Ako sa zbaviť nadmerného potenia

Obsah

  Nadmerné potenie nie je len nepríjemnosť. Toto je ochorenie označené lekárskym termínom „hyperhidróza“. Mokré dlane, viditeľné kruhy na odevoch v podpazuší, pot, ktorý steká z chrámov, spôsobuje nepríjemnosti v každodennom živote. Ľudia s hyperhidrózou sa nemôžu zbaviť potenia podpazuší pomocou antiperspirantu. Pomáhajú aj časté hygienické postupy. Aby ste sa zbavili nadmerného potenia, musíte zistiť jeho príčinu.

  Príčiny hyperhidrózy

  Potenie je normálna reakcia organizmu na vonkajšie podnety. Spolu s potom sa telo zbavuje toxínov, solí a organických látok. Mierne potenie reguluje bazálnu telesnú teplotu. Osoba sa potí pri fyzickej námahe, pri zvýšenej teplote vzduchu, v stresových situáciách alebo po jedle teplých nápojov a jedla. Kvapalina vylučovaná žľazami je bez zápachu. Vyskytuje sa počas života baktérií na ľudskom tele.

  Nábeh návaly horúčavy môže byť ovplyvnený:

  • Poruchy činnosti metabolizmu a endokrinného systému. Endokrinné choroby, ktoré vyvolávajú potenie, zahŕňajú tyreotoxikózu, hypoglykémiu, akromegáliu a ďalšie.
  • Hormonálne poruchy u žien. Príznaky nadmerného potenia sa vyskytujú počas hormonálnych zmien v tele (v dospievaní a dospelosti), počas tehotenstva.
  • Nesprávna výživa (korenené jedlá, alkohol).
  • Obezita alebo nadváha.
  • Predispozícia (zvýšená koncentrácia žliaz od narodenia).
  • Chronické choroby. Príčinou hyperhidrózy môže byť vegetatívna vaskulárna dystónia, problémy s obličkami, diabetes mellitus a tuberkulóza.

  Ak trpíte nadmerným potením, navštívte svojho praktického lekára alebo endokrinológa. Okrem týchto chorôb môže byť príčinou hyperhidrózy zvýšená emocionalita alebo nadmerný príjem tekutín. V horúcich letných dňoch sa otázka, ako sa zbaviť nadmerného potenia, netýka iba pacientov s hyperhidrózou.

  Liečba hyperhidrózy

  Moderná medicína pomáha pri odstraňovaní hyperhidrózy v podpazuší a iných častiach tela pomocou série postupov. Potenie je pre ženy viac znepokojujúce. Dievčatá zažívajú svoj vzhľad, obávajú sa tmavých mokrých škvŕn na tričku a sú pripravené ísť na akékoľvek procedúry. Pre mužov je tiež nepríjemné potenie. Kvapky potu tečúce z čela a tváre v horúcich dňoch sú obzvlášť nepríjemné. Potenie rúk spôsobuje, že sa pri potrasení rukou cítite nepríjemne.

  Moderné liečebné metódy liečby:

  • ionoforéza;
  • užívanie perorálnych liekov;
  • injekcie Botoxu;
  • chirurgický zákrok.

  Ionoforéza

  Ionoforéza - nízkoprúdové ošetrenie. K objavu skutočnosti, že tento postup znižuje potenie, došlo náhodne v dôsledku experimentov. V súčasnej dobe,ionoforéza sa aktívne používa pri liečbe lokálnej hyperhidrózy nôh a rúk. Postup sa často robí doma. Zariadenie je možné zakúpiť v obchodoch so zdravotníckym zariadením.

  Pacient umiestňuje nohy alebo dlane do nádoby s vodou. Vytvárajú slabý prúd, ktorý sa prenáša vodou do tela. Niektorí pacienti sa po zákroku sťažujú na nadmernú suchosť pokožky rúk a nôh. Fyzioterapeut individuálne určuje silu prúdu, počet a trvanie relácií. Procedúra trvá v priemere 30 minút.

  Tablety na hyperhidrózu

  Všetky farmaceutické prípravky sú rozdelené do 3 skupín:

  1. Tablety rastlinného pôvodu (Bellaspon, Belloid, Bellantaminal). Majú sedatívny účinok. Eliminujte neurogénne poruchy. Znížte nadmernú podráždenosť.
  2. sedatívum (fenazepam, diazepam, oxazepam). Ušetrite pred častými prílivmi potu. Upokojujúce prostriedky dokážu napraviť duševný stav, odstrániť ho z depresívneho stavu a vysporiadať sa s pocitom úzkosti. Prijímanie sa zvyčajne preruší po mesiaci, takže liek nemá čas na to, aby sa stal návykovým.
  3. Drogy pre ženy počas menopauzy („ženský“, „klimandión“, „estrovel“). Počas menopauzy sa ženy často sťažujú na búšenie srdca a hyperhidrózu tváre a ďalších častí tela (individuálne).

  Injekcie

  Injekcie sú predpísané odborníkmi po kompletnom vyšetrení pacienta. Kontraindikácie sú žilové choroby a alergie nazložky liečiva. Injekcie sa podávajú na základe Botoxu. Injekcie potu pomáhajú zbaviť sa potenia v podpazuší, chodidlách a rukách. Procedúra nie je vhodná na ošetrenie pokožky tváre. Prvý výsledok si pacient všimne 3 dni po operácii. Po 14 dňoch prestane pot pretrvávať naveky.

  Chirurgia

  Chirurgia sa odporúča iba v prípadoch ťažkej hyperhidrózy. Na koži sa urobí rez. Prostredníctvom špeciálnej trubice pod kožu dostane látka, ktorá preruší spojenie nervových zakončení s potnými žľazami. Mnoho pacientov uvádza, že potenie sa vracia po šiestich mesiacoch.

  Hygiena

  Pravidelné sprchovanie zabezpečuje sviežosť počas celého dňa alebo po dlhú dobu. V horúcich letných dňoch sa musíte častejšie sprchovať. Ak nie je možné plávať, umyte sa studenou vodou, umyte si ruky, podpazušia a nohy. Umývanie studenou vodou zníži potenie hlavy.

  Udržujte svoje oblečenie čisté. V letných dňoch by sa pranie malo robiť častejšie. Nenoste veci, ktoré ste potili deň predtým. Pridelený pot zdravého človeka nemá nepríjemný zápach. Prejavuje sa až po čase v dôsledku životne dôležitej činnosti baktérií. „Včerajšie“ tričko bude mať určite nepríjemnú arómu.

  Antiperspirant

  Používanie antiperspirantu by sa malo stať zvykom, ako je ranné kefovanie a umývanie. Je dôležité nezamieňať si to s dezodorantom alebo záchodovou toaletou. Špeciálna kozmetikaobsahuje zinočnaté alebo hlinité soli. Zužuje potné žľazy a odstraňuje nepríjemné pachy. Používa sa na problémovú oblasť. Existujú však spreje na dlane, nohy a ďalšie časti tela. Prípravok sa aplikuje ráno po osprchovaní. Musí sa v noci umyť.

  Výber oblečenia a obuvi

  Pri výbere oblečenia venujte pozornosť nielen farbe, štýlu a kvalite, ale aj zloženiu. Telo musí dýchať. Syntetické tkaniny (lycra, polyester, akrylát, nylon a iné) neumožňujú priechod vzduchu. Prechádzka v syntetických šatách počas horúceho letného dňa je skutočným testom. Ak zloženie nie je viac ako 30% syntetických látok, nemôžete sa báť.

  Veci vyrobené z prírodných tkanín (bavlna, ľan, vlna) prepúšťajú vzduch. Telo je vetrané a vlhkosť sa neusadzuje pod odevom. Okrem prírodných materiálov možno mikrovlákno alebo bambusové textílie označovať aj ako „priedušné“. Nezachovávajú vlhkosť a umožňujú priechod vzduchu.

  Obuv vyrobená z materiálov nízkej kvality zvyšuje potenie nôh. Pokúste sa vybrať kožené výrobky. Alternatívou sú topánky z mikrovlákna (náhrada kože). V lete môžete nosiť baletné byty z prírodných látok.

  Populárne metódy boja proti hyperhidróze

  Osoba sa potí celoročne, bez ohľadu na ročné obdobie. V lete trpia ženy a muži potením po celom tele.

  Zadné poty v upchatých vozidlách a poty tečú z hlavy do tváre.

  V zime ľudia trpia prílivom potu, keďže sú v teplej miestnosti vo vlnených svetroch a kožušine.topánky.

  Množstvo vylučovaného potu je možné kontrolovať pomocou ľudových tipov a receptov.

  Medzi alternatívne spôsoby liečby patrí:

   67) stieranie;
  • kúpele;
  • aplikácie alebo obklady.

  Odpadky

  Silne odvar z dubovej kôry a šalvie. 3 lyžice zmes kôry a šalvie, zalejeme 1 liter vody a povaríme na miernom ohni 15 minút. Utieranie chladenou infúziou pomôže zbaviť sa potenia dlaní, podpazuší a ďalších oblastí. Umývanie vlasov zlepší jeho elasticitu, dodá lesk a zníži potenie hlavy.

  Kúpele

  Keďže dubová kôra má adstringentný účinok, kúpeľ s pridaním odvaru pomáha vyrovnať sa s potením dlaní, podpazušia a nôh. Bujón sa pripraví takto: Pridajte 1 g kôry do 1 litra vody, privarte k varu, nechajte pôsobiť 20 minút. Pridajte vývar do teplého kúpeľa. Potením rúk si môžete pripraviť kúpeľ na dlane (10 ml odvaru v 1 litri vody).

  Liečivý harmanček je univerzálny liek. 7 polievková lyžica variť bylinky v 2 litroch vody. V chladenom vývare sklopte nohy alebo dlane. Ak chcete znížiť potenie, umyte si tvár vývarom trikrát denne.

  Treťou možnosťou je pivný kúpeľ. Do teplej kúpeľne pridajte 0,5 l chmeľového nápoja. Pridávanie olejov a peny je zakázané. Namočte do kúpeľa počas 15 minút.

  V 1 litri vody sa uvarí 200 g ihličiek. Pridajte koncentrát do kúpeľne a ľahnite si asi 25 minút. Na začiatku procedúry sa potápajte, aby sa vývar dostal na pokožku hlavy. Procedúra je prospešná pre telo a zníži množstvo produkovaného potu.

  Obklady

  Pripravte slabý roztok sódy (1 čajová lyžička na 1 šálku vody). Utrite ich problémovými oblasťami. Pri potení nôh sa odporúča vložiť kúsky bavlny zvlhčené do roztoku medzi prsty cez noc.

  Porazte kuracie vajce, pridajte 1 lyžicu. slnečnicový olej. Výsledná zmes ošetruje chodidlá alebo dlane v noci. Používajte tenké, ľahké ponožky. Tenké bavlnené rukavice sú vhodné na ruky.

  Ľudové lieky sa môžu použiť nielen na liečenie, ale aj na prevenciu tejto choroby. Je dôležité vždy sledovať hygienu, zvoliť priedušné materiály na obuv a oblečenie. Ak rady a hygiena ľudí nepomáhajú vyrovnať sa s týmto problémom, môžete potenie odstrániť pomocou liekov.