Ako sa zbaviť netopierov v krajine alebo na balkóne

Netopiere, ktoré sa usadili v blízkosti, sa často stávajú extrémne nežiadúcimi susedmi. Pravidelné šušťanie a nepríjemný vŕzg spôsobia, že aj veľmi tichí obyvatelia budú nervózni, a zviera, ktoré náhodou letí do bytu alebo vlastného domu, s najväčšou pravdepodobnosťou vydesí tých, ktorí sa s ním stretnú. Ak nevyžiadané domáce zvieratá spôsobujú more problémov, je potrebné ich odvodiť, ale nedokážu to okamžite. Pre tých, ktorí sa rozhodnú, že sa musí netopierov zbaviť, si musíte pamätať na niekoľko pravidiel efektívnej likvidácie.

Prečo sú netopiere škodlivé

Vzhľadom na to, čo netopiere jedia a ako žijú, je ťažké ich pripísať škodcom. Zvieratá sa prakticky nedotýkajú ľudí: živia sa hmyzom a schovávajú sa na ťažko prístupných miestach. Vďaka svojej typickej strave môžu byť užitočné aj pre letných obyvateľov a obyvateľov prímestských oblastí, pretože ničia nepríjemný hmyz, čím chránia plodiny. Medzi nepríjemné atribúty blízkeho bývania možno pripísať predovšetkým neustály hluk a osobné nepohodlie spojené s nepriateľstvom a pocitom strachu. Ich trus tiež ničí drevo a môže priťahovať rôzne druhy hmyzu. Ďalší zápach ich výkalov môže vyvolať histoplazmózu u detí a starších ľudí. Avšak vo väčšine prípadov je bezkontaktná blízkosť týchto zvierat prospešná pre obe strany.

V niektorých krajinách sú netopiere chránené a ničené, blokujú ich bydlisko alebo akékoľvek iné správanie vedúmanipulácie, ktoré ich môžu poškodiť, sú prísne zakázané.

Je dôležité vedieť, že netopiere sú nosičmi besnoty. Uštipnutie nie je pravdepodobné, ale ak dôjde k podobnému incidentu, mali by ste sa okamžite poradiť s lekárom a vyžadovať okamžité očkovanie.

Ako sa pripraviť na zbavenie sa netopierov

Skôr ako začnete s odstraňovaním netopierov, mali by ste sa naň starostlivo pripraviť. Je potrebné presne určiť ich biotop. Najčastejšie sa zvieratá usadia v suchých opustených štrbinách a miestnostiach. Môže to byť podkrovie, praskliny na balkóne a vetranie. Na týchto miestach by mali byť výčnelky, ktoré môžete chytiť a zavesiť hore nohami.

Určenie presnej polohy ich biotopu je jednoduché. Stačí počkať, kým myši odletia na lov a sledovanie, kde sa vrátia. Sprievodným znakom ich pobytu sú hromady exkrementov. Zvieratá ich nechávajú pri vchode do svojho domu. Trus myš má tmavú alebo tmavohnedú farbu, často s lesklými prvkami. Štruktúra pripomína prášok, takže ho nemožno zamieňať s exkrementom bežných myší, potkanov alebo bielkovín.

Mali by ste presne vedieť, kedy zvieratá opustia svoje prístrešie, aby ich nebránili vo vnútri. V opačnom prípade umierajúce zvieratá prinesú veľa hluku a keď zomrú, začnú hniť, čo je sprevádzané nepríjemným zápachom. Býk je ťažké nájsť kvôli malej veľkosti a zvyku zvieraťa, ktoré sa upcháva do najvzdialenejších štrbín. Je to omnoho jednoduchšie, humánnejšie a korektnejšie jednoducho im zabrániť v návrate domov alebo k násiliudobrovoľne opúšťajú priestory.

Ďalším nuantom, ktorý nemožno ignorovať, je obdobie kŕmenia potomstva. Mladé myši nemôžu opustiť svoje prístrešie samy o sebe a ich matka veľmi zriedka opúšťa svoje deti. Vyhostenie ženy, ktorá má potomstvo, je mimoriadne neprimerané a nepraktické. Materská sezóna závisí od podnebia: čím skôr sa otepľuje, tým rýchlejšie začína. Mali by ste počkať tento čas alebo vyhnať myši skôr, ako k nim dôjde.

Zima je tiež neúspešným obdobím na zbavenie sa týchto netopierov. Zvieratá sa najčastejšie hibernáujú a po pokusoch o ich vytlačenie pravdepodobne uhynú.

Netopiere sú veľmi pripevnené k svojmu domovu a po dlhú dobu ho nechcú opustiť. Musíte sa vyvinúť úsilie a stráviť nejaký čas, ako sa ich zbaviť.

Ako vystrašiť myši

Ak sa skupina myší skladá z dospelých, môžete skúsiť vystrašiť ich tým, že odmietli všetku túžbu vrátiť sa znova. Metódy uvedené nižšie sú vhodné pre súkromný dom aj byt.

Netopiere nemajú radi vodu. Stačí naliať niekoľkokrát na zvieratá, ktoré sa usadili pod strechou alebo v podkroví a oni sa rozhodnú opustiť miestnosť, pretože to pre život nie je vhodné.

Myši sa môžu pestovať naftalénom. Táto metóda je ideálna pre zvieratá, ktoré žijú na balkóne alebo pod strechou. Samozrejme, že neodletia okamžite, ale nebudú sa chcieť vrátiť.

Stále sa môžete zbaviť nepríjemného okolia pomocou dymu. V najlepšom prípade myši opustia domštvrtý deň.

Môžete si kúpiť špeciálne aerosóly, ktoré budú efektívnejšie. Prinášajú najrýchlejší výsledok, ale myši po prvýkrát neopustia dom. Mali by sa nastriekať, keď zvieratá opustili svoj domov na lov.

Bolo by užitočné zaobstarať si špeciálne zariadenie, vďaka ktorému budú mať myši voľný prístup von, ale nebudú sa môcť dovnútra vrátiť. Zariadenie by malo stáť niekoľko dní, po ktorých sa výstup môže uzavrieť. Zo všetkých metód je táto metóda najjednoduchšia a nevyžaduje veľa trpezlivosti. Je vhodný na vystavovanie zvierat v podkroví v súkromnom dome, pretože tam je často ťažké vyliezť každý deň.

Ak sa myši nedajú samostatne chovať, je možné povolať špeciálny tím. Špecialisti vykonajú svoju prácu kompetentne a efektívne, pričom všetky zvieratá odstránia v čo najkratšom čase.

Keď myši opustili svoj domov, musí sa zatvoriť priechod do ich domu. Myši sa kŕmia v intervaloch 1 až 2 dni, takže ak neboli zámerne vyhodené pomocou jednej z vyššie uvedených metód, je možné vo vnútri zablokovať niekoľko jedincov.

Čo by sa nemalo robiť počas boja proti netopierom

Pri odstraňovaní netopierov od seba by sa mali dodržiavať určité bezpečnostné pravidlá.

Ak netopier vletel do bytu, nemali by ste sa ho snažiť chytiť. Stačí otvoriť okno a čoskoro nájde cestu von. Ak myš nemôže vyletieť, je lepšie vyhnúť sa dotyku, pretože je možné uhryznutie,a chytiť ju do škatule a potom ju vziať von.

Ultrazvukové zariadenia sú neúčinné, takže ich získanie nie je absolútne potrebné.

Maliny a pesticídy by sa mali používať iba vtedy, keď iné metódy kontroly nepomohli a nie je možné vyvolať brigádu. Pre správny účinok toxických látok by malo byť natoľko, že môžu poškodiť ľudské zdravie.

Zbavenie sa netopierov je teda pomerne dlhý a starostlivý proces. Pochopením, ako sa zbaviť netopierov a prejavom vytrvalosti, však ich nemôžete vylúčiť len zo svojho domova, ale tiež zabrániť ďalšiemu výskytu v byte alebo v krajine.