Ako sa zbaviť rozsahu

Obsah

  Každá osoba sa stretne s výskytom stupnice. Je to spôsobené skutočnosťou, že vo vode, ktorá tečie z kohútika, existujú soli a kovy. Pri varení sa usadia na stenách riadu. Naliehajú nielen kanvice, ale aj kotol, práčka a ďalšie vykurovacie zariadenia. Čím rýchlejšie sa plak objaví na kanvici, tým je voda čistejšia. Ak chcete ušetriť riad a elektrické spotrebiče, musíte vedieť, ako sa odvápniť.

  Aké je nebezpečenstvo z rozsahu

  Každý vie o nebezpečenstvách z rozsahu, ale len málo z nich môže vysvetliť dôvod tohto nebezpečenstva. Plak je tvorený zahrievaním tvrdej vody a vodného kameňa - sú to soli, vápnik, horčík a ďalšie prvky, ktoré sa vyzrážali. Jediným príležitostným použitím vločiek, špiny na jedlo sa nestane nič zlé. Ale ak vaša kanvica alebo samovar nebol dlho vyčistený od zubného povlaku, potom pravidelne používate soli, ktoré sa následne ukladajú do tela: v kĺboch ​​a krvných cievach.

  Okrem poškodenia tela je štítok nebezpečný aj pre elektrické spotrebiče. Ak je ohrievač vo vodnom ohrievači pokrytý silnou vrstvou plaku, zahriatie trvá dlhšie. To isté platí pre vykurovacie relé v rýchlovarnej kanvici alebo tepelnom pote. V rozšírenom režime nebude zariadenie fungovať dlho. Čím rýchlejšie odstránite váhu, tým dlhšie vydrží elektrický spotrebič.

  Šupina trpí nielen riadom, ale aj domácimi spotrebičmi. Ako ušetriť práčku, čítajte tu.

  Stupnica v kuchyni

  Častejšievšetky kanvice a panvice trpia mierkou. V dôsledku neustáleho varu vody sa steny vo vnútri misiek rýchlo pokryli vrstvou bielej bavlny. Môže sa odstrániť doma, ak viete nejaké triky.

  Odporúčame vám prečítať si: Ako odstraňovať uhlíkové usadeniny zo železa
  • Hrnce a čajníky sa môžu čistiť pomocou špeciálnych výrobkov, ako je Silit alebo Antinakipin. Pred použitím je potrebné tieto pokyny dôkladne preštudovať. Zvyšky sú zdraviu škodlivé. Po spracovaní vnútorných povrchov kuchynského riadu niekoľkokrát prevarte vodu na voľnobeh.
  • Ocot alebo kyselina citrónová pomáhajú odstraňovať vodný kameň v rýchlovarnej kanvici alebo kanvici. V rovnakom pomere zmiešajte vodu s octom a naplňte tepelný pot. Po hodine sa stupnica postupne rozpúšťa. Pomôže tiež taška s kyselinou citrónovou. Kyselina sa rozpustí vo vode v pomere 1 vrecúško k 2 litrom vody. Roztok sa varí v čajovej kanvici, panvici alebo v termopote 15 minút.
  • Potrebuje každodennú starostlivosť, aby chránila svoj kávovar pred usadzovaním. Najprv na prípravu kávy nepoužívajte vodu z vodovodu. Toto poškodzuje nielen vaše zdravie, ale tiež zhoršuje stav kávovaru. Dokonca aj minerálna voda zanechá na vykurovacom telese vodný kameň. K tomu je potrebné kávovar pravidelne čistiť. Môžete použiť špeciálne výrobky alebo kyselinu citrónovú. Za týmto účelom rozpustite 4 vrecká s kyselinou v 2 l vody, nalejte roztok do vodnej násypky a vynechajte 5 prázdnych šálok.
  • Ďalší slávnyCoca-Cola je spôsob, ako sa zbaviť vodného kameňa. Nápoj musíte uvariť na panvici alebo čajníku a jeho steny budú žiariť znova.
  • Hliníkové náčinie sa šetrí varom roztoku kremičitanového lepidla sódou (2 polievkové lyžice soda, 40 ml silikátového lepidla rozpusteného v 2 litroch vody). Roztok musíte variť 40 minút. Po zákroku zmizne vodný kameň, usadeniny uhlíka a tmavé miesta.

  Čistenie kotla

  Zanedbanie kotla alebo gejzíru vedie k vyššiemu plytvaniu energiou a zvýšenému riziku poruchy. Aj tenká vrstva vodného kameňa, ktorá pokrýva ohrievač kotla, vedie k tepelným stratám. Pre zaručený výsledok môžete zavolať špecialistov, ktorí vyčistia ohrievač vody pomocou špeciálneho vybavenia. Ak ste si však istí svojimi schopnosťami, môžete ohrievač vyčistiť doma.

  Desať možno vyčistiť dvomi spôsobmi: mechanickými a chemickými. Na mechanické čistenie sa používajú špeciálne kovové kefy a brúsny papier. Mokré usadeniny sa dajú omnoho ľahšie odstrániť ako suché. Je dôležité nepoškodiť kryt vykurovacieho telesa. Chemické odstraňovanie okovín sa vykonáva špeciálnymi prostriedkami alebo ľudovými metódami.

  Pred demontážou ohrievača vody ju odpojte. Vypnite studenú vodu, vyberte tepelný spínač a potom otvorte vodovodný kohútik, aby ste vypustili všetku vodu. Po vypustení vody je potrebné kotol rozobrať a dostať ohrievač. V dlho nevyčistených spotrebičoch sa hromadí toľko nečistôt, že narúšajú odvod teplaelement. Desať možno vyčistiť pomocou kyseliny citrónovej. Odrežte hrdlo dvojlitrovej fľaše, naplňte nádobu teplou vodou a rozpustenou kyselinou a do nej na jeden deň spustite vyhrievací článok. Pred vykonaním postupu musíte hrubú vrstvu vodného kameňa odstrániť mechanickým spôsobom.

  Ak nechcete ohrievač vody rozoberať, môžete ho vyčistiť pomocou špeciálneho odvápňovacieho prostriedku. Za týmto účelom vyprázdnite kotol o jednu tretinu otvorením vodovodného kohútika, predtým ako studený vodovodný kohútik predtým uzavrel.

  Hadicu je potrebné pripojiť k odtokovej armatúre a naliať do nej špeciálny prostriedok alebo silný roztok kyseliny citrónovej. Koniec hadice musí byť nad hladinou vody v kotli. Potom musíte otvoriť vodovodný kohútik, zapnúť ohrev kotla tak, aby sa hrdza rozpustila. Steny vnútri ohrievača sa vyčistia.

  Čistenie železa

  Mnoho moderných žehličiek Tefal je vybavené samočistiacou funkciou. Železo vypláva spodinu samostatne. Musia sa však prísne dodržiavať všetky pravidlá postupu. Ak na žehličke takáto funkcia neexistuje, môžete stupnici odstrániť pomocou ľudových prostriedkov.

  • Parné otvory sa môžu umývať špeciálnou ceruzkou. Táto metóda je jednoduchá, dá sa použiť doma. Vyhrievaná podrážka železa je namazaná ceruzkou, ktorá sa okamžite „topí“. Potom musíte v režime naparovania vyžehliť nepotrebné látky.
  • Vo zvlášť pokročilých prípadoch vám odporúčam variť žehliacu plochu. Odpojte žehličku zo širokej zásuvkyNa panvicu dajte mince pod chrbát podošvy tak, aby bola zdvihnutá. Pridajte panvicu vody a pohár octu. Musíte variť trikrát po dobu 15 minút. Spotrebič by mal byť suchý najmenej 24 hodín. Parný generátor môžete tiež vyčistiť.
  • Vak s kyselinou citrónovou sa rozpustí v 200 ml vody a roztok sa naleje do železa. Zapnite režim naparovania. Pomocou kyseliny môžete ľahko odstrániť vodný kameň.

  Nezanedbávajte domáce spotrebiče. Vaše zdravie závisí od ich čistoty a kvality.