Ako sa zbaviť midges na paradajkách

Obsah

  Napriek svojej malej veľkosti nie sú stredné záhrady ďaleko od neškodných hostí na záhrade. Ohrozené sú rastlinné kríky vysadené nielen na otvorenom priestranstve, ale aj v skleníkoch. Mačky sú neurčité. Ak si všimnete, že listy a stonky paradajok sú pokryté čiernym hmyzom, možno sa budete musieť vysporiadať s voškami. Ďalším nepriateľom paradajok je kapusta. Tento hmyz má malé krídla, čo mu umožňuje rýchly presun zo záhrady na záhradu.

  Závažnosť

  Hmyzí škodcovia sú zvlášť nebezpeční pre mladé sadenice. Voška, ​​ktorá sa objavila na mladých kríkoch, je schopná zničiť budúcu úrodu v mihnutia oka. Živí sa šťavou tečúcou v stonkách a poskytuje podporu života rastlín. Vyčerpaná krovina, ktorá zreteľne zaostáva v raste, je vystavená chorobám a poškodeniu hubami.

  Ak voška zaútočila na záhradu v polovici leta, keď už boli plody dozreté na dospelých paradajkách, má menšiu šancu zničiť rastlinu. Orálny aparát hmyzu je zle vyvinutý. Je pre neho ťažké uhryznúť si cez drsnú pokožku stonky a listy dospelých. Dospelá rastlina má navyše viac energetických rezerv a je schopná odolávať útoku malých parazitov.

  Známky

  Podivné, ako sa môže zdať, výskyt vošiek na rajčiakoch nenaznačuje veľké množstvo samcov, ale odlúčenie mravcov plynúcich z rastlín. Dva úplne odlišné druhy hmyzu sú úzko prepojené. Pri procese kŕmenia vošky produkujú sladkú látku, ktorá vľudia to nazývajú medovou rosou. Tento „liečiť“ mal veľmi rád mravce.

  Pri príležitosti konzumácie sladkej šťavy sa mravce dobrovoľne rozhodli chrániť vošky pred škodcami a dokonca pomôcť pri hľadaní nových zdrojov výživy. Samy prenášajú malý hmyz na mladšie kríky s jemnejšími a šťavnatejšími listami. Aby ste sa zbavili mušlí na paradajkách, musíte mravce najskôr odviezť.

  Vošky - hmyz nie je tak malý, že ho nemožno pozorovať voľným okom. Pri zalievaní kríkov a plení lôžok sa pozrite pod listy. Škodcovia sa tam skrývajú. Všeobecne sa uznáva, že vošky majú svetlozelenú alebo bielu farbu. Toto nie je ani zďaleka pravda. V záhradách sú často čierne stredy. Okrem samotného hmyzu si môžete všimnúť belavé škvrny na stonkách a listoch: sú to sladké sekréty, ktoré sa tvoria pri spracovaní bielkovín.

  Posledným príznakom poškodenia rastliny je jej zvädnutie a výskyt defektov listov. Doska sa krúti, žltne a postupom času vysychá. Ak paraziti zasiahnu kvetinové puzdro, púčiky sa netvoria normálne. Ak dôjde k zasiahnutiu rastlinnej plodiny, ovocie nenastane alebo bude mať nepravidelný tvar a dozrievať dlho.

  Ako zaobchádzať s voškami

  Všetky metódy kontroly škodcov možno rozdeliť do 4 skupín:

  • mechanické (najmenej účinné);
  • biologická (účinnosť je pochybná; metóda spočíva v prilákaní vošiek do záhrady - hynúce, vrabce, lienky, čipky a uši);
  • ľudové (bezpečné a účinné, ale nie rýchlo pôsobiace);
  • chemikálie (účinné, rýchle, ale môžu mať škodlivé účinky na ľudské zdravie).

  Mechanické metódy

  Ručné zhromažďovanie stredných kôrov neprinesie pozitívne výsledky. Je možné sa k nemu uchýliť iba v počiatočných fázach šírenia škodcov. Každá chyba musí byť rozdrvená prstami. Ak ju spadnete na zem, starostlivosť o mravce jej pomôže vyšplhať sa na nový krík.

  Mechanické metódy riadenia vošiek zahŕňajú okrem ručného zberu aj vírenie vody. Budete potrebovať hadicu so silným tlakom vody. Počas tohto postupu je dôležité, aby prúd spadol pod každý list, pretože tam sú sústredené „ostrovy“ hmyzu. Účinnosť tejto metódy nie je potvrdená skúsenými záhradníkmi.

  Biologické metódy

  Vošky majú podobne ako všetky zvieratá prirodzených nepriateľov. Patria k nim slunéčko sedmitečné, vosy, uši (všeobecne - štiepačky), muchy a čipky. Okrem hmyzu nie sú vošky averziou k hodovaniu na prsiach a vrabcoch. Zložitosť tejto metódy spočíva v tom, že mnoho nepriateľov vošiek je nebezpečné pre rastliny a dokonca aj pre ľudí. Uši môžu napríklad zničiť mladú rastlinu tým, že jej jedia listy a šťavu, ktorá tečie v stonkách. Okrem toho môžu uštipnúť osobu, ktorá spôsobí silnú bolesť, najmä u malých detí.

  Ľudové metódy

  Čierne stredné stredy možno odstrániť populárnymi radami. Nie všetky populárne recepty sú úplne bezpečné. Prísne uplatňovanie niektorých infúzií a odvarovJe zakázané počas obdobia plodenia paradajok, pretože to môže nepriaznivo ovplyvniť zdravie ľudí.

  Najpopulárnejšie ľudové recepty:

  Odporúčame prečítať si: Ako sa zbaviť čiernych vošiek na uhorkách
  1. Striekanie mydlom alebo roztokom mydlového popola. Na prípravu čistého mydlového roztoku potrebujete 1 vedro s vodou a tyčinku tmavého pracieho mydla. Natrite ju na jemný strúhadlo tak, aby sa rýchlo rozpustila vo vode a hodila do vedra. Na prípravu kombinovaného roztoku mydla a popola budete potrebovať 300 g popola (z krbu alebo grilu) a pol baru mydla. Popol sa musí najskôr uvariť najmenej 1 minútu v 1 litri vody. Postup striekania sa uskutočňuje pri západe slnka za suchého počasia.
  2. Paradajkové vrcholy. Čerstvé vošky nie sú strašidelné a odvar pripravený na základe nevlastných synov a vrcholov je skutočným „jedom“. Na prípravu zoberte 1 kg zelených paradajok a varte ju v 2 litroch vody 30 minút. Výsledný bujón je koncentrát, ktorý sa pred použitím musí nariediť usadenou vodou v pomere 1: 5. Aby sa zmes lepila lepšie a vydržala dlhšie na hárku, rozpustite v nej 50 g pracieho mydla.
  3. Tobacco Broth. Na jeho prípravu sa používajú najjednoduchšie druhy tabaku (napríklad shag). Suché hobliny sa dajú kúpiť na trhu alebo v obchodoch so semenami. Budete potrebovať 500 g tabakových hoblín. Nalejte ju do 1 litra vody a varte na miernom ohni 30 minút. Na zvýšenie lepivostilátky pridávajú 30 - 40 g mydlových hoblín.

  Chemické metódy

  Používanie záhradných insekticídov pomáha rýchlo odstraňovať parazity z lokality. Jedinou nevýhodou tejto metódy je toxicita. Mnoho moderných výrobkov obsahuje komponenty, ktoré sú nebezpečné pre ľudské zdravie.

  Pri používaní chemikálií je dôležité presne sa riadiť pokynmi. Pred prácou s akýmkoľvek výrobkom dbajte na bezpečnosť: noste gumené rukavice, respirátor a ochranné okuliare.

  Najobľúbenejšie insekticídy z vošiek:

  1. Decis Forte alebo Decis Pro. Vhodný na spracovanie rastlinných kríkov a ovocných stromov. Jedno vrecúško lieku trvá v priemere 2 až 3 hektáre (v závislosti od hustoty výsadby). Obsah balenia sa musí rozpustiť v 1 vedre usadenej vody a opeľovať rastliny napadnuté voškami. Procedúra sa vykonáva až po západe slnka.
  2. Inta-vir. Univerzálny záhradný insekticíd. Pomáha zbaviť sa viac ako 50 druhov hmyzích škodcov (vrátane vošiek). 1 tableta sa rozpustí v 5 litroch vody. Toto množstvo roztoku postačuje na postrek 25 až 30 m2. paradajkové postele. Postrek sa vykonáva počas vegetačného obdobia.
  3. Bioreid. Insekticíd sa vzťahuje na prírodné prípravky. Kompozícia obsahuje rastlinnú hmotu. Pomáha bojovať s voškami na paradajkách a iných plodinách. 10 ml tekutiny by sa malo rozpustiť v 5 litroch vody. Postrek sa vykonáva počas vegetačného obdobia s prestávkou 10 dní. Zvyčajne stačí 3 použitia na zabitie dospelýchjedinci a larvy hmyzu.
  4. Actofit. Nová generácia tejto drogy si rýchlo získala obľubu medzi záhradníkmi a záhradníkmi vďaka jej rýchlemu pôsobeniu a bezpečnosti pre zdravie ľudí a zvierat. Droga je tak bezpečná, že zvládnu srsť psov a mačiek, aby odstránili blchy a červy. Balenie obsahuje 2 ampulky po 4 ml. Postup postrekovania sa môže uskutočňovať v ktorejkoľvek fáze vývoja rastlín. Posledná aplikácia lieku by nemala byť skôr ako 2 dni pred zberom.

  Rada: kúpiť univerzálnu akčnú látku. Pomôže chrániť zeleninu pred čiernymi a bielymi strednými medveďmi, larvami, kliešťami a húsenicami. Dbajte na čistotu záhrady. Za vašu pozornosť poďakuje zrelé a zdravé ovocie.