Ako sa zbaviť švábov v byte

Obsah

  Hmyz v domoch a bytoch je skutočným problémom. Pri hľadaní tepla a stáleho zdroja potravy vyliezli do domovov ľudí. Jedným z najnepríjemnejších spolubývajúcich sú šváby.

  Ak si všimnete ich prítomnosť vo vašom dome, neodkladajte nápady, ako sa zbaviť švábov v byte. Šváby sú skutočnou hrozbou pre vaše zdravie. Šváb prenáša infekcie a choroby do vašej kuchyne bez toho, aby ste sa zdržiavali návštevy skládok.

  Najčastejšie v byte nájdete šváby hnedej, červenej alebo čiernej farby, ktoré sa považujú za synantropický hmyz. Je pre nich ľahšie existovať „bok po boku“ s človekom, vo voľnej prírode nežijú. V tropických krajinách nájdete v domoch veľké exotické šváby, ktoré sú pre človeka nebezpečnejšie.

  Ľudia švábov sa často nazývajú Prusi. Toto meno je spôsobené mýtom, že hmyz bol privezený do Ruska počas napoleonských vojen. Je to však lož. Naopak, v Nemecku je obvyklé kliknúť na červený hmyz „ruskými švábmi“.

  Nájdite ich prostredie

  Prvou a najjednoduchšou radou o tom, ako dostať šváby z vášho bytu, je nájsť ich domov a cestu do vášho bytu. Najčastejšie sa objavujú v kuchyni v noci, keď majitelia spia. Možno ich však nájsť na stopách podstielky vo forme hnedých bodiek, ktoré sa často nachádzajú v skriniach, pod umývadlom alebo v koši. Ak si všimnete „hosťa“, neponáhľajte sa vyzliecť si papuče a rozmazať ichcez podlahu. Bude múdrejší sledovať, kam bude behať. Toto označí váš približný biotop pre hmyz.

  Keď vidíte, akým spôsobom Prusak bežal, premiestnite skrinku zo steny a preskúmajte podlahu a steny. Možno niekde nechal medzeru, ktorá slúži ako hmyzová „brána“. Druhým spôsobom, ako sa dostať do svojho domu, sú odtokové otvory. Šváb môže ľahko vydržať nedostatok jedla, ale bez vody zomrie po 7 dňoch. Skontrolujte sifón pod umývadlom v kuchyni a kúpeľni. Akékoľvek úniky slúžia ako návnada pre hmyz.

  Šváby sa začínajú tam, kde je zdroj jedla a nápojov. Udržujte poriadok v kuchyni. Zostávajúce zvyšky večere nalákajú hmyz do vášho domu. Jedlo vždy schovávajte v chladničke alebo ho nechajte na stole iba v špeciálnej nádobe. Pravidelné čistenie mokrej podlahy zabráni výskytu parazitov. Uistite sa však, že pod skrinkou nezostáva žiadna voda, ktorá naopak priťahuje Prusov. Umývadlá umyte cez noc suchou handričkou.

  Spracovanie bytu insekticídmi

  Ak chcete zo svojho bytu rýchlo odstrániť červené šváby, použite špeciálne jedy. Najpopulárnejšie formy uvoľnenia:

  • sprej;
  • gél;
  • prášok;
  • ceruzka;
  • pasce.

  Najúčinnejšie a najpriaznivejšie dostupné aerosóly: Raptor, Raid, Baigon, Dichlorvos a Regent. Sú výhodné v tom, že prenikajú na najviac neprístupné miesta a rýchlo odpudzujú hmyz. Pred použitím však musíte skryť všetkopotravinové výrobky, berú domáce zvieratá (ak existujú). Jed môže spôsobiť vážne poškodenie ich zdravia. Spracovávajú sa soklové lišty, povrchy za skrinkami, samotné skrinky a všetky pozorované cesty švábov.

  Medzi gély si zaslúžia osobitné uznanie „Absolute-gel“, „Brownie“, „Raptor“, „Dohloks“, „Global-Gel“. Na rozdiel od aerosólov nemajú gély ostrý nepríjemný zápach. Len pár kvapiek gélu stačí na rýchle otrávenie celého „hniezda“. Schéma jeho činnosti je nasledovná: jeden šváb zje otrávený gél, po 30 minútach sa vráti do úkrytu a zomrie. Hmyz nedokáže odolať vôni gélu a jesť škrupiny chitínu zosnulého príbuzného. Tento nástroj pomôže zbaviť sa hnedých a čiernych švábov. Ceruzky sú vhodné v tom, že dokážu ľahko spracovať horizontálne aj vertikálne povrchy nábytku a stien. Avšak majú nižšiu účinnosť ako gély.

  Pasce pre Prusov

  Pasce sa môžu vyrábať nezávisle alebo sa dajú kúpiť v obchodoch. V skladovacích návnadách je nainštalovaná špeciálna lepiaca páska, ktorá pevne prilepuje nohy švábov. Vôňa priťahuje hmyz, vkráda sa, ale nedá sa otočiť. Musíte návnadu pravidelne meniť. Táto možnosť problém nevyrieši, takže návnadu je lepšie používať a kombinovať s vážnejšími insekticídmi.

  Môžete si vytvoriť pascu sami. Za týmto účelom odoberte litrovú fľašu, odmerajte tretinu krku a odrežte označenú časť. Prevrátiťodrežte kus hrdlom a vložte ho do vrúbkovanej fľaše.

  „Princíp bradavky“ umožňuje hmyzu vyliezť do fľaše a nie je možné sa vrátiť späť. Vnútri môžete naliať mydlovú vodu alebo vodu s trochou mletej kávy. Namiesto fliaš môžete použiť litrové plechovky. Akonáhle je vo vode, šváb je odsúdený na smrť.

  Ľudové metódy ničenia hmyzu

  Ak ste protivníkom insekticídov, môžete šváby odstrániť a vystrašiť ľudovými prostriedkami. Pred príchodom chemikálií museli ľudia hľadať biologické spôsoby odstránenia hmyzu. Použitie odradzujúcich bylín vykazuje dobré výsledky. Palina má deštruktívnu vôňu, takže je to dobrý odstrašujúci prostriedok nielen pre Prusov, ale aj pre iný hmyz.

  Odporúčame vám prečítať si: Ako rýchlo odstrániť blchy z domu

  Vetvičky čerstvej trávy by sa mali ukladať do skriniek, pod nábytok a okolo celej kuchyne. Analógom paliny je ledum.

  Účinnejšie biologické metódy na odstránenie švábov sú:

  • kyselina boritá;
  • borax;
  • feverfew;
  • terpentín;
  • ​​
  • amoniak;
  • petrolej.

  Kyselina boritá

  Kyselina boritá je bezpečná a účinná metóda zabíjania červených švábov. Je to neškodné pre domáce zvieratá a deti. Je však lepšie umiestniť také návnady za nábytok tak, aby boli prístupné iba hmyzu. Keď je kyselina v švábovom tele, spôsobuje intoxikáciu a paralýzu nervového systému.Kyselina nemá žiadnu vôňu, ktorá priťahuje Prusovcov, takže je účinná iba vo forme návnad. Na jej prípravu musíte vziať múku, cukor a vodu. Všetky zložky zmiešajte v približne rovnakých pomeroch s kyselinou boritou a guľôčkami s priemerom 0,5 mm. Musia byť rozložené na podlahových doskách po celej kuchyni.

  Na rozdiel od gélu, ktorý môže okamžite zničiť celé „hniezdo“, ovplyvňuje kyselina boritá iba jedného jednotlivca. Ak chcete natrvalo zničiť všetky šváby, rozložte gule asi 2 týždne, kým v byte úplne nezmizne hmyz.

  Borax

  Borax je sodná soľ, ktorá pomáha účinne bojovať proti hmyzu doma. Na zničenie Prusakov sa pripravujú špeciálne zemiakové kaše. Musíte uvariť jeden veľký zemiak, doňho vložiť surové vajíčko a naliať polievkovú lyžicu boraxu. Rozmiešajte zemiaky na konzistenciu a malé časti zmesi rozložte po obvode kuchyne blízko základnej dosky.

  Pyrethrum

  Pyrethrum je úplne neškodný insekticíd biologického pôvodu. Jedná sa o mleté ​​suché harmančekové kvety. Akonáhle je telo hmyzu, pyrethrum okamžite ochrne nervový systém, ktorý vedie k smrti. Nie je potrebné vyrábať lopty, pretože pyretrum priťahuje Prusov v čistej podobe. Z praktických dôvodov je však vhodné valiť gule, ktoré sú vyrobené z múky a vajec.

  Kerozén

  Kerozén ničí hmyz, ale odpudzuje ho. Netolerujú štipľavý zápach amoniaku, kerozínu, metylovaného liehu alebo terpentínu. Do ktorejkoľvek znavrhované prostriedky musia byť spracované soklové dosky. Stačí si vziať kefu, namočiť ju do petroleje a po obvode kuchyne nakresliť tenkú čiaru. Hmyz opustí dom okamžite a teraz budete môcť vykonať dôkladné vyčistenie, aby sa už nechceli vrátiť do svojho domu.

  Čistota v kuchyni nepriťahuje parazity. Stačí umiestniť všetko jedlo do chladničky alebo nádoby cez noc, dôkladne umyť podlahu, zatvoriť všetky trhliny a netesnosti a šváby sami opustia váš byt.