Ako sa zbaviť múch doma

Obsah

V horúcich letných mesiacoch sú muchy obzvlášť aktívne. Lietajú všade a chladne otrávia život, lietajú do domov a bytov. Bzučanie a blikanie pred očami je veľmi nepríjemné, ale to zďaleka nie je jediný problém. Tento hmyz je nebezpečný, pretože šíri baktérie na labkách a môže u ľudí spôsobiť otravu alebo ochorenie. Musíte sa čo najskôr zbaviť múch v dome, aby ste ochránili zdravie svojej rodiny.

6. Prečo sú muchy nebezpečné

Tento bzučiaci hmyz je bežný na celom svete. Dĺžka tela u niektorých druhov dosahuje 1,5 cm Farba: hnedá alebo čierna so smaragdovým alebo modrastým leskom. Živí sa rozpadajúcou sa organickou hmotou, takže sa často zhlukujú do zvyškov potravín, odpadu a výkalov. Na vidieckej záchode v horúcich mesiacoch sa všetko hemží nepríjemnými muchy. Nebezpečenstvo tohto hmyzu je v tom, že po návšteve latrín môžu ľahko odletieť k jedálenskému stolu.

Muchy sú nositeľmi mnohých infekčných chorôb, ktoré môžu byť v zriedkavých prípadoch smrteľné. Okrem trávenia muchy nosia:

 • tuberkulózne bacily, salmonelóza a antrax;
 • brušný týfus;
 • úplavica alebo hnačka;
 • cholera;
 • konjunktivitída;
 • Larvy parazitických červov.

Zoznam možných chorôb by mal varovať každého. Muchy, ktoré sa objavili doma, sa musia bojovať všetkými možnými spôsobmi. Infikovať sa môžu nielen ľudia.Tento hmyz môže poškodiť plantáže a dobytok. Ak si všimnete, že v krajine letí veľké množstvo múch alebo múch, musíte konať okamžite.

Preventívne opatrenia

Prevencia je vždy lepšia ako extrémne opatrenia. Ak do bytu neprídete muchy, nebudete musieť hľadať spôsoby, ako ich odtiaľ dostať. Čisté a upratané v kuchyni je pre oko príjemné, ale letí ako neporiadok a zvyšky jedla a iného odpadu.

 • Zvyšky vždy schovávajte v chladničke. Muchy Drosophila odletú aj na jednom nerozhodenom výhonku. Jedlá v dreze priťahujú aj nepríjemné stredy. Výrobky, ktoré nie sú uložené v chladničke (sušienky, sladkosti), prikryte servítkou alebo ich vložte do vzduchotesnej nádoby, aby sa k nim nemohla dostať Drosophila.
 • Všetky nádoby by mali byť vybavené vekom. To platí nielen pre kuchynský vedro, ale aj pre vedro v kúpeľni. Odpadkové koše sú vynikajúcou návnadou na hmyz. Zabráňte zápachu. Po vyčistení vedro vždy dezinfikujte.
 • Do vidieckeho domu umiestnite kompostovú jamu pokiaľ možno na miesto. Kŕdle múch budú vždy rojiť cez hromadu odpadu. Čím ďalej je jama od pergoly, tým menej hmyzu odletie na váš jedálenský stôl.
 • Nenechajte sa leniví zavesiť siete proti komárom na okná: v lete zachránia nielen komáre, ale aj muchy. Ak bývate v súkromnom dome a varíte v špeciálnej nadstavbe s kuchyňou, zaveste gázu alebo špeciálny záves na dvere. Muchy sú veľmi radi letné kuchyne.
 • Na rozdiel od hnilobných organických látok muchy a Drosophila netolerujú tvrdé kvetinové pachy. Vložte do kuchyne niekoľko kvetináčov kvetov muškáty a zasadte súkromný dom s kríkmi bazy čiernej alebo stromami čerešní.

Udržujte svoju kuchyňu v čistote

Ak sú preventívne opatrenia slabé, existujú dva spôsoby, ako sa s škodcami vyrovnať doma: používanie chemikálií a používanie ľudových prostriedkov.

Používanie chemikálií

1. Aerosóly

Chlorofos a Dichlorvos, ktoré sú každému známe už od čias Sovietskeho zväzu, stále dosahujú vynikajúce výsledky v boji proti muchy domácej. , Okrem týchto dvoch liekov sa na pultoch obchodov nachádza mnoho podobných výrobkov. Prúd chemickej látky pod tlakom padá na hmyz a okamžite ho otrávi. Ak chcete okamžite zničiť niekoľko múch, ktoré odleteli do miestnosti, zatvorte okná a dvere, postriekajte agenta a opustite miestnosť. Po 2 hodinách miestnosť vetrajte.

2. Doštičky

Prvé doštičky pre fumigátor boli od komárov, ale teraz môžete nájsť lieky na rôzne druhy hmyzu. Doštička je nasýtená vaportrínom. Pri zahrievaní v špeciálnom zariadení alebo na žehličke sa do vzduchu uvoľňuje paratrín, ktorý poškodzuje muchy.

Hlavným pravidlom nie je zapáliť dosku. Malo by sa zahrievať, nie horieť.

3. Pasce

Klasický lapač múch maskuje pásku. Nie je spracované ani napustené jedom. Princíp činnosti je nasledujúci: páska má atraktívnu vôňumuchy. Keď na ňom hmyz sedí, labky sa držia a mucha už nemôže odletieť. Zavesením pár návnad v interiéri sa môžete rýchlo zbaviť hmyzu. Môžete si vytvoriť takúto pascu sami. Pripravte lepkavý sladký sirup z vody, cukru a citrónovej šťavy. Namažte ich prúžkami z lepenky alebo látky a zaveste ich na potrebné miesta: v miestnostiach domu, na toalete alebo v stodole v letnej chate.


Domáce muchotrávky pre muchy

Ľudové metódy na odstraňovanie múch

Muchy a Drosophila neznesú čierne korenie. Pikantná pikantná vôňa ich môže odstaviť na dlhú dobu, aby navštívila váš domov. Odradzujúci prostriedok si môžete pripraviť sami. Čierne mleté ​​korenie zmiešame s granulovaným cukrom v pomere 1: 2. Prášok by mal byť posypaný parapetmi a parapetmi. Malé hrsti môžete posypať po obvode súkromného domu.

Paradajkové listy môžu pomôcť muchy. Hmyz nemôže vydržať vôňu vrcholov tejto plodiny. Môžete nakrájať dom s paradajkovou zeleninou a na muchy zabudnete dlhú dobu. Ak chcete mať trvalý účinok, dajte na parapet niekoľko kvetináčov sadenice paradajok a okolo okien bude lietať hmyz.

Pasca Drosophila

Ak sa Drosophila navinú v byte alebo dome, jednoduchá pasca sa dá vyrobiť z vrecka, jednorazového pohára alebo plechovky. Stačí si vybrať zhnité ovocie a dať kúsok do pohára alebo pohára. Zhora je potrebné pevne dotiahnuť plastový obal. V ňom treba ihlou prepichnúť malé diery: hmyz by mal vyliezťdovnútra, ale nie von. Papier môžete zložiť do kužeľa a úzky koniec umiestniť do pohára, ktorý okraje listu zaistí páskou. Keď všetci „hostia“ prepadli na večeru, vložte návnadu do mrazničky na minútu. Všetci jednotlivci okamžite zomrú.

Existuje veľa spôsobov, ako sa zbaviť múch v byte alebo v súkromnom dome. Najprv musíte skúsiť riešiť problém ľudovými metódami. Ak sa počet múch neznížil, potom stojí za to podniknúť seriózne opatrenia - ošetriť priestory špeciálnymi jedmi. Najobľúbenejšími prostriedkami sú Dichlorvos, Get, Minap 22 atď. Ponáhľajte sa, aby ste bojovali proti nebezpečnému hmyzu a chránili tak svoju rodinu a seba pred možnými chorobami.