Ako sa liečiť

Obsah

  Mnoho ľudí sa obáva tukového tkaniva na tvári alebo v inej časti tela (napríklad na hlave, krku, ramene alebo iných). Nie každý však vie, že liečba takýchto ochorení sa musí začať čo najskôr, pretože lipómy sa môžu zväčšovať a spôsobovať bolesť, nehovoriac o nepríjemnom estetickom vzhľade. Existuje mnoho spôsobov, ako sa zbaviť patológie: drogy vo forme mastí, ľudových liečivých prípravkov, kozmetických procedúr. V extrémnych prípadoch je potrebná operácia.

  Masti a krémy na liečbu lipómov

  Ako liečiť bábiku, môže určiť iba odborník.

  Zohľadňuje sa veľkosť nádoru. S malými rozmermi predpisujú lipómy použitie masti Vishnevského, masti Ichthyolova, balzamu Zvezdochka, masti Vitaon. Od týchto fondov by ste, samozrejme, nemali očakávať rýchly účinok. Okrem toho nie sú vždy účinné.

  Masť Vishnevsky, napriek jej špecifickému zápachu, je schopná bojovať proti lipómom. Zloženie liečiva obsahuje špeciálnu látku s antiseptickým účinkom - xeroform, ktorý sa dobre vyrovnáva s bakteriálnymi infekciami. Medzi účinné látky patrí breza a dechtový olej. Prvý pomáha zlepšovať mikrocirkuláciu krvi v postihnutých tkanivách, druhý pomáha rýchlo dodávať prospešné látky lieku do lipómových buniek.

  Masť sa musí na postihnuté miesta nanášať v hrubej vrstve, ktorá je navrchu pripevnená pomocou pásky. Kompresia vydržípočas 10-12 hodín. Z tohto dôvodu je lepšie uložiť ho v noci. Celková doba liečby závisí od veľkosti novotvaru. Ak má lipóm priemer až 0,7 cm, trvanie liečby môže dosiahnuť 3 až 4 dni, ak je viac ako 0,7 cm - až 7 dní.

  Rovnako účinným prostriedkom je masť Ichthyolu, ktorá má antiseptické a protizápalové účinky. Môže byť použitý pri liečbe tukového tkaniva lokalizovaného v ktorejkoľvek časti tela (na oku, pere, paži a ďalších oblastiach). Aktívne zložky liečiva zmäkčujú dermis, čo im pomáha rýchlo vstúpiť do buniek pokožky. Trvanie liečby je 1 - 2 týždne. Masť naneste na lipóm silnou vrstvou a fixujte pomocou pásovej pomôcky navrch (10 - 12 hodín).

  Vishnevsky masť je liečivo účinné pri liečbe kožných patologických stavov vrátane porúch

  .

  Ďalším liekom vhodným na liečbu lipómov je masť Vitaon. Zloženie liečiva obsahuje iba prírodné látky: olejovitý extrakt z ruží, borovicových púčikov, mäty piepornej, paliny, paliny sv. Jána, rebríčka a ďalších, masť má liečivý a analgetický účinok. Aplikujte ho na novotvar dvakrát denne. Je potrebné poznamenať, že pri vysokom riziku alergických reakcií je takýto nástroj zakázaný, ako aj počas tehotenstva, dojčenia.

  Balzam Zvezdochka sa vyrába na základe éterických olejov: gáfor, eukalyptus, mäta pieporná, klinček, ako aj vazelína a škorica. Tiež vkompozícia obsahuje včelí vosk a mentol, ktorý má analgetický účinok. Nástroj namazáva zapálenú sviečku na tele alebo na inom mieste dvakrát denne. Neodporúča sa používať balzam počas laktácie as precitlivenosťou na zložky.

  Kozmetologické procedúry

  Návštevu kozmetika môžete vyliečiť v ktorejkoľvek oblasti (umiestnenej na tvári, za ušami, na ramene alebo v iných). Špecialista môže navrhnúť injekčné odstránenie nádoru. Počas procedúry sa tesnenie prepichne tenkou ihlou a do nej sa zavedie liečivo. Droga účinkuje 1 až 2 týždne, čo má rozhodujúci vplyv na lipóm.

  Ďalšou kozmetickou technikou je vystavenie vysokofrekvenčným vlnám. Pri zákroku sa používa špeciálny prístroj, z ktorého vychádza vysokofrekvenčné žiarenie, konkrétne zamerané na novotvar. Potom je lipóm ľahko odstrániteľný. Výsledný materiál sa podrobí histologickému vyšetreniu. Medzi výhody tejto liečby patrí neprítomnosť pooperačných švov, krátkodobá rehabilitácia a absencia bolesti počas procedúry.

  Jedným z účinných spôsobov liečby je injekčná terapia

  .

  Alternatívou k vyššie uvedeným metódam je laserová terapia, ktorá je tiež bezpečná a účinná. Nádor je ovplyvnený laserovými lúčmi vychádzajúcimi zo špeciálneho prístroja. V tomto prípade nenastáva poškodenie zdravých tkanív.

  Odporúčame vám prečítať si: Ako odstrániť wen doma

  Ďalším kozmetickým spôsobom na odstraňovanie mäsa je chemický peeling, ktorý sa vykonáva pomocou prírodných alebo syntetických zložiek. Ktorákoľvek zo zlúčenín je schopná preniknúť hlboko do postihnutej oblasti, čím prispieva k zlepšeniu štruktúry kože a zníženiu aktivity zápalu. Napriek vysokej účinnosti postupu má mnoho kontraindikácií: tehotenstvo a laktácia, menštruácia, výskyt infekčného alebo vírusového ochorenia v tele, ako aj lipómová terapia u dieťaťa mladšieho ako 13 rokov a ďalších.

  Liečbu môžete liečiť elektrokoaguláciou. Táto technika má také výhody, ako je neprítomnosť zjazvenia po zákroku, neprítomnosť rizika poškodenia okolitých tkanív, možnosť rýchlej likvidácie tela. Počas manipulácie sa používa vysoko presné vybavenie, ktoré vám umožní odstrániť novotvar spolu s kapsulou, čím sa zabráni recidíve.

  Lipóm možno odstrániť tekutým dusíkom. Názov postupu je kryodestrukcia. Napriek zriedkavému účelu takejto liečby je vysoko účinná. Hlavnú výhodu terapie možno nazvať absenciou potreby ošetrenia oblasti po zákroku a pomerne rýchlym hojením ošetrených tkanív. Nevýhoda kryodestrukcie je však výrazná - existuje vysoké riziko potreby opätovného vedenia, po ktorom zostane viditeľná známka na koži.

  Ľudové lieky

  Liečbou doma môžu byť ľudové lieky. Môže to byť cibuľa a kalanchoe, z ktorých sa vyrábajú liečivé obklady, ako aj ďalšie prírodné zložky:

  • pozdĺžne rezať krídlo Kalanchoe a pripevniť miesto incízie k zapálenej oblasti a pripevniť ho pomocou pásovej pomôcky navrchu tak, aby komprimácia neklesla (postup sa vykonáva každý deň trikrát);
  • pečieme strednú cibuľu, potom nastrúhame mydlo pre domácnosť a zmiešame s nakrájanou cibuľou; výsledná hmota sa rozloží na postihnutú oblasť, pripevní sa navrch pomocou pásovej pomôcky (postup sa vykonáva denne 3-krát denne);
  • kyslá smotana, med, soľ sa zmiešajú v rovnakých pomeroch a výsledná kompozícia sa aplikuje na zapálenú oblasť (postup sa vykonáva trikrát denne);
  • zoberte slnečnicový olej a vodku, premiešajte v rovnakom objeme, navlhčite segment gázy vo výslednej zmesi a naneste na novotvar, pripevnite ho navrch lepiacou páskou (postup sa vykonáva trikrát denne);
  • maslo v objeme 50 g sa zmieša s 2 lyžicami. l. Šťavy a výsledná hmota sa nanesie na podložku, ktorá sa pripevní navrch pomocou pásovej pomôcky (postup sa vykonáva 1krát denne).

  Šťava z aloe je jedným z najúčinnejších spôsobov liečby lipómu

  .

  Mnoho ošetrujúcich lekárov odporúča používať sádlo a cesnak doma, na základe ktorého sa pripravuje masť: sádlo sa pomelie mlynčekom na mäso a cesnakom v pomere 2: 1, potom sa výsledná hmota 15 až 20 minút varí pri nízkej teplote. , Po ochladení produktnaneste na lipóm tenkou vrstvou, na vrch pripevnite listom kapusty a lepiacou omietkou. Tento postup sa vykonáva dvakrát denne.

  Chirurgia

  Chirurgické techniky sa používajú aj na liečbu veľkých a malých lipómov. Dnes existujú 3 metódy chirurgického zákroku:

  • minimálne invazívne, ktoré sú účinné pri malých novotvaroch (počas operácie urobte malý rez na lipóme, vyčistite jeho obsah, po ktorom je potrebné vziať lieky predpísané lekárom; účinnosť postupu do značnej miery závisí od skúsenosti lekára vykonávajúceho operáciu);
  • liposukcia - operácia spočívajúca v použití lipoaspirátora, ktorý nasáva obsah novotvaru (urobí malý rez na lipóme, cez ktorý sa zavedie trubica zariadenia; jedinou nevýhodou je kapsula nádoru);
  • radikálna operácia, počas ktorej špecialista urobí rez so skalpelom na novotvare a jeho ďalšie vyrezanie (táto technika sa používa na odstránenie malých a veľkých bradaviek; jedinou nevýhodou je zvýšené riziko komplikácií).

  Pred stanovením najúčinnejšieho chirurgického zákroku lekár predpíše úplné vyšetrenie (krvné testy, atď.).

  Najčastejšie predpisovanou operáciou je odstránenie brucha

  .

  Ako sa starať o lipóm po operácii

  Ak bol nádor odstránenýmal malú veľkosť, odborník predpisuje rehabilitačnú liečbu protizápalovými a vstrebateľnými maskami a obkladmi, v závislosti od typu pokožky. Pomôže to urýchliť hojenie tkanív a zabrániť vzniku negatívnych účinkov.

  Po odstránení veľkého tukového tkaniva sa na jeho mieste môže vytvoriť keloidná jazva, ktorá je tvorená spojivovým tkanivom. Tomu možno zabrániť špeciálnymi absorbovateľnými maskami a chemickými peelingmi na základe nízkej koncentrácie kyselín.

  Takéto opravné prostriedky tiež predpisuje špecialista. Príkladmi sú ázijská maska ​​Centella.

  Ak je takáto rehabilitačná terapia zanedbaná, jazvy a jazvy sa nedajú vyhnúť. V takýchto prípadoch sa na záchranu dostanú radikálnejšie postupy, napríklad laserová terapia alebo dermabrázia.