Ako sa zbaviť mol na kapuste

Obsah

  Kapusta kapusta je jedným z najstrašnejších nepriateľov každého záhradníka. Chuťové preferencie hmyzu sú uvedené v názve.

  Húsenice kapusty kapusty zasiahli rastúcu hlavu kapusty, zahryzli otvory a priechody v listoch. Postihnutú zeleninu nie je možné skladovať celú zimu. O dva týždne neskôr sa začne nevyhnutný proces rozkladu a zásoby kapusty sa stanú nepoužiteľnými.

  Nebezpečenstvo výskytu kapusta zelnej v záhrade spočíva v jeho nenápadnosti. Mory majú malú veľkosť a diskrétnu farbu, vďaka čomu sú pre záhradníkov jemné. Avšak nie dospelí kazia úrodu. Samice kladú vajíčka na listy hlavy, ktoré sa po 72 hodinách premenia na nenápadné húsenice.

  Ako vyzerá škodca

  Ak sa chcete zbaviť kapusty kapusty, musíte ju najprv spoznať. Zástupcovia modlitby Lepidoptera sa líšia veľkosťou a farbou. Dĺžka tela dospelého zriedka presahuje 8 mm. Zlaté hnedé krídla sú pokryté slabo výraznými svetlými škvrnami. Krídla majú úzky tvar. Ak hmyz spočíva na liste rastliny, možno ho zameniť za tenkú zlomenú vetvu.

  Na jar žena kladie vajcia. Nemožno ich zistiť voľným okom, veľkosť vajíčka je menšia ako 1 mm. Po iba 3 dňoch sa húsenica vynára z vajíčka. Jeho veľkosť je 1,5 až 2-krát väčšia ako veľkosť dospelého. Zelené telo je pokryté krátkymi chĺpkami. Zelená je prirodzené maskovanie: hmyz sa spája sfarba listu. Do 14 dní sa na rastlinné šťavy živí gluttonový hmyz.

  Okrem bielej kapusty môžu mory utrpieť aj:

  • horčica;
  • repka;
  • reďkovky;
  • ružičkový kel;
  • brokolica;
  • reďkovky;
  • rutabaga;
  • okrúhlica.

  Po 2 týždňoch sa húsenice húsenice narodia a po ďalších 2 týždňoch sa rodia nové mušky. V jednej sezóne sa narodí v priemere 5 až 6 generácií kapusty. Pupae zimy poslednej generácie na záhradných pozemkoch. Zostávajú v zemi, na pni, ktorá zostala po zbere, a na spadnutých listoch. Vykopanie záhrady na jeseň a upratovanie je prevenciou výskytu molíc a iných škodcov v záhradách v budúcej sezóne.

  Známky škodcu

  Škodcovia sú obzvlášť zrejme v najteplejších letných dňoch. V prípade poškodenia kapustou kapusty sa aktivita syntéznych procesov znižuje. Pokousané listy sa opaľujú, rastlina uschne a môže uhynúť. Housenky radšej jedia mladé výhonky a puky, pretože mäkké šupy sa ľahšie uhryznú. To znižuje počet nových vaječníkov na kríži.

  Hlavné znaky:

  • poškodenie mladých hláv kapusty, nahlodaných pukov a pukov iných rastlín;
  • vytváranie okrúhlych otvorov na listoch ružíc;
  • spomalenie alebo úplné zastavenie rastu;
  • sušenie alebo bolestivý vzhľad vonkajších listov;
  • prítomnosť kukly, húsenice a mory.

  Prevencia

  Jednoduchá prevenciadosť na ochranu záhrady pred kapustou a mnohými inými druhmi škodcov.

  • Po zbere z pozemku odstráňte listy, konáre a zvyšné stonky kapusty. Zima kukly v organických odpadoch zostala v posteliach. Odpadky sa musia spáliť a nielen zhromaždiť na hromade a nechať pod plotom.
  • Nedovoľte, aby burina rástla. Pupae „ožívajú“ skoro na jar, pred vysadením pestovaných rastlín do postelí. Buriny v okolí sú vynikajúcou „platformou“ na množenie a prípravu na odlet do kapusty, reďkovky alebo iných plodín.
  • Priťahujte na miesto žaby, vrabce a jašterice. Housenky záhradných škodcov sú pre nich vynikajúcou liečbou.
  • Aby sa zvýšila odolnosť kapusty voči škodcom, vykonáva sa pravidelné kŕmenie - zmes superfosfátu a draslíka. Kŕmenie je preventívne opatrenie. Ak na jednej rastline nájdete viac ako 4 húsenice, musíte sa uchýliť k pomoci silných insekticídov.

  Ochrana proti škodcom

  Hlavným pravidlom v boji proti kapuste môže byť vykonávanie súboru postupov. Komplex zahŕňa použitie chemických, ľudových a fyzikálnych metód. Znakom tohto škodcu je rýchla závislosť na insekticídoch. Nebuďte prekvapení, že produkt zakúpený minulý rok sa môže v novej sezóne ukázať ako neaktívny. Ako odstrániť mory v byte nájdete tu.

  Chemické metódy

  Zaznamenajte alebo si zapamätajte názov insekticídu zakúpeného odminulú sezónu. V 80-tych rokoch boli mory aktívne bojované s pyretrínmi a pyretroidmi. Hmyz si však rýchlo vyvinul odolnosť voči týmto zložkám. Nahradili ich Entobacterin. Niektoré populácie morí sa tomuto lieku prispôsobili, ale vo väčšine prípadov sú to látky na báze spór a bakteriálnych toxínov.

  Prečítajte si tiež: Ako odstrániť húsenice kapusty

  Najlepšie lieky v boji proti škodcom kapusty sú:

  • „Lepidocid“ (suspenzný koncentrát) alebo „bitoxibacilín“. Patria k prípravkom mikrobiologickej skupiny, okrem kultivovaných rastlín zo zemiakov chrobákov, húsenice, kliešte a larvy mnohých škodcov. Účinok látky je zrejmý druhý deň. Opakované rozprašovanie sa uskutočňuje po 14 dňoch. Výhodou biologických produktov je bezpečnosť pre ľudské zdravie.
  • Actellicus. Tento liek patrí do skupiny chemických insekticídov. Je toxický, preto by sa mala záhrada upravovať iba ochranným odevom. Zelenina spracovaná liekom Actellic by sa mala pred použitím dôkladne umyť a horné listy kapusty sa musia odstrániť.

  Ľudové metódy

  Boj s molmi ľudovými liečivami spočíva v použití tvrdých arómi, ktoré sú pre hmyz neznesiteľné: levanduľa, eukalyptus, tabak, mechúrik, jedľa, pomaranč a mandarinka. Na čerstvom vzduchu zápach rýchlo zmizne, takže rozloženie na lôžkach pomarančovej kôry neprináša žiadny výsledok. Jediný spôsob, ako vystrašiť krtek, jepostriekajte rastliny koncentrovaným odvarom nenávistných rastlín. Najobľúbenejší recept je tabakový vývar.

  Sušený tabak si môžete kúpiť v záhradnom obchode. Vezmite 1 šálku sušenej tabakovej zmesi, nalejte 5 litrov vody a povarte ju 20 minút. Na konci varu pridajte do vývaru 100 g strúhaných hoblín práškového mydla. Ochladenú tekutinu vylejte do nádoby pomocou striekacej pištole a upravte kríky a zem okolo lôžok. Na prevenciu by sa mali použiť alternatívne metódy. Pri hromadnej infekcii záhrady sa musíte uchýliť k používaniu insekticídov.

  Fyzikálne metódy

  Fyzikálnymi metódami ničenia škodcov sa rozumie nepretržitý zber organického odpadu a buriny. Je lepšie pestovať kapustu každý rok na novom mieste. Po zbere sa uistite, že ste vykopali zostávajúce hlávky kapusty a odstránené lístie. Hĺbkové vykopávanie záhrady je vynikajúci spôsob ochrany pred škodcami kukly.

  Starostlivosť o záhradu bude odmenená zdravou úrodou. Monitorujte stav zeleniny včas, aby ste zistili poškodenie škodcami. Používajte bezpečné a účinné insekticídy na ochranu plodín a nepoškodenie zdravia vašej rodiny.