Ako sa vysporiadať s toxikózou počas tehotenstva a prečo sa vyskytuje?

Čo je toxikóza?

Toxikóza sa považuje za bolestivý a nepríjemný stav počas tehotenstva, ktorý sa prejavuje nevoľnosťou, zvracaním a slinením.

V závislosti od načasovania nástupu príznakov môže byť toxikóza skorá (do 12 týždňov) a neskoro (po 20 týždňoch tehotenstva).
V priebehu toho môže byť ľahký, mierny a ťažký, ktorý je určený počtom zvracacích príhod za deň, celkovým stavom a ukazovateľmi krvných a močových testov.

Prečo sa vyskytuje toxikóza?

Veda zatiaľ nedokázala dať jednoznačnú odpoveď na otázku, prečo dochádza k toxikóze. Existuje len veľa teórií vysvetľujúcich jeho vzhľad, medzi ktorými sú imunologické, hormonálne, dedičné a psychologické. Vo väčšine prípadov sa však toxikóza vyskytuje počas tehotenstva v dôsledku kombinácie niekoľkých týchto faktorov.

Ako sa prejavuje toxikóza?

Toxikóza v skorých štádiách je často nevoľnosť, vracanie, pálenie záhy a slinenie.

Podľa štatistík sa toxikóza pozoruje približne u 90% žien, z ktorých väčšina ju môže ľahko tolerovať. Niektoré tehotné ženy však strácajú schopnosť pracovať a cítia sa veľmi zle.

Ako sa vysporiadať s toxikózou?

Pre ženu v zaujímavom postavení nie je dôležité, ako a prečo nastala toxikóza, ale ako sa zbaviť toxikózy počas tehotenstva.
Je dôležité si uvedomiť, že spôsoby riešenia tohto nepríjemného javu sa musia zvoliť v závislosti od závažnosti jeho prejavov. Tak sa napríklad zbavte silnýchtoxikóza (zvracanie až 20-krát denne, slabosť, vážna strata hmotnosti) doma nefunguje, je potrebná okamžitá hospitalizácia.

A s miernou toxikózou sa môžete pokúsiť zmierniť svoj stav pomocou niektorých z týchto tipov.

Režim dňa pre toxikózu:

 1. Každodenné vonkajšie prechádzky by mali byť povinné. Tehotné ženy sú často pri preprave choré, je lepšie ísť na požadované miesto (ak to vzdialenosť umožňuje).
 2. Po jedle je najlepšie si ľahnúť na pár minút a odpočinúť si.
 3. Určite striedajte fyzickú aktivitu s relaxáciou.

Toxikózová strava:

 1. Ráno nemôžete mať hlad z postele, musíte jesť jablko, sušienky alebo sušienky a pritom ležať. To všetko by sa malo pripraviť večer. Tento spôsob boja proti toxikóze je jednoduchý, ale veľmi efektívny.
 2. Jedlo by malo byť frakčné (v malých porciách, ale často), každé 2-3 hodiny.
 3. Potraviny by nemali byť príliš horúce.
 4. Mali by ste mať vždy sušienky, orechy, ovocné plátky (čokoľvek sa vám páči) pre prípad, že máte hlad.
 5. Pomáha pri častom pití toxikózy po malých porciách.

Zbavenie sa toxikózy počas tehotenstva pomôžeobľúbeným radám :

 1. Infúzia šalvie, mäty piepornej a harmančeka pomáha znižovať slinenie.
 2. Infúzia valeriány, nechtíka, mäty piepornej a rebríčka upokojuje nervový systém, odstraňuje črevné kŕče a normalizuje trávenie.
 3. Je užitočné piť harmančekový čaj, infúziu šípky abrusnicová šťava.
 4. Pohár vody s 1 lyžicou medu na lačný žalúdok je dobrým liekom na nevoľnosť.
 5. tekvicový džús alebo tekvicový vývar s citrónom pomáha znižovať vracanie.
 6. Kvôli svojej kyslej chuti citrusové plody (citróny, pomaranče) pomáhajú pri toxikóze.

Lieky proti toxikóze

Na zvracanie sa predpisujú antiemetiká, ako aj vitamíny C a B, na zlepšenie trávenia sa môžu užívať choleretické lieky. Lieky však môže predpisovať iba lekár, takáto liečba si vyžaduje miernu až ťažkú ​​toxikózu.

Mnoho lekárov odporúča aromaterapiu, akupunktúru a akupresúru, pretože toxikózu je možné týmto spôsobom eliminovať. Avšak neliečte ich sami. Predtým, ako si vyskúšate akúkoľvek metódu sami, mali by ste sa poradiť s odborníkom v tejto oblasti.

Tehotná žena by si mala uvedomiť, že ak sa stav zhoršuje a existujú poplašné signály (uvoľnená koža, horúčka, ťažká slabosť, búšenie srdca, zvýšený alebo znížený tlak), mali by ste sa poradiť s lekárom. Závažná toxikóza je zriedkavá (asi 2% prípadov), vyžaduje si však lekársky zásah, pretože pri absencii primeranej pomoci môže spôsobiť smrť plodu a matky.