Ako sa zbaviť komárom

Obsah

  Leto je najaktívnejším a najzábavnejším obdobím roka. Ani jedno leto nie je kompletné bez výletov k moru, do lesa, k rybolovu alebo k rieke. Jedinou nevýhodou tejto sezóny je zvýšená aktivita komárov. Malý hmyz, ktorý nasáva krv, privádza ľudí na ulicu a do interiéru. Bodnutie komára je veľmi tenké a sústo samotné nespôsobuje bolesť. Po uhryznutí sa objaví nepríjemný pocit. Reakcia každého organizmu je individuálna. U niektorých ľudí uhryznutie zmizne nepatrne. A niekto má na tele začervenanie, zápal a opuchy sprevádzané silným svrbením.

  Sčervenenie a opuch sa môžu odstrániť pomocou alternatívnych liekov. Existuje tiež veľa liečiv, ktoré vám pomôžu zbaviť sa komárov. Zmierňujú sčervenanie a zápal, tlmia svrbenie. Hlavná vec je zbaviť sa túžby poškriabať ranu. Očesané miesto zahryznutia je porušením integrity pokožky. Akákoľvek nebezpečná infekcia sa môže dostať do otvorenej rany. Obzvlášť často sa uhryznú malé deti.

  Ako a prečo hryzenie komárom

  Deti a ženy často trpia útokmi proti komárom. Prvé kvôli tenkosti pokožky, ktorú možno ľahko uhryznúť proboscou, druhé kvôli vysokej hladine ženských hormónov. Hmyz voní ľudským zápachom na 3 km, takže je mimoriadne ťažké „prežiť“ komára. Nepokúšajte sa zakryť prirodzený zápach tela pomocou toalety. Ak obsahuje pižmo, stanete sa živou návnadou pre roj hmyzu.


  Krvaváčky sú iba samičky komárov.

  Krv vtákov, zvierat a ľudí obsahuje železo a bielkoviny. Tieto látky sú nevyhnutné pre reprodukciu potomstva. Po pristátí na telo obete komár najskôr pocíti povrch. Potom prilepí proboscis do kože a vstrekne sliny obsahujúce antikoagulanciá. Po uhryznutí bugov a mnohých ďalších druhov hmyzu sa na rozdiel od komárov objaví z miesta vpichu červená kvapôčka. Sliny moskytov podporujú zrážanie krvi.

  Je to injekcia slín, ktorá spôsobuje akútnu reakciu tela. Najhoršie zo všetkého sú ľudia s alergiou na uhryznutie komármi. Ale aj u zdravého človeka sa môže vyskytnúť hematóm alebo kalenie. Často sa koža zapáli a nadbytočná. Všetky tieto javy sú sprevádzané pálením a silným svrbením. Jazvy často zostanú na mieste vyčesaných rán. Musíte sa obmedziť a nepoškrabať pokožku, najmä ak je sústo na tvári alebo inej otvorenej časti tela. Podrobnejšie informácie o tom, ako sa zbaviť svrbenia v mieste uhryznutia komárom, nájdete tu.

  Preventívne opatrenia

  Komáre napádajú nielen vonku, ale aj v interiéri. Prebudením za slnečného rána vo vlastnej posteli nájdete tucet červených bodiek na všetkých častiach tela od päty po temeno hlavy. Dôvodov môže byť niekoľko:

   19. otvorené okno alebo okno bez sietí proti komárom;
  • poškodenie siete proti komárom;
  • veľké množstvo stredných zvierat vo vchode do bytového domu (hmyz často žije vo vlhku)pivnice).

  Na ochranu seba a svojej rodiny pred napadnutím hmyzom potláčajúcim krv, môžete použiť repelenty alebo oleje a špeciálne repelenty. Ľudové lieky zahŕňajú:

  • sadenice paradajok;
  • mäta mäta, bazalka a ostatné byliny;
  • éterické ihličnaté oleje (jedľa, céder, eukalyptus, borievka);
  • éterický olej zo stromov čaju.

  Osobitné ochranné prostriedky zahŕňajú:

  • fumigátory (poskytujú rýchlejší účinok a dlhšiu ochranu proti hmyzu);
  • taniere (poskytujú kratšiu ochranu, môžu sa prehriať a začať doutnať).

  Fumigátory, taniere a éterické oleje sú na čerstvom vzduchu úplne neaktívne. Po pikniku alebo relaxácii pri rieke sa určite ocitnete tucet červených uhryznutí. V prírode sú komáre väčšie a agresívnejšie, a preto značky na tele vyzerajú oveľa „veľkolepejšie“. Na ochranu pred hmyzom počas pikniku môžete použiť aerosóly, masti a krémy. Existujú špeciálne výrobky pre deti.

  Príznaky alergie

  Po odpočinku v tele na tele nájdete mnoho podozrivých miest, ktoré nie sú najatraktívnejšie. Niektoré z nich môžu byť sprevádzané opuchom a pálením. Tieto škvrny zanechávajú rôzne druhy hmyzu: komáre, mušky, muchy alebo kone. Časté príznaky uhryznutia komárom:

  • začervenanie;
  • mierne opuchnutie;
  • silná vôľa poškriabať pokožku;
  • horenie.

  Tieto príznaky sú normálne.reakcia ľudského tela na vstup slín komárov do krvi

  Po chvíli opuch opuchne, svrbenie zmizne a začervenanie úplne zmizne. U niektorých ľudí sa však zvyšuje citlivosť na uhryznutie. Môžu sa vyskytnúť príznaky vazomotorickej rinitídy (zhrubnutie nosovej sliznice) a bronchiálnej astmy (náhle udusenie). V takom prípade musíte naliehavo zavolať sanitku. Na rýchlu pomoc obeti je potrebné intramuskulárne podať „Prednison“. Ak viete, že vy alebo vaši blízki ste precitlivení na uštipnutie hmyzom, nezabudnite vziať so sebou 1 ampulku označeného lieku.

  Antihistamíny

  Medzi antihistamíny patria lieky, ktoré blokujú histamínové receptory a ktoré sú zodpovedné za alergie. Lieky novej generácie nemajú vedľajšie účinky, môžu sa používať pre deti. Ak viete, že máte precitlivenosť na uhryznutie hmyzom, vypite antihistaminikum skôr, ako pôjdete do prírody. Liek tlmí svrbenie, zmierňuje opuchy, neutralizuje začervenanie pokožky.

  Najpopulárnejšie antihistamíny:

  • „Altiva“;
  • ​​
  • Tigofast;
  • Cetrin;
  • Cetrinal;
  • Aileron;
  • Gletset;
  • Alersis;
  • Allergomax.

  Najbežnejšou formou uvoľňovania sú tablety. Niektoré lieky prichádzajú vo forme nazálneho spreja alebo kvapiek na orálne podanie. Pre deti sú drogy dostupné vo forme sirupu. Najviacalergické injekcie majú rýchly účinok. Injekčné formulácie zahŕňajú difenhydramín, suprastín a tavegil. V prípade silného opuchu dýchacieho systému je potrebné liek vstúpiť intramuskulárne.

  Vonkajšie prípravky

  Niekedy sa po útoku komárov objavia na tele a tvári nepatrné červené škvrny. Po chvíli zmiznú bez stopy. Trvanie závisí od individuálnych charakteristík tela. U jednej osoby škvrny ustúpia po 10 minútach, u niekoho prejdú iba deň po výskyte. Stopy sa môžete zbaviť pomocou špeciálnych mastí a krémov. Sú nevyhnutné, ak máte výlet do kaviarne alebo na rande.

  Masti zmierňujú opuchy, dezinfikujú ranu a zabraňujú vzniku jaziev, ak sa vám podarí rozhryznúť miesto s uhryznutím. Lieková látka inhibuje proces zápalu. Nádor sa nezvýši, svrbenie úplne zmizne, tkanivá sa nepučúvajú a nezapália. Krémy sa považujú za najlepšiu formu uvoľnenia na vonkajšie použitie. V dôsledku mastnej zložky v kompozícii sa krémy hlboko absorbujú do pokožky a poskytujú rýchly transport liečivej látky do zdroja zápalu.

  Najlepšie masti na odstránenie uhryznutia komárov:

  • masť zinku;
  • Psilo-Balsam;
  • Mosquitall;
  • Fenistil (dostupný vo forme gélu);
  • Levomekol;
  • Soventol;
  • Akriderm.

  Po uhryznutí komárom je prvou úlohou zastaviť zápalový proces. Potreba vzletuopuch, ktorý povedie k zániku sčervenania. Všetky navrhované lieky by sa mali aplikovať čo najskôr po zistení uhryznutia. „Fenistil“ sa tiež odporúča použiť, keď sa vyskytne sekundárny zápal (vyrážka alebo žihľavka).

  Masť „Záchranca“ je veľmi obľúbená. Niektorí ľudia sa domnievajú, že je vhodné použiť ho na zápal, ktorý sa objaví po uhryznutí. „Záchranca“ upokojuje poranenú pokožku, dezinfikuje ranu a pôsobí chladivo. Ak sa nádor vytvoril v mieste uhryznutia, je lepšie použiť masti Levomekol alebo Fenistil.

  Ľudové lieky

  V súčasnosti sa z tieňov vynorila tradičná medicína. Používanie liečivých bylín, éterických olejov a prírodných produktov na liečebné účely je čoraz obľúbenejšie. Je to kvôli bezpečnosti týchto metód a nedostatku dôvery v modernú farmakológiu. Domáce výrobky môžu byť hodnotnou alternatívou drahých krémov.

  Prečítajte si tiež: Bruise masť
  • éterický olej zo stromov čaju. Tento nástroj má antiseptické a protizápalové účinky. Používa sa na popáleniny a silné modriny. Olej z čajovníka zabraňuje vzniku jaziev a jaziev po poškodení pokožky.
  • Kokosový olej. Môžete použiť jedlý a kozmetický olej. Má hojivý účinok na rany a zmierňuje zápaly.
  • Zlato. Tekutý kvetinový med je vynikajúcim liekom na nádory ahematómy. Má protizápalový účinok, rýchlo svrbí. Po nanesení tenkej vrstvy medu na rany po uhryznutí zápal úplne zmizne.
  • Mlieko. Mnoho ľudí je „liečených“ uhryznutím studeným mliekom. Stačí ponoriť bavlnenú vatu do mlieka (pokiaľ možno nemastnú) a navlhčiť miesta na sústo. Ak počas útoku proti komárom podľahla spodná časť tela, na nohách sa môže objaviť opuch. Nohy si môžete zabaliť v noci gázou namočenou v mlieku.
  • Citrón. Citrónová alebo limetová šťava sa môže použiť na dezinfekciu a zmiernenie opuchy. Stačí poškodiť poškodené časti pokožky čerstvou šťavou z citrusových plodov.
  • Zubná pasta. Zubná pasta mäty piepornej má chladiaci účinok. „Mrazivá sviežosť“ má upokojujúci účinok na svrbivú pokožku. Ak sa od nich požaduje, aby ich rozčesali, naneste na každú stopu malé množstvo pasty.
  • Bazalkové listy. Ak sú rezy a odreniny obvykle ošetrené aplikovaním plantejnu, potom list bazalky ušetrí od záberov. Musíte jemne trieť list korenenej trávy, aby liečivá šťava vytiekla zo žíl. Použite ju na miesta, ktoré zostali po útoku proti komárom. Basil zabráni ďalšiemu zápalu, zmierni opuchy a potlačí silné svrbenie.
  • Jablčný ocot. Kyselina sa musí riediť vodou v rovnakých pomeroch. Každým uhryznutím, ktoré spôsobuje svrbenie, utrite navlhčený vatový tampón. Ocot rýchlo tlmí nepohodlie. Ak sú uhryznuté hmyzom celé telo, musíte sa vykúpať s pridaním 100 ml octu. Pomôže to zbaviť sazapálené stopy vo všetkých častiach tela.

  Telo každej osoby je individuálne. Niekto sa nemusí báť komárov, ale pre niekoho bude mať niekoľko útokov proti komárom za následok bezesnú noc, v budúcnosti vyčesanú ranou a jazvami. Ak chcete odstrániť všetky príznaky zápalu, musíte použiť lekárske alebo ľudové prostriedky.