Ako sa zbaviť kómy v krku

Obsah

  Kus v hrdle je vždy veľmi nepríjemný pocit, ktorý spôsobuje problémy s dýchaním a prehĺtaním. Tento príznak môžu vyvolať funkčné a organické faktory. Príčiny patológie sú také rozmanité, že otázku, ako sa zbaviť kómy v krku, nemožno vyriešiť žiadnym spôsobom.

  Prvou prioritou je úplné vyšetrenie pacienta na diagnostiku. A až potom je to lekárske alebo chirurgické ošetrenie.

  Ako začať liečbu

  Liečba nepríjemných symptómov je priamo závislá od choroby, ktorá ho spôsobila. Pocit kómy v krku sa objavuje nielen na pozadí vírusových alebo bakteriálnych infekcií. Pastilky na liečenie zapáleného nosohltanu alebo spreje 12-hodinového pôsobenia preto nevylučujú nepohodlie.

  Takáto terapia a oddialenie návštevy u lekára navyše prispeje k progresii choroby. A to je veľmi nebezpečné, ak sa v dýchacích cestách vytvára zhubný nádor. Pocit poškriabania, pálenia, stláčania a nájdenia cudzieho predmetu v hrdle je príznakom jedného z nasledujúcich patologických procesov:

  • choroby jednej z miechy;
  • narušenie gastrointestinálneho traktu;
  • zápalový proces v horných alebo dolných dýchacích cestách;
  • zhubné a benígne nádory;
  • duševné poruchy aneurogénne choroby.

  Vo všetkých týchto prípadoch nie je symptomatická terapia praktická a neprinesie požadovaný výsledok ani na krátky čas. Pacientom je ukázaná etiotropická liečba zameraná na odstránenie choroby, ktorá spôsobila pocit kómy v Adamovom jablku.

  Rôzne dôvody pocitu kómy v krku môžu zmiasť každú osobu. Má veľmi rozumnú otázku: ako sa zbaviť negatívnych príznakov, s ktorým lekárom sa dohodnúť? Gastroenterológovi, neuropatológovi alebo onkológovi? Niekedy je pre správnu diagnózu potrebné navštíviť mnoho špecialistov s úzkym profilom, zložiť laboratórne testy, podstúpiť komplexné inštrumentálne štúdie. Rýchla diagnóza závisí od toho, ako pacient správne popisuje lekára so sprievodnými pocitmi kómy v krku negatívnych príznakov a od času, keď sa objaví.

  Spanie na ortopedickom vankúši rýchlo zmierňuje chrápanie

  .

  Liečba gastroenterológom

  Jednou z príčin nepohodlia v krku je zníženie funkčnej aktivity tráviaceho systému. Ak sa vyskytne refluxná choroba pažeráka, tonus zvierača pažeráka klesá, čo vedie k refluxu potravy a pocitu kómy v krku. Žalúdok je zapojený do patologického procesu - jeho sliznica začína vytvárať prebytok kyseliny chlorovodíkovej.

  Po retroskopii, laparoskopii a ezofagoskopii sa hodnotí rozsah poškodenia žalúdka.steny a štádium choroby. Na rýchle odstránenie zápalových ložísk pažeráka, žalúdka, čriev sa pacientom odporúča užívať tieto lieky:

  • antacidá na zníženie kyslosti žalúdočnej šťavy - Gastal, Maalox, Rennie, Fosfalugel;
  • inhibítory protónovej pumpy na zníženie funkčnej aktivity žliaz, ktoré produkujú kyselinu chlorovodíkovú - Omez, Pariet, Ultop, Lanzoprazol;
  • antiemetiká a lieky proti nevoľnosti - Metoclopramid, Cerucal, Passasix;
  • probiotiká a prebiotiká na liečbu dysbiózy, ktorá je častou príčinou nadmernej tvorby plynov - Linex, Bifidumbacterin, Acipol, Hilak forte;
  • prípravky obsahujúce enzýmy a uľahčujúce trávenie, - Mezim forte, Enzistal, Penzistal, Festal;
  • enterosorbenty a adsorbenty na vylučovanie metabolických produktov a toxických zlúčenín z tela - Smecta, Polyfepan, aktívne uhlie.

  U pacientov s gastroezofágovým refluxom je niekedy potrebná chirurgia. Pomôže to predísť vniknutiu agresívnej kyseliny chlorovodíkovej do dýchacích ciest, eliminuje opuch ich slizníc a pocit kómy v Adamovom jablku.

  Pri patologickom množení tkaniva štítnej žľazy sa objaví pocit kómy v krku

  Liečba endokrinológom

  Zníženie funkčnej aktivity štítnej žľazy vedie k množeniu tkanív a zväčšeniu ich objemu. Výskyt i menšejhypertrofia vyvoláva pocit pálenia, kómu v krku, bolesť pri prehĺtaní.

  Liečba nepríjemného stavu závisí od typu patologického procesu a štádia priebehu choroby.

  Nasledujúce farmakologické prípravky pomôžu normalizovať produkciu hormónov endokrinnou žľazou a odstránia sprievodné negatívne príznaky:

  • trijódtyronín a tyreokomb so zníženou produkciou biologicky aktívnych látok;
  • Tyrosol sa používa na zníženie aktivity štítnej žľazy;
  • L-tyroxín a širokospektrálne antibiotiká (amoxicilín, ciprofloxacín) sa používajú na zníženie závažnosti zápalového procesu v tkanivách endokrinnej žľazy.

  Liečba pocitu kómy v krku spôsobeného hormonálnou poruchou je dlhá. Prekročenie lekárskych dávok na rýchle odstránenie nepríjemného stavu je spojené s rozvojom akútnych alergických reakcií a ďalších komplikácií. Fyzioterapeutické postupy: laserová terapia, magnetoterapia pomôže „vytiahnuť“ kom. V niektorých prípadoch sa u pacientov ukazuje celoživotná substitučná terapia, ktorá si vyžaduje neustále užívanie hormonálnych liekov.

  Liečba neurológom, psychiatrom, psychológom

  Nervová guľa v krku nie je vždy príčinou narušenia somatického nervového systému. Pri rôznych druhoch duševných porúch často vzniká taký nepríjemný pocit. Liečba spočíva v identifikácii a eliminácii faktorov, ktorévyvolať nepríjemný stav a potom sú predpísané psychoterapeutické farmakologické lieky.

  K porušeniu inervácie hltana dochádza pod vplyvom stresu, hystérie, záchvatov paniky, ktoré zvyšujú zaťaženie centrálneho nervového systému. Neschopnosť úplne regulovať prenos impulzov vedie k zvýšeniu tónu hladkého svalstva hltanu. Výsledný pretrvávajúci kŕč a spôsobuje pocit kómy v krku.

  Liečba negatívnych príznakov nervového pôvodu sa vykonáva pomocou:

  Odporúčame tiež prečítať si: Ako liečiť kašeľ
  • antipsychotiká - aminosín, Teralen, Majeplita;
  • antidepresíva - Tryptisol, Moclobemide, Lyudiomila;
  • lieky s nootropickým účinkom - Nootropil, Piracetam, Cinnarizine;
  • Psychostimulanciá - Zoloft, Pantogam, Omaron.

  Niektoré z vyššie uvedených farmakologických liekov (antipsychotiká a antidepresíva) spôsobujú psychickú a fyzickú závislosť, ako to neuropatológ varuje pacientov. Aby sa zabránilo tvorbe bolestivej závislosti, je potrebné dodržiavať lekárske dávky a nemali by prekročiť trvanie liečby.

  Pri diagnostikovaní zvýšenej nervovej vzrušivosti a psychoemotačného nadmerného zaťaženia sa pacientom odporúča v obmedzenej miere liečiť vodnými tinktúrami alebo alkoholovými tinktúrami byliniek s upokojujúcim účinkom:

  • valerián;
  • mäta pieporná;
  • materská sladina;
  • pióny;
  • Hypericum.

  Tieto liečivé rastliny majú nielen sedatívne vlastnosti, ale tiež normalizujú zaspávanie. Dobre zavedený v liečbe emočnej nestability a zvýšenej úzkosti Afobazolu. Na rozdiel od iných liekov nespôsobuje tento liek psychickú ani fyzickú závislosť. Počas užívania Afobazolu môžete viesť vozidlá a vykonávať práce, ktoré si vyžadujú sústredenie a pozornosť.

  Liečba otolaryngológom, terapeutom, pulmonológom

  Najbežnejšou príčinou kómy v Adamovom jablku je vírusová alebo bakteriálna infekcia, ktorá ovplyvňuje dýchacie cesty. Prenikanie patogénnych patogénov do dolných a horných dýchacích ciest vyvoláva vývoj zápalového procesu v hrtane, hltane, priedušnici alebo prieduškách. Pacienti s diagnostikovanou tonzilitídou, bronchiolitídou, orofaryngeálnou kandidózou sa sťažujú na patologický symptóm.

  Tieto choroby sa vyskytujú na pozadí rozsiahleho opuchu sliznice hrdla, čo vedie k zúženiu jej lúmenu. Vyskytuje sa suchý alebo mokrý kašeľ, hlien, biele hrče, krvné zrazeniny vychádzajú so spútom. Nasledujúce lieky sa používajú na zastavenie príznakov nachladnutia, SARS a chrípky:

  • antibakteriálne lieky - amoxiclav, sumamed, amoxicilín, cefalexín;
  • imunostimulanty - Cycloferon, Tsitovir, tinktúra echinacey;
  • antialergické lieky - Claritin, Zirtec, Loratadin, Suprastin;
  • nesteroidnéprotizápalové lieky - nimesulid, ibuprofén, nise;
  • Antipyretické lieky - Paracetamol, Panadol.

  Terapia UHF a ultrafialom pomáha znižovať závažnosť príznakov respiračných chorôb a urýchľuje regeneráciu. Vykonávanie postupov pomáha znižovať zápal a opuchy hltanu a zbaviť sa nepohodlia. Doma zvlhčujte dýchacie cesty, uľahčte inhaláciu a výdych, obnovte celistvosť epitelu pomocou inhalácie, obkladov, odierania. Pri liečení vírusových a bakteriálnych infekcií sa aktívne používajú infúzie a odvary liečivých rastlín: šalvia, elecampan, nechtík lekársky, ľubovník bodkovaný, ledum, citrónová múčka a harmanček lekárne. Používajú sa na perorálne podávanie alebo na kloktanie.

  Iba vyliečením sa môžete zbaviť pocitu kómy v krku

  Liečba neurológom

  Nepríjemným príznakom cervikálnej osteochondrózy je pocit v hrudke hrudky.

  Príčinou vertebrálneho syndrómu sú degeneratívne zmeny v kosti a (alebo) kĺbovom tkanive. Dochádza k porušovaniu koreňov nervov zodpovedných za inerváciu horných dýchacích ciest. V Adamovom jablku je nepohodlie a dokonca bolesť.

  Lieky, ktoré bránia šíreniu zápalového procesu a znižujú jeho závažnosť, pomáhajú eliminovať stavový stav. Neuropatológovia odporúčajú takéto lieky na zastavenie bolesti a pocitu prítomnosti cudzieho predmetu v krku:

  • antispasmodiká - Spazgan, No-shpu, Spazmalgon, Baralgetas;
  • nesteroidné protizápalové lieky: ibuprofén, ortofén, nise, nimesulid, diklofenak.

  PVNP sa používajú v rôznych dávkových formách: masti, gély, tablety, kapsuly, roztoky na intramuskulárne podanie. Lekári odporúčajú kombinovať lieky na vonkajšie a lokálne použitie, napríklad 5% gél Diclofenac a tablety Diclofenac, aby sa rýchlo zbavili vertebrálneho syndrómu. Pri liečbe cervikálnej osteochondrózy sa osvedčili masti s účinkom otepľovania - Finalgon, Kapsikam, Revmalgon zo série 911.

  Zotavenie môžete urýchliť pomocou fyzioterapeutických procedúr:

  • akupunktúra;
  • terapeutická masáž;
  • fyzioterapeutické cvičenia;
  • magnetoterapia;
  • elektroforéza.

  Etiotropické ošetrenie spočíva v užívaní liekov, ktoré prispievajú k obnove deformovaného kĺbového, chrupavkového a kostného tkaniva. Chondroprotektory (Don, Arthra, Alflutop) sa vyrábajú vo forme injekčných roztokov, kapsúl a tabliet na bežné použitie. Trvanie liečby je niekoľko mesiacov až rok s povinným prerušením liečby.

  Je možné zbaviť sa kómy v krku pomocou liekovej terapie a chirurgických zákrokov na diagnostiku zhubných a benígnych novotvarov. Na tento pohľad nemôžete na prvý pohľad brať zľahka príznak. Pocit cudzieho predmetu v Adamovom jablkučasto sa stáva príznakom rozvoja závažnej patológie.