Ako sa zbaviť presličky

Obsah

  Preslička v poľoch je fosília, ktorej legendy predstavujú jej vytrvalosť. Jeho korene siahajú hlboko do zeme o dva metre a neboja sa ani mrazu, ani ohňa. Aby ste sa v krajine zbavili prasličky, musíte tvrdo pracovať.

  proti čomu bojovať

  Je ťažké odstrániť záhradnú burinu a vypustiť výhonky spór. Čím skôr začnete boj, tým je väčšia šanca na uloženie plodiny. Praslička sa živí výživnými látkami z pôdy a poškodzuje záhradné plodiny. Rastie na všetkých druhoch pôdy, ale predovšetkým miluje vlhké miesta.

  Burina hromadí dusík, draslík a fosfor v koreňoch a zastavuje rozvoj rastlinných rastlín. Praslička spolu s ostatnými burinami (pšeničná tráva a kostrava) môžu vytvárať veľké húštiny, ktoré budú odolné voči slnku, suchu a nadmernej vlhkosti.


  Ak nezabúdate na vzhľad zeleného hosťa, množstvo a kvalita plodiny sa výrazne zhorší

  Výhonky a korene buriny niekedy dosahujú veľkosť jedného metra. Rastlina sa šíri spóry a vegetatívne - to vysvetľuje jej vitalitu. Obzvlášť miluje okolie so zemiakmi, pestuje sa na úhoroch. Aj malé množstvo zvyškov koreňov môže vyvolať prudký rast rastlín, preto k jeho odstráneniu treba pristupovať so všetkou vážnosťou.

  Prevencia výskytu buriny

  Presličky sa určite objavia, ak nebudete skúmať pôdu privedenú na záhradu. Pôdu je potrebné starostlivo preskúmať a skontrolovať, či sa v nej nenachádzajú čierne odnože. Na novej stránke jechoďte hlboko burinu.

  Burina je najlepšie zasadená tam, kde je vysoká kyslosť. Preto je také dôležité občas vápniť pôdu. Predtým musíte určiť presnú úroveň kyslosti pôdy.

  Limifikácia sa vykonáva pomocou prípravkov obsahujúcich vápnik. To je kriedová, popol, vápno, dolomitová múka. Ten je najbežnejšou a najobľúbenejšou látkou pre postup. Nielenže vyrovnáva kyslosť, ale tiež zlepšuje vlastnosti zeme a vyživuje ju horčíkom. Môže byť použitý na hnojenie pôdy kedykoľvek, na rozdiel od vápna. Každý rok musí byť znížená dávka látok na vápnenie. V druhom roku to môže byť až o polovicu viac ako prvýkrát.


  Ďalším preventívnym opatrením je odstránenie listov, zvyškov rastlín a burín z lokality
  .

  Je tiež potrebné kontrolovať pôdnu vlhkosť. Ak je hladina príliš vysoká, vytvorí sa to priaznivé podmienky pre výskyt presličky.

  Ak na jar siahnete do napadnutej záhrady, zemiaky výhonky nebudú mať čas na úplné natiahnutie. Čím viac odtieňa záhradnej plodiny, tým horší bude rast buriny.

  Preslička netoleruje intímnosť kapusty. Ak je táto záhradná plodina vysadená v miestach rastu buriny, vypustenie z koreňov spôsobí, že praslička zomrie. Podobný odstrašujúci účinok má reďkev, reďkovka, daikon, repka, horčica. Dávajú nielen chutné ovocie, ale tiež odstraňujú burinu zo záhrady.

  Plevelenie

  Najúčinnejšou metódou proti presličovaniu je pravidelnápleťou. Roztrhané buriny musia byť z miesta odstránené, inak môžu znova klíčiť. Je preto nepravdepodobné, že by sa mohla dostať ku koreňom presličky, ale jej škodlivé účinky na iné plodiny sa môžu zastaviť.


  Po dozretí prasličky môže byť ťažšie zastaviť jej rast. Plevel by sa mal uskutočňovať najmenej raz za 10 dní

  Ak došlo k predĺženiu dažďov, počas ktorých sa aktivuje rast buriny, malo by sa to robiť dvakrát častejšie.

  Chemické látky proti nepriaznivému stavu

  Mnoho obyvateľov leta sa uchýli k používaniu herbicídov, ktoré sa snažia zbaviť zeleného nepriaznivého stavu. Keďže praslička nie je kvet, ale rastlina v spórach, výrobky ako Roundup alebo Tornado majú slabý účinok. Neprenikajú hlboko do zeme, kde sú korene rastliny.

  Odporúčame tiež: Ako sa zbaviť purínovej trávy

  Najlepšie je používať silné lieky, ako je glyfos.

  Vodný roztok má piatu triedu nebezpečnosti.

  Majú významnú mínus - prenikajú nielen do pôdy, ale aj do zeleniny a ovocia, ktoré na nej rastie.

  Droga nepoškodzuje iný užitočný hmyz.

  Glyfos by sa mal rozprašovať v noci, keď nie je žiadny vietor.

  V tomto prípade je potrebné chrániť ruky rukavicami, tvár s respirátorom. Nepoškodzuje včely, ale obmedzuje ich roky na jeden deň.


  Chemickými látkami by sa mali ošetrovať iba silne vypestované buriny
  .

  Ak po rozstreknutí herbicídov a zbere nových rastlín klíčiacich k dache musia byť okamžite buriny.Týmto spôsobom môžete uľahčiť starostlivosť o záhradu na budúci rok.

  Drogy tiež dávajú dobré výsledky:

  • Prima;
  • Hurikán;
  • Zencor;
  • Agrokiller.

  Ich účinnosť je ovplyvnená aktívnou vegetáciou buriny. Nemá zmysel ich zavádzať počas sucha - počas toho sa klíčenie rastlín zastaví, má stres. Najlepší čas na postrek je po daždi, večer, keď nie je žiadny vietor. Ak sa predpovedá, že prichádza dážď, stojí za to upustiť od používania herbicídov, pretože nebudú mať čas nasiaknuť burinami. Spracovanie je potrebné vykonávať opatrne, bez ponáhľania. Ak zostane aspoň jeden spor, je zaručený výskyt nových výhonkov.

  Iné metódy

  Pôvodným spôsobom odstránenia presličky je nalákanie kačíc do oblasti. Tieto vtáky radi jedia burinu, takže pomôžu znížiť jeho šírenie.

  Rovnako účinným spôsobom, ako znížiť množstvo presličky v záhrade, je mulčovanie alebo zakrytie miest, kde klíčia rastliny. Je lepšie používať inertné alebo organické materiály. Ak úroveň vlhkosti prekračuje prípustné hodnoty, musí sa vykonať odtok.

  Po odstránení odnoží zo zeme v záhrade sa musí pridať deoxidačné činidlo a potom sa musí miesto ošetriť geotextíliou.


  Netkaný materiál môže znížiť ničenie buriny na nič. Vhodný kartón, tmavý film. Zbavená svetla, presličky nebudú môcť žiť dlho

  Jedným z dôvodov násilia buriny je príliš vlhká pôda. Môžete ho odstrániť zavedením drenážesystém stránok. Je potrebné myslieť tak, aby voda na záhrade nestagnovala.

  Dôležité!Burina roztrhaná počas buriny nesmie zostať v záhrade. Ak ich opustíte, môžu z nich vypučať nové výhonky. Najlepšie je vybrať ich zo stránky alebo vyrobiť veľa kompostu.

  Ďalším spôsobom, ako bojovať s prasličkou, je vypustenie lokality. Ak zakryte výhonky hustým materiálom, ktorý neumožňuje svetlo (preglejka alebo plastový obal), bude to mať pozitívny účinok. Keď burina nemá prístup k svetlu, jednoducho vyschne pri vysokej teplote - väčšina rastlín zomrie. Materiál môže byť upevnený tehál, štrk a kamienky sú niekedy roztrúsené po povrchu.

  Hoci sú prasličky a škodlivé rastliny pre záhradné plodiny, môžu byť prínosom pre ľudské telo. Ak sa nemôžete zbaviť presličky, môžete skúsiť využiť jej vlastnosti pri liečbe chronických chorôb. Praslička pomôže liečiť rany, posilňuje cievne steny a bráni tvorbe obličkových kameňov. Na jej základe vyrábajú liečivé masti a odvary.

  Udržateľný výsledok môže priniesť iba uplatňovanie niekoľkých metód boja proti presličeniu. Vďaka integrovanému prístupu je možné odstrániť burinu zo záhrady v jednej sezóne navždy.