Ako sa navždy zbaviť zemiakového chrobáka Colorado

Obsah

  Absolútne všetci letní obyvatelia nenávidia malého a nenápadného chrobáka zemiaka v Colorade. Nikto by mu nevenoval pozornosť, keby pekne vyzerajúca drobná brúska nevznikla nárok na „chlieb“ záhradkárov a nemala by sa na svojich poliach prelievať. Až do 18. storočia, nikto nemal žiadnu osobitnú nenávisť za chybu v Colorade, a potom ju vzal a zjedol obrovské zemiakové pole v americkom štáte Colorado. Vznikol tak názov, ako aj všeobecná nechuť tohto hmyzu.

  Všetci záhradníci pravdepodobne vedia, ako sa zbaviť zemiaka chrobáka Colorado. Nie každý sa však môže rozhodnúť o vhodnej metóde. Môžete sa vysporiadať so škodlivým milovníkom zemiakov s chemikáliami, ktoré sa predávajú v hojnom množstve vo všetkých poľnohospodárskych obchodoch, alebo sa môžete pokúsiť zničiť armádu škodcov bez chemikálií. V priebehu minulého storočia prišli vynaliezaví obyvatelia leta s množstvom možností, ako sa vysporiadať s ľudovými liekmi v Colorade.

  Ťažkosti v boji proti škodcom zemiakov

  Ľudstvo neustále pracuje na vývoji nových metód boja proti chrobákovi zemiakovému v Colorado, ale malý vták sa za každých okolností prispôsobuje a prežíva. Letní obyvatelia ich každoročne vynakladajú na ničenie energie, ale ich navždy sa ich zbaviť je stále nemožné. Vplyv na to majú tieto faktory:

  1. Neuveriteľná plodnosť pruhovaného listového chrobáka. Jedna žena môže položiť asi 1000vajcia, z ktorých sa následne vytvorí rovnaký počet lariev a asi 700 dospelých.
  2. Priaznivé životné podmienky. V Európe na rozdiel od Severnej Ameriky nemá zemiakový chrobák v Colorade žiadnych prirodzených nepriateľov. Jedinou skutočnou hrozbou pre listového chrobáka je človek.
  3. Hibernácia hlboko pod zemou. Na zimu je hlboko pod zemou prefíkaný mazaný a obozretný chrobák. Takáto ochrana bráni otrave pesticídmi, ktoré záhradníci tak veľkoryso ošetrujú.
  4. Vytrvalosť počas letu. Stádo chrobáka zemiaka Colorado môže viesť neuveriteľne dlhé cesty. Chrobák tak dobyl celú oblasť Európy a začal svoju cestu z nemeckého Lipska po západnú Sibír.
  5. Rozšírené. Vzhľadom na to, že chrobák osídlil obrovské územia, nie je možné ho všade a okamžite priviesť. Listové chrobáky putujú zo záhrady na záhradu, z poľa do poľa a dokonca z krajiny do krajiny.

  Ľudové spôsoby boja proti americkému chrobákovi listov

  Samozrejme, ak veľkoryso posypete rastlinami alebo pôdou rôznymi chemickými pesticídmi, kontrola pruhovaných škodcov nebude taká bolestivá a dlhodobá. Ale stojí za zváženie, že skôr alebo neskôr jed na záhradu padne na váš stôl, a to pravdepodobne nebude mať priaznivý vplyv na vaše zdravie. Preto je lepšie uchýliť sa k environmentálnym a overeným ľudovým metódam.

  Všetky ľudové metódy možno rozdeliť do nasledujúcich skupín:

  • ručný zber škodcov;
  • poprašovanie;
  • striekanie;
  • výsadba kvetín v zeleninových záhonoch.

  Manuálny zber zemiakov chrobákov Colorado je realistický iba pre majiteľov malých záhrad. Je potrebné starostlivo preskúmať listy rastliny, nájdené listové chrobáky sa umiestnia do vedra so soľankou. Odtiaľ sa určite nemôžu nikam dostať. Je samozrejmé, že ak ste vysadili hektáre zeleniny, táto metóda pre vás nebude fungovať. Dokonca aj potom, čo ste zozbierali zemiakového chrobáka Colorado z malej oblasti, budete ho unavovať.

  Čistenie záhradného pozemku

  Popol brezy sa považuje za veľmi dobrý prostriedok na poprašovanie. Ak nie je popol z brezy, urobí to niekto iný. Táto metóda je dobrá v tom, že má škodlivý vplyv na dospelých aj larvy. Postup poprašovania by sa mal vykonávať po daždi alebo ráno, kým rosa nevyschne. Je potrebné, aby popol zostal na listoch rastliny. A na dosiahnutie maximálnych výsledkov musíte rozptýliť popol na zemi medzi posteľami. Táto operácia sa musí vykonať raz za dva týždne (pred odkvitnutím) a raz mesačne (po odkvitnutí).

  Druhým suchým spôsobom na ničenie škodcov na zemiakoch a baklažáne je kukuričná múka. Ráno, zatiaľ čo listy na kríkoch sú ešte vlhké, veľkoryso ich posypeme kukuričnou múkou. Gluttonné chrobáky sú nečitateľné a začínajú jesť múku, ktorá v tele napučí a zničí malé chrobáky. Niektorí skúsení obyvatelia leta namiesto kukuričnej múky posypú listy zemiakov cementom.

  Na odpudzovanie hmyzu možno použiť ihličnaté piliny. Ak položíte zem medzi vysadenými radmiihličnaté piliny, chrobák neletí na toto miesto. Ak ste si túto metódu vybrali sami, nezabudnite, že takýto postup by sa mal vykonávať dvakrát mesačne.

  Postrek kríkov

  Skúsení záhradníci poznajú veľa receptov na prípravu roztoku, ktorý môže zabiť listových chrobákov na zemiakoch. Jedným z nich je odvar šupky mladého vlašského orecha. 1 kg zelenej šupky vlašských orechov, rozptýlených s listami, nalejte 7 litrov vriacej vody. Takéto riešenie by malo trvať asi 7 dní na tmavom mieste.


  Celandín čistí polia zemiakového chrobáka Colorado

  Môžete variť čerstvú lastovičku, a ak tomu tak nie je, potom to urobia sušené listy. Naplňte 5-litrovú panvicu listami a kvetmi rastliny (ak je tráva čerstvá, mali by ste ju úplne vyplniť a ak je suchá, stačí 1/3) a naplňte ju vodou. Varte 15 minút na miernom ohni. Tento recept je dobrý, pretože je veľmi ekonomický. 0,5 l výslednej zmesi sa musí nariediť do vedra s vodou a na zemiaky sa nastrieka slabý roztok.

  Vynikajúcimi prostriedkami sú infúzie topoľových listov, breza, konope a cibule. Tieto postrekovače sa pripravujú bez varu, stačí trvať 10 dní.

  Obľúbeným prostriedkom skúsených letných obyvateľov je „kokteil“ s octom a horčicou. Stačí 250 g suchého horčičného prášku a 100 g octu. Tieto zložky sa zmiešajú s 10 litrami vody. Pre škodcov zemiakov už nie je nič desivejšej „duše“ ako jednoduchá zmes.

  Na rozdiel od rozprašovania prachuje potrebné urobiť za suchého, teplého počasia a nie za daždivého zamračeného dňa. Čím čerstvejší vývar, tým účinnejšie pracuje na záhrade. Procedúra by sa nemala vykonávať ráno, ale je lepšie ju priblížiť večer. Pod vplyvom slnečného svetla infúzie a odvary strácajú svoju účinnosť.

  „Mučenie kvetov“ pre otravné chrobáky listov

  Táto metóda je vhodná skôr pre úplné zničenie nepríjemných koloradov usadených na paradajkách, baklažáne a zemiakoch, ale na prevenciu. Chrobáky netolerujú ostrý kvetinový zápach a mnohí z nich sa neodvážia letieť nad kvetinovou lúkou pred miestom s rastlinnými výsadbami.

  ​​

  Kvety a rastliny odpudzujúce chyby:

  • nočná fialová,
  • bylina z uhoriek,
  • cesnak,
  • nechtík,
  • mrzutá,
  • chren,
  • nasturtium;
  • konope.

  Cibuľa a cesnak neprinášajú veľa krásy, ale môžete ich dočasne preniesť z predchádzajúcej časti bližšie k zemiakom alebo paradajkám. A kvety nielenže zničí americké lastovičky, ale tiež zdobia záhradu jasnými farbami.

  Ak máte hydinu, uľahčí to váš boj, pretože perličky sa veľmi radi opierajú o chrobáka zemiaka Colorado. Nikto ich samozrejme nezačne špeciálne na tento účel, ale ak sú takíto „pomocníci“ už k dispozícii, často ich berú so sebou na „hon na škodcov“.

  Klin je vyrazený klinom

  Najzaujímavejšou metódou je zničiť chrobáka zemiaka Colorado vlastným jedom. Ak máte trpezlivosť zbierať pol litra plechoviek chýb,potom je účinný jed takmer pripravený. Vložte ich do vedra, úplne naplňte vodou a pevne prikryte. Akonáhle chyby klesli na dno, vedzte, že kúzelný lektvar je pripravený. Živý hmyz sa katastrofálne obáva vlastných toxínov.

  Ako vidíte, boj proti chrobákom Colorado je možný bez použitia chemikálií. Stačí poznať tajomstvá, ktoré všetci skúsení záhradníci radi zdieľajú. Každý si môže zvoliť vhodnú metódu pre seba a zachrániť svoje rastlinné plantáže. Nebuď lenivý bojovať s chrobákmi Colorado a potešiť svojich príbuzných nielen chutným, ale aj zdravým ovocím.