Ako sa zbaviť svrbenia a olúpania po opaľovaní

Obsah

  Pri snahe o čokoládový odtieň pokožky to mnoho dievčat preháňa a niekoľko hodín za sebou trávi pod páliacim slnkom. Opaľovanie je chúlostivá záležitosť, ktorá si vyžaduje určité znalosti a trpezlivosť. Hlavnou chybou opaľovačov je túžba získať bronzový tón za pár dní. Či sa vám podarí zmeniť sa na „čokoládovú tyčinku“, záleží predovšetkým na genetických vlastnostiach. Tmavovlasé brunetky môžu zafarbiť pokožku za pár dní strávených na pláži. Ale svetlé blondínky alebo majitelia ohnivých červených vlasov musia byť pri slnku opatrní: na pokožke sa môže vytvárať začervenanie až po spálenie pľuzgierov.

  Ako sa prejavuje popálenie

  Čo je opálenie? Prečo pokožka stmavne, sčervená a následne sa začne odlupovať? Ultrafialové lúče vyvolávajú uvoľňovanie melanínu. Je to tmavý pigment, ktorý pokožke dodáva tmavší odtieň. V závislosti od typu a farby pokožky má trieslovina rôzne odtiene: mlieko alebo horkú čokoládu, karamel, med, kakao, cappuccino, latte atď. Ak ste nepoužili ochranné prostriedky, je takmer nemožné zbaviť sa olúpania po opaľovaní. Toto je normálny proces: telo sa zbaví mŕtvych kožných častíc. Ak sa už pokožka začala "olupovať", musí sa vyživovať olejom alebo mliekom.

  Úpal je nebezpečný najmä preto, že bolesť a svrbenie sa objavujú po niekoľkých hodinách alebo dokonca každý druhý deň. Keď zostanete pod slnkom, necítite ani bolesť ani nepohodlie a nemyslíte, že by ste sa schovalitieň. Ale večer sa prejavia všetky príznaky poranenia: objaví sa pocit zovretia, keď sa pokožka dotkne, dotkne sa kože, potom je začervenanie av najhoršom prípade pľuzgiere. Pripravte sa na skutočnosť, že ďalšie 2-3 dni neopustíte bolesť a po spálení pokožky čakáte bolestivý peeling. Aby sa spálenému turistovi pomohlo zbaviť sa hroziaceho utrpenia, je potrebné mu pomôcť čo najskôr.

  Prvá pomoc

  Nečakajte, až sa na tele objavia červené spálené škvrny. Prvé príznaky popálenia je možné pozorovať dokonca aj na pláži. Existuje malé tajomstvo o tom, ako identifikovať spálené časti tela: pozrite sa na seba cez slnečné okuliare. Môžete si všimnúť začervenanie, ktoré nie je voľným okom prístupné. V takom prípade musíte okamžite opustiť pláž. Nemysli si, že vás ochráni vrchlík alebo pevné tričko. Ultrafialové lúče prenikajú aj cez markízu.

  Silne opálená časť tela je na dotyk vždy veľmi horúca, a to aj po dlhšom pobyte v chladnej miestnosti. Buďte pripravení na ostrú bolesť za pár hodín.

  Ak nie sú po ruke žiadne prostriedky proti horeniu, pripojte k oblasti studený obklad: schladenú fľašu vody, balenie zmrzliny alebo iný predmet. Odporúča sa použiť mokrý studený obklad, pretože pokožka po popálení je veľmi dehydratovaná.

  Na odstránenie rastúceho svrbenia a bolesti je potrebné používať profesionálne lieky: Sudocrem, Bepanten, Panthenol,„Záchranca“ a iné. Prostriedky vyvinuté na liečbu popálenín rôzneho stupňa, ochladzovania a upokojenia spálenej pokožky a aktivácie regenerácie kožných buniek. Včasne aplikovaný prípravok zastavuje proces odumierania hornej vrstvy epidermy. Hlavnou chybou je použitie rastlinného oleja na poškodenú oblasť.

  Základné pravidlá pre liečbu spálenia od slnka

  Prvým a hlavným pravidlom je zostať nejaký čas doma. Mnoho ľudí ospravedlňuje, že dovolenka je len týždeň a za lístok sa zaplatilo veľa peňazí, a idú na pláž, aj keď sčervenali telo. Zapálená epiderma je rýchlo prístupná opakovanej expozícii ultrafialovému žiareniu. Mierne sčervenanie sa môže vyvinúť do podoby vodnatých pľuzgierov. V takom prípade je samoliečba neakceptovateľná, musíte sa okamžite poradiť s lekárom.

  Začervenanie po nadmernom opaľovaní nie je jednoduché popálenie, ale alergická reakcia, preto sa odporúča prijatie antihistamínu (ako je Suprastin). Pomôže to rýchlo odstrániť sčervenanie. Popáleniny od slnka zvyšujú celkovú telesnú teplotu, najmä u malých detí. V takom prípade je potrebné užívať antipyretikum. Najlacnejším a najbezpečnejším produktom je paracetamol.

  V žiadnom prípade by sa film nemal odlupovať na šupke. Ešte väčšia chyba sa snaží rozbiť blister tekutinou. K odlupovaniu pokožky by malo dôjsť prirodzene, aby po uzdravení na tele nevznikli žiadne jazvy ani jazvy. Ak chcete znížiťlekári odporúčajú jazvy s rozmazanou kožou s mliekom alebo pleťovým mliekom s vysokým obsahom vitamínu E. Užitočný je aj vnútorný príjem vitamínu E.

  Ľudové lieky

  Pred príchodom liekov proti horeniu sa spálili spáleniny od slnka pomocou prírodných prostriedkov. Krémy, masti a obklady sa ľahko pripravujú doma.

  Odporúčame tiež prečítať si: Ako sa zbaviť škvŕn na tele
  • Kyslá smotana. Liečba spálenín od kyslej smotany alebo jogurtu je klasická tradičná medicína. Túto metódu zdôvodňujú a odporúčajú mnohí lekári. Aplikácia chladnej kyslej smotany okamžite zmierňuje bolesť, upokojuje pokožku a zabraňuje odlupovaniu. Po pravidelnom ošetrení kyslou smotanou sa pokožka bude menej a menej bolestivo olupovať.
  • Surové alebo varené zemiaky. Studené zemiaky rýchlo upokojujú svrbivé zápaly. Ak chcete pripraviť obloženie, nastrúhajte zemiaky na jemnom strúhadle, vložte hmotu do chladničky na 20 minút. Dajte studený kaše na akékoľvek prírodné látky (najlepšie tenká) a pripevnite k spálenej oblasti po dobu 15 minút. Varené zemiaky by sa mali šľahať do pyré a zmiešať v rovnakom pomere s kyslou smotanou.
  • Kapusta. Oddeľte veľké listy kapusty, nalejte vriacou vodou, aby zmäkli, vložte do chladničky na pol hodiny. Naneste listy na boľavé miesta. Pre väčšie pohodlie ich zviažte obväzom. Je vhodné nechať list kapusty na tele v noci.
  • Petržlen. Šťava zo zelenej trávy upokojuje pokožku, zmierňuje opuchy a odstraňuje začervenanie. Petržlenová šťava obsahuje veľa vitamínov, ktoré urýchľujú regeneračné procesy. Po aplikácii obkladov z rozdrvených listov a stoniek petržlenu pokožka nevyliezla.

  Ako eliminovať peeling

  Ľahké alebo silné olúpanie spálenej kože je výsledkom nadmerného opaľovania. Ak chcete telu pomôcť „stratiť pokožku“, musíte vykonať ľahký peeling. To sa dá dosiahnuť až po úplnom vymiznutí začervenania a vyliečení pľuzgierov. Užitočné je lúpanie pomocou ovocnej kyseliny (citrusová šťava), jemne zomletej kávy, zmesi cukru a soli. Pred mechanickým čistením sa musí pokožka napariť v sprche alebo vani.

  Vločitá oblasť je vhodná na mazanie prírodnými výživnými olejmi. K tomu sú vhodné kokosové, bambucké maslo a arganový olej. Možno ich kúpiť v ktorejkoľvek lekárni za primeranú cenu. Pre lepšiu absorpciu oleja je lepšie aplikovať v noci. Pri silnom peelingu sa odporúča zabaliť ho do oleja. Osprchujte sa, odlupujte problémové miesta, naneste olej a prikryte lepiacou vrstvou. Musíte ísť s výživným obkladom tak dlho, ako je to možné.

  Sledujte svoju stravu. Lúpanie kože sa môže zhoršiť kvôli nedostatku vody v tele. Vypite 7-8 pohárov vody denne, vzdajte kávu a čaj. Jedzte potraviny bohaté na omega kyseliny: slané ryby, orechy a ďalšie potraviny. Užívajte doplnky s vysokým obsahom stravykyselina hyalurónová.

  Ak sa chcete krásne opáliť a dať svojej pleti zlatý odtieň, dodržiavajte všetky pravidlá a dodržiavajte bezpečnostné opatrenia. Začervenanie a odlupovanie nie sú módne. Pamätajte, že pri sledovaní módnych trendov môžete vážne poškodiť svoje zdravie.