Ako sa rýchlo zbaviť drevených včiel

Obsah

Tesárske včely (drevené včely) sú jedinečným hmyzom. Navonok sa podobajú čmeliakom, ale nie sú agresívne. Predstavujú iný druh nebezpečenstva. Hmyzy vŕtajú mŕtvicu a hniezda sú vybavené suchým drevom. Môže to byť ovocný strom na záhrade alebo rám dreveného domu. Čím skôr odhalíte neočakávané obyvateľstvo, tým ľahšie sa ich zbavíte.

Vzhľad

Tento rod má veľa mien: xylocopy, „stolári“, drevené alebo fialové včely. Posledná prezývka pre hmyz bola kvôli jeho farbe. Štruktúra včely pripomína čmeláka, ale chlpaté telo má čierny kovový odtieň. Prečo sa im teda hovorí fialová? Kvôli farbe krídel. Veľkosť dospelého človeka dosahuje 3 cm. Nezvyčajným znakom pre časť včiel je osobitný životný štýl. Nenosia med z maternice. Páry žijú vo vlastnom hniezde: hniezdo chráni samec hmyzu a samice získavajú med.

Drevené včely sa môžu nazývať šperky. Zdvih má rovnaký priemer (približne 16 mm) a je dokonale okrúhly. Pri prehliadke domu venujte pozornosť slnečnej strane. Tesári zriedka zakladajú hniezda na tienistej strane budov. Prvé invázie sú viditeľné skoro na jar, do augusta sa rodia mladí jedinci.

Vytvorenie pasce

Ak ste našli domov pre včely, musíte premýšľať pomocou metód boja. Vytvorenie špeciálnej pasce je jednoduchý a rýchly spôsob, ako sa zbaviťdrevené včely. Na pasce budete potrebovať 2 plastové fľaše rôznych objemov, 6 drevených dosiek, vŕtačku, pílu, klince a kladivo.

Dajte dohromady 4 dosky rovnakej veľkosti. Dĺžka jednej dosky by mala byť približne 25 cm a bude slúžiť ako steny rámu. Ak chcete urobiť spodok, vezmite dosku s takou oblasťou, aby okraje nevyčnievali nad steny pasce. Na výrobu strechy budete potrebovať dosku väčšej plochy tak, aby jej okraje vyčnievali z každej strany pár centimetrov.


Príklad provizórneho lapača

Menšiu plastovú fľašu odrežte 10 cm od krku. Rezajte asi 2 cm pozdĺž reznej hrany a „plátky“ zabaľte do opačného smeru. Odrežte veľkú fľašu 3 cm od dna. Zopakujte postup zárezu. V spodnej časti konštrukcie vyvŕtajte otvor s priemerom 2 cm. Nechte ho alebo pripevnite malú fľašu pomocou pásky (uzáver na krku musí byť odstránený), na malú fľašu vložte veľkú fľašu a tiež ju pripevnite k doske. Na poslednej fľaši musí byť uzáver uzavretý.

Pripevnite háčik k hornej doske pasce a zaveste ho na krokvy budovy zo slnečnej strany. Vyvŕtajte malé otvory v hornej časti každej bočnice. Hotové diery priťahujú včely. Na zvýšenie účinnosti spotrebiča nalejte vodu a saponát do spodnej fľaše. Na výrobu pascí je lepšie používať ihličnaté drevo.

Metódy aktívneho boja

Ak nájdete hniezdo vo vašom dome, je potrebné pomôcť radikálnejšími metódamizbaviť sa hmyzu:

  1. Môžu sa použiť pesticídy (kyselina boritá alebo karbaryl).
  2. Naplňte vstupy do zásuvky benzínom. Namiesto benzínu môžete použiť naftu. To okamžite zabije hmyz. Nezabudnite na bezpečnostné opatrenia. Používajte iba ochranný štít a rukavice. Chráňte drevo pred ošetreným drevom.
  3. Naplňte objímku čističom karburátora. Aerosól má vhodnú predĺženú špičku, ktorá ľahko vstupuje do pohybov vyvŕtaných včelami. Nástroj zničí včely v dome. Nasledujúce generácie nebudú môcť toto obydlie používať z dôvodu ostrého netolerovateľného zápachu.
  4. Hodiť im za „párty“. "Tesári" netolerujú hluk a sú pripravení opustiť svoj obľúbený domov kvôli vibráciám a hluku. Nainštalujte reproduktory a prehrávač do blízkosti konektora.
  5. Včely radi „visia“ vo vzduchu na jednom mieste. Je to skvelý spôsob, ako ich zbiť novinami alebo bedmintonovou raketou. Hlavnou vecou je rozdrviť zostreleného hmyzu v čase, inak sa môže trojnásobnou silou zasiahnuť.

Prevencia

Prevencia nie je o nič menej dôležitá pri ochrane domu pred včelími hniezdami ako aktívne bojovanie. Včely stromov majú úžasnú pamäť. Rád sa usadzujú v domovoch svojich predkov. Ak sa vám podarilo zbaviť sa hmyzu, musíte zatvoriť ich hniezdo. Zatvorte priechod do hniezda oceľovou vlnou. Ak zostanú živé osoby v pohybe, nebudú sa môcť vrátiť. Na jeseň zakryte vchod do domu hermetickým lepidlom.


Takto vyzerá hniezdo

Drevené povrchy natierajte farbami alebo lakmi. Včely uprednostňujú nespracované drevo. Farbenie odpudzuje hmyz. Zasiahnuté oblasti môžete ošetriť špeciálnym sprejom citrusov pripraveným doma.

Akýkoľvek citrusový plod (citrón, pomaranč, vápno) nakrájajte na malé kúsky a varte asi pol hodiny. Čím silnejší vývar, tým lepšie bude pôsobiť na hmyz. Vstup do hniezda je možné zvládnuť éterickým olejom z pomarančovej kôry. Mandľový olej má okrem pomarančového oleja odstrašujúci účinok.

Po zákroku na dospelých zabite larvy vo vnútri hniezda. Na tento účel použite práškové insekticídy. Kvapalné výrobky rýchlo absorbujú drevo. Po zavedení jedu do včelích obydlí nezatvárajte východy. Budú schopní urobiť nové diery a vyhnúť sa smrti spôsobenej zavedeným liekom.

Ak vaše pokusy o chov včiel zlyhajú, požiadajte o pomoc odborný tím. Špeciálne vybavenie a chemikálie umožňujú rýchlo spracovať nájdené obydlia včiel a zabezpečiť, aby tento dom hmyz v budúcnosti nevyužíval.