Ako sa zbaviť buriny raz a navždy

Obsah

  Neporaziteľná „armáda“ burín zaútočí na záhrady a záhrady všetkých letných obyvateľov príchodom jari. Ak ju nezabijete včas, potom v lete burina úplne zaplní vaše letné chaty. Ak chcete udržiavať záhradu čistú, musíte vedieť, ako sa zbaviť buriny. Môžete sa pokúsiť odstrániť burinu chemickými herbicídmi, ale ak ste proti tejto metóde, môžete sa pokúsiť zbaviť buriny jednoduchými ľudovými prostriedkami.

  Mnoho záhradkárov sníva o tom, že sa burina zbaví navždy, bohužiaľ to však nie je možné. Semená burín sú obsiahnuté v pôde vo veľkých množstvách a každé leto začnú klíčiť napriek všetkým letným obyvateľom. Mali by byť zničené v počiatočnom štádiu, pretože čím viac sily získajú, tým škodlivejšie ovplyvňujú životne dôležitú činnosť kultivovaných rastlín. Buriny vysávajú z pôdy výživné látky, vlhkosť, minerály a vyčerpávajú ju a tiež absorbujú svetlo potrebné pre vysadené rastliny.

  Spôsob odstránenia buriny závisí od druhu. Nie je možné zbaviť sa niektorých burín navždy, pretože môžu rásť aj z kúskov koreňov, ktoré zostali v pôde. Niektoré buriny sa dajú odstrániť bez veľkého úsilia, ale na zvládnutie ťažko odstrániteľných „letných škodcov“ bude treba tvrdo pracovať. Jediným možným spôsobom, ako ich odstrániť, je herbicídne ošetrenie záhrady alebo zeleninovej záhrady.

  Ošetrenie buriny herbicídmi

  Táto metóda je najrýchlejšia, najúčinnejšia a najúčinnejšiazaberie ti najmenej času. Výber herbicídu závisí od typu trávy, ktorá sa nekontrolovateľne šíri vo vašej záhrade alebo záhrade. Na agrochemickom trhu sú kupujúcim ponúkané dva druhy pesticídov:

  • Systémový(dopadajúci na listy alebo stonky, jed sa šíri do nadzemných aj podzemných častí rastliny, v dôsledku čoho burina odumrie od koreňa po posledný list);
  • Kontakt(platí iba v mieste kontaktu s jedom).

  Podľa spektra účinku herbicídov existujú:

  • selektívne konanie;
  • nepretržitá akcia.
  Odporúčame prečítať si: Ako sa zbaviť mravcov v oblasti?

  Rozdiel je v tom, že herbicídy s trvalým účinkom ničia nielen burinu, ale aj všetky pestované rastliny, ktoré ste vysadili. Môže sa použiť, ak ako výsledok očakávate, že uvidíte úplne vyčistené pole, na ktorom nie je steblo trávy. Často sa používa na ničenie nebezpečných a silných burín, ako je napríklad hogweed alebo ambrózia. Nepretržité herbicídy, ako sú Antiburyan alebo Tornado, pomôžu eliminovať všetky nežiaduce buriny v trávnatých oblastiach a pripravia pôdu na mäkkú zelenú trávu.

  Selektívne pôsobiace herbicídy tiež pomáhajú udržiavať krásny a dobre udržiavaný trávnik. Ak sa medzi trávu, napríklad pšeničná tráva alebo púpavy, začali dostať nežiaduce „hostia“, stačí si vybrať vhodný produkt a určiť potrebnú koncentráciu chemikálielátky. Správne používanie takýchto výrobkov pomôže zničiť trávu buriny, ale nepoškodí pestované rastliny.

  Najobľúbenejšie herbicídy sú Roundup, hurikán, Lontrel Zood, Lapis Lazuli, Tornado a Agrokiller. Posledné dva prostriedky sa považujú za najúčinnejšie. Sú schopní vyčistiť pole pre siatie poľnohospodárskych rastlín. "Agrokiller" je schopný bojovať nielen s takými nepríjemnými burinami, ako sú presličky, pšeničná tráva a pastviny pre kravy, ale aj s kríkmi a stromami v zanedbanej oblasti.

  Mechanické ničenie buriny

  Mechanické pôsobenie sa vzťahuje na kopanie, rezanie alebo vyťahovanie buriny zo zeme. Buriny sa dajú týmto spôsobom odstrániť, bude to však vyžadovať veľa času a úsilia. Napríklad záhrada Purslane má málo rozvinutý koreňový systém, ktorý sa dá ľahko vytiahnuť zo zeme. Mnoho burín, napríklad pšeničná tráva alebo teľa, je však takmer nemožné odstrániť manuálne.

  Mnohé sa pokúšajú kosiť burinu, čo vedie k ich ďalšiemu klíčeniu. Ak nie je odstránený podzemok buriny, potom sa v budúcnosti rovnako vyliahne a začne opäť získavať silu. Tento postup sa musí vykonať najmenej trikrát, aby bol koreň suchý a rastlina sa nepokúsila vyklíčiť.

  Nevýhodou tejto metódy je čas a úsilie. Stojí za zváženie, že burina klíčí v rôznych časoch, takže buriny sa musia vykonávať pravidelne. Druhou nevýhodou je nemožnosť použitia tejto metódy na trávnikuako sa kosením „parazitov“ dotknete ozdobnej trávy.

  Mulčovanie pôdy

  Mulčovanie je skvelý spôsob, ako ničiť burinu, ale nenájdete rýchle riešenie tohto problému. Podstata metódy je nasledovná: pôda je pokrytá nejakým druhom materiálu (čierny film, piliny, štrk, listy), ktorý ju zbavuje slnečného svetla. Bez slnečného žiarenia nedochádza k fotosyntéze a umierajú dokonca aj tie najtrvalejšie a najsilnejšie rastliny.

  Táto metóda je veľmi účinná a nemá prakticky žiadne nevýhody, s výnimkou jednej veci - trvania procesu. Ak potrebujete odstrániť burinu z zarastenej oblasti, na konci jari zakryte pôdu fóliou a strieľajte v lete budúceho roka. Výsledok bude úžasný, ale rok bude musieť čakať.

  V oblasti môžete položiť film alebo papier s jahodami alebo zemiakmi, čím vytvoríte otvory pre každý krík. Buriny pomrú pomaly, a to nebude mať vplyv na jahodové kríky, pretože vďaka fólii bude v pôde ukladať vlhkosť a teplo.

  Ľudové metódy ničenia buriny

  Pred vynálezom herbicídov a iných látok sa ľudia naučili, ako sa vysporiadať so zlou trávou bez chémie a čiernym filmom, ktorý všetci letní obyvatelia milovali. Veľmi populárne ľudové lieky sú solené a ocotové burinové riešenie.

  Soľ

  Roztok obyčajnej stolovej soli, raz v pôde, zabraňuje rastu buriny. Táto metóda pomáha odstraňovať burinu a používa sa od nepamäti kvôli jej dostupnosti a nízkym nákladom.Stačí zaliať pôdu silným teplým soľným roztokom alebo veľkoryso posypať soľou (1,5 kg soli na 1 m2) a rosa a zrážky jej pomôžu rozpustiť sa a absorbovať sa do pôdy. Nevýhodou tohto spôsobu je dlhá nevhodnosť pôdy na pestovanie iných rastlín. Preto je lepšie používať soľ nie na záhrade, ale na čistenie pôdy pod cestami alebo chodníkmi.


  Postup prípravy soľného roztoku

  Ocot

  Ocot je dobrou alternatívou k drahému herbicídu v burinách na mieste. Ľahko sa dá vyrobiť doma z ingrediencií, ktoré nájdete v každej kuchyni. Na prípravu prírodného spreja potrebujeme 2 šálky vody, 2 šálky octu, 1 vrece kyseliny citrónovej, 30 g alkoholu a 2 lyžičky. detergenty na umývanie riadu. Po zmiešaní všetkých týchto zložiek nalejte roztok do nádoby so sprejom a choďte do boja s burinou v krajine.

  Pri ošetrovaní burín buďte opatrní, pretože tento domáci herbicíd nepriaznivo ovplyvňuje nielen „zlé“ rastliny. Pomocou octu môžete vyprodukovať nielen škodlivé rastliny, ale poškodiť aj tie plodiny, ktoré nezničíte. Alkalia obsiahnutá v octe nepriaznivo ovplyvňuje každú rastlinu.

  Buriny alebo zlá tráva, ako sa bežne volalo, nikdy neopustia vlastníkov chát, záhrad a kuchynských záhrad. Žiadna z vyššie uvedených metód nepomôže natrvalo sa zbaviť pšenice zelenej, purslane, quinoa, púpav, plantajnov a iných nepríjemných rastlín. Hlavná vec je nájsť tú správnuspôsob, ako sa s nimi vysporiadať, a nebyť príliš lenivý na usporiadanie svojich stránok.