Ako sa zbaviť hogweed na webe

Obsah

  Hogweed alebo Heraclium (z latinského názvu Herácléum) je dvojročná av niektorých prípadoch viacročná rastlina. Jeho druhé meno, Heraclium, pochádza z mena starovekého gréckeho hrdinu Herakla a dáva sa v porovnaní s inými bylinami obrovskou veľkosťou. Vo všeobecnosti existuje na svete približne 42 druhov pastináka kravského a nie všetky z nich sú nebezpečné. Mnoho druhov sa pestuje ako okrasná rastlina, niektoré sa používajú ako krmivo pre dobytok a niektoré sú dokonca vhodné na ľudskú spotrebu. Iba jeden druh, svätojánsky Sosnowski, predstavuje značnú hrozbu pre ľudské zdravie, takže všetci letní obyvatelia musia vedieť, ako sa zbaviť tejto jedovatej rastliny.

  Táto nebezpečná tráva spočiatku rástla iba na Kaukaze, Zakaukazsku a v horských lesoch Turecka. Ale späť v ZSSR sa na príkaz Josepha Stalina vedci pokúsili použiť svätojánsky dobytok ako krmivo pre dobytok. Pokus bol neúspešný, pretože mlieko krav bolo jasne horké a dokonca aj rastlina bola nebezpečná. Ale už v 80. a 90. rokoch začali médiá informovať ľudí o hromadnom nekontrolovanom šírení tejto rastliny. Výsledkom je, že v Rusku, Bielorusku a na Ukrajine sa hogweed nachádza nielen na poliach, ale aj v letných chatkách.

  Ako rozpoznať svätojánok

  Veľkosť tejto rastliny je skutočne úžasná, pretože môžu dosiahnuť výšku 3 metre.Boli tu pastviny kravské, dosahujúce 4 metre. Na vrchole je obrovský dáždnik, kvetenstvo s malými bielymi kvetmi, ktoré priťahujú roje včiel s veľkým množstvom nektáru. Veľkosť dáždnikov závisí od výšky rastliny, niekedy môžu klobúky dosiahnuť priemer 1,5 m. Kvôli takej hrdinskej veľkosti v ľuďoch bola táto rastlina prezývaná „Heracles grass“. Má silné a šťavnaté stonky, preto sa používajú v poľnohospodárstve ako krmivo pre hospodárske zvieratá. Je ľahšie rozmnožiť svätojánsky chlieb, keď je rastlina ešte mladá a nerastie do obrovskej veľkosti.

  Aké je nebezpečenstvo svätojánskej múky

  Hrozbou je rastlinná miazga, ktorá tečie vnútri stonky a je obsiahnutá na jej povrchu, ako aj na povrchu listov a kvetov. Nebezpečenstvo spočíva v čakaní nielen vtedy, ak zámerne odrezáte pastvinu z kravy v vidieckom dome alebo na poliach, orezáte stonku, ale aj ľahkým dotykom holej kože na plachte.

  Celkovým bodom je, že šťava z jogurtu obsahuje furokumaríny, špecifické zlúčeniny prírodného pôvodu. Môžu spôsobiť fotodermatózu. Inými slovami, k výskytu popálenín, ktoré možno dosiahnuť priamym slnečným žiarením. Ak ste v detstve museli hrať s lupou, horiacimi menami alebo vzormi na kuse dreva, mal by byť pre vás jasný mechanizmus získavania fotodermatóz. Šťava z jogurtov výrazne zvyšuje účinok ultrafialového žiarenia na pokožku.

  Na rozdiel od reakcie kože na žihľavy, bezprostredne po dotyku pastináka z kravy.nebudete nič cítiť. Ale po 2 hodinách alebo možno aj po dni sa na pokožke vytvorí začervenanie alebo veľké pľuzgiere (záleží to na množstve šťavy, ktorá sa na pokožku dostala).

  Hlavným pravidlom pri vstupe jedu do tela je zabrániť vstupu priameho slnečného žiarenia do postihnutej oblasti pokožky. Nezabudnite toto miesto zakryť handrou a dostať sa do tieni.

  Naliehavé opatrenia po kontakte so šťavou z hogweed:

  1. Je nevyhnutné umývať postihnuté oblasti pokožky teplou vodou a mydlom;
  2. Po umytí by sa postihnuté miesto malo odmasťovať bavlneným tampónom namočeným v alkohole. Ak v lekárskej skrinke nie je žiadny alkohol, ale existuje manganistan draselný alebo furatsilín, môžete použiť lotion so slabým roztokom;
  3. Po dobu najmenej dvoch dní nevystavujte postihnutú oblasť slnečnému žiareniu;
  4. Vezmite akékoľvek antialergické liečivo (napríklad Diazolin);
  5. Na miesto, kde sa šťava zo svätojánskej šťavy odobrala, použite akýkoľvek prostriedok na potlačenie horenia (veľmi vhodný je panthenolový aerosól).

  Najbezpečnejšie spôsoby, ako sa raz a navždy zbaviť hogweedu

  Ak sa táto nebezpečná rastlina dostala do vášho letného domu alebo záhrady a neviete, ako sa zbaviť hogweedu, odporúčame vám Máte nasledujúce účinné spôsoby.

  Prerezávanie

  Nečakajte, kým rastlina začne kvitnúť. Orezať neotvorené puky a kvety. Ak ste zmeškali, nevystrihovali puky skôr, ako prekvitali a pokosili rastliny pod koreňom, potom sa uistite, že semená znovaroztrúsených po chate. Pri ručnom prerezávaní kvetenstvo nezabudnite dodržiavať bezpečnostné opatrenia a chrániť pokožku pred šťavou z rastliny.

  Vyhorenie

  Dáždniky musia byť napojené akýmkoľvek horľavým prostriedkom a zapálené. Táto metóda je účinná, ale veľmi nebezpečná. Výpary uvoľňované pri horení kvetenstvo budú obsahovať éterické oleje, ktoré môžu viesť k popáleniu dýchacích ciest. Je veľmi dôležité, aby ste v tomto období nevynechali okamih dozrievania kvetov a nespálili ich.


  Spaľovacie buriny

  Spracovanie herbicídmi

  Odporúčame vám prečítať si tieto informácie: Ako na jar prerezávať hrozno?

  Hlavnou vecou je chemické ošetrenie pred dozrievaním semien. V ideálnom prípade by sa to malo uskutočniť okamžite po raste trávy, v apríli až máji. Kým stonky sú stále mladé, je oveľa ľahšie ich zničiť. Keď rastlina rastie a kvitne, bude takmer nemožné ju odstrániť herbicídmi. Ak potrebujete odstrániť tento agresívny burinu raz a navždy, môžete použiť herbicídy s trvalým účinkom (Tornado-500 alebo Tornado). Ale nezabudnite byť opatrný pri používaní chemikálií. Dodržiavajte všetky pravidlá uvedené na obale s herbicídom.

  Častejšie než jeden postup nestačí, ale výsledok chemického ošetrenia pastinca krav je účinnejší ako odrezávanie kvetov alebo vyhorenie. Po kultivácii pôdy chemickými látkami sa odporúča zasiať ju trávnatou trávou. Predtým ho vykopajte, aby staré semená mali liahnucu šancu.

  Pokrytie záhrady čiernym filmom

  Túto metódu možno považovať za najdlhšiu, ale napriek tomu veľmi účinnú. Celé obdobie, ako sa zbaviť svedomia, je rok. Po zničení nebezpečného buriny týmto spôsobom môžu byť na oslobodenej pôde vysadené rôzne rastlinné rastliny, pretože nie sú otrávené chemikáliami.

  Na jar je oblasť pokrytá pastinkom kravy pokrytá hustou čiernou vrstvou (hrúbka najmenej 100 mikrónov). Keďže pastinák z kravy má pozoruhodnú silu a pokúsi sa preraziť film, mal by byť zhora stlačený alebo pokrytý zeminou. Film neumožňuje slnečnému žiareniu, ale spodná zem je veľmi horúca. Hogweed vynakladá všetku svoju silu a nakoniec zomiera.

  Na začiatku júna budúceho roka musíte film odstrániť a vykopať zem pod ním. Tento film by ste nemali odstrániť skôr, pretože v máji sa hogweed ešte stále vyliahne a do júna, keď vyčerpajú všetky svoje zdroje, zomrie. Záhrada je pripravená na výsadbu všetkých plánovaných rastlín.

  Zo všetkých vyššie uvedených metód je posledná uvedená najbezpečnejšia a najúčinnejšia. Nedovoľte, aby vaša záhrada úplne zarastala takouto nebezpečnou trávou. Čím skôr začnete bojovať proti pastinákovi kravám, tým ľahšie bude vyhrať. Dodržiavajte všetky bezpečnostné opatrenia, v žiadnom prípade neostrihajte holými rukami kvety žabúna. Noste gumové čižmy, rukavice, ochranné odevy a dokonca aj respirátory. Predtým, ako začnete bitku s pastinkom kravy, doplňte potrebné vedomosti a trpezlivosť.