Ako sa zbaviť hadov

Obsah

  Majitelia chát musia často chrániť rastliny pred škodcami rôznych druhov. Mnoho ľudí si myslí, že najhorším nepriateľom v krajine je medveď. Je to však klam. Jedným z najnebezpečnejších hostí na tomto mieste je had. Je to nebezpečné predovšetkým pre ľudí. Hryzenie hada alebo plazivosti spôsobuje bolesť. Okrem toho môže plazivý had dieťa veľmi vystrašiť. Avšak uhryznutie zmije je jedovaté av zriedkavých prípadoch končí smrťou.

  Hadi sa najčastejšie vyskytujú na jar. Počas tohto obdobia sa prebudia po zimnej necitlivosti. V letnej chate sa môžete zbaviť hadov pomocou odstrašujúcich prostriedkov a chemikálií.

  Ak sa bojíte plazov, obracajte sa na špeciálnu službu. Keď si všimnete hada alebo zmije, prehľadajte celé územie lokality a nájdite možnú dieru. Musíte sa čo najskôr zbaviť hadov. V stávke nie je len zdravie budúcej plodiny, ale aj zdravie vašich rodinných príslušníkov.

  Odkiaľ pochádzajú hady

  Mnohé mylne veria, že plazy žijú v lesných zónach a nemajú v mestách nič spoločné. Každý, kto sa niekedy kúpal v rieke nachádzajúcej sa v meste, vie, že to tak nie je. Museli vidieť malého hada alebo veľkého zmije. Ak sa vaše stránky nachádzajú na pokojnom mieste, v blízkosti tečie rieka alebo je tu voda, môžete očakávať výskyt neočakávaného „hosťa“.

  Ak je vaša záhrada mimo mesta, riziko, že bude had videný, je dosť vysoké.Najmä ak je v blízkosti pristátie alebo les. Hadi nemajú radi ľudí, preto radšej hniezdia na pokojných miestach. Ich domy sa najčastejšie nachádzajú neďaleko chaty. V zriedkavých prípadoch sa hadia rodina usadzuje v stodole, kompostovej jame alebo hromade zvyškov záhrady (dosky, konáre, lístie).

  Najbežnejšími druhmi hadov nájdených v prímestských oblastiach Ruska a Ukrajiny sú hady a zmije. O niečo menej sa nájdu hady a meď. Viper je najnebezpečnejším zástupcom plazov. Počas hryzenia jed vstupuje do ľudskej krvi. Bez včasného vstupu do nemocnice môže byť záhuba smrteľná.

  Po uhryznutí sa pokúste vysať jed z rany. To je možné iba vtedy, ak v ústnej dutine nedochádza k poškodeniu. Ak ste si pohryzli tvár alebo ste nedávno navštívili zubára, je lepšie neriskovať. Pite veľa vody a pohybujte sa menej. Ihneď zavolajte sanitku.

  Preventívne opatrenia

  Hady, ako osy, útočia iba vtedy, ak cítia nebezpečenstvo. Ak si had nevšimne agresívne správanie z vašej strany, jednoducho sa plazí. Často sú chvíle, keď sa náhodou priblížite k hniezdu alebo sa ho dotknete. Napríklad pri práci s hrableom narazíte na obydlie v kríkoch alebo na hromadu suchých listov. Ak sú v hniezde vajíčka alebo mláďatá, had bude útočiť bez váhania.

  Ak ste si nedávno kúpili novú chalupu alebo ste jednoducho neboli vo svojej oblasti dlhý čas a ste si vedomí prítomnosti zmijí alebo hadov, choďte iba do gumových čižiem. Ankles ateľatá sú prvé pravdepodobné miesta na hryzenie. Pri odstraňovaní starých hromád listov alebo hôr konárov buďte veľmi opatrní. Pod nimi môžu byť domovy hadov.

  Nesnažte sa vystrašiť zmija alebo už vlnou palice, rýče alebo ruky. Berie to ako pokus o útok. Lepšie vytvárajte hlasný hluk alebo vibrácie. Skočte rýchlo z miesta na nohy. Ak máte po ruke železné predmety, narazte ich proti sebe. Ak si v záhrade všimnete hada spočívajúceho „na slnku“, radšej ho neskúšajte odtiahnuť. Po chvíli sa plazí preč.

  Udržujte čisté a upratané.

  Čistá, upravená záhrada je prvým pravidlom v boji proti všetkým chorobám, hmyzu alebo plazom. Vo dvore by sa nemali hromadiť zvyšky budov alebo záhrad. Hromady listov a konárov sú hady vnímané ako vynikajúce miesto na zlepšenie domova. Priťahujú ich kompostové jamy, hromady dosiek a staré bridlice, opustené prístrešky. Všetok odpad sa musí okamžite zlikvidovať.

  Vysoká tráva na mieste je ďalšou priaznivou podmienkou pre život hadov. Cítia sa pohodlne v nepreniknuteľných húštinách. V lete rastie zeleň obzvlášť rýchlo. Každé 1-2 týždne musíte kosiť trávu. Ak máte príležitosť, použite kosačku na trávu. Ušetrí sa tým čas a vytvorí sa hluk, ktorý nemôžu hady nosiť. Utečú z chaty a začujú zvuk kosačky.

  Kompostovacie jamy by sa mali stavať ďalej od bytového domu. Teplo a vlhkosť sú ideálne podmienky na usporiadanie hadího dná a kladenie vajíčok. vpočas odchovu potomstva bude samica nemilosrdná. Akýkoľvek prístup k brlohu bude vnímaný ako pokus o útok. Sledujte stav jamiek. Nedovoľte kladenie vajec. Zbaviť sa dospelej rodiny je oveľa ťažšie ako zbaviť sa jediného hada.

  Je veľmi dôležité odstrániť kožu hada z oblasti. Staré „kožuchy“ nájdete priamo uprostred záhrady alebo na miestach budúceho hniezdenia. Had ju opustí na obľúbenom mieste, aby si bol istý, že nájde cestu späť. Neuvoľňujte pokožku holými rukami, aby vám nezostal zápach.

  Prilákajte pomocníkov zvonka

  Najhorlivejšími lovcami plazov sú ježkovia. Spiky pomocníci sú jednoducho nevyhnutné v krajine. Okrem hadov chytajú ropuchy, hlodavce a hmyz. Ak chcete, aby vás ježkovia navštívili čo najčastejšie, nechajte si ich ošetriť. Milujú mliečne výrobky - kyslá smotana, kefír alebo mlieko. Ďalším obľúbeným ježkom je pivo.

  Do oblasti vložte misku penového nápoja. V noci sa ježkovia určite zhromaždia na hostinu. Pod chmeľom sa ježko zmení na skutočného bojovníka: zrýchľuje sa, má chuť do jedla a o jednu noc bude schopný splniť týždenný plán na chytanie hadov a myší. Ďalším spôsobom, ako „zalévať“ ježka, je pridať do mlieka 50 g vína.

  Na druhom mieste sú mačky. Rád chytia všetkých nepozvaných hostí na svojom území. Mačky vnímajú prítomnosť hadov ako hrozbu, takže okamžite lovia. Sú rýchle a svižné, čo im umožňuje chytiť milých plazov. V prípade zahryznutia,okamžite priviesť zviera na kliniku. Najmä ak ste si istí, že mačka bola pohryznutá jedovatou zmijí.

  Hady lovia nielen mačky, ale aj psy. Na lov zmijí a hadov bolo chovaných špeciálne plemeno yagdský teriér. Sú to malí psi s hladkými čiernymi vlasmi. Ich vlastnosťou je zvýšená agresivita voči zvieratám a ľuďom. Berú dobré stopy a okamžite nájdu hlodavcov a plazy. Samozrejme, nikto nedostane psa, len aby vynášal hady. Na stránku môžete pozvať majiteľa tohto plemena.

  Vystrašenie

  Ako už bolo uvedené, hady sú citlivé na hluk a vibrácie. V obchodoch na záhrade a na záhrade, ako aj v obchodoch na rybolov a cestovný ruch si môžete kúpiť moderné zariadenia na odplašenie hadov. Vyzerajú ako malé dámy s „nohami“ na inštaláciu do zeme. Vo vnútri kontrolnej jednotky sú batérie. Prístroj generuje vibrácie a ultrazvuk. Zariadenie neposkytuje 100% záruku, ako sa zbaviť hadov a zmijí. Môžete použiť repelery na móly.

  Hrkálky, ktoré vydávajú hluk a zvonia, sa môžu vytvárať nezávisle. Na stromy zaveste čínske zvončeky alebo rolničky, ktoré sa často zavesia na dvere obchodu. Plechovky, prázdne plastové fľaše, kúsky fólie je možné zavesiť na stĺpy. Predstavte si, a zistiť, aký materiál bude vydávať hluk vo vetre. Dajte mince do prázdnych plechoviek a prechádzajte sa po takejto záhrade s takým „štrkáčom“. Hady milujú ticho. Keď začujú rušivé zvuky, súzmeňte miesto pobytu na pohodlnejšie a odľahlejšie miesto.

  Ľudové metódy

  V štátnej pokladnici ľudových rád sú odpovede na všetky otázky. Od staroveku ľudia bojovali s hadmi a zmijami, ktorí sa snažili plaziť do záhrady alebo dokonca do domu. Ľudové lieky ukazujú dobrý výsledok.

  Odporúčame vám prečítať si: Ako odstrániť mravce z domu
  • Položte kúsky prírodných chlpov zvierat alebo vlnenej tkaniny okolo záhrady. Na tento účel môžete použiť kúsky starého opotrebovaného kabátu alebo sveter. Venujte osobitnú pozornosť potenciálne nebezpečným miestam: kompostovacie jamy, založenie domu, vstup do stodoly. Prírodná vlna odpudzuje chladnokrvné zvieratá.
  • Vezmite tucet starých handier a fľašu naftalénu. Vlhké handry vo „voňavej“ tekutine a rozptýlené po záhrade. Ostrá aróma vystraší hady. Nebudú hniezdiť pri voňavých zvyškoch látky. Najpravdepodobnejšie je, že sa iba plazili z vašich stránok. Okrem naftalénu môžete používať aj herbicídy, dusičnany, ammofos, petrolej a benzín.
  • Zvýraznite plešatý bod v záhrade, zahoďte do neho starú pneumatiku automobilu a zapnite ju. Susedi za to nehovoria „ďakujem“, ale štipľavý zápach, ktorý sa uvoľní počas procesu horenia, odstrelí hady. Odplazia sa z vašej chaty na stovky metrov. Namiesto pneumatík môžete použiť živicu. Ďalšou účinnou metódou je biť trávu na pozemku na zimu. Takúto udalosť však nevykonávajú všetci.
  • ​​
  • Vysádzajte čo najviac cesnaku. Ostrá príchuť cesnaku sa nepáčiplazí sa „hostia“.

  Ničenie

  Vystrašenie hrkálkami a ľudovými metódami sú humánne spôsoby boja proti hadom. Niekedy, aby ste zachránili záhradu, musíte pristúpiť k krutejším opatreniam. Špeciálne obchody predávajú jedy, ktoré zabíjajú hady. Sú dostupné vo forme prášku. Jed v jedle zvieraťa spôsobuje rýchlu smrť.

  Väčšina záhradkárov sa nespolieha na jedy ani chemikálie. Je to preto, že had je dravé zviera. Radšej jedí iba živú korisť: hlodavce, ropuchy, kurčatá, hmyz. Hadi sa navyše cítia veľmi dobre „trik“. Nesmú sa dotýkať jedla zmiešaného s jedom. Tretím argumentom je, že had môže hladovať dlho. Dokonca aj v prípade absencie koristi sa neponáhľa okamžite s nasadenou návnadou.

  Najlepšie repelenty

  Vedci neodporúčajú zabíjanie hadov, pretože sú súčasťou ekosystému. Radikálne opatrenia musíte prejsť iba vtedy, ak sa na vašich stránkach usadili jedovaté zvieratá. Existujú účinné prostriedky, ktoré vedú k smrti plazov. Na domácom trhu s chemickými látkami je ťažké ich nájsť. Tieto lieky si môžete objednať online na špecializovaných stránkach.

  Snake Shield je jedným z najpopulárnejších liekov proti hada. Zloženie tohto nástroja zahŕňa síru a komplex éterických olejov: klinček, céder a škorica. K dispozícii vo forme granúl. Používa sa ako bariéra. Granuly sa rozptýlia po samostatných územiach (domy, stodoly, letná kuchyňa, garáž,záhrada alebo celá záhrada). Menej - výrobca neuvádza, proti ktorým typom hadov je liek účinný. Univerzálne prostriedky nápravy majú spravidla nižší stupeň ochrany.

  Strach z hadov patrí človeku od narodenia. Pri pohľade na živý plaziaci sa „kábel“ je túžba bežať čo najďalej. Ak chcete hada natrvalo vytlačiť z územia svojho letného pobytu, vypočujte si všetky vyššie uvedené tipy.