Ako sa zbaviť ostnatých pät: spôsoby, ako vyriešiť problém

Existujú bolesti v oblasti päty, zvlášť silné ráno a slabé po krátkej prechádzke a pri užívaní diklofenaku? Vaša diagnóza je s najväčšou pravdepodobnosťou kalkanálna ostroha.

Čo je to podrážka päty?

V prvom rade je to mimovoľný (to znamená, prejavujúci sa v dôsledku zmien súvisiacich s vekom) v oblasti plantárneho povrchu kalkane. Prejavuje sa v mieste pripojenia Achillovej šľachy a ovplyvňuje všetky okolité tkanivá. Vzhľadom na to, že nervy sú zapojené do zápalového procesu, dochádza k syndrómu bolesti rôznej intenzity.

Príznaky choroby

Hlavnou sťažnosťou všetkých pacientov je bolesť päty. Môžu byť obidve zo strany podošvy a siahať po celú nohu. Najintenzívnejšia bolesť, tzv. „Začiatok“, sa vyskytuje ráno. Oslabuje sa, keď sa zvyšuje záťaž motora na nohách. Ochorenie sa môže vyskytnúť akútne alebo chronicky. V prvom prípade osoba prudko stráca schopnosť oprieť sa o nohu kvôli silnej bolesti. V druhej - nepohodlie denne starosti ho, ale postihnutie nenastane.

Diagnóza

Potvrdenie diagnózy ostrohy na päte je pomerne jednoduché. V röntgenovom zobrazení to vyzerá ako malý výrastok kostí v podobe zobáka v pätnej kosti. Použitá a ultrazvuková diagnostika. Táto metóda umožňuje určiť stav mäkkých tkanív zapojených do procesu.

Liečba

Vďaka úspechom modernej medicíny sa ich zbavujeumožnené ostrohy na pätách. Najprv sa musíte obrátiť na chirurga alebo traumatológa kliniky so sťažnosťami, ktoré sa vás týkajú. Predpíše röntgenové vyšetrenie oboch (čo je veľmi dôležité!) Oblasti Calcaneal. Obrázok potvrdí alebo vylúči diagnózu. Terapia sa ďalej začína najjednoduchšími a najbolestivejšími metódami:

  1. Nosenie ortopedickej vložky do obuvi. Má tvar podkovy a vykonáva funkciu relaxácie v centrálnej chorej oblasti a rozdeľovania záťaže pozdĺž okrajov chodidla;
  2. Použitie NSAID (nesteroidné protizápalové lieky) Ide o lieky, ako sú diklofenak, nimesulid, ketoprofén, ibuprofén, meloxikam a iné. Zmierňujú zápalový syndróm, vďaka ktorému uplatňujú terapeutický a analgetický účinok. Pri užívaní týchto liekov je však potrebná opatrnosť. Sú kontraindikované u osôb s peptickým vredom. V tejto skupine užívajte drogy až po jedle.
  3. Lokálna aplikácia mastí z tej istej skupiny. Pretože koža chodidla je dosť drsná, liek by sa mal veľmi dobre trieť 2 až 4 krát denne.
  4. Fyzioterapia tiež pomôže zbaviť sa ostnatých podpätkov. Ultrazvuk s hydrokortizónovou masťou, laserová terapia a ozokerit sú vysoko účinné.
  5. Ďalším najúčinnejším účinkom liečby je paraneurálna blokáda. To znamená, že liek, najčastejšie hormonálny (kenalog, diprospan), sa podáva priamo do oblasti kalciney. Analgetický účinok sa vyskytuje pomerne rýchlo a trvá dlhoTermín.
  6. S neúčinnosťou konzervatívnych metód liečby pomôže zbaviť sa kalcanových ostruh hlbokej rádioterapii. Je však spojená s vysokou expozíciou.
  7. Najnovšou a najbezpečnejšou technológiou liečby je terapia rázovými vlnami (UHT). Zariadenia na vykonávanie postupu sú však často k dispozícii iba vo veľkých a platených zdravotníckych strediskách.

Teraz viete dobre, ako sa zbaviť ostnatých podpätkov, ako zmierniť bolesť a základné moderné metódy radikálnej liečby choroby.