Ako sa môžem zbaviť zubného kameňa doma?

Brilantné biele zuby a otvorený úsmev vyzerajú atraktívne. Ale nie každý sa môže pochváliť svojou prítomnosťou. Dôvodom je jeden z nepriateľov zdravých a silných zubov - zubného kameňa.

Tatar sú stvrdnuté častice plaku, baktérií a zvyškov potravín. Tvorí sa nesprávnou ústnou hygienou a zneužívaním fajčenia. Keďže odstraňovanie zubného kameňa vykonáva zubný lekár, ku ktorému nie je každý pripravený ísť, vyvstáva nedobrovoľná otázka: ako sa doma zbaviť zubného kameňa?

Najlepšou metódou je prevencia

Predtým, ako budete hovoriť o tom, ako vyriešiť problém, mali by ste venovať pozornosť tomu, čo je možné urobiť, aby sa zabránilo jeho vzniku. Pokiaľ ide o tvorbu a odstránenie zubného kameňa, toto tvrdenie je tiež pravdivé.

Aby sa nemuselo bojovať s jeho vzdelávaním, je potrebné prijať tieto opatrenia:

  • Denná ústna hygiena . To zahŕňa čistenie zubov najmenej dvakrát denne, čistenie jazyka a používanie nití. Faktom je, že aj pri veľmi dôkladnom vyčistení zubov medzi nimi zostávajú častice potravy, ktoré je možné extrahovať iba zubnou niťou. Po jedle sa tiež odporúča vypláchnuť ústa špeciálnymi prostriedkami alebo aspoň čistou vodou;
  • Nefajčite . Tento zlý zvyk, ako aj používanie kávy, ovplyvňuje farbu zubov. Ale cigaretový dym tiež nepriaznivo ovplyvňuje zdravie celého organizmu ako celku, alátky, ktoré tvoria cigarety, vytvárajú v ústnej dutine priaznivú atmosféru na tvorbu povlaku a kameňa;
  • Žuvačky sa vycvičia . Rovnako ako svaly potrebujú neustále cvičenie. Aby boli ďasná v dobrom stave, musíte jesť jablká a mrkvu denne. Tieto výrobky sú tvrdé a čiastočne odstraňujú zubný povlak (zvyčajne zostáva z mäkkého jedla) a tiež zvyšujú pružnosť ďasien, čo znamená, že sa zníži pravdepodobnosť tvorby subgingiválneho kameňa.

A napriek tomu odstránime

Bez návštevy lekára sa môžete zbaviť zubného kameňa pomocou peroxidu vodíka. Tento nástroj je široko dostupný a nie je ťažké ho kúpiť v lekárni. Pri tomto postupe budú potrebné aj bavlnené tampóny. Musia byť nasýtené peroxidom a aplikovať na zuby, na ktorých je kameň. Potom exponované miesto očistite kefou bez pasty. Po peroxidu sa kameň stáva mäkším a takýmto čistením ho možno odstrániť.

Ďalším spôsobom je aktívne uhlie. Ide o prirodzený a bezpečný liek, ktorý sa dá ľahko kúpiť aj v lekárni. Aby sa uhlí mohlo použiť na odstránenie zubného kameňa, musí sa rozdrviť v malej nádobe a vyčistiť zubami. Po nejakom čase sa množstvo zubného povlaku zníži a zuby sa stanú belšie.

Bezpečnostné opatrenia

Často nájdete radu na odstránenie zubného kameňa pomocou sódy alebo sódy zmiešanej s peroxidom. V skutočnosti má soda negatívny vplyv na sklovinu. Pri pravidelnom používaní sa sklovina stáva tenšou a zuby sa nadmerne stávajúcitlivá. Preto, aj keď chcete používať sódu, musíte to robiť nie viac ako raz týždenne.

Okrem toho je potrebné dávať pozor na mechanické odstránenie kameňa, pretože bez vhodného nástroja sa dá ľahko poškodiť ďasná a zubná sklovina. Ak nezávislé úsilie neprináša pozitívny výsledok, je lepšie kontaktovať odborníka, ktorý urobí všetko rýchlo a bez nepríjemných následkov.