Ako sa vysporiadať s hubami na stenách v byte alebo v krajine

Možno sa väčšina ľudí niekedy stretla s hubou, ktorá sa vytvára na stenách a stropoch, najmä v kúpeľniach. Je to charakteristický tmavý plak, ktorý sa veľmi ťažko zbavuje. Okrem toho, že huba kazí vzhľad miestnosti, nepriaznivo ovplyvňuje aj trvanlivosť štruktúr a je tiež mimoriadne škodlivá pre zdravie samotnej osoby, takže keď sa v dome objaví taký nepríjemný „hosť“, musíte čo najskôr urobiť opatrenia na jeho zničenie. Ale zbaviť sa huby v byte nie je také jednoduché, najskôr musíte pochopiť podstatu jej pôvodu.

Čo je to huba a odkiaľ pochádza v byte?

Hlavným dôvodom vzniku a šírenia húb vo vašom byte sú priaznivé podmienky. Ideálna miestnosť na „napadnutie“ škodlivých spór je kúpeľňa, kde je tma, vlhkosť je vysoká a vo väčšine prípadov slabá ventilácia. Preto je v tejto miestnosti najbežnejšou hubou a jednou z jej odrôd pleseň.

Pri nedostatočnom pohybe vzduchu a zvýšenej vlhkosti sa kondenzát usadzuje na strope a stenách, čo predstavuje ideálne prostredie pre spóry húb. Preto predtým, ako sa pýtate, ako sa zbaviť huby na stenách, mali by ste premýšľať o prevencii - najmenej raz denne dobre vetrať priestory, najmä kúpeľňu.

Zbavte sa húb

Vďaka rozvoju chémie stačí dnes nájsť na trhu veľa výrobkov alieky, ktoré pomôžu bojovať proti šíreniu húb. Zvyčajne sa jedná o špeciálne spreje, ktoré sa musia nastriekať na povrch napadnutý hubou. Počas tohto postupu sa snažte týmito látkami dostať na pokožku, pretože môžu spôsobiť chemické popáleniny. Najskôr si prečítajte návod na použitie lieku.

Rozprašovanie a odstraňovanie plesní z miesta sa uskutočňuje v niekoľkých etapách:

  • priame ošetrenie časti steny alebo stropu fungicídnou zmesou;
  • Odstraňovanie húb a plesní tuhou kefou;
  • Vypustenie povrchu pomocou sušiča vlasov;

Následne, aby sa zabránilo opätovnému výskytu huby, je často potrebné miestnosť vetrať.

V skutočnosti sa môžete zbaviť huby na strope a stenách bez použitia špeciálnych liekov. Na tento účel je potrebné odstrániť príčinu jeho vzhľadu a urobiť prostredie nepriaznivým pre šírenie jeho spór. Ako sme už povedali, hlavným dôvodom vzniku tmavého náteru je zvýšená vlhkosť a vlhké steny. Zvyčajne sa to deje v kúpeľni - malý uzavretý priestor neumožňuje voľný obeh vzduchu.

Na odstránenie huby v kúpeľni je v prvom rade potrebné zabezpečiť dobré vetranie miestnosti inštaláciou odsávacieho ventilátora alebo vyčistením vetracích potrubí v starých domoch. Tým sa zníži vlhkosť vzduchu. Ďalej je potrebné čo najviac vysušiť vzduch v miestnosti a odstrániť plesňové usadeniny zo stien,strop, zvlášť opatrne - z rohov a štrbín. Ak sú steny pokryté omietkou, musí sa úplne vyčistiť na betónový podklad, pretože spory huby už prenikli do jej štruktúry.

Boj proti hubám a plesniam v bytoch a súkromných domoch prebieha už viac ako desať rokov, je však dôležité pochopiť, že odstránenie príčin jeho vzhľadu je oveľa jednoduchšie ako bojovať proti dôsledkom jeho výskytu.