Ako sa zbaviť hrdze

Obsah

  Zdá sa, že objavená hrdza na kovových výrobkoch kazí nielen estetický vzhľad, ale je tiež spôsobiteľná, že sú nepoužiteľné. Hnedý povlak je iba začiatkom korózneho procesu. Postupom času začne deformácia hornej vrstvy produktu a potom jeho úplné zničenie.

  Ak si všimnete, že sa na kuchynských nožoch alebo náradí objaví plak, neponáhľajte ich, aby ste ich vyhadzovali. Ak viete, ako odstrániť hrdzu, vrátite výrobok do obchodného vzhľadu.

  Existujú dva spôsoby, ako sa zbaviť hrdze: mechanický a chemický. Každá z možností nájde uplatnenie v každodennom živote. Mechanická metóda je omnoho jednoduchšia, nie je však vhodná pre všetky objekty. Ak je armatúra alebo železná brána zhrdzavená, môžete hnedý povlak odstrániť štetcom alebo brúsnym papierom a potom kov otvoriť pomocou špeciálneho antikorózneho prostriedku.

  Čo však ak sa na vodovodnom potrubí, náradí alebo riade vytvorí hrdza? A čo je ešte horšie, ak po kontakte s kovovým produktom zostane na odeve hnedá škvrna? Musíte vedieť, ako odstrániť hrdzu bez toho, aby ste spôsobili akékoľvek poškodenie citlivých látok.

  Čo „dobýva“ hrdzu

  Hrdzavé stopy môžu čakať v každom rohu: škvrny na vodovodných batériách a radiátoroch, úniky v umývadle alebo na záchode, západky okien. Mnoho žien v domácnosti otvorene ignoruje príležitosť vyprodukovať hnedé útvary doma a uchýliť sa k používaniu domácich chemikálií. Áno, túto možnosť možno označiť ako efektívnu.a rýchlo. Poškodenie pokožky rúk, dýchacích ciest a tela ako celku počas používania však „kryje“ všetky výhody týchto prostriedkov.

  Najobľúbenejšou formou uvoľnenia takéhoto prostriedku je tekutina. Pomocou striekacej pištole sa nanáša v tenkej vrstve na zhrdzavený povrch kovového produktu, chvíľu sa ponechá a potom sa umyje veľkým množstvom vody. Niektoré ženy v domácnosti sa snažia odstrániť túto škvrnu na oblečení v očakávaní okamžitého výsledku. To však môže viesť k korózii materiálu alebo zmene farby.

  Môžete byť vynaliezaví a skúsiť sa zbaviť hrdzavých vkladov pomocou receptov babičky. Problém korózie kovov je taký starý ako svet, takže v priebehu rokov sa ľudia naučili tento problém riešiť bez agresívnych domácich chemikálií.

  „Rozpúšťadlá“ hrdze

  Korózia môže predbiehať najviac nepredvídateľné kovové predmety: kľúče alebo zámky, príbory, riad, zipsy, gombíky, mince, šperky, ozdobné prvky na oblečenie atď. Ak potrebujete šetriť malé kovové predmety z tvarovaného plaku budete potrebovať:

  Odporúčame prečítať si: Ako prať zelenú
  • Ocot. Výrobok, ktorý je potrebné vyčistiť, je nasiaknutý v stolovom octe. Zvyčajne postačujú 2 hodiny, ak po uplynutí stanoveného času nie je zrejmý výsledok zrejmý, nechajte subjekt chvíľu pôsobiť. Po zákroku produkt ošetrite mäkkou zubnou kefkou a za behu opláchnitevoda.
  • Paradajková omáčka alebo kečup. Kyselina nájdená v rajčiakoch pomáha čistiť kovové predmety a zabraňuje korózii. Postačuje na chvíľu držať výrobok v paradajkovej omáčke, potom opláchnuť vodou.
  • Kyselina citrónová alebo citrónová šťava. S miernym stupňom korózie môžete produkt trieť pol citrónom. V pokročilých prípadoch je lepšie namočiť kovový predmet do roztoku kyseliny citrónovej alebo citrónovej šťavy a potom povlak oplachovať silným prúdom vody.
  • Zemiakové hľuzy. Rezané polovice surových zemiakov môžu odstrániť hrdzu z riadu alebo príborov.
  • Soda. Soda by sa mala miešať s vodou, až kým nevznikne hustá suspenzia. Výsledná hmota sa nanesie na jednotlivé škvrny a inkubuje sa pol hodiny. Ak značky nezmiznú, skúste ich utrieť mäkkou kefkou.
  • Coca-Cola. Skutočnosť, že Coca-Cola odstraňuje rôzne kontaminanty, je známa už dlhú dobu. S týmto nápojom môžete vyčistiť vodovodné potrubie od vytvoreného náteru hrdze.
  • Kerozén. Kus látky navlhčenej petrolejom dokáže pohodlne spracovať hrdzavé kvapky vo vnútri toalety alebo na umývadle.
  • Alka-Seltzer tablety. 5 tabliet známeho liečiva na kocovinu je potrebné rozdrviť a zmiešať s vodou. Výsledná suspenzia sa nanáša na miesto korózie počas 15 minút. Vhodný na hliníkové predmety (riad, príbory).
  • Rybí olej. Mastnotu namažte a nechajte ju 2 hodiny. Aplikácia rybieho oleja na kovové výrobky podporuje tvorbu ochranných prostriedkovfilm, ktorý zabráni ďalšej korózii.

  Ako správne spracovať veľké kovové výrobky alebo zachrániť karosériu pred hrdzavými chybami “, Možno si prečítať v tomto článku.

  Ako prať odevy

  Rez na tkanine sa môže objaviť z niekoľkých dôvodov:

  • Vlhké odevy ste zavesili na kovový drôt alebo batériu s miestnym odlupovaním farieb.
  • Zhrdzavené dekoratívne prvky na odevoch z kovu (zipsy, gombíky, nity).
  • Dôvodom môžu byť kľúče alebo mince ponechané vo vreckách nohavíc alebo saka.
  • Dieťa skĺzlo zrezavým kopcom alebo jazdilo na hojdačke v úplne nových džínsoch.

  Výber nástroja, ktorý pomôže odstrániť červené škvrny, závisí nielen od stupňa kontaminácie, ale aj od tkaniny. Hrdza ľahko preniká vláknami hmoty. Je oveľa ľahšie odstrániť čerstvú škvrnu. Ak však zafarbená látka prežila viac ako jedno pranie, ale škvrna nezmizla, šanca na jej odstránenie je znížená na nulu.

  Ponuka moderných odstraňovačov škvŕn a bielidiel sa každým rokom rozširuje. Väčšina z nich obsahuje chlór. Používanie látok obsahujúcich chlór je kategoricky kontraindikované pre farebné textílie. Škvrny môžu zmiznúť, ale svetlé farby sa premenia na svetlé škvrny.

  Metódy „babičky“ na odstraňovanie hrdzavých škvŕn

  Na odstránenie hrdze bez toho, aby ste riskovali pokazenie vašich obľúbených odevov, môžete použiť:

  • krieda aglycerol;
  • kyselina octová;
  • ocot;
  • čistiaci prostriedok na umývanie riadu;
  • citrón alebo vápno;
  • kyselina šťavelová a kyselina octová.

  Všetky uvedené opravné prostriedky pomôžu odstrániť škvrny z farebných textílií. Nižšie je uvedený podrobný popis každého postupu.

  Krieda + glycerín

  Pravidelnú bielu kriedu je možné zakúpiť v ktorejkoľvek predajni kancelárskych potrieb. Glycerín sa predáva v lekárni. Krieda by sa mala rozdrviť na prášok. Zmiešajte ho s tekutým glycerínom v pomere 1: 1. Z dôvodu konzistencie by mala hmota pripomínať kyslou smotanu. Naneste zmes na kontamináciu a nechajte produkt na deň. Po normálnom praní si nevšimnete škvrnu ani stopu.

  Kyselina octová

  Kyselina octová je najlepšou voľbou na odstránenie škvŕn rôznych druhov z farebných tkanín. Neriskujete, že z farebnej veci urobíte vyblednutú a vyblednutú. Naproti tomu kyselina octová fixuje farbivo na tkanine. Na čistenie látky od hrdzavých škvŕn pripravte roztok: 4 lyžice. l. kyselina octová sa rozpustí v 5 1 vody. Namočenú položku namočte na 7 hodín a potom ju odošlite do práčky.

  Ocot

  Táto metóda sa používa pre biele aj farebné predmety. Nalejte 2 šálky vody do starej smaltovanej panvice a pridajte 5 lyžíc. l. stolový ocot. Roztok sa musí priviesť do varu a vypnúť plyn bezprostredne pred objavením prvých „bublín“. V horúcej vode ponorte iba oblasť tkaniny, kde zostáva hrdza. Namočte na 5 minút a vec vyberte. Po tomto postupemusíte to opláchnuť studenou vodou niekoľkými kvapkami amoniaku.

  Kaša vyrobená zo soli a octu je vhodná na odstránenie hrdze z denimu. Musí sa naniesť na škvrnu a čakať na úplné vymiznutie. Čisté džínsy by sa mali umyť.

  Čistiaci prostriedok na umývanie riadu + glycerín

  Toto je naj šetrnejší výrobok, ktorý šetrí hrdzu, a je preto vhodný pre jemné tkaniny (hodváb, satén, vlna). Zmiešajte obe kvapaliny v rovnakom pomere a naneste na tečkovanú vrstvu. Nedávajte do umývačky nič, pokiaľ špina nezmizla.

  Citrónová šťava

  Keďže hrdza je kyslá, citrón je vynikajúci bojovník s hrdzavými škvrnami na tkanine. Na kontaminovanú oblasť vytlačte čerstvú kyslú šťavu, nasaďte gázu navrch a dôkladne ju vyžehlite pri maximálnej teplote. Kyselina musí preniknúť do hĺbky štruktúry tkaniva. Ak nemôžete použiť železo, znečistenie preneste iba citrónovou šťavou a nechajte chvíľu pôsobiť.

  74. Kyslá zmes75) Odoberie sa 5 g kyseliny octovej a 5 g kyseliny šťaveľovej. Tieto zložky sa zmiešajú v pohári vody. Roztok musí byť zahrievaný a ponorený do neho po dobu troch hodín kontaminovanej oblasti veci. Takýto recept pomôže vyčistiť aj staré škvrny, ktoré prežili viac ako jedno pranie.

  Pranie bielych predmetov.

  Na snehobielych predmetoch sú obzvlášť viditeľné škvrny od hrdze. Na ich odstránenie však môžete použiť agresívnejšie prostriedky bez obáv, že sa to môže vyhodiť. S takouto úlohou sa vyrovná.akýkoľvek produkt obsahujúci chlór, inštalačný gél na odstraňovanie hrdze alebo kyselina citrónová. Jedno vrecko by sa malo rozpustiť v 100 ml vody, výsledný roztok priviesť do varu a kontaminovanú oblasť umiestniť do kvapaliny. Namáčací čas závisí od zhody miesta.

  Znečistenie akéhokoľvek stupňa sa dá odstrániť doma. Hlavná vec je vedieť, čo znamená zvoliť a ako vykonať postup na uloženie vašej obľúbenej veci.