Ako sa zbaviť mravcov a ich mravcov v krajine

Ľudia sú zvyknutí posudzovať iných predstaviteľov fauny za „menších bratov“ a hmyz sa spravidla zanedbáva. Je taký arogantný prístup opodstatnený? Zoberme si napríklad mravce. Tento ťažko pracujúci hmyz žije na Zemi najmenej 130 miliónov rokov, má viac ako 12 000 druhov a tvorí 10 až 25% z celkovej biologickej hmotnosti všetkých suchozemských zvierat.

Mravce tvoria vysoko organizované spoločenstvá, majú jasnú hierarchiu a deľbu práce a rozvinutý systém chemickej a nechemickej komunikácie. Dokážu vyriešiť zložité technické problémy, aby mohli zmeniť svoje prostredie. Na dosiahnutie svojich cieľov používajú mravce rôzne zdroje, to je najčastejší dôvod ich konfliktu s ľuďmi.

Mravce v skutočnosti nie sú v rozpore s ľuďmi: jednoducho riešia svoje problémy. Ale človek, ktorý sa objavil na planéte o mnoho miliónov rokov neskôr a doteraz sa nenaučil, ako žiť nielen v harmónii s prírodou, ale nevyriešil ani svoje vlastné sociálne problémy, je človekom, ktorého biologická masa (nehovoriac o počte) je oveľa menšia ako hmotnosť tých istých mravcov, vyhlásil sa za kráľa. Muž si privlastnil pôdu pre seba, postavil na nej letnú chalupu, zistil, že ho mravce obťažujú, a keď nič zhrnul, rozhodol sa stiahnuť mravce.

Otravné okolie

Pre nespočetné množstvo aónov, dlho pred výskytom „kráľa prírody“, sa mravce zmiešali, oplodnili a zabezpečili prevzdušnenie pôdy, nesli semená rastlín,vykonal, pokiaľ je to možné, demontáž starých zhnitých pňov. Mravce, na rozdiel od ľudí, boli a zostávajú aktívnou a harmonickou súčasťou každého ekosystému.

Mravce už dlhú cestu prešli. Muž, ktorý sa nedávno objavil (v planétovej mierke), sa však vyznačoval svojimi pokusmi zničiť svoje prostredie, často celkom úspešný. A teraz, keď si kúpil letnú chatu, vstúpil na vojnovú cestu: jedným z jeho cieľov je boj proti mravcom. Nielenže nedokážu vyriešiť svoje problémy, ale tiež sťažujú život susedom. Takéto okolie je pre mravce samozrejme nepríjemné. Mravce sú však tolerantní a veľmi trpezliví.

Mravce zbierajú vankúšik - sladký výtok vošiek; občas sa živia iným hmyzom, častejšie však zbierajú svoje mŕtvoly; kŕmiť rastlinnú šťavu. Všetka korisť je odvedená do mravca a už je rozdelená medzi všetkých členov rodiny. Bielkoviny idú na larvy a sacharidy dospelých. Človek je ľahostajný k tomuto jedlu, takmer vždy sa však rozhodne: v každom prípade sa mravcov zbavte na mieste.

Metódy boja

Čierne záhradné mravce upadli do osobitnej nevýhody pre ľudí (Lasius niger - tento latinský názov druhu sa nemusí lákať na Afričanov, ale nie je potrebné urobiť nič). Okrem toho nie všetci ľudia majú akútny odpor proti tomuto pokojnému hmyzu, ale iba samostatný druh (Hortulanus impœnitens), ktorý najčastejšie žije na letnej chate.

Malo by sa uznať, že práve tento druh ľudí má vynikajúcu vynaliezavosť, zriedkavé mazanie abezprecedentná krutosť.

Hlavnou príčinou konfliktu je v skutočnosti alternatívny chov hospodárskych zvierat, pri ktorom sú záhradné mravce náchylné. Vošky by samozrejme mali mať pasienky. To kategoricky nevyhovuje osobe. Nepokúša sa morom vošky ani rokovať s „pastiermi“ - čiernymi mravcami. Ľudské metódy sú radikálne a nemilosrdné; teraz záhradné mravce chápu význam slova ľudskosť.

Namiesto premýšľania o odstránení mravcov z lokality najmilosrdnejší predstavitelia letných obyvateľov neustále uvoľňujú pôdu presne v miestach, kde sa nachádza mravenisko. Štruktúry vnútorných chodieb mravca sú zvyčajne zničené; všetky zdroje práce sa ponáhľajú na núdzovú rehabilitáciu bývania. A kým sa nedokončí pohotovostná práca, nie je možné pochybovať o voškách. Je to susedské?

Iné zealotníky sa nalievajú na odstránenie záhradných mravcov posypaných alebo položených vedľa mravca (alebo na práve zničeného mravca) a na známe chodníky rôzne látky s štipľavým, nepríjemným zápachom a niekedy aj úprimné jedy (ako je kyselina boritá), maskované ako sladkosti. Alebo zariadte sladké pasce s následným úplným zničením väzňov. Mravce by nikdy nezostúpili do takejto zrady.

Niektorí humanisti zapália oheň priamo nad mraveniskom alebo, po čakaní na tmu (aby sa mohla zhromaždiť celá rodina), naplňte hniezdo vriacou vodou, niekedy zmiešanou s rastlinným olejom, posypeme hohydratované vápno a dokonca doplnené petrolejom. Tie zbytočne robia. Mravce samozrejme umierajú, ale na takto ošetrenej pôde nebude dlho rásť. Keby boli mravce oboznámení s hinduizmom, definovali by ľudské činnosti vo vzťahu k ekosystému ako úplný analóg bohyne Kali.

Bojovať bez vojny

Keby sa človek skutočne stal skutočným človekom v pravom slova zmysle, ťažko by bol taký konzumný pre jeden z najstarších druhov na Zemi a prinajmenšom by prejavil obavy o stabilitu ekosystému. , Potom by činy ľudí mohli mať úplne inú orientáciu.

Po prvé, dôvodom nespokojnosti ľudí nie sú vôbec mravce, ale ich „mliečne kravy“ - vošky. Preto je logické nasmerovať svoju deštruktívnu aktivitu na vošky. Na tento účel existujú celkom účinné insekticídy. Bez poškodenia rastlín a životného prostredia môžu byť rastliny posypané popolom. Prebytočný draslík v popole spôsobí, že mladé výhonky budú vošky veľmi neatraktívne.

Po druhé, rozšírená viera medzi letnými obyvateľmi, že mravce poškodzujú koreňový systém rastlín, nezodpovedá skutočnosti. V skutočnosti prispievajú k prevzdušňovaniu pôdy, k jej mechanickému miešaniu, dodávaniu organických zložiek, ktoré sa neskôr premenia na hnojivá, vo vnútrozemských krajinách - bližšie ku koreňovému systému rastlín. Iba dobré.

Ale ak je okolie mravcov skutočne neprijateľnév záhrade môžete počkať do noci, kým mravenisko jemne presuniete do vedra a prenesiete ho zo záhrady na dostatočnú vzdialenosť. Mravce nejako prežijú jednu rekonštrukciu obydlia. Hlavná vec je, že spolu s pracovnými mravcami by sa anténa maternica mala preniesť, potom sa ich populácia zakorení na novom mieste.

Tu je video o tom, ako to urobiť lepšie:

Považovať sa za pána Zeme je neodôvodnenou aroganciou ľudí. Sú to rovnaké deti prírody, ako všetky ostatné druhy. Od mravcov v Božích očiach sa ľudia líšia v slobode výberu a tým, že spôsobujú veľa škody na životnom prostredí. Každý mravec by mohol povedať: „Ľudia, buďte humánni.“