Ako sa zbaviť drôtovcov

Obsah

  Wireworm je škodca, ktorý kazí pôdne časti rastlín. Prechádza až piatimi fázami vývoja, počas ktorých ničí zemiaky, mrkvu, uhorky. Ak sa hodíte do boja vždy, môžete sa v záhrade zbaviť drôtov.

  Habitat a životný štýl

  Hmyz sa rodí vo forme žltohnedej larvy s dĺžkou 10 až 40 mm. Živí sa semenami, ovocím a inými časťami rastliny. Ďalej sa larva transformuje na luskáčik. Môže zničiť leví podiel na úrode.

  Vzhľadom na schopnosť skryť sa v zemi v hĺbke niekoľkých metrov nie je okamžité nájsť chrobáka. Až na jeseň si môžete všimnúť diery v zelenine. Drátový červ môže žiť až päť rokov, z ktorých väčšinu času trávi vo forme larvy. Vážne poškodenie plodiny sa začína prejavovať v druhom a treťom roku života.


  Škůdca netoleruje vlhké počasie, preto sa aktivuje v horúcom prostredí
  .

  Ak zelenina dozrieva začiatkom leta, keď je pôda stále mokrá, nespôsobí drôtovce hmatateľné problémy. Najviac miluje zemiaky neskorších odrôd, ale nevadí mu jesť cibuľu, paradajky, kapustu, kukuricu, repu a pšenicu. Nezáleží na tom, v akom štádiu rastlina rastie: drôtovec jej všetko a môže zničiť kmeň, semená, hľuzy. Drôtovec je ľahostajný k strukovinám (hrach, fazuľa, sója).

  Ako zistiť, že drôtový červ na záhrade

  Po zistení výskytu škodcu v čase sa ho môžete zbaviť bez hmatateľnéhopoškodenie plodiny.

  Je možné určiť prítomnosť drôtu v oblasti podľa týchto kritérií:

  • Stopy po zelenine. Plody sa kazia malými dierami a tmavými škvrnami na povrchu.
  • Jednotlivé rastliny vädnú a odumierajú. Larva zle migruje v horizontálnom smere, ale aktívne napáda rastliny rastúce vertikálne. Nemôže zničiť celú záhradu, ale môže „zjesť“ jeden krík.
  • Vzhľad chrobákov v hĺbke 5 až 10 cm v zemi. Pri kopaní sa dajú ľahko zistiť. Zvonku sa drôty podobajú mletému chrobákovi, ale líšia sa od neho v neprítomnosti vydávaných zvukov.

  Najlepšie nechemické metódy kontroly škodcov

  Drátovka nerozlišuje pasce, ktoré používajú fanúšikovia nechemickej likvidácie škodcov. Na výrobu návnad budete potrebovať minimálne improvizované prostriedky.


  Vezmite staré zemiaky a namočte ich 24 hodín akýmkoľvek insekticídom. Kopajú zeleninu, kde boli spozorovaní škodcovia. Po niekoľkých dňoch, keď sa drôtu červi podarilo dostať sa do zemiakov, sa návnada zozbiera a spáli

  Bežná sklenená nádoba pomôže zabudnúť na drôtu. Pochytajú ho do zeme, vložia doň kúsky všetkej zeleniny. Všetci jednotlivci drôtovcov - mladých i starých - sa skĺznu do jedla. Aby sa hmyzu sťažilo vystúpenie, zakryjú nádobu papierom na vrchu.

  Po zbere môžete hromady vrchov nechať na zemi. Praia, priťahujú hmyz. Po niekoľkých dňoch je možné vegetáciu odstrániť spolu s drôtenými červami.

  Predtým vyčistite zemvýsadba zeleniny pomôže nasledujúcej metóde. Repa, zemiaky, mrkva sa chytia na drôte, schovávajú sa v zemi hlboko 10 cm a o niečo neskôr sa návnada vytiahne - bude plná lariev a chrobákov.


  Dravcovia chrobáky milujú trávu a trus

  Keď ich záhradníci po niekoľkých dňoch umiestnia na tmavé a vlhké miesto, záhradníci zistia desiatky škodcov a spália ich. Postup sa uskutočňuje na jar aj na jeseň.

  Na mieste je možné pristúpiť k „podvodnému“ ošetreniu drôtovcov - malé množstvo kukurice, pšenice a jačmeňa. Semená sa musia vopred ošetriť insekticídom. Pri výbere tejto metódy je dôležité pamätať na to, ktorá zelenina je otrávená a nejesť. Tento postup je užitočný na vykonanie pár týždňov pred výsadbou zemiakov. Smrteľné dobroty môžu byť vysadené po celý rok.

  Biologické a chemické látky

  Ľudové lieky proti škodlivým larvám nie sú menej účinné ako tie, ktoré boli zakúpené.

  Letní obyvatelia ponúkajú také opatrenia na odstránenie drôtovcov:

  Ďalší článok: Ako sa zbaviť medveďa v letnej chatke ]
  • Posypový prášok z drveného vaječného obalu na zeleninovej záhrade. Pomôže to zbaviť sa dážďoviek na pozemku so zemiakmi - celoročne pestované plodiny budú pre škodcu neviditeľné.
  • Spracovanie zemiakových dier v zemiakovom poli. Pred výsadbou môžete naliať do pôdy tinktúru žihľavy (500 g na 10 l) alebo púpavy (200 g na 10 l). Ak budete postup vykonávať niekoľkokrát, hmyz nebude obťažovať zemiaky.
  • Zníženie kyslosti pôdy. Z tohto dôvodu sa zemina hnojí kriedou, popolom, vápnom alebo dolomitom.
  • Aby chrobáky nerušili pestovanie plodín, môžete ich postrekovať roztokom manganistanu draselného pod základňou. Na 10 litrov odoberte 2-3 g, stačí 200 ml na jeden krík.

  Chemikálie, hoci sú účinné, poškodzujú rastliny. Mali by sa použiť ako posledná možnosť, ak sa iné metódy boja ukázali ako zbytočné.

  Môžu sa použiť výrobky pripravené zákazníkom. Požadované lieky:

  • Decis - 0,4 ml;
  • Karate - 1 ml;
  • Actellic - 15 ml;
  • Fastak - 2 ml;
  • Acetón-vodný roztok (2: 8).

  Granulovaný superfosfát (5 kg) sa položí na fóliu, ktorá sa spracuje zmesou prípravkov, sa nechá uschnúť. Bude to stačiť na „úpravu“ 100 m2, ak sa použije metóda pásky.

  Je užitočné pridať do pôdy síran amónny. Pôsobí ako hnojivo a súčasne pomáha odstraňovať chrobáky. Pred výsadbou ju posypeme, počas rastu ju niekoľkokrát kŕmia. Namiesto toho môžete použiť dusičnan amónny.

  Dôležité!Pri používaní chemikálií by sa malo prísne dodržiavať dávkovanie a bezpečnostné opatrenia.

  Silnou zbraňou proti drôtu je pasca zo Zeme. Niekoľko litrov pilín sa naleje do pollitrovej sklenenej nádoby, na vrch sa umiestni insekticíd s použitím dávky v pokynoch. Rovnako efektívne sú také fondy ako Pochin (zaberajú 30 g na 10 m2), Barguzin (15 g na 10 m2).

  Nástroj „Provotox“Navrhnuté špeciálne na ničenie drôtov. Pred výsadbou zemiakov sa kladie do dier. Na 10 metrov štvorcových. m) je 40 g granúl. Nástroj nepoškodzuje ľudí a kultúry, pri pravidelnom používaní pomáha navždy zbaviť škodcov.

  Metarizín je ďalším účinným nástrojom na výrobu drôtov. Sú to plesňové spóry v tekutej forme, ktoré sa pridávajú do vody na zavlažovanie. Na 10 l kvapaliny stačí 0,5 l liečiva. Na 10 metrov štvorcových. dostatok 200 ml roztoku.


  Na kontrolu drôtov sa pasce pripravujú zo sklenených pohárov s insekticídom
  .

  Prevencia výskytu škodcu

  Aby sa drátovka neobťažovala budúci rok, je potrebné vykonať niekoľko preventívnych opatrení.

  • Pri pestovaní zeleniny sa musí pozorovať striedanie plodín. Ak v určitej oblasti neustále pestujete plodinu, je pravdepodobné zlyhanie plodiny. Zemiaky by sa mali pestovať tam, kde sa pestovali uhorky, tekvica, strukoviny a pšenica. Tam, kde bolo kapusta, paradajky, cibuľa a uhorky, sa mrkva dobre zakorenila.
  • Včasný zber zeleniny na zimu. Ak necháte larvy na chladnom počasí, máte radi záhradu.
  • Regulácia kyslosti pôdy. Ak sa na webe objavilo veľa šťaveľky, skorocelu a ihličiek, je to signál, že musíte dať pôdu do poriadku. Drôtik nežije na mierne kyslej pôde.
  • Atrakcia „vyhubení“ škodcov. Je užitočné nalákať škorce, veže, vrany a kozy na miesto. Môžete to urobiť vybudovaním holubníka. Niektoré sa špecificky týkajú záhrady hmyzu mletých chrobákov, ktoré spotešenie jesť bratov.
  • Ničenie buriny zo záhrady. Sviežo kvitnúce buriny v zemiakoch sú dokonalým domovom drôtovcov. Pri odstraňovaní buriny by sa osobitná pozornosť mala venovať lopúškam, pšeničnej tráve a čaju Ivan.
  • Pristátie vedľajších lodí. Horčica, repka olejná, vlčí bôb, félia, lucerna, pohánka, repka, sladký ďatelina, šindeľ pôsobia na odpudzovač drôtu. Rastlina je potrebné zasadiť na jeseň, po zbere, počkajte, kým dorastie na 10 cm, odstráňte a posypte zeminou. Na jar, pred výsadbou plodín, sa postup opakuje. Namiesto siderates, môžete použiť dahlia kvety.
  • Blízkosť zemiakov k strukovinám. Na ochranu zemiakov zemiakov sa pestuje iba hrach, fazuľa a fazuľa. Nielenže zvýšia kyslík v pôde, ale aj odvezú škodcu.
  • Na jar a na jeseň, pred mrazom, je vhodné vykonať hĺbkovú (20 - 25 cm) kopanie. Počas toho zomrie väčšina neukojiteľného hmyzu, ako v zime sa larvy schovávajú v zemi.

  S cieľom zabrániť tomu, aby sa nepriateľ v budúcom roku objavil na záhrade, musí sa zabezpečiť trvalá starostlivosť. Pomôžu minerálne, chemické a ľudové lieky. Pomocou nich môžete plodinu nechať nedotknutú.