Ako sa zbaviť kuracie vši

Obsah

  Jednou z bežných chorôb hydiny je malofagóza, inými slovami vši. Na tele sliepok, kačíc a moriek sa usadia parazitujúci hmyz. V zriedkavých prípadoch sa vši vyskytujú aj u malých dekoratívnych vtákov - papagáje alebo kanáriky. Zbavte sa kuracie vši v kuračke čo najskôr. Po prvé, infikovaný vták cíti neustále svrbenie a nevoľnosť. Po druhé, blchy nesú choroby, ktoré sú nebezpečné nielen pre kurčatá, ale aj pre ľudí.

  Ako zistiť vši

  Kvôli malej veľkosti blchy je ťažké ju odhaliť voľným okom. Telo parazita má hustú hnedú chitínovú škrupinu. „Brnenie“ ho chráni pred pazúrmi a zobákmi vtákov. Kuracie vši majú plochejšie telo ako psie blchy. Vzhľadom na výskyt „plešatých miest“ na tele vtáka sa to týka vši ako poohoedami alebo perie. Prítomnosť parazitov sa ľahšie dá odhadnúť podľa vzhľadu a správania sa kurčaťa. Známky kuracie vši:

   10. sliepky sú nervózne a nepokojné (v skorých štádiách choroby), neustále svrbia svojimi labkami a zobákom;
  • Na tele sa objavujú nahé škvrny, keď kuracie trhá perie, ktoré sa snaží chytiť hmyz, ktorý ju narúša;
  • na koži sú viditeľné začervenanie a zápal;
  • okolo očí a na hrebeni sa objavujú ostrovy zamiešaných vajec, ktoré vyzerajú ako bradavice (vyskytujú sa najmä v zanedbávaných prípadoch);
  • vtáky prestanú ponáhľať, výrazne schudnú, stanú sa pasívnymi (v neskorších fázach)choroba).

  Neskúsení poľnohospodári, ktorí sa prvýkrát stretávajú s chorobou kurčiat, zamieňajú vši s kliešťami. Kliešte červeného vtáka sú veľmi častým ektoparazitom. Je dôležité včas zistiť, ktorý hmyz bol v kurníku zničený, aby bolo možné zvoliť správny spôsob zaobchádzania s nimi. Hlavné rozdiely:

  Prečítajte si tiež: Ako sa zbaviť domácich bĺch
  • hnedé telo vošnej farby; telo roztočov jasne červené;
  • telo vší je rovné (bočné „sploštené“), nohy sú dole; telo roztočov je širšie, nohy sú nastavené na stranu, čo je zrejmé pri starostlivom vyšetrení vtáka.

  Mnoho farmárov sa dozvie o chorobe vtákov, keď sa vši objavia na holých častiach tela: na nohách, okolo očí, v blízkosti zobáku a na hrebeni. Navonok sa skupiny vši podobajú papilomónom. Vedzte: ak sa hmyz plazí do viditeľných oblastí, kuracie mäso je vážne postihnuté. V tomto prípade je nevyhnutné naliehavé ošetrenie všetkých jednotlivcov žijúcich v kurníku.

  Nie je potrebné sa pýtať, odkiaľ vši pochádzajú v stodole alebo v kurníku. Nosia ich voľne žijúce vtáky (holuby a vrabci). Poohoedy sa nemôže množiť na tele hostiteľa. Preto sú voľne žijúce vtáky často vyliečené zo samotnej choroby. V kurníku alebo stodole je všetko iné. Všíčkové vajcia položené na tele vtáka padajú na zem pokryté senom alebo iným materiálom. Larvy sa živia organickým odpadom a po dospievaní prechádzajú na kŕmenie krvou.

  Je to nebezpečné?

  Pedikulóza hydiny je nebezpečná nielen pre nositeľov choroby. Ako viete, vši ablchy sú nositeľmi mnohých infekčných chorôb a hlíst. Poohoedy hryzú osobu iba vo výnimočných prípadoch. Nie sú schopní uhryznúť cez hrubú pokožku osoby a nedosahujú krvné cievy pomocou ich proboscis. Stále sú však známe prípady ľudských uštipnutí (najmä staršie osoby a deti, pretože ich pokožka je oveľa tenšia). Ak ste pohrýzaní pichnutím v kurníku, pite antihelmintiká. V prípade zápalu vyhľadajte nemocnicu.

  Hlavné nebezpečenstvo však spočíva v čakaní na vtáka, nie na osobu. V skorých štádiách choroby sa kurča stáva nepokojným a hyperaktívnym. Z dôvodu neustáleho silného svrbenia môže zviera odmietnuť spať a jesť, čo vedie k jeho postupnej deplécii. Sliepky môžu opustiť hniezdo s vajíčkami a zastaviť lietanie. Bez včasného ošetrenia môžu všetci obyvatelia kuracích kôrov zomrieť.

  Násadové blchy u malého počtu vtákov

  Táto metóda je vhodná na záchranu malého počtu vtákov žijúcich v klietkach. Vnútorná štruktúra kuracie blchy sa príliš nelíši od ektoparazitov žijúcich na tele domácich miláčikov. Kvapky a gély, ktoré pomáhajú odstraňovať vši u psov alebo mačiek, sa môžu použiť na ochranu hydiny. Je dôležité, aby látka nevnikla do tráviacich orgánov. Liek by sa mal aplikovať na kohútik (ako pri liečbe mačiek a psov). Toto miesto je pre zobák mimo dosahu.

  Aké lieky sa môžu používať:

  • „Dana“ (kvapky);
  • Tyčinky (kvapky);
  • „FrontLine Spot On Dog“ (kvapky);
  • Pevnosť (kvapky);
  • Amidel (gél).

  Blchy sa na tele používateľa nerozmnožujú. Po zabití dospelých nesmiete zabudnúť na vajcia na podlahe kurčaťa alebo klietky. Kurčatá sa musia na chvíľu presunúť do inej miestnosti. Stará bunka musí byť ošetrená akýmkoľvek univerzálnym univerzálnym insekticídom. Na tento účel sú vhodné tieto lieky:

  • „Získať“;
  • Karbofos;
  • Tetrix;
  • Raptor (aerosól);
  • Tsifoks;
  • „Cucaracha“;
  • ​​
  • „Raid“ (aerosól);
  • Mašenka (pastelka).

  Uprednostňujú sa prípravky na báze pyretroidov (syntetický analóg prírodného insekticídu, ktorý sa nachádza v kvetoch harmančeka). Prípravky na báze pyretroidov sú dostupné vo forme suchého prášku alebo koncentrovaného roztoku, ktorý sa musí zmiešať s vodou. Majú paralytický účinok na parazity.

  Chovateľské blchy vo veľkých kuracích muškách

  Vyššie uvedené metódy sa ukážu ako zbytočné pre majiteľov veľkých fariem. Priemyselné kurčatá vyžadujú dôkladnejšie a rýchlejšie spracovanie. Veľké kurčatá znamenajú kŕdeľ 20 vtákov. Najobľúbenejšími liekmi na masívnu liečbu mallofagózy sú deltametrín a Butox.

  „Deltametrín“

  „Deltametrín“ je rozšírené liečivo pre kožné parazity, ktoré sa navíjajú na telo vtákov a zvierat. ½ zloženia prášku je deltametrínový prášok - enterosolventný pesticíd triedy pyretroidov. Pred prácou s insekticídnym práškom musíte mať gumené rukavicea chráňte dýchacie cesty ochrannou maskou. Prášok sa vtiera do peria kurčaťa po celom tele, s výnimkou hlavy. Uistite sa, že sa prášok nedostane do očí alebo zobáka, môže to spôsobiť vážne otravy. Každý vták sa spracúva osobitne.

  Ošetrené vtáky by sa mali dočasne premiestniť do stodoly alebo do starého prázdneho kurčaťa. Po „pohybe“ vtákov je potrebné vyčistiť miesto pobytu od lariev vši. Nevyberajte staré podlahy (slama, rašelina, piliny alebo hobliny) z priestorov, čo povedie k rozšíreniu parazitov v tejto oblasti a ich rýchlemu návratu do kurčiat. Prášok nastriekajte pomocou špeciálneho rozprašovača na podlahu. Ak nemáte špeciálne zariadenie, posypte ho práškom tenkou vrstvou.

  Butox

  Liek obsahuje aj deltametrín. Forma uvoľňovania sa líši: „Deltametrín“ sa vyrába vo forme prášku a „Butox“ vo forme koncentrovanej kvapaliny. Riešenie je pohodlnejšie na použitie a umožňuje vám spracovať veľké množstvo vtákov s hromadnou inváziou. Jedna ampulka „Butox“ stačí na prípravu 4 litrov roztoku. Pred manipuláciou so kurčatami alebo kačicami noste na ochranu dýchacích ciest gumové rukavice a respirátor. Nalejte Butoksov roztok do nádoby pomocou rozprašovacej dýzy a pokračujte v spracovaní vtáka. Zabezpečte, aby sa produkt dostal do všetkých častí tela s výnimkou zobáku a očí.

  Je tiež dôležité vykonať kontrolu škodcov v kurníku alebo stodole. Všívané usne a kladú sa vajcia do pilín alebo slamy, ktorej podlaha je zakrytá. Striekané vtákyJe potrebné dočasne sa presťahovať do inej miestnosti. Použite postrekovač na prechádzku po stenách a podlahe starého kurčaťa. Opätovná migrácia vtákov je možná iba 2 dni po dezinsekcii.

  Dôležité!Organické odpadky v infikovanej hydinovej hale obsahujú veľké množstvo lariev vši. Parazity vykonané veľmi skoro sa začnú množiť a opäť sa presunú z kompostovej jamy do haly s vtákom. Odpad musí byť spálený alebo ošetrený zvoleným insekticídom!

  Pravidlá zaobchádzania s vtákmi a kuracím mäsom

  Pred liahňou si prečítajte základné pravidlá:

  1. Kvapky a gély z bĺch u psov a mačiek by sa mali vtierať do vtáčích vtákov. Látka vstúpi do krvných ciev a rozšíri sa do celého tela. Po pohryznutí dostane hmyz dávku jedu, čo spôsobuje skorú smrť.
  2. Pri ošetrovaní kuracieho mäsa pomocou Deltametrinu alebo Butoxu nezabudnite dezinfikovať bidlá, kŕmidlá, všetky trhliny a rohy.
  3. Ak boli piliny alebo iný podlahový materiál stlačený, povoľte ho vidličkou. Je dôležité, aby insekticíd prenikol do podlahy. Materiál je možné vymeniť až po spracovaní.
  4. Po 3 týždňoch je potrebná opakovaná ochrana proti škodcom vtákov a kuracích kôrovcov. Do tejto doby sa prežívajúce larvy premenia na dospelé vši.
  5. Nepokúšajte sa zbaviť vši ľudovými liečivami (ocot, benzín, petrolej). Na tejto udalosti budete tráviť veľa času a úsilia a na oplátku nedostanete požadovaný výsledok.

  Predbežná ochrana

  Správne usporiadanie a údržba kuracích kiahní pomáha predchádzať mnohým problémom. Jediným pravidlom pri predchádzaní výskytu vši je hygiena. V kurníku sa musí udržiavať stála čistota. Každé 2-3 týždne musíte vymeniť piliny na podlahe a na bidlách. Spolu s podlahou sa odstráni aj výkaly vtákov, ktoré sú zdrojom potravy pre larvy vši. Pri pravidelnom čistení nedovolíte rozmnožovanie hmyzu, pretože kukly voškov sa nachádzajú v slame alebo pilinách.

  Za starostlivosť o domáce zvieratá je zodpovedný každý poľnohospodár. Je veľmi dôležité starať sa o zdravie hydiny. Zdravotný stav kurčiat ovplyvňuje kvalitu mäsa a vajec.