Ako sa rýchlo zbaviť prechladnutia

Obsah

  Rýma sa vzťahuje na obranu tela. S uvoľňovaním hrubého hlienu sa dýchacie cesty očistia od patogénnych mikroorganizmov - patogénov vírusových a bakteriálnych infekcií. Akútna alebo chronická nádcha je sprevádzaná zápalom sliznice nosovej dutiny a predĺženým opakovaným kýchaním.

  Patológia dáva osobe veľa nepríjemností a napriek zdanlivej neškodnosti môže pri absencii liečby spôsobiť sínusitídu alebo zápal stredného ucha. Ak patológia nie je založená na alergickej zložke, potom je celkom realistické zbaviť sa prechladnutia za 1 deň.

  Hlavné metódy liečby

  Kvapalný alebo hrubý výtok z nosa signalizuje začiatok zápalového procesu. Ak sa nezastaví na úplnom začiatku, potom asi po mesiaci človek pôjde do postele s prechladnutím alebo SARS. Pri zostavovaní správneho liečebného režimu by sa mal človek zaoberať hlavnými typmi bežnej nádchy:

  • alergický. Vyvíja sa po preniknutí alergického činidla do tela (peľ rastlín, chemikálie pre domácnosť alebo parfumy, zvieracie chlpy). Liečba sa vykonáva pomocou antihistaminík - Loratadin, Claritin, Zirtek, Cromohexal nosový sprej;
  • vazomotorika. Začína sa reflexným podráždením nosovej dutiny studeným vzduchom alebo ostrými špecifickými zápachmi. Patologický proces je založený na porušení mechanizmu neuroreflexie;
  • pikantné. to jedôsledok vystavenia sliznice nosovej dutiny infekčných patogénov. Často sprevádzaná šarlátovou horúčkou, osýpkami, záškrtom a dokonca kvapavkou;
  • chronické. Vyskytuje sa pri dlhodobom podráždení nosovej sliznice výparmi alebo plynmi toxických zlúčenín. Príčinou tohto typu nádchy je často narušenie krvného obehu v dôsledku dlhodobého stláčania alebo poranenia.

  Ak sa nelieči akútna forma bežného prechladnutia, rýchlo pretrváva. Dospelí a deti veľmi často trpia chronickou nádchou. Nemajú však iné príznaky vírusovej alebo bakteriálnej infekcie.

  Človek jednoducho nemôže dýchať a každú hodinu musí vštepiť vazokonstrikčné kvapky. Zriedka sa niekto obracia na otolaryngológa, nepovažuje to za závažný problém. Táto forma nádchy postihuje ľudí, ktorí nepočúvajú lekársku pomoc alebo uprednostňujú liečbu na základe rady susedov a internetu. U ľudí je závislosť od vazokonstrikčných kvapiek alebo sprejov s xylometazolínom takmer vždy vytvorená, ak ich používali dlhšie ako 5 až 7 dní. Chronickú nádchu tohto druhu môžete zbaviť iba pod dohľadom odborníka.

  Pri ošetrovaní nádchy doma by sa mal dodržiavať pokojový odpočinok

  .

  Lekárska pomoc

  Zápal nosohltanu vždy predchádza nádcha. Je možné zabrániť nežiadúcemu procesu pomocou komplexnej terapie, pri ktorej sa doma používajú tieto látky:

  • farmakologické prípravky: kvapky a spreje s vazokonstrikčným a dekongestantným účinkom;
  • fyzioterapeutické postupy: inhalácia, výplach nosnej dutiny;
  • lieky na predpis.

  Počas tehotenstva sa liečba nachladnutia vykonáva pod dohľadom otolaryngológa. Počas pôrodu nemôžete používať väčšinu sprejov a kvapiek, preto sú na uľahčenie dýchania indikované inhalačné postupy a výplachy.

  Súlad s osobitným režimom doma pomôže urýchliť regeneráciu. Z čoho pozostáva:

  Odporúčame tiež: Ako liečiť nádchu u dojčaťa
  • je potrebné zvýšiť koncentráciu vodnej pary vo vzduchu. Na tento účel môžete použiť zvlhčovače pre domácnosť alebo denné mokré čistenie. Ak do vody pridáte niekoľko kvapiek éterického oleja z eukalyptu alebo tymiánu, výrazne to zlepší dýchanie;
  • Počas liečby by sa mal sledovať pokojový odpočinok, najmä so zvýšením telesnej teploty;
  • po celý deň by sa malo vypiť najmenej 2 litre tekutiny. Ako bohatý nápoj sa používa veľa nesýtenej vody, odvar a infúzia liečivých rastlín, mierne uvarený zelený čaj s plátkom citróna. Toto pravidlo pomáha liečiť nádchu počas tehotenstva, keď sú akékoľvek farmakologické lieky zakázané;
  • Pikantné, mastné a vyprážané potraviny by sa mali zo stravy vylúčiť. Malo by sa uprednostniť fermentované mliečne výrobky, sušený biely chlieb,šťouchané polievky, čerstvá zelenina a ovocie.
  • Nenechávajte teplú miestnosť v studenom vzduchu.

  S moderným rytmom života sa nie každému podarí dodržať tieto pravidlá - niekedy nie je možné opustiť prácu, niekto bude mať dlhú cestu. V takom prípade lekári odporúčajú, aby sa vyhli podchladeniu a prievanu, aby vaše chodidlá boli teplé a nosili termosku s horúcou infúziou šípiek. A teraz o tom, čo nemôžete urobiť s upchatým nosom:

  • na kvapkanie do nosa sa používa cesnaková, cibuľová alebo chrenová šťava v akomkoľvek riedení a v akejkoľvek kombinácii. U väčšiny ľudí je sliznica mimoriadne citlivá. Pochytanie týchto agresívnych zeleninových štiav spôsobí bolestivé popáleniny alebo alergickú nádchu;
  • Zahrievajte nos vreckami soli bez lekárskej pomoci. Postup vykonávaný v určitom štádiu nádchy môže vyvolať šírenie zápalového procesu.

  Antibiotiká nemôžete užívať bez vymenovania otolaryngológa. Tieto lieky sa používajú iba pri diagnostike infekcií spôsobených patogénnymi baktériami alebo pri komplikáciách akútnych respiračných vírusových infekcií a prechladnutí. Výtok z nosa sa najčastejšie vyskytuje pri vírusových ochoreniach. Použitie antibiotík v tomto prípade rýchlo povedie k dysbióze, zníženej imunite, oslabeniu účinkov farmakologických liekov.

  Pri liečbe bežného prechladnutia doma nie je možné upustiť od vazokonstrikčných kvapiek

  Kvapky a spreje, ktoré uľahčujú dýchanie

  Bez vazokonstriktorov vliečba akejkoľvek formy bežného prechladnutia je nevyhnutná. Pri upchatí nosa nedochádza k úplnému dychu a telu sa začína dostávať molekulárny kyslík. Nákup sprejov a kvapiek na radu farmaceuta v lekárni je nesprávny a dokonca nezodpovedný.

  Alergická rinitída, pri ktorej osoba trpí kýchaním a kašľom, takéto nosové prípravky sa neodstránia a ak sa použijú nesprávne, spôsobia patologickú závislosť. Obzvlášť opatrne lekári zbierajú kvapky pre tehotné ženy. Nasledujúce prostriedky vám môžu pomôcť rýchlo eliminovať upchatie nosa:

   52) Tizin;
  • Rinonorm;
  • Galazolin;
  • naftylín;
  • Sanorín.

  Je potrebné poznamenať, že niektoré spreje a kvapky obsahujú éterický olej eukalyptu. U ľudí s citlivou nosovou sliznicou môžu tieto lieky spôsobiť opuch a podráždenie.

  Výplach nosa

  Tento postup pomáha odstraňovať patogénne mikroorganizmy a toxíny, ktoré produkujú, z nosohltanu. Dýchanie osoby je uľahčené, sliznice sú hydratované. Opláchnutie nosa pomáha zlepšovať pohodu a alergickú nádchu, odstraňuje kašeľ a kýchanie. Tieto postupy nemožno označiť za príjemné, ale ich účinnosť nie je pochýb.

  Ak nie je možné navštíviť lekára, musíte výber zastaviť pomocou 0,9% roztokov chloridu sodného. Nachádza sa v mnohých sprejoch a kvapkách. Nápis na obale „morská voda“ znamená, že zloženie výrobku obsahuje izotonický roztokchlorid sodný. Čo sa dá použiť na pranie:

  • Fmsiomer;
  • Aqua-Lore;
  • rinosol;
  • Aqua Maris;
  • Dolphin.

  Počas dojčenia a tehotenstva sa také postupy môžu vykonávať bez obáv o zdravie dieťaťa. Niektorí ľudia pripravujú takýto roztok zmiešaním kamennej soli s prevarenou vodou. Doma je ťažké udržať potrebné pomery (9 g soli na liter vody). Zvýšenie koncentrácie dokonca o desatinu percenta môže spôsobiť presušenie nosovej sliznice.

  V lekárňach sa predávajú špeciálne zariadenia na umývanie nosa vo forme čajoviek alebo čižiem. Uľahčujú postup, ale musia sa používať v súlade s pokynmi. Nesprávne použitie zariadenia často spôsobuje vážne zápaly stredného ucha.

  Kúpele chodidiel

  Takéto postupy by sa mali vykonať rýchlo ihneď po objavení nepríjemných pocitov v nosnej dutine. Pomáhajú urýchľovať krvný obeh v nohách a odtok medzibunkovej tekutiny z nosovej dutiny a uľahčujú dýchanie. To vám umožní poškodiť lúmen nosných kanálov a normalizovať výmenu vzduchu. Ako vykonať postup:

  1. Plastovú nádobu naplňte horúcou vodou.
  2. Zrieďte v nej lyžicu horčičného prášku.
  3. Pridajte niekoľko kvapiek éterických olejov z tymiánu, eukalyptu, šalvie alebo grapefruitu.
  4. Stúpajú nohy 10-20 minút jednu hodinu pred spaním.

  Potom si nohy opláchnite teplou vodou, utrite dosucha utierkou, namastiteobľúbený výživný krém a navlečené na teplé ponožky. Tento postup je kontraindikovaný počas tehotenstva a horúčky.

  Liečebná inhalácia

  Ak je u človeka často diagnostikovaná vírusová a bakteriálna infekcia dýchacích ciest, oplatí sa zvážiť nadobudnutie ultrazvukového alebo kompresorového inhalátora. Tieto zariadenia produkujú paru, v ktorej je liečivá látka vo forme jemnej suspenzie. Aerosólový oblak preniká do horných a dolných dýchacích ciest, rovnomerne rozmiestnených na slizniciach, čím pomáha zbaviť sa dokonca stáleho prechladnutia.

  Čo sa môže použiť pre postup:

  • roztok acetylcesteínu;
  • Lazolvanový roztok;
  • roztok Ambrobene;
  • izotonický roztok;
  • minerálna voda.

  V takýchto zariadeniach sa nepoužívajú odvare ani infúzie liečivých bylín alebo éterických olejov - inhalátory zlyhajú. Zariadenia sú vybavené sadou špeciálnych masiek: pre dojčatá, pre staršie deti a dospelých.

  Vdychovanie pomáha liečiť nádchu doma.

  Ak neexistuje inhalátor, môže sa použiť smaltovaná panvica alebo kanvica. Pri tomto postupe sa musíte zakryť froté uterákom a vdýchnutím horúcich výparov z nosa budete nosiť 10-15 minút. Pri bežnom prechladnutí sa používajú infúzie alebo éterické oleje z týchto bylín:

   93) balzam citróna;
  • tymián;
  • eukalyptus;
  • jedľa;
  • borievka;
  • borovica;
  • céder.

  Počas tehotenstva sa má inhalácia dohodnúť s gynekológom. Procedúry sú kontraindikované v prípade individuálnej predispozície na éterické oleje alebo liečivé byliny. Vdýchnutie sa nevykonáva ani pri malom zvýšení teploty.

  Ľudové lieky môžu rýchlo zastaviť šírenie zápalového procesu. Varte pár zemiakov a rozdrvte ich šupkou. Najvyššiu šťavu zo zemiakov posypte štipkou sódy, prikryte uterákom a vdychujte liečivé výpary 10 minút. Po zákroku musíte ísť spať a prikryť sa teplou prikrývkou.

  Kompresie a odreniny

  Liečivé masti pomôžu rýchlo odstrániť nepríjemný príznak vírusových chorôb. Obsahujú gáfor, mentol, éterické oleje z eukalyptu a mäty. Po aplikácii mastí, gélov a balzamov na chodidlá, chrbát, hrudník alebo krídla nosa sa zlepšuje krvný obeh, opuchy a zápaly. Človek začína úplne dýchať, jeho zdravie sa výrazne zlepšuje. Aké prostriedky sa môžu použiť:

  • Dr. mama;
  • Suprima-Broncho;
  • Balzam na Zlatú hviezdu.

  Terpentínová masť má dobrú schopnosť otepľovania. Najlepšie sa používa nie v čistej forme, ale v rovnakých častiach sa zmieša s detským krémom. Trenie by sa malo robiť pred spaním, po zákroku je potrebné nosiť teplé ponožky a pyžamy.

  Teplý obklad pomôže liečiť upchatý nos bez vazokonstrikčných kvapiek. Zahrejte akýkoľvek rastlinný olej a namažte prsia alebo tukchrbát chorého. Zhora je potrebné distribuovať 2-3 lyžice. hustý med, zakryte ošetrenú časť tela celofánom a hustým tkanivom. Ponechajte komprimáciu niekoľko hodín alebo celú noc.

  Ľudové lieky

  Pomocou liečivých rastlín sa môžete jedného dňa zbaviť prechladnutia. Obsahujú prchavé látky, ktoré uľahčujú dýchanie, odstraňujú opuchy nosovej sliznice. Najúčinnejšie sú také infúzie a odvary pripravené podľa receptov tradičnej medicíny:

  • naliať do termosky s 7 lyžicami. lyžice nechtíka lekárskeho, brusnice obyčajnej a eukalyptu. Nalejte liter vriacej vody, trvajte na tom 4 hodiny. Kmeň, berte 100 ml 3-4 krát denne;
  • vložili 3 lyžice do smaltovanej nádoby polievkové lyžice tymiánu, 2 lyžice. lyžice medveďových uší, 5 lyžíc. lyžice eukalyptu. Nalejte litrom vody, trvajte 5 hodín. Kmeň, namiesto čaju trvať 3-krát denne;
  • Nalejte 3 lyžice do termosky lyžice rozdrvených bobúľ šípky, čučoriedok, brusníc a hloh. Nalejte liter vriacej vody, nechajte pôsobiť 5 hodín. Kmeň, trvať 150 ml 2-3 krát denne.

  Tieto infúzie liečia nielen nádchu, ale bolesť hrdla, suchý a vlhký kašeľ.

  Lieky sa nemôžu používať počas tehotenstva. Sú tiež kontraindikované u detí mladších ako 12 rokov.

  Je nemožné zbaviť sa akútneho alebo chronického nádchy navždy - dokonca aj ľudia s veľmi silnou imunitou majú nachladnutie alebo SARS. Ak sa obrátite na otolaryngológa v počiatočnej fáze patologického procesu, potom terapia nezaberie veľa času. Liečba nádchy rýchlo a účinne pomáha presnému dodržiavaniu lekárskych odporúčaní.