Ako sa zbaviť cibuľových múch ľudovými metódami

Obsah

Boj proti cibuľovým muškám je jednou z hlavných úloh záhradkárov. Dospelý neprejavuje veľký záujem o cibuľu alebo cesnak. Hlavné poškodenie spôsobujú larvy uložené muškami, ktoré jedia žiarovku zvnútra. Nebezpečenstvo nie je len cesnak a cibuľa, ale aj cibuľovité kvety a rastliny. Ak sa rozhodnete pestovať cibuľovú plodinu, musíte vedieť, ako sa zbaviť cibuľovej mušky, ktorá sa vám určite dostane do cesty.

Vzhľad a vlastnosti života

Na prvý pohľad je ťažké odlíšiť cibuľovú mušku alebo Delia antiqua od bežnej muchy domácej. Dosahuje veľkosť 6-8 mm. Farba tela je tmavo šedá. Počas života je samica schopná znášať až 60 vajec, ktoré poškodzujú plantáže cibuľovitých rastlín. K ovipozícii dochádza v blízkosti rastlín cibule. Samica kladie vajcia najčastejšie priamo na žiarovku (časť hlavy, ktorá vykukuje zo zeme). Naraz dokáže položiť až 20 bielych podlhovastých vajec.

Po dobu 7 dní sa z vajíčok objavia škodlivé larvy, ktorých veľkosť dosahuje 1 cm a ich telo sa zužuje zo strany hlavy. Hlodali cez žiarovku, čo viedlo k jej smrti. V jednej žiarovke nemusí byť jedna, ale niekoľko lariev. Tri týždne úplne jedia jadro hlavy a potom idú do pôdy blízko rastliny, aby sa zarobili. Po 20 dňoch sa z kukly objaví nový hmyz.


Larvy cibule

Najaktívnejšie obdobia:

 • apríl (obdobie kvitnutia čerešní);
 • júl (kedyObjaví sa hmyz druhej generácie).

Cibuľa je posadnutosťou záhradkárov nielen v Rusku, na Ukrajine av Bielorusku. Je široko distribuovaný v Európe, Ázii a Severnej Amerike. Cez meno, trpí to nielen luk. Je schopný zničiť mnoho rastlín v kvetinovom záhrade alebo na záhrade. Tieto zahŕňajú:

 • cibuľa,
 • cesnak,
 • pór,
 • tulipán,
 • narcis,
 • ľalia.

Potom, čo sa larva usadila vo vnútri cibule, rastlina začína uschnúť pred našimi očami: listy zožltnú a spadnú. Záhradníci a záhradníci musia hľadať vhodné metódy na boj proti vysoko nebezpečnému hmyzu. Nemyslite si, že cibuľové muchy môžete odstrániť iba pomocou pesticídov. Môžete s ňou bojovať alternatívnymi metódami, ktoré vykazujú vynikajúce výsledky a neotrávia pôdu a produkt.


Umiestňovanie vajec

Ako zaobchádzať s škodcami

1. Repelácie rastlín

Toto je najjednoduchšia a najbezpečnejšia metóda. Cibuľové muchy neznášajú vôňu ihličnanov, mäty, valeriány a rozmarínu. Plán výsadby cibule a cesnaku v blízkosti kríkov mäty alebo ihličnatých kríkov. Môžete postrekovať postele infúziou cibule z týchto rastlín. Začať robiť to na začiatku apríla, predtým, ako muchy letí do záhrady.

Druhou metódou je výsadba striedavo radov mrkvy a cibule. To sa musí urobiť na jednej posteli. Takto „zabijete dva vtáky jedným kameňom“: okrem cibule, ale aj mrkvy. Vôňa mrkvovej šupky odpudzuje cibuľové škodce. Výsadba mrkvyčasto trpia nemenej nepríjemnými mrkvovými muškami. Mrkvy muchy naopak neznášajú tvrdé cibuľové arómy.


Mrkva a cibuľa - „sladký pár“

2. Soľ

Spracovanie lôžok soľným roztokom sa uskutočňuje v troch etapách. V boji proti cibuľovým škodcom nie je táto metóda rovnaká, ale zalievanie soľankou má negatívny vplyv na kvalitu pôdy. Keď výhonky zelenej cibule dosiahnu výšku 5 cm, uskutoční sa prvá fáza spracovania lôžok. Roztok sa pripraví v pomere 300 g soli na 1 vedro vody. Po 20 dňoch sa postele znovu naplnia soľankou. Tentoraz je potrebné odobrať soľ 450 g na vedro vody. Po 20 dňoch sa vykoná posledné plnenie riadku. Koncentrácia soli vo vode dosahuje 600 g na 1 vedro vody.

3. Popol a tabakový prach

Postrekovanie drevného popola v záhrade pomáha nielen pri ochrane proti škodcom, ale tiež hnojuje pôdu. Na odstránenie strachu z cibule z plantáží nestačí jeden popol. Musíte pripraviť zmes 200 g drevného popola, 50 g tabakového prachu a 1 vrece mletého čierneho korenia. V lete posypte lôžkami cibule alebo mrkvy, keď muchy najaktívnejšie kladú vajíčka.


Tabakový prach

Roztok sa môže pripraviť z tabakového prachu. Nalejte 10 litrov vody do hrnca alebo misy a položte na oheň. Keď voda vrie, do nej nalejte 200 g tabakového prachu a nastrúhajte 30 g mydla na pranie. Zmes sa má podávať infúziou najmenej 24 hodín.

4. Infúzia púpavy

Od detstva je každý oboznámený s horkou adstringentnou chuťou púpavového mlieka. Infúziajeho korene sú škodlivé pre larvy cibule. Budete potrebovať 200 gramov koreňov púpavy, na ktorých musíte trvať 7 dní v vedre s vodou. Korene si môžete kúpiť v lekárni. Infúzia je potrebná na zavlažovanie postelí cibuľou alebo inými rastlinami trpiacimi škodcami každé 2 týždne. Zalievanie začnite pred začiatkom leta a cibuľovú mušku zo záhrady budete môcť odstrániť.

Prevencia

Dodržiavanie preventívnych opatrení je prvou etapou v boji proti škodlivému hmyzu. Pred výsevom by sa malé cibuľky mali uchovávať 5 minút v teplej vode. Potom sa cibuľové sady musia vysušiť a až po tomto postupe sa môžu zasadiť do zeme.

Ďalšie tipy na pestovanie cibule:

 • Nečakajte na začiatok letnej cibule rastlín čo najskôr.
 • Vyberte si dobre vetranú plochu na pestovanie cibule a cesnaku.
 • Cibuľa neusádzajte na rovnakom mieste rok čo rok.
 • Po zbere sa nebuďte leniví, aby ste vykopali pôdu: dvíhate larvy larvy na povrch, čím zabránite zimovaniu. To čiastočne ušetrí budúcu úrodu.

Boj proti mnohým škodcom si nevyžaduje osobitné zručnosti. Ak sa prípad veľmi zanedbáva, pomôžu vám ľudové metódy. Ak sú neúspešné, jedinou možnosťou je nákup pesticídov. Úrodu môžete vždy uložiť. Hlavná vec je zvoliť správnu metódu ochrany proti škodcom.