Ako sa zbaviť čkanie u dieťaťa

Obsah

  Tehotenstvo a materstvo sú kľúčovými obdobiami v živote každej ženy. V tejto dobe je šťastie úzko späté so strachom a úzkosťou. Teoretické znalosti o starostlivosti o novorodencov nie sú vždy dostatočné.

  V prvých dňoch a mesiacoch po pôrode sa matky učia počúvať dieťa, porozumieť jeho nálade a pocitom. Neznalosť dôvodov, prečo dieťa plače alebo sa obáva, spôsobuje nervozitu a obavy rodičov.

  Bežným problémom dojčiat sú čkanie. Neskúsenosť mladých rodičov ich často veľmi znepokojuje. Keď počujete, že dieťa škytá, nemusíte utekať do lekárne ani zavolať sanitku.

  Ide o prirodzený fyziologický proces, ktorý sa vyskytuje pred narodením. Väčšina nastávajúcich matiek si všimne škytavku u dieťaťa a pociťuje mierny pulz v bruchu. To je možné na konci tehotenstva.

  Prečo škytavka pre deti

  Pediatri vždy radia novým rodičom, ako sa zbaviť škytaviek u novorodencov, nemôžu však zistiť presnú príčinu tohto javu. Musíte pochopiť, že čkanie nie je spojené s poruchou dýchacieho systému. Ostré dychy sú spôsobené nedobrovoľným sťahom svalovej septy (bránice).

  U detí mladších ako 6 mesiacov je diafragma veľmi citlivá, ľahko podrážditeľná. To je hlavný dôvod, prečo šteňatá novorodencov častejšie ako dospelí. Škytavka u novorodenca provokuje:

  Prečítajte si viac: Akovyliečiť hnačku u dieťaťa
  • Zachytenie prebytočného vzduchu. K tomu často dochádza počas dojčenia alebo „rozprávania“ dieťaťa. Ak je príčinou prehltnutie vzduchu, dieťa má grganie a plyn. Navonok je to viditeľné v tvare brucha: mierne napučiava.
  • Prejedanie. Monitorovanie výživy dieťaťa by mali vykonávať rodičia. Pediater by mal upraviť čas kŕmenia s prihliadnutím na rýchlosť prírastku na hmotnosti a vývoj tela dieťaťa. Prejedanie vedie k postupnému zväčšovaniu veľkosti žalúdka. Zväčšený orgán tlačí na bránicu a vysiela do centrálneho nervového systému signál podráždenia.
  • Strach alebo prekvapenie. Nervový systém novorodencov je veľmi citlivý na vonkajšie podnety. V lone je dieťa v tme a tichu. Drsné zvuky, jasné svetlo a dokonca aj hlasný hlas môžu dieťa vystrašiť. Prudká kompresia svalov narúša bránicu.
  • Podchladenie. Zníženie teploty negatívne ovplyvňuje stav dieťaťa. V najhoršom prípade môže chytiť nachladnutie a v najlepšom prípade začať škytať. Silná podchladenie spôsobuje čkanie nielen u dojčiat, ale aj u dospelých.
  • Škytavky dieťaťa niekedy začínajú bezdôvodne. Zvyčajne sa to deje iba počas prvých dvoch mesiacov života. Nemali by ste paniku. Škytavky sa najčastejšie odovzdávajú samostatne.

  Buďte opatrní: časté a dlhotrvajúce čkanie môže byť signálom choroby. Ak dieťa škytne denne a doba škytnutia je viac ako 15 minút, musíte sa obrátiť na detského lekára.vo veľmi zriedkavých prípadoch sa čkanie vyskytuje v dôsledku ochorení dýchacích ciest, zápalu brušných orgánov, narušenia centrálneho nervového systému. Je dôležité zabrániť možným ochoreniam v čase. Neriskujte zdravie svojho dieťaťa.

  Ako „vyliečiť“ dieťa

  Na dojčatá sa nevzťahujú všetky známe spôsoby, ako sa zbaviť čkanie u dospelých. Dieťa nebude schopné zadržať dych ani piť vodu v malých dúškoch. Budúci rodičia by mali byť pripravení na narušenie tela svojho dieťaťa. Jediný spôsob, ako odstrániť škytavka, je upokojiť a rozptýliť dieťa. Ak to chcete urobiť, ukážte mu nové hračky alebo hrkálky, porozprávajte sa s ním a hrajte. Škytavka dieťa rýchlo obráti svoju pozornosť na nový objekt, ktorý povedie k normalizácii centrálneho nervového systému.

  Aby dieťa netrpelo častým škytaním, musia sa matky riadiť určitými pravidlami. Niektoré z nich pomôžu predchádzať škytavkám, iné urýchlia upokojenie nervového systému a zastavia bráničné kŕče.

  Kŕmenie

  Po narodení prvého dieťaťa sa ženy majú čo učiť. Teoretické pomôcky pri kŕmení vám povedia veľa vecí, ale nedokážu vás všetko naučiť. Každé dieťa je individuálne a pri kŕmení je dôležité nájsť „svoju“ polohu. Spolu s mliekom často dieťa prehltne prebytočný vzduch, čo vedie k častému regurgitácii a škytavkám. Cvičenie ukáže optimálne držanie tela, v ktorom sa matka aj dieťa cítia dobre. Deti by mali byť zvislé, nie vodorovnépozície.

  V lone dieťa je každú sekundu. V novom svete je pre neho všetko úplne iné. Kŕmenie prebieha pravidelne a dieťa pravidelne zisťuje pravidelnosť „jedla“. Ideálne pre matku aj dieťa - kŕmenie na požiadanie. Je však potrebné monitorovať stav dieťaťa: ak často vyplivne alebo škytne, „časti“ sú príliš veľké. V takom prípade je potrebné skrátiť trvanie kŕmenia, ale zachovať predchádzajúcu pravidelnosť.

  V prípade umelého kŕmenia je dôležitý režim, množstvo zmesi a kvalita fľaše. Otvor v bradavke by nemal byť príliš veľký (v tomto prípade zmes vstupuje príliš rýchlo do úst a dieťa prehltne vzduch). Príliš malá diera tiež negatívne ovplyvňuje stav tela. V snahe získať zmes je dieťa príliš napnuté svaly. To vedie k kŕčom bránice.

  Po niekoľkých týždňoch matka získa skúsenosti a naučí sa „dieťaťu porozumieť“. Keďže viete približnú dobu pripútania k hrudníku, môžete dieťa nakŕmiť o niečo skôr, ako bude sám potrebovať. Hladové dieťa dychtivo prehltne mlieko, môže sa dusiť alebo začuť škytať. Ak použijete dieťa do 10-15 minút, bude jesť pokojnejšie, bez zhonu.

  Iné faktory

  Ak sa dieťa po kŕmení škytne dotknúť jeho rúk a nôh. Ak sa vám zdali chladné, najlepším spôsobom, ako otepľovať svoje dieťa, je objať ho hrudníkom. Potom ju vymeňte alebo zakryte teplejšouprikrývka. Ak škytavka začala počas chôdze v chladných dňoch, je lepšie ísť domov, aby sa predišlo podchladeniu.

  Neutralizujte nepríjemné faktory, ak sa dieťa začne škytať kvôli hlasnej hudbe alebo hluku. Najlepším spôsobom je ho vyzdvihnúť, porozprávať sa s ním. Dieťa je upokojené intimitou s matkou a jej hlasom. Nájdite najtichšiu izbu v dome a chvíľu tam zostaňte, kým sa čkanie úplne nezastaví.

  Nesnažte sa privolať príbuzných a priateľov do domu. Adaptácia dieťaťa by mala prebiehať postupne. Často sa bojí nových ľudí (najmä mužov). Je to pravdepodobnejšie kvôli tomu, že muži majú hlasnejší hlas. V prvom mesiaci života obmedzte sociálny okruh dieťaťa na najbližších príbuzných. Pri pohľade na neznáme tváre môže byť dieťa vystrašené, čo bude mať za následok dlhé škytanie. V takom prípade vezmite svoje dieťa do náručí - blízkosť s jeho matkou ho upokojí.

  Metódy „pre dospelých“

  Ak sú navrhované tipy zbytočné, môžete pomôcť dieťaťu s metódami, ktoré používajú dospelí. Nie všetky sú samozrejme vhodné pre novorodencov:

  • znovu pripojte dieťa k prsníku: prehĺtané pohyby pomôžu membráne „zapadnúť na svoje miesto“ (neodporúča sa podávať vodu do 4-5 mesiacov);
  • kvapkajú trochu vody pod jazyk s prídavkom citrónovej šťavy;
  • ​​
  • namiesto citrónovej vody kvapnite pár kvapiek harmančeka odvar schladeného na teplotu miestnosti pod jazyk.

  Skúsenosti, ktoré mladí rodičia získavajú každú minútu, vám povedia tých pravých.akcie. Mamičky sa rýchlo učia: vedia, ako si dať jej prsia na dieťa, ako odstrániť škytavky, ako prestať plakať. Láska a starostlivosť pomáhajú vychovať zdravé a silné deti.