Ako sa zbaviť pálenia záhy počas tehotenstva sami

Obsah

  Nastávajúce matky sú pri narodení dieťaťa nútené čeliť mnohým ťažkostiam a nepríjemnostiam: únava, nevoľnosť, citlivosť na zápach. Jednou zo sťažností tehotných žien je často pálenie záhy. Tento nepríjemný pocit pálenia často pociťujú aj ženy, ktorým predtým nebol známy.

  Na odstránenie pálenia záhy počas tehotenstva je nežiaduce užívať lieky, pretože môžu poškodiť zdravie nenarodeného dieťaťa. Je lepšie sa ho pokúsiť vylúčiť zmenou stravy alebo použitím ľudových liekov.

  Pocit pálenia záhy sa často prejavuje pálením v krku alebo hrudníku, ako aj ostrou reznou bolesťou pažeráka. Tento jav sa nazýva kyslá dyspepsia. Má nasledujúci mechanizmus:

  1. zvierač pažeráka sa uvoľňuje a nespĺňa svoj priamy účel: preniesť jedlo do žalúdka a zabrániť mu v návrate späť do pažeráka.
  2. Žalúdočná šťava vstupuje do pažeráka a dráždi jeho citlivé steny. V dôsledku tohto podráždenia bliká v pažeráku „plameň“, ktorý je spôsobený bolesťou na hrudníku alebo pocitom kyseliny v ústach.

  zvierač žalúdka v čase pálenia záhy

  Pálenie záhy sa nedá nazvať normálnym, zdravým fenoménom. Samotná dyspepsia nie je ochorenie, je to iba symptóm. Ak sa tento pocit vyskytne počas tehotenstva, najmä v posledných mesiacoch, nemyslite si, že príčinou môžu byť rôzne choroby.gastrointestinálny trakt. Všetky tehotné ženy musia nejaký čas trpieť týmto ochorením.

  Prečo tehotné ženy majú pálenie záhy?

  Kyselina vniká zo žalúdka do pažeráka často v dôsledku nadmernej fyzickej námahy: po vykonaní brušných cvičení alebo zdvíhaní ťažkých váh. V skutočnosti nie je nič zvláštne v tom, že u žien sa počas tehotenstva rozvíja kyslá dyspepsia, pretože maternica sa zvyšuje s vývojom plodu a začína vyvíjať tlak na všetky okolité orgány. Tento dôvod vysvetľuje pálenie záhy v neskorších fázach, pretože dieťa je už dosť veľké. V počiatočnom štádiu sa ženy stále necítia také „šťastie“.

  zvierač, ktorý oddeľuje pažerák a žalúdok, je dosť silný sval. Prečo dochádza k odtoku kyseliny do dolného pažeráka? Je to všetko o zmene hormonálneho pozadia v tele budúcej matky. Výrazne zvyšuje hladinu progesterónu (nazýva sa hormón tehotenstva), ktorý má relaxačný účinok na všetky svaly. Toto ovplyvňuje prácu zvierača pažeráka, čo vedie k nepríjemným pocitom, ktoré sa niekedy tak ľahko nezbavia.


  Tlak maternice na tráviace ústrojenstvo v prvom, druhom a treťom trimestri

  Jeden z populárnych mýtov hovorí, že v momente, keď žena trpí pálením záhy, rastú vlasy dieťaťa. Lekári jednohlasne vyvracajú toto tvrdenie, pretože to nebolo vedecky dokázané. S najväčšou pravdepodobnosťou sú budúci rodičia takí nadšení z narodenia dieťaťa, že nájdu všetkopríznaky.

  Ako sa zbaviť pálenia záhy počas tehotenstva?

  Na rýchle zmiernenie pocitu pálenia v pažeráku je vhodných veľa liekov. Hlavná vec je, že patria do skupiny neabsorbovateľných antacíd. Z dôvodu obalenia stien zažívacieho traktu a žalúdka bolesť takmer okamžite po použití lieku zmizne. Nevýhodou takejto núdzovej záchrany je možné nadúvanie, plynatosť a dokonca aj zápcha. Ak prípravok obsahuje aj horčík, je možné vyhnúť sa posledným nepríjemným pocitom.

  Keďže počas tehotenstva nesiete zodpovednosť iba za svoje zdravie, ale aj za zdravie nenarodeného dieťaťa, neužívajte žiadny liek, s ktorým sa stretnete. Ak si nie ste istí, že ju môžu užívať tehotné ženy, je lepšie tolerovať, ale svoje dieťa neotráviť. Pálenie záhy môžete odstrániť nielen pomocou piluliek alebo sirupu, ale aj pomocou určitých výrobkov alebo bylín:

  • mlieko;
  • mrkvová šťava;
  • vresy;
  • kentaura;
  • Oddenok kalamitu.

  doma môžete upokojiť pocit pálenia tým, že vypijete pol pohára teplého mlieka. Upokojuje pažerák a obaluje jeho podráždené steny. Podobný účinok majú mrkvové alebo grapefruitové šťavy. Tieto metódy sú najdostupnejšie a najrýchlejšie, ale je lepšie variť a piť infúzie liečivých bylín. Existujú dva populárne recepty, ktoré pomôžu všetkým tehotným ženám.

  Recept č. 1

  2 lyžice. l.Heather obyčajná potreba naliať liter vody a variť vo vodnom kúpeli po dobu 3 minút. Potom čaj zo sporáka vyberte, zabaľte ho do uteráka a nechajte trvať na tom, aby pomaly vychladol. Malo by sa vypiť trikrát denne pred jedlom v polovici pohára. Minimálna dĺžka liečby je týždeň. Je lepšie piť infúziu 2 týždne.


  Varený čaj z vresu

  Recept č. 2

  1 polievková lyžica. l. Kentaa by mala naliať 250 mg vriacej vody a trvať na tom, kým nebude úplne vychladená. Hlavná vec nie je variť liečivú bylinu, inak sa jej liečivé vlastnosti vyparia a nebudete sa môcť pálenia záhy zbaviť.

  Pokyny lekára na prevenciu pálenia záhy

  Existuje niekoľko pravidiel, alebo skôr múdre tipy pre tehotné dievčatá, ktoré musíte jednoducho dodržiavať. Ich dodržiavanie pomáha predchádzať vzniku pálenia záhy, o čom všetci snívajú budúce matky.
  Skontrolujte svoje stravovacie návyky. Pálenie záhy je priamo spojené s činnosťou gastrointestinálneho traktu. Počas tehotenstva je lepšie odmietnuť zeleninu obsahujúcu hrubú vlákninu. Patria sem reďkovky, kapusta a cibuľa. Nezúčastňujte sa mastných, korenených a kyslých jedál. Mali by ste na chvíľu zabudnúť na jahňacie alebo pečené kačice, pretože jahňacie a husacie tuky sa v tele veľmi ťažko rozpúšťajú. Úplne vylúčte akékoľvek sýtené nápoje, kávu, silný čaj. Jedzte viac mliečnych a kyslých výrobkov.

  Jedlá by mali byť časté a malé porcie. Táto rada je vhodná nielen pre tehotné ženy, ale aj prevšetci ľudia, ktorí sa starajú o svoje zdravie.

  Oslávte svoju večeru čo najviac, pretože pálenie záhy často bolí večer. Večerné jedlo by nemalo obsahovať sacharidy a tuky.

  ​​

  V žiadnom prípade nelžte „nabok“ bezprostredne po obede. 15-20 minút chôdze pomaly po miestnosti, umývanie riadu, vybratie zo stola. Hlavnou vecou nie je okamžité zaujatie horizontálnej polohy.

  Tehotenstvo je očakávané, úzkostné a veľmi ťažké obdobie, ktoré prežívajú všetci rodičia. Pálenie záhy je jednou z nepríjemných „bonusov“ budúceho materstva. V žiadnom prípade neovplyvňuje zdravie dieťaťa, ale môže to pokaziť život jeho matky. Je lepšie sa toho zbaviť nie liečivami, ale ľudovými liekmi. Ak chcete, aby sa vaše dieťa narodilo v dobrom zdravotnom stave, postarajte sa o to vopred. Veľa záleží na vašej výžive a správaní počas obdobia narodenia dieťaťa.