Ako sa zbaviť hlinenej krysy

Obsah

  Krtka nie je jediným pozemským nepriateľom záhradníkov a záhradníkov. Potkany zeme sú pre poľnohospodárov ďalším nešťastím. Nazývali sa potkany len pre svoju veľkú veľkosť. V skutočnosti tieto zvieratá patria do rodiny hrabošov. Zbaviť sa hlinených potkanov v záhrade je ťažké, ale možné. Sú inteligentné, svižné, odolné voči chemikáliám. Poškodenie hlodavcami je obrovské. Zemská krysa okusuje korene rastlín, kôru stromov, ovocie, stonky a listy. Okrem toho sú distribútormi nebezpečných infekcií.

  Čo je to za zviera?

  Milovníci myší a škrečkov považujú zemskú krysu za celkom milého stvorenia. Majitelia pôdy s nimi však nebudú za nič súhlasiť. Hlinený potkan môže dorásť až do výšky 25 cm a dosiahnuť hmotnosť 0,5 kg. Toto zviera má dvojité meno: nazýva sa tiež vodný potkan. Faktom je, že zviera sa dokonale pohybuje nielen pod zemou, ale aj pod vodou.

  Na rozdiel od ostatných členov rodiny myší sa hlinená krysa v zimných mesiacoch nes zimuje a naďalej sa živí koreňmi kríkov a stromov. Mnoho záhradkárov na jar je prekvapených, že rastlina zomrela, a to aj napriek neprítomnosti silných mrazov. Možno, že v zime boli jeho korene pohryznuté tučným škodcom.

  Keď vidíte jedného škodcu, musíte okamžite hľadať spôsoby, ako sa v krajine zbaviť potkanov. Oni množia neuveriteľne rýchlo. Samica môže rodiť 5-krát do roka, až 15 mláďat v každom vrhu. Za rok sa kolónia môže zväčšiť až na 1000 jedincov. Na jednomHektár môže mať až 400 podzemných obyvateľov. Ich podzemné chodby sú systémom tunelov na pohyb a nory na skladovanie potravín.

  Biologickí nepriatelia

  Mnoho poľnohospodárov, ktorí videli na záhrade podzemného škodcu, sa spolieha na pomoc mačky. Neprekonajte však zodpovednosť za Murzika. Ak predtým váš miláčik nevyhnal myši a menších oponentov, bude v boji proti pozemskej kryse bezmocný. Je potrebné ešte raz poznamenať, že ich veľkosť je pôsobivá. Veľké potkany tiež vykazujú agresívne správanie, ktoré mačku na dvore často desí. Iba mimoriadne statoční predstavitelia mačiek sú pripravení zapojiť sa do boja s pozemským hlodavcom.

  Psy vám pravdepodobne pomôžu. Veľké strážne psy nepovažujú preteky malých škodcov za svoju úlohu. Jazvečíky a takmer všetci predstavitelia skupiny teriérov ochotne prenasledujú potkany. Lovecká krv prúdi v ich krvi. Chytanie a ničenie koristi je spôsob, ako sa dokázať a baviť sa. Najzraniteľnejšie plemená: yagdský teriér a jazvečík. Ak sa však vylúči, môže sa u každého psa stať „špecialistom na potkany“.

  Biologickými nepriateľmi volejských myší a potkanov sú norky, fretky, zmije a hady. Khorkov nebezpečne začína v letnej rezidencii, keď úspešne zaútočí na hydinu. Aj keď nemáte vlastnú farmu, čoskoro budete počuť sťažnosti susedov. Pokiaľ ide o hady a zmije, nemá sa čo povedať. Pre človeka sú nebezpečnejšie ako hlinená krysa.

  chémia

  rýchlozbaviť sa hlinených potkanov pomôže špeciálnym jedom určeným na zabíjanie hlodavcov. Niektoré z týchto liekov používajú dezinfekčné služby. Dnes je to najjednoduchší spôsob, ako ničiť škodcov. Prášok alebo granulovaná zmes sa vmieša do chleba alebo iného produktu. Po použití potkan uhynie do 1-5 dní. Táto metóda má však značné nevýhody.

  Po rozptýlených jedovatých návnadách okolo záhrady riskujete otrávenie vášho domáceho maznáčika. V záhrade sú záhrady a zvieratá. Mačky zriedka jedia chlieb, ale psy berú všetko, čo nie je priamo zo zeme. Chemická otrava má často za následok smrť domáceho maznáčika. Pred smrťou otrávené potkany opúšťajú podzemné obydlia a vytekajú na čerstvý vzduch. Mačka alebo pes chytiaci otráveného hlodavca môže byť zranený.

  Ak ste si istí, že vaši miláčikovia alebo susedia nebudú v záhrade pobehovať, môžete použiť tvrdé chemikálie.

  Najúčinnejšie jedy:

  • Zoocoumarin;
  • Pied Piper;
  • „Smrť smrti“;
  • Mongoose;
  • „Efa“;
  • Luskáčik;
  • Tornádo;
  • The Storm.

  Majte na pamäti vysokú organizáciu obyvateľov stáda a ich odolnosť voči jedom a chemikáliám. Ak chcete držať potkany okolo prstu a prinútiť ich, aby jedli otrávenú návnadu, musíte dodržiavať určité pravidlá:

  • Nakŕm nepriateľa. počas2-3 dni hodte návnadu bez jedu, aby si zviera zvyklo na tento produkt.
  • Po smrti prvých obetí chemikálie príbuzní prestanú používať otrávenú návnadu. Bude potrebné zmeniť produkt a samotný liek.
  • Ak ste minulý rok otrávili potkany zookumarínom, neočakávajte v tejto sezóne od tejto drogy rovnako dobré výsledky. U hlodavcov sa rýchlo vyvinie rezistencia aj na najagresívnejšie látky.

  Pasce

  Pasca na myši je prvá vec, ktorá príde na myseľ, pokiaľ ide o vyhladenie hlodavcov. Moderní výrobcovia pascí na škodcov hlodavcov môžu prezentovať mnoho modelov.

  Za najúčinnejšie a naj humánnejšie zariadenie sa považuje ultrazvukový repeler. Jedinou nevýhodou sú vysoké náklady.

  Všetky pasce sú rozdelené do dvoch typov:

  • smrteľné (ostáva stiahnuť jatočné telo hlodavca a vyhodiť ho z domu);
  • Humánne živé pasce (potkan, ktorý padá do pasce, zostáva v bezpečí a zdravý).
  • ​​

  Je spochybnené ľudstvo posledných pascí, pretože zviera budete musieť zabiť sami. Ak ho necháte vonku (aj mimo obytných priestorov), nebudete chrániť dom a záhradu pred ďalšími útokmi.

  Hlavné mechanizmy pascí:

  • Elektrický lapač. Napájanie z batérií. Je inštalovaná v byte, stodole alebo na záhrade. Zviera zomrie na elektrický výboj. Indikátor označuje prítomnosť obete vo vnútri. Nevýhodou sú pomerne vysoké náklady.
  • Jarná pasca. Klasické zariadenie na lov myší. Spúšťací mechanizmus upína hlodavca a prelomí chrbticu. Najčastejšie to vedie k rýchlej smrti obete. Nevýhodou je, že pasca často zabíja vtáky a poškodzuje drobných domácich miláčikov.
  • Zhovolovka. Je to krabica s vnútornou návnadou. Po dotyku s jedlom sa dvere za krysou zatvoria.

  Ultrazvukový odpudzovač

  Je potrebné pripomenúť, že hlinená krysa trávi väčšinu času pod zemou. Inštalácia známeho ultrazvukového zariadenia bude márne.

  S cieľom priviesť podzemných obyvateľov je potrebné použiť krtkov a poľných myší univerzálny odpudzovač. Zariadenie musí byť zaseknuté v zemi. Beží na batériu alebo batérie. Polomer ochrany nepresahuje 15 m. Jeden repelent je schopný chrániť sto častí záhrady.

  Výhody zariadenia:

  • hospodárnosť (na rozdiel od iných zariadení sa elektrický odpudzovač môže používať mnohokrát, čo sa oplatí jeho vysokými nákladmi);
  • univerzálnosť (ultrazvuk odhaľuje nielen potkany, ale aj krtky, slimáky, medveďa a iných podzemných škodcov);
  • účinnosť (fungovanie zariadenia potvrdilo mnoho záhradníkov);
  • pohodlie (všetko, čo musíte urobiť, je len prilepiť zariadenie na zem; mŕtve mŕtve zvieratá zo záhrady nemusíte odstraňovať);
  • bezpečnosť (malé deti a domáce zvieratá nebudú nimi ovplyvnené).

  Jedinou nevýhodou je možný spor so susedmi.Po opustení vášho webu sa môžu hlodavce usadiť na svojom území.

  Ľudové lieky

  Mnohí zo zvyku sa snažia bojovať proti potkanom s ľudovými liekmi. Je však lepšie nespoliehať sa na ich účinnosť, pretože tieto zvieratá sa naučili rozvíjať odolnosť aj voči najagresívnejším jedom. Najpopulárnejšie ľudové metódy:

  • Handry navlhčite petrolejom alebo benzínom a umiestnite ich do viditeľných otvorov dier. Majte na pamäti, že ostrý zápach vystraší nielen škodcov, ale aj užitočné zvieratá a škodlivé látky sa dostanú do zeme, čo spôsobí otravu podzemnej vody.
  • Zapáliť kúsky pneumatiky z bicykla alebo automobilu. Položte ich na vstupy do otvorov. Štipľavá vôňa spálenej pneumatiky odstrašuje zvieratá, ale nepoškodzuje pôdu.
  • Na záhrade umiestnite viac mäty. Pikantná aróma odstraňuje potkany a iné hlodavce. Ďalšou možnosťou je pridať do otvorov tinktúru mäty piepornej alebo roztok vody a silice mäty piepornej.

  Výber spôsobu kontroly hlodavcov závisí od vašich schopností. Hlavnou vecou je vyhlásiť vojnu čo najskôr. Zvieratá sa množia veľmi rýchlo a ničia vysadené kultúrne rastliny rovnako rýchlo.