Ako sa zbaviť roztočov

Obsah

  Roztoče pavúky sú škodcovia, ktorí pijú šťavu nielen zo záhradných rastlín, ale aj z domácich rastlín. Dokážu až do svojej smrti spôsobiť nenapraviteľné škody na zeleni. Ak zistíte problém, mali by ste okamžite prijať opatrenia, aby ste sa zbavili roztočov.

  Čo potrebujete vedieť o roztočoch

  Farba roztočov môže byť od ružovej po sivú. Hmyz má osem nôh, pohybuje sa pomaly a jeho veľkosť sotva dosahuje 1 mm. Ak sú na zadnej strane hmyzu škvrny, jedná sa o znak dvojkolového škvrnu. Tento druh je jedným z najodolnejších voči zničeniu. Takéto roztoče sú tiež známe:

  • obyčajný,
  • červený,
  • Atlantik,
  • savzdarg,
  • červenohnedý.

  Hoci kliešte majú životnosť iba jeden a pol mesiaca, počas tejto doby opustia desiatky vajec. Z nich sa larvy objavujú každé 3 až 5 dní. Malé kliešte nahlodávajú čeľuste listov, pijú z nich bunkovú šťavu. Prerušuje to fotosyntézu a skôr alebo neskôr rastlina zomrie.

  Roztoč pavúk dostal svoje meno kvôli svojej schopnosti produkovať tajomstvo - malé biele nite.


  Ak existuje len málo jednotlivcov, web nie je možné preskúmať. Ak je však rastlina napadnutá armádou kliešťov, zapletú list úplne

  Aj keď kliešť môže ovplyvniť viac ako sto druhov rastlín, sú tu tie, ktoré milujú viac ako iné:

  • banány;
  • miniatúrne ruže;
  • ovocné stromy;
  • begónie;
  • mäta;
  • jahody;
  • jazmín;
  • izbové rastliny.

  Najmäkliešte sú aktívne v horúčave. Potom im chýba vlhkosť a z rastlín zbierajú zásoby tekutín. Môžu sa usadiť na kvetinách stojacich na okenných parapetoch, pretože zhromažďujú veľa prachu, ktorý láka. Hmyz môže tolerovať rôzne infekcie a šedú hnilobu, čo je ďalší dôvod na ich okamžité odstránenie.

  Znaky výskytu škodcu

  Aby sa zabezpečilo, že rastlina v skleníku alebo na parapete skutočne napadla roztoče, treba listy dôkladne preskúmať. Škodcovia nechávajú na slnku šumivé žlté alebo bronzové škvrny. Osobitná pozornosť by sa mala venovať spodnej časti listov. Kliešte to najčastejšie konzumujú, hoci môžu ísť aj do hornej časti rastliny. Pri dlhej parazitácii vytvára hmyz v listoch malé diery.

  Ak sa nezistili žiadne zjavné príznaky, stojí za to sa bližšie pozrieť na rastlinu. Ak sa zmenila farba, listy zmizli alebo sa zdeformovali, na nich sú škvrny alebo pruhy, čo znamená, že sa na nich usadila kliešť. Obzvlášť nebezpečné druhy kliešťov môžu poškodiť rastlinu, takže na ňu začnú padať listy. Aj keď nie všetky kliešte naväzujú sieť, niekedy sa nachádzajú presne v bielych stopách v blízkosti potravín.


  Veľkosť roztočov je príliš malá na to, aby ich bolo možné vidieť voľným okom

  Existuje metóda, ktorá pomôže potvrdiť ich prítomnosť na domácich rastlinách. Mali by ste si vziať biely papier, dať ho pod rastlinu, jemne pretrepať stonku. Ak existujú kliešte, padajú na list.Môžete ich prezerať cez lupu.

  Kontrolné opatrenia

  Prvým krokom je odstránenie všetkých ťažko poškodených častí zariadenia. Zabráni sa tým šíreniu škodcu a zničí sa tretina obyvateľstva. Poškodené listy sa musia zložiť do vrecka, spáliť alebo zlikvidovať. Ak je príliš veľa listov, mali by ste zvážiť, či zahodiť celú rastlinu. To dáva šancu na spasenie jeho susedov.

  Rastliny s kliešťami by sa mali napojiť zhora. Listy pravidelne utierajte. Takéto jednoduché opatrenie môže byť veľmi efektívne, ak sa škodca ešte príliš nerozšíri.

  Najčastejšie používané na utieranie:

  • čistá voda;
  • mydlový roztok;
  • kastílske mydlo;
  • insekticídne mydlo.

  Rastliny sa môžu umyť špongiou alebo striekacou pištoľou. Môžete spracovať jednotlivé listy aj celú rastlinu. Ak po týždni kliešte stále pretrváva, postup by sa mal zopakovať. Pri použití mydlových roztokov musíte byť opatrní, pretože niektoré druhy rastlín to netolerujú. Pred zákrokom musíte overiť normálnu reakciu kvetu s produktom. Na tento účel naneste na hárok malé množstvo mydlového roztoku.


  Existuje veľa prostriedkov na boj proti roztočom, z ktorých najobľúbenejšie sú akaricidy.

  Prípravky na ničenie škodcov obsahujú prírodné zložky, ktoré sú pre rastlinu bezpečné, ale pre hmyz smrtiaco.

  Príklady akaricídov:

  Prečítajte si viac: Ako sa zbaviť vošiek na jabloni
  • Škorica - nápravana báze škoricového oleja. Pomáha odstraňovať kliešte, ale nie ich vajíčka. Musí sa používať pravidelne niekoľkokrát týždenne počas jedného mesiaca, aby sa zabezpečilo, že nová generácia kliešťov neprežila.
  • Rozmarínový olej sa úspešne použil na odstránenie kliešťov. Stačí rozpustiť zmes vo vode a ošetriť ju listami, aby škodcovia zmizli.
  • Pyrethrum je liek na báze harmančeka. Účinné proti roztočom. Malo by sa pamätať na to, že niektoré druhy škodcov si vyvinuli imunitu proti pesticídom. Ani po použití produktu neexistuje žiadna záruka, že všetky pavúkovce zomrú.
  • Orechový olej je vhodný nielen na odstránenie kliešťov, ale aj na múčnatku.

  Ak roztoče obťažujú vonkajšie rastliny, pomôže mechanické čistenie vodou. Pripojte rozprašovaciu dýzu k hadici a zalejte rastliny veľkým množstvom kliešťov. Voda by sa mala podávať pod silným tlakom, aby sa hmyz vymyl.

  Dôležité!Je potrebné dbať nielen na rastliny, ale aj na kvetináče s miskou. Môže sa to umiestniť do vriacej vody. Je tiež potrebné zaviesť jed do pôdy.

  Ako odstrániť ľudové lieky

  Účinného repelentu proti hmyzu si môžete pripraviť sami. K tomu je potrebné vziať litr vody, naliať mletú škoricu a klinčeky, talianske korenie. Byliny varte. Do schladenej kvapaliny sa pridajú dva strúčiky nasekaného cesnaku. Filtrujte vývar, pridajte tekutý prostriedok na umývanie riadu a nechajte vychladnúť. Výsledný roztok sa naleje dostriekacia pištoľ. Rastliny sa ošetrujú zdola každé tri dni počas niekoľkých týždňov. Je zaručené, že takýto nástroj zmierňuje kliešte.

  Na urýchlenie pôsobenia jedu môžete rastlinu zabaliť do 3 až 3 hodín plastovým alebo odpadkovým vreckom. Musíte to urobiť, aby ste vytvorili tzv. Parnú miestnosť. S nedostatkom vzduchu zomierajú všetci. Ak sú kliešte umiestnené na neprístupnom mieste zariadenia, neodporúča sa odstrániť balík na pár dní. Toto mu nijako neubližuje, naopak ho uzdravuje. Je potrebné si uvedomiť, že na slnečné okenné parapety nemôžete dať zabalené kvetináče - rastlina sa teda dusí.

  Dôležité!Je vhodné spracovať nielen napadnuté rastliny, ale aj rastliny v okolí, pretože kliešť na ne môže dôjsť.

  Cibulová šupka zabíja hmyz. Musíte vziať 60 gramov šupiek a dať ich do pohára s vodou. O týždeň neskôr je infúzia filtrovaná a ošetrená rastlinami.

  Cesnak nie je o nič menej účinný. Vezmite 2 hlavy, rozomelte v mixéri, nalejte liter vody a nechajte ho 5 dní variť v tieni. Bujón je filtrovaný, zriedený vodou 1: 1, použitý na postrek.

  V prípade rastlín s veľkými a silnými listami - ficus, dieffenbachia - sa často používa 96% alkoholu. Postačí to na navlhčenie látky a na prechádzku po listoch. Túto metódu nemožno použiť pre listnaté rastliny. Ak ľudové lieky nefungovali, musíte ísť na tie zakúpené.

  Chemické pesticídy

  Insekticídy sú pri boji proti kliešťom neúčinné. Väčší účinokukazujú akaricidy a insektokaricidy. Používajú sa buď vonku, alebo v dobre vetranej miestnosti. Actellik, Fitoverm ukazujú dobrú akciu. Pri výbere akaracidov by sa mala venovať pozornosť výrobkom, ktoré obsahujú nápis na obale: „S ovocnými účinkami“. Tieto odstránia kliešte aj ich vajcia. Zverenci záhradníci získali prostriedky Neoron a Sunmayt. Môžete požiadať o odporúčanie od predajcu špecializovaného obchodu. Majú bohaté skúsenosti s kontrolou škodcov.

  Mastné kyseliny alebo draselné soli tiež slúžia ako abrazíva proti škodcom. Musia sa nastriekať cez noc, aby sa predĺžila doba pôsobenia látok.

  Vo vojne s roztočmi sa môže použiť izopropylalkohol. Musíte navlhčiť handričku a utrieť spodok rastlín, na ktorých sa nachádza škodca.

  Kvapalná síra pomôže rýchlo a bez námahy usmrtiť škodcov rastlín. Použitie látky v suchej forme sa neodporúča. Je nebezpečný pre zdravie. Tiež by ste nemali sprejovať, ak teplota miestnosti presiahne 32 ° C.

  Existujú prostriedky proti kliešťom - utierky a spreje, ktoré sú vhodné na použitie vonku a v skleníku. Predávajú sa v železiarskom a záhradnom obchode.


  Pri striekaní sa riaďte pokynmi uvedenými v pokynoch

  .

 1. dienochlór,
 2. brómoporpulát,
 3. azocyklotín,
 4. difocol,
 5. fenbutatín.
 6. Dôležité!Nepoužívajte to isté.chemický faktor niekoľkokrát za sezónu. Kliešte tak môžu rozvíjať imunitu.

  Keďže kliešte sa môžu prispôsobiť chemickým látkam, je najlepšie kontrolovať ich šírenie ľudovými metódami. Pomôžu sa zbaviť roztočov na izbových rastlinách bez poškodenia zelene.

  Prevencia výskytu roztočov

  Aby sa problém v budúcnosti nerušil, je potrebné venovať pozornosť vytvoreniu neznesiteľných podmienok pre škodcu. Pretože hmyz miluje teplo (viac ako 27 stupňov), nízku vlhkosť, prístrešky, je potrebné každý deň z postrekovača postriekať obyčajnú vodu. Tým sa zabezpečí chlad a vlhkosť - čo hmyz nemôže tolerovať. Takéto opatrenie nepomôže, ak už existuje veľa kliešťov.

  Ak sa zariadenie kúpilo v obchode, malo by byť v karanténe v prvom týždni. Môžete ho dať na prázdny parapet. Ak po nejakom čase nenastali žiadne známky škodcu, je možné hrniec usporiadať.

  Je potrebné dbať na to, aby sa zabránilo rastu buriny v blízkosti rastlín. Sú priaznivým prostredím pre kliešte, pretože vytvárajú útulný prístrešok. Na jeseň, po zbere, musíte vyčistiť záhradu od zvyškov a spadnutých listov.

  Na zníženie počtu kliešťov uhoriek pomôžu paradajky, paprika a baklažán svojim nepriateľom - lienky, mäsožravé strapce a čipky.

  Môžete ich prilákať pestovaním bylín - brutnáku a amarantu. Berušku si môžete objednať v záhradnom obchode. Môžu vám odporučiť, aby ste si kúpili Phytoseiulus persimilis - nebezpečný druhpavúkovcov. Sú schopní zničiť svojich príbuzných. Zároveň nepriťahujú lienky.

  Počas zamorenia kliešťami záhradníci často používajú pesticídy, ktoré zabíjajú spolu s pavúkovcami a ich užitočnými oponentmi. Vyplatí sa použitie imidaklopridu, karbarylu, malatiónu, ktoré poškodzujú lienku a čipky.

  Po spracovaní rastlín je vhodné umývať parapety, záclony, okenné sklá. Môžete použiť mydlo na pranie a alkohol. Musia preniknúť do najmenších otvorov.

  Aby sa zabudlo na problém, rastliny a povrchy sa musia ošetriť najmenej trikrát. Nezáleží na tom, čo presne sa má použiť - ľudových alebo chemických látok. Len pravidelnosť a vytrvalosť bude možné zaznamenať výsledok.