer šialené a len málo z nich dokáže odolať, aby sa nechty nehryzli.

  Ak ste napriek tomu do svojho krvného obehu vpravili stopu moskytov, do rany sa môže dostať infekcia. Okrem toho môžu česané uhryznutia zanechať malé, ale hlboké jazvy. To je obzvlášť nepríjemné, ak ste si česali pokožku na tvári. Aby ste riskovali a nevyvolávali výskyt jaziev na viditeľných častiach tela, musíte sa včas zbaviť svrbenia z komára. To sa dá dosiahnuť pomocou špeciálnych mastí a gélov, ako aj použitím prírodných produktov, bylín a olejov.

  Prečo svrbí pokožka?

  Pred ochutnávaním ľudskej krvi komár vstrekne do kože špeciálnu látku, ktorá podporuje zrážanie krvi. Ak by to hmyz neurobil, po uhryznutí by sa na koži objavili kvapôčky krvi (ako pri uhryznutí bugom). Sliny moskytov obsahujú alergény, ktoré môžu byť pre zdravie veľmi nebezpečné.

  U niektorých ľudí sa citlivosť na sliny komárov výrazne zvyšuje. Svrbenie nie je jediným príznakom alergie na sústo. Možno výskyt začervenania a opuchu oblasti pokožky. V zriedkavých prípadoch sa môže vyskytnúť zápal horných dýchacích ciest. V dôsledku toho sa objaví dýchavičnosť, ktorá môže viesť k zaduseniu. V takom prípade je to potrebnéurgentne zavolajte sanitku alebo injekčne podajte antihistaminikum (difenhydramín).

  Prvé akcie po uhryznutí

  Po útoku proti komárom musíte okamžite konať. Intenzita budúcich symptómov závisí od rýchlosti reakcie a správnosti činnosti.

  • Na prokus okamžite aplikujte antialergickú masť alebo krém. Medzi takéto lieky patrí Levomekol, Fenistil atď. Ak v domácej alebo strojovej súprave nie sú žiadne takéto masti, umyte miesto s uhryznutím mydlom a vodou a ak je to možné, ošetrite ho akýmkoľvek antiseptikom.
  • Vyberte vhodný prostriedok nápravy. Môžete sa zbaviť svrbenia pomocou liečiv (tablety, sirupy, kvapky a dokonca aj injekcie). Zvolený liek závisí od závažnosti príznakov. Ak ste okrem svrbenia opuchnutí tkanivom a začervenaním, musíte podniknúť vážne kroky a kúpiť si dobré lieky. Ak je jediným príznakom svrab, môžete sa ho zbaviť pomocou improvizovaných prostriedkov.

  Je dôležité pochopiť, že túžba poškriabať ranu neprejde skôr, ako sa úplne uzdraví. Trvanie procesu obnovy pokožky závisí od individuálnych charakteristík tela. Okrem toho každá osoba reaguje úplne inak na antikoagulanty obsiahnuté v slinách komárov. S výraznými alergickými symptómami nezabudnite kontaktovať kliniku.

  Prírodné produkty

  Pred odchodom do lekárne musíte vyskúšať prírodnévýrobky. Možno budete môcť nájsť „svoj“ liek na uhasenie svrbenia po uhryznutí.

  • Ovsené vločky. Na okamžité varenie je dôležité používať nie obilniny, ale celé zrná. Ak chcete aplikovať na miesto uhryznutia, musíte použiť hlien vytvorený počas varenia obilnín. Počkajte, až „masť“ zaschne a potom ju opláchnite vodou.
  • Citrón. Kyslá šťava z citrusových plodov pomáha zmierniť mierny opuch a svrbenie. Po namazaní pokožky citrónovou šťavou sú prechádzky na slnku zakázané. Pokožka namazaná šťavou môže rýchlo horieť.
  • Zlato. Kvetový med by mal byť nanesený na miesto uhryznutia tenkou vrstvou, po 20 minútach opláchnuť teplou vodou. Vo väčšine prípadov nepríjemné svrbenie zmizne.
  • jablčný ocot. Naneste kúsok rúna namočeného v octe na svrbivé miesto na 2 minúty. Všimnete si rýchlu úľavu. Môžete si vyrobiť špeciálnu „smotanu“ z múky a octu. Zmiešajte obidva produkty, až kým nebude krémová. Výsledná suspenzia sa nanesie na miesta uhryznutí komármi a počká sa na sušenie.
  • Soda. Alkali je schopný uspokojiť zúrivé svrbenie. Zmiešajte 1 lyžičku. jedlá sóda s 3 lyžicami. l. teplá voda. Naneste na rany kašu a nechajte pôsobiť 5 minút.

  Mechanický náraz

  Môžete sa dotknúť miesta sústa pod podmienkou, že nepoškrabete pokožku, čím dôjde k narušeniu integrity pokožky. Predpokladá sa, že sústo sa dá rozdrviť a svrbenie okamžite ustane.

  • Prvý spôsob je kríženie nechtov. Stlačte svoju miniatúru na mieste prokusu s maximálnou silou. Potom to urobtedruhým stlačením vytvoríte kolmicu. Miesto „jedla“ komára by sa preto malo označiť písmenom „X“. Táto metóda je založená na presvedčení, že takýto tlak „rozptýli“ proteínové zlúčeniny vytvorené po podaní antikoagulantu proti komárom.
  • Druhou metódou je ľahká masáž. Masírujte svrbivú časť tela, potľapkajte ju dlaňami. Pohyby by nemali byť príliš ľahké. Hlavná vec ─ Nepoužívajte nechty.

  Lieky a iné lieky

  Lekáreň ponúka široký výber liekov, ktoré zmierňujú príznaky alergie po uhryznutí hmyzom. Ak sa nechcete obrátiť na kliniku, obráťte sa na svojho lekárnika.

  Ukážte mu polohu uhryznutia a povedzte o všetkých sprievodných príznakoch. Výber lieku vám pomôže určiť špecialista.

  Najpopulárnejšie lieky:

  Prečítajte si tiež: Ako ošetriť jačmeň na viečku
  • Aspivenin je mini pumpa. Používa sa na odstránenie slín hmyzu z krvi. Včasné vyčerpanie dráždivého prostriedku zmierni svrbenie a možný zápal.
  • Fenistil je masť na vonkajšie použitie. Má antiseptický účinok a má antipruritický účinok. Pomáha zbaviť sa primárnych a sekundárnych príznakov (alergická vyrážka).
  • Menovazin je masť na vonkajšie použitie. Má ochladzujúci účinok, ktorý pomáha vyrovnať sa s svrbením. Zmierňuje opuchy, odstraňuje všetky príznaky alergie.
  • Aspirín je nekonvenčný prostriedok na zníženie svrbenia. Je potrebné rozdrviť tri tablety na prášok. Pridajte k prášku 5 kvapiek vody. Na miesto uhryznutia naneste omáčku. Po vysušení opláchnite studenou vodou.
  • ​​

  Nielen farmaceutické lieky sú účinné pri odstraňovaní komárskych uhryznutí. Jedným z dostupných prostriedkov na zmiernenie svrbenia je zubná pasta. Vďaka účinku mrazu pasta rýchlo eliminuje túžbu poškriabať pokožku.

  Byliny a oleje

  Ekologické potraviny sú najbezpečnejším spôsobom boja proti symptómom alergie. Aloe šťava, bazalková šťava, plantejn a niektoré éterické oleje okrem komárov.

  • Ak aloe vera rastie vo vašej domácnosti, považujte sa za chráneného pred všetkými príznakmi alergie na slín komárov. Polovicu mäsitých listov nakrájajte na polovicu a buničinu oprite o zapálenú oblasť. Po aplikácii budete cítiť výrazné zlepšenie. Môžete použiť tampón namočený do vylisovanej aloe šťavy.
  • Basil. Aromatická trávová šťava je užitočná nielen na vnútorné použitie, ale aj na vonkajšie použitie. Rozdrvte niekoľko listov bazalky v trecej miske a výsledný šťavnatý kaše na sústo naneste. Bude dôjsť k výraznému zlepšeniu stavu, nepríjemné pálenie sa zastaví.
  • Jitrocel. V detstve boli listy plantajnu považované za všeliek na akékoľvek ochorenie. Je to kvôli jeho liečivým vlastnostiam. Listová šťava z listov má antiseptický a protizápalový účinok, prispieva k rýchlemu hojeniu rán. Drvený listJitrocel pomôže odstrániť svrbenie a začervenanie.
  • éterický olej levandule a čajovníka. Tieto dva oleje najúčinnejšie zvládnu svoje ciele - uspokojiť túžbu rozčesať miesto sústo a odstrániť trochu opuchy. Pár kvapiek oleja aplikovaných na miesto zápalu pomôže rýchlo eliminovať všetky nepríjemné príznaky.

  Teplota

  Teplý kúpeľ pomôže zabudnúť na neustále svrab. Pre zvýšenie antipruritického účinku vo vode môžete pridať niekoľko polievkových lyžíc octu. Ak sa nemôžete vykúpať, skúste použiť teplý obklad. Uterák namočte do teplej vody s octom, dobre ho vytlačte a aplikujte na svrbivú časť tela.

  Ak nie je možné použiť teplo, uhryznutie možno regulovať pomocou chladu. Ku sústu pripevnite kocku ľadu a fľašu zmrznutej vody. Chladenie neutralizuje svrbenie. „Mrazivý“ obklad by sa mal uchovávať najmenej pol hodiny.

  Aby ste sa vyhli neatraktívnym jazvám na tele, skúste bojovať s nutkaním poškriabať miesto prokusu. Pokusom a omylom zistite, ktorý liek vám pomôže vyrovnať sa so silným svrbením a na tento nepríjemný príznak navždy zabudnete.