Ako sa zbaviť svrbenia a lupín na hlave

Obsah

  Nelupujte lupiny ako kozmetický defekt. Toto ochorenie síce neohrozuje život človeka, ale nemožno ho nazvať ani neškodným. Lupiny sú často sprevádzané svrbením pokožky, neodolateľnou túžbou vyčesať pokožku hlavy. Bakteriálna infekcia sa môže rýchlo spojiť s výslednými zraneniami a mikrotrhlinami, čo je spojené s rozvojom závažných zápalových procesov.

  V závažných a pokročilých prípadoch to spôsobuje čiastočnú alebo úplnú plešivosť. Ako sa zbaviť lupín a svrbenia hlavy rýchlo a efektívne, je známe iba dermatológom a trichológom. Lekár vyšetrí pacienta a predpíše potrebné lieky.

  Správny prístup k liečbe

  Bez ohľadu na to, do akej miery bola osoba presvedčená, že svrbenie pokožky hlavy vyvolalo lupiny, je potrebné navštíviť dermatológa. Symptóm často sprevádza závažné kožné patológie - psoriáza a ekzém. A tieto choroby vyžadujú úplne odlišný prístup k liečbe a v počiatočnej fáze dobre reagujú na terapiu. Po stanovení diagnózy a potvrdení prítomnosti seborrhea u pacienta lekár vypracuje primeraný liečebný režim.

  Najprv o tom, čo sa nedá urobiť:

  • rozčesať pokožku. Po chvíli sa na hlave vytvorí veľa pustúl, čo spôsobí vážne vypadávanie vlasov;
  • votrite alkohol do pokožky. Etanol veľmi prevyšuje epidermu, narušuje krvný obeh,zabraňuje optimálnemu dodaniu biologicky aktívnych látok do buniek a tkanív;
  • na farbenie vlasov. Zloženie farbív na vlasy obsahuje mnoho agresívnych chemických zlúčenín, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú pokožku hlavy;
  • Používajte hrebene s kovovými zubami. To môže viesť k ešte väčšiemu poškodeniu kože a k zvýšeniu tvorby vločiek z keratinizovaných šupín.

  V čase liečby by sa malo zabúdať na sušiče vlasov, žehličky a kulmy. Takéto zariadenia často vyvolávajú nadmernú suchosť hlavy, čo je pre lupiny neprijateľné.

  Mnoho ľudí si všimlo, že malé šupiny sa začínajú rozpadať na svojich pleciach po utrpení stresu, nervovom zlyhaní alebo uprostred ťažkej depresie. Ak sa človek veľmi obáva bežných každodenných konfliktov, nespí v noci, nepreceňuje žiadne udalosti, potom lupiny nedokážu eliminovať ani silné protiplesňové šampóny. V týchto prípadoch dermatológovia odporúčajú, aby pacienti užívali sedatívne lieky - Tenoten, Persen, infúzie mäty, materskej vody, valeriánu.

  Tradičné ošetrenia

  Najbežnejšou príčinou lupín sú kvasinky. Môžete sa nakaziť, ak nebudete dodržiavať pravidlá osobnej hygieny - pomocou hrebeňov alebo klobúkov niekoho iného. Mikroskopické podmienečne patogénne huby sú neustále prítomné na temene hlavy človeka bez toho, aby naň mali negatívny vplyv. Ale pod vplyvom určitých provokujúcich faktorov (znížená imunita, emocionálna)stres) mikroorganizmus sa začne množiť aktívne. To vedie k narušeniu mazových žliaz a zhoršeniu celkového stavu pokožky hlavy a vlasov.

  Na ošetrenie lupín je preto potrebný integrovaný prístup, ktorý využíva tieto prostriedky:

  • ketokonazol. Chemická zlúčenina zabraňuje rastu a množeniu patogénnych kvasiniek;
  • Pyrithion zinočnatý. Táto zložka pást a šampónov má bakteriostatický a baktericídny účinok, normalizuje vylučovanie mazových žliaz;
  • organické a anorganické kyseliny. Použitie prostriedkov s kyselinou mliečnou alebo salicylovou pomáha odlupovať hornú vrstvu epidermy. Namiesto exfoliovaných keratinizovaných šupín sa tvoria nové zdravé bunky;
  • Brezový decht, síra. Takéto prírodné zložky mnohých masiek a šampónov majú antimikrobiálne, protizápalové a antiseptické účinky.

  Akýkoľvek terapeutický alebo ľudový liek je určený na odstránenie určitého typu lupínkovitého, suchého alebo kombinovaného. Pri výbere pást a šampónov je potrebné sa zamerať na zloženie, výrobcu a odporúčania na použitie. Napríklad vysoká koncentrácia organických kyselín neumožňuje použitie produktu na suchú pokožku hlavy. Významný obsah kozmetických olejov iba zvýši produkciu mazových sekrétov a problém ešte prehĺbi.

  Ako si vybrať šampón na ošetrenie

  Liečebné šampóny nie sú určené na 1-2-krát použitie.Liečba trvá jeden až dva mesiace. Šampón sa používa nie viac ako dvakrát týždenne na prevenciu závislosti. Faktom je, že patogénne mikroorganizmy môžu v priebehu času vyvinúť rezistenciu na účinné látky, čo spôsobuje neúčinnosť liečby. Niektorí pacienti si často sťažujú, že po úspešnej liečbe ketokonazolom sa opäť objavili lupiny. Bolo to dôsledkom nesprávneho použitia šampónu alebo zanedbania odporúčaní trichológa na starostlivosť o pokožku hlavy.

  Keto Plus

  Keto Plus je súčasťou skupiny viaczložkových protiplesňových šampónov.

  Prípravok inhibuje rast a reprodukciu dermatofytov Trichophyton, Pityrosporum ovale a Epydermophyton na hlave v dôsledku prítomnosti ketokonazolu v deriváte imidazolu. A pyrithión zinočnatý urýchľuje odlupovanie a regeneráciu hornej vrstvy epidermy. V priebehu používania šampónu sa znižuje závažnosť svrbenia pokožky.

  Friderm so zinkom a dechtom

  Šampónová línia Friderm predstavuje tri druhy látok, z ktorých dva sa aktívne používajú pri liečbe lupín. Friderm s dechtom má silné protizápalové a antimikrobiálne vlastnosti, spomaľuje nadmerné oddeľovanie buniek. Šampón je nevyhnutný pri liečbe mastných lupín, pomáha znižovať funkčnú aktivitu mazových žliaz. Friederm so zinkom ničí nielen patogénne huby, ale má tiež všeobecný liečivý účinok na pokožku hlavy, obnovuje normálnu štruktúru avzhľad vlasov. Liečba je účinná pri lupinách, komplikovaná spojením streptokokovej alebo stafylokokovej infekcie.

  Lupiny

  Lupiny s ketokonazolom fungicídne pôsobia proti mnohým odrodám kvasiniek. Šampón kombinuje liečebný účinok s kozmetickým účinkom a starostlivosť o vlasy počas používania. Lupiny uľahčujú česanie, zvlhčujú všetky vrstvy epidermy, obnovujú mikroflóru pokožky.

  Algopiks

  Algopiks sa používa na odstránenie suchých a mastných lupín. Výrobok pozostáva z borievkového dechtu, extraktu z morských rias a alkoholického roztoku kyseliny salicylovej. Prírodné zložky terapeutického šampónu inhibujú rast a reprodukciu patogénnych húb. Neprítomnosť agresívnych chemických zlúčenín v kompozícii významne znižuje počet kontraindikácií a vedľajších účinkov. V komplikovaných prípadoch dermatológovia odporúčajú použitie Algopikov spolu s fungicídnymi látkami.

  Fitoval

  Výrobca vyrába sériu šampónov Fitoval vrátane na rýchle odstránenie svrbenia a lupín. V dôsledku prítomnosti cyklopiroxu, pyritínu zinočnatého, extraktu z bielej vŕby v zložení olamínu produkt ničí škodlivé huby po jednej aplikácii. Priebeh liečby určuje dermatológ v závislosti od stupňa vývoja ochorenia a počtu zápalových ložísk na hlave.

  Na rozdiel od opatrovateľov sú po aplikácii a napenení potrebné lekárske šampónynechajte v súlade s anotáciou 5 - 15 minút. Nemôžete použiť väčší objem finančných prostriedkov s ketokonazolom v nádeji na rýchle vyliečenie. Vyvolá to silné vysušenie pokožky hlavy a nepriaznivo ovplyvní stav vlasov.

  Šampónmi a pastou Sulsen sa môžete rýchlo zbaviť lupín a svrbenia pokožky hlavy.

  Sulsenova liečebná linka

  Táto skupina výrobkov na odstránenie suchých, olejových a kombinovaných lupín je vysoko účinná a cenovo dostupná. Sulfátové prípravky predstavujú pasty, krémy, oleje a šampóny s rôznymi koncentráciami účinných látok. Priaznivé látky zvyšujú terapeutický účinok:

  • kyselina citrónová a salicylová;
  • Glycerol oleát a stearát.

  Tieto látky pôsobia ako emulgátory, čo umožňuje preukázať liečivé vlastnosti hlavných zložiek a zvýšiť ich účinok. Zloženie obohateného oleja a smotany obsahuje prírodné zložky:

  Čítať ďalej: Ako liečiť lupiny
   58. výťažok z harmančeka lekárne;
  • norkový olej;
  • éterické oleje z pelargónie a levandule;
  • keratín;
  • pantenol.

  Takéto zložky Sulsenu nemajú fungicídny účinok, a preto ho dermatológovia neodporúčajú na použitie ako profylaktické a terapeutické činidlo. Krém a olej s vitamínmi sa starajú o pokožku hlavy a vlasy, zabezpečujú prísun kyslíka, vody a živín do buniek.

  Účinnou látkou v Sulsene jebisulfur selen. Anorganická zlúčenina má výraznú fungicídnu aktivitu proti kvasinkám, čo vyvoláva lupiny. To bráni ich rastu a normálnemu vývoju, spomaľuje všetky procesy života. Sulfid seleničitý vykazuje aj tieto účinky:

  • cytostatický;
  • keratolytický.

  Počas liečby je nadmerná tvorba epidermálnych buniek blokovaná a sekrécia mazových žliaz je normalizovaná. Keratinizované šupiny zmäknú a postupne sa rozpúšťajú, čo spôsobuje rýchle odstránenie lupín.

  Liečba ľudovými prostriedkami

  Liečba svrbenia a lupín akéhokoľvek druhu pomôže fondom získaným podľa receptov tradičných liečiteľov. Často sú účinnejšie ako protiplesňové farmaceutické lekáreny. Tradičná medicína používa iba prírodné zložky: liečivé byliny, zeleninu, ovocie, obilniny a výrobky z kyslého mlieka.

  Jogurtová maska ​​nielen odstraňuje lupiny, ale tiež zlepšuje vzhľad vlasov

  Maska z jogurtu

  Najväčší terapeutický účinok má jogurt pripravený doma. Musí sa mierne zahriať a rovnomerne rozložiť na pokožku hlavy a vlasy. Procedúra trvá 30 - 40 minút, potom sa maska ​​umyje teplou vodou. Ak chcete zvýšiť terapeutický účinok, môžete si na sprchu položiť plastovú krytku a na ňu pripevniť uterák.

  Takmaska ​​rýchlo eliminuje nutkanie na svrbenie kvôli týmto zložkám:

  • kyselina listová má protizápalové vlastnosti;
  • cholín prispieva k normálnemu fungovaniu mazových žliaz;
  • proteíny a kyselina mliečna regenerujú hornú vrstvu epidermy.

  Ak nie je možné kúpiť domáci jogurt, úspešne sa nahradí prírodným jogurtom, bio-éterom, kyslou smotanou s nízkym obsahom tuku. Hlavná vec je, že fermentované mliečne výrobky by nemali obsahovať príchute, farbivá alebo iné prísady.

  Jablčný ocot

  Mnoho žien a dievčat, ktoré sa starostlivo starajú o svoje vlasy, už dávno opustili pleťové vody, kondicionéry a balzamy. Všetky tieto drahé výrobky sú nahradené prírodným octom jablčného muštu. Jeho skôr špecifická vôňa po šampónovaní zmizne. Ocot je vhodný ako na ošetrenie lupín, tak na prevenciu.

  Prírodný liek možno použiť dvoma spôsobmi:

   87) ocot jablčného muštu sa v rovnakom pomere zmieša s vodou a na pokožku hlavy sa nanesie bavlnenou podložkou. Po 45 - 60 minútach umyte domáce mlieko;
  • 100 ml octu jablčného muštu sa zriedi v litri teplej vody a vlasy sa opláchnu okamžite po umytí vlasov.

  Kyslé médium inhibuje množenie patogénnych húb, urýchľuje ničenie bunkových stien. A organické látky obsiahnuté v octe jablčného muštu urýchľujú rast vlasov, dodávajú im zdravý lesk a hebkosť.

  Aloe juice

  Silná aloe šťava je silné prírodné antiseptikum,drvivý rast nielen húb, ale aj baktérií. Na rýchle odstránenie lupín je potrebné pred každým umývaním vlasov po dobu 30 - 40 minút vtierať prírodný prostriedok do pokožky hlavy. Terapeutické zmesi na ich základe však majú najväčšiu terapeutickú aktivitu:

   93) šľahané vajíčko a lyžicu šťavy z aloe;
  • 100 ml mastného kefíru a 20 ml šťavy z aloe;
  • 3 čl. lyžice aloe šťavy a lyžičky kvetového medu.

  Takéto zmesi vytvárajú na povrchu pokožky hlavy tenkú vrstvu, ktorá nedovoľuje odparovať vlhkosť. Biologicky aktívne látky šťavy z aloe zvyšujú rast vlasov, odstraňujú ich krehkosť a prierez.

  Podrobnejšia diskusia o liečbe lupín doma je opísaná v tohto článku.

  Šťava z aloe robí skvelú prácu s lupinami a svrbením hlavy

  Všeobecné odporúčania

  Vyvážená strava osoby počas liečby nie je o nič menej dôležitá ako správne vybrané terapeutické šampóny a ľudové liečivá. Mali by ste prestať používať mastné, vyprážané, nadmerne slané a korenené jedlá. Maslo a koláče, koláče, pečivo a čokoláda vytvárajú priaznivé prostredie pre aktívnu reprodukciu kvasníc a baktérií.

  Rovnako dôležitý je správny režim pitia. Dermatológovia a trichológovia odporúčajú denne vypiť najmenej 2–2,5 litra čistej stojatej vody. Preplachuje metabolické produkty a toxické zlúčeniny z tela, čo najlepšie ovplyvňuje stav pokožky hlavy a vlasov.

  Nestojí to za toOčakávajte zotavenie po týždni liečby - vo väčšine prípadov je proces odstraňovania lupín a svrbenia 1-3 mesiace. Ak nápravné opatrenie odporúčané lekárom nemá správny účinok, musíte ho informovať. Lekár upraví dávku alebo ju nahradí účinnejšou dávkou obsahujúcou inú účinnú látku.