Ako sa zbaviť bĺch u psa

Obsah

  Zo všetkých parazitov, ktoré obťažujú domáce zvieratá, je najťažšie rozmnožovať blchy. Malý hmyz spôsobuje nielen svrbenie, ale prináša so sebou aj veľa chorôb. Ak sa nájdu parazity, musia sa okamžite prijať opatrenia na ich odstránenie.

  7. Prečo sú blchy nebezpečné8. Ak pes nedostane blchy včas, sú možné vážne následky. Hmyz sa po lovu často objavuje u psov. Šteňatá sa nimi nakazia od svojej matky. Psi nie sú imúnne voči ich vzhľadu ani v zime. Blchy s dĺžkou nepresahujúcou 10 mm môžu preskočiť na veľké vzdialenosti. Pri rozmnožovaní kladú larvy na vlasy a pokožku zvierat. Paraziti sa skrývajú v listoch, zemi, vtáčom truse.

  Brožúry obsahujú:

  • Uhorka pásiková. Hmyz vyvoláva objavenie sa červov v tenkom čreve, keď sa dostane do zažívacieho traktu. Parazitujú niekoľko mesiacov, spôsobujú tráviace ťažkosti, vracanie, stratu chuti do jedla.
  • Chumku. Jeho škodcovia sa prenášajú z hlodavcov. Ochorenie sa prejavuje zvracaním, zväčšenými lymfatickými uzlinami, stratou záujmu o jedlo.
  • Brucelóza. Infekcia sa objaví po vstupe blchy do tráviaceho traktu. Hlavným príznakom je horúčka.

  Okrem nich môžu paraziti infikovať salmonelózu, hepatitídu a hlísty. Vyššie uvedené choroby môžu poškodiť nielen domáce zvieratá, ale aj ich majiteľov. Ich zaobchádzanie sa musí brať vážne.

  Ochrana domáceho zvieraťa pred blchami je takmer nemožná. Aj keďneopustí dom, hmyz môže preniknúť iným spôsobom. Hostitelia si ich môžu vziať so sebou na šaty. Priaznivými podmienkami pre vývoj vajíčok u hmyzu sú teploty od +20 do + 25 ° C, ako aj vysoká vlhkosť v miestnosti. Nakaziť sa parazitmi na ulici je ešte jednoduchšie: tam, kde je veľa psov, vždy existuje nebezpečenstvo.

  Ako zistiť, či má pes parazity

  Pred začiatkom boja proti blchám sa musíte uistiť, že sú prítomné. Dôkladné vyšetrenie psa pomôže. Musíte sa pozerať na uši, podpazušia, kríže domáceho maznáčika pre čierne alebo biele gule. Je lepšie zdvihnúť psa oproti srsti.


  Pri vyšetrení je možné u psov zistiť blchy
  .

  Hlavným príznakom je svrbenie. Pes svrbí na rôznych miestach, nepokojne spí, kňučí. Môže stratiť záujem o hry. Pri ochoreniach, ktoré priniesli blchy, sa často zvyšuje telesná teplota, objavujú sa poruchy gastrointestinálneho traktu a mení sa farba slizníc.

  Medzi ďalšie príznaky:

  • vypadávanie vlasov v bruchu, slabine, podpazuší;
  • úzkostné správanie;
  • vredy;
  • nízka chuť do jedla.

  U psov s krátkou srsťou budú zreteľné rany po rozčesávaní. Blchy u psov často spôsobujú dermatitídu.

  V obchodoch pre domáce zvieratá je teraz k dispozícii široký výber výrobkov na ochranu proti blchám. Môžete použiť zakúpené aj domáce opravné prostriedky. Tie vzbudzujú dôveru v majiteľov zvierat: veria, že sú bezpečnejšie.

  Druhy nakúpených prostriedkov

  Nakúpené prostriedky boli vyvinuté atestované v laboratóriách, úplne neškodné. Existuje veľa druhov bĺch. Pri výbere je dôležité vziať do úvahy vek a zdravie psa. Je lepšie vyhľadať radu veterinárneho lekára.

  Šampóny

  Napriek tomu, že šampóny sú medzi chovateľmi psov veľmi populárne, samy osebe sú neúčinné. Najlepšie je používať ich v kombinácii s kvapkami a golierom. Najbezpečnejšie výrobky na báze olejov a bylín. Pre šteniatka do dvoch mesiacov sú takéto lieky kontraindikované - poškodzujú deti, spôsobujú vedľajšie účinky - sčervenanie, zvracanie, slinenie, alergie. Napriek týmto nevýhodám existuje značné plus - finančné prostriedky priaznivo pôsobia na srsť a odstraňujú svrbenie.


  Je lepšie kombinovať umývanie s následným vyčesávaním

  Šampóny sú platné iba týždeň, a preto sú spomedzi všetkých výrobkov najmenej účinné. Šampón si môžete kúpiť od týchto spoločností:

  • zoologická záhrada;
  • Beaphar;
  • fytoelitída;
  • Meadow.

  Pred kúpaním sa odporúča zvierať domáce zviera a srsť navlhčiť. Šampón sa nanesie a napení, po piatich minútach sa umyje teplou vodou.

  Dôležité!Je potrebné dbať na to, aby sa výrobok nedostal do očí, uší, nosa psa. Šampón by sa mal dobre umyť, aby ho pes nevylízal - aby sa mohol otráviť.

  Kvapky

  Kvapky sa používajú, keď sa potrebujete rýchlo a na dlhú dobu zbaviť parazitov. Sú založené na látkach, ako sú selamektín, fipronil, permethrín. Kvapky sú rozmiestnené po kohútiku, chrbtici, lopatkách, aby sa zabránilo olizovaniu psa. sPri komplexnom pôsobení tekutina preniká do krvi a pokožky zvieraťa a úplne eliminuje hmyz. Drogy začnú pôsobiť o dva dni neskôr. Nemožno ich používať u gravidných psov a šteniat.

  ​​

  Kvapky z blšiek sú jedným z najpopulárnejších liekov

  Takéto kvapky proti blchám sú všeobecne známe:

  Odporúčame vám prečítať si: Ako správne odstrániť kliešť
  • Pevnosť je bezpečný výrobok pre domáce zvieratá. Môžu liečiť psa bez ohľadu na jeho vek, ako aj tehotné a laktujúce samice. Dávka sa počíta ako hmotnosť.
  • Bary sú lacným domácim liekom na blchy. Kontraindikované u gravidných psov.
  • Predná línia - toxické kvapky, ktorých dávkovanie sa musí prísne dodržiavať. Pri požití môže spôsobiť otravu. Vhodné iba pre dospelých. Dávka je predpísaná na základe hmotnosti.

  Sprej

  Blchy sa u psa môžete zbaviť špeciálnym sprejom. Hlavnou vecou je uistiť sa, že domáce zviera nelíza samotný produkt. Sprej sa nanáša na kabát a roztiera si ho rukami, aby sa látka dostala na pokožku. Látka musí zostať na kabáte najmenej dve hodiny. V tejto chvíli potrebuje pes niečo urobiť. Z bezpečnostných dôvodov sa striekanie odporúča vonku s nasadenými rukavicami.

  Obojok

  Obojky blšie sa používajú ako profylaktické aj ako dezinfekčné prostriedky. Účinná látka sa vstrebáva do kože psa. Je účinný 4 mesiace. Po golieri, čo potrebujetezmeniť na nový. Keďže je príslušenstvo toxické, zakazuje sa jeho darovanie psom mladším ako šesť mesiacov a psom starším ako desať rokov. Majiteľ by mal skontrolovať, či je domáce zviera naň alergické.


  Blší obojok - veľmi pohodlné použitie

  Plus obojok - pre svoje pohodlie pre domáce zviera. Doplnok sa dá ľahko umiestniť pod krk psa a prebytok sa odreže. Hlavná vec nie je odstrániť ho. Menej - pravdepodobnosť dermatitídy v mieste nosenia. Dojčiace a tehotné psy, psy s nervovými a obličkovými chorobami, je zakázané nosiť obojok. Najlepšie doplnky z bĺch vyrába spoločnosť Beaphar, Hartz, Kiltix. Psy môžu nosiť obojky od veku šiestich mesiacov. Ich doba platnosti je od 20 do 28 týždňov.

  Po zistení bĺch u domáceho maznáčika je najlepšie ho okamžite priviesť na veterinárnu kliniku, kde mu predpíše liečebný plán. Dom musí byť dezinfikovaný, aby nedochádzalo k opätovnej infekcii. Chorí štvornohí ľudia musia byť na chvíľu izolovaní od ostatných domácich miláčikov. Dôležité!
  Pomocou finančných prostriedkov je potrebné monitorovať stav domáceho maznáčika a sledovať výskyt vedľajších účinkov.

  Tablety

  Odporúča sa používať tablety, ak sa u psov objavili iné choroby. Žuvacie pilulky zastavujú reprodukciu parazitov. Pridávajú sa do krmiva pre psov. Nasledujúce tablety sú účinné:

   74. Comfortis;
  • Capstar;
  • Sentinel;
  • Predná línia.

  Špeciálne liečivá proti blchám sa predávajú vo veterinárnych lekárňach. Môžu liečiť psa doma, ale stav psa musí byť kontrolovanýlekár.

  Domáce opravné prostriedky

  Pred použitím domácich opravných prostriedkov je najlepšie poradiť sa s veterinárnym lekárom. Aplikujte ich opatrne. Napríklad odporúčanie odstrániť blchy zo psa s cesnakom môže len poškodiť. Štipľavá vôňa rastliny kazí vonné nadýchané receptory. Ak psa kŕmite cesnakom, v dôsledku intoxikácie je možná aj smrť.

  Ak chcete odstrániť blchy u psa doma, tieto nápravy pomôžu:

  • Dechtové mydlo. Používajte pri kúpaní, nanášajte na vlasy domáceho miláčika. Mydlo sa napení a potom sa umyje. Po vysušení sa vlasy dôkladne vyčesajú a odstránia mŕtvych jedincov a larvy. Namiesto dechtového mydla si môžete vziať bielizeň.
  • Citrónová šťava. Musíte si kúpiť 6 citrónov, nasekať ich a hádzať do vriacej vody na desať minút. Potom sa vývar filtruje a citrónová voda sa strieka striekacou fľašou na vlnu. Postup sa niekoľkokrát počas dňa opakuje správne.
  • Cesnakový vývar. Používajte ho opatrne. Strúčiky cesnaku sa nasekajú a hodia do 250 ml vody. Roztok trvá na tom, že sa nechá stáť cez noc, a potom sa nanáša na kohútik zvieraťa.
  • éterické oleje. S ich pomocou môžete ľahko odstrániť blchy. Stačí zmiešať v rovnakom pomere olej z eukalyptu, čajovník a levanduľa, zmes naniesť na srsť psa. Paraziti ju opustia.
  • Soľný kúpeľ. Balenie soli je potrebné rozpustiť v teplej vode, domáce zviera umyť a potom opláchnuť čistou vodou. Metóda nie je vhodná, ak na tele zvieraťa existujú rany - soľ spôsobuje podráždenie.
  • Jablčný ocot.Ocot sa zriedi vodou v pomere 3: 1. Po normálnom kúpeli sa domáce zvieratá opláchnu roztokom. Ocot môže nahradiť sprej postrekovaním roztoku na vrstvu niekoľkokrát denne.
  • Pivovarské droždie. Ak chcete prekonať blchy, efektívne vložte potravu do krmiva pre domáceho maznáčika. Pre malé plemená stačí 1 hodina. l., pre veľké - 1 polievková lyžica. l.

  Môžete si sami vyrobiť blší šampón. Musíte vziať čajovníkový olej, céder, mydlo v rovnakom pomere, rozložiť zmes na vlnu, po desiatich minútach umyť.


  Dechtové mydlo sa už dlho používa na ničenie bĺch u domácich miláčikov

  Ako odstrániť blchy u šteniat a gravidných psov

  Najbezpečnejším spôsobom, ako sa rýchlo zbaviť bĺch u gravidných zvierat, je použitie golier a kvapky. Prostriedky by nemali mať kontraindikácie. Z ľudových metód, ktoré pomáhajú odstraňovať blchy pre šteniatka, je vhodné iba dechtové mydlo. Na rozdiel od iných prostriedkov nemá štipľavý zápach, ktorý môže narušiť čuch. Z liečiv si môžete vyskúšať šampón vhodný pre psa podľa veku.

  Prevencia

  Existujú pravidlá, ktoré je možné dodržať pri znižovaní ujmy spôsobenej blchami:

  • Finančné prostriedky sa musia použiť presne podľa pokynov.
  • Liečba zvieraťa liekom nestačí. Musíte chodiť po škodcovi a okolo bytu. Na čalúnení nábytku zostane kotvisko domáceho maznáčika, podlaha, larvy. Posteľ, na ktorej pes spí, je najlepšie zahodiť. Blchy môžu žiť mimo tela zvieraťa až osem mesiacov, larvy - celokročne. Hygienicko-hygienické čistenie bytu chráni pred opakovaným výskytom infekcie.
  • Mali by sa pravidelne prijímať preventívne opatrenia. Domáce zviera by malo byť chránené pred blízkym kontaktom so zatúlanými zvieratami. Chráni sa to nielen pred parazitmi, ale aj pred inými chorobami.
  • Počas špeciálnej činnosti blchy - na jar av lete - by ste si mali na svojho domáceho maznáčika dať blší obojok a občas sa vykúpať šampónom proti blchám. Miesto, kde spí, môže byť ozdobené palinou alebo ihlami - ich vôňa odpudzuje blchy.

  Je lepšie použiť niekoľko spôsobov, ako sa vysporiadať s blchami naraz. Integrovaný prístup pomôže vyrovnať sa s problémom rýchlo a bez následkov na zdravie domáceho maznáčika.