Ako rýchlo zbaviť blchy v dome

Obsah

  Keď sa krvotvorné blchy preplnia telom nešťastného zvieraťa, osídlia byty a domy ľudí. Kousnutie týchto hmyzov je veľmi bolestivé a nebezpečné. Blchy sa neuveriteľne rýchlo množia, takže za pár dní sa môžu naplniť celým bývaním. Keď si všimnete ich prítomnosť, musíte sa okamžite naučiť, ako sa zbaviť bĺch v súkromnom dome. Okrem toho sa postupom času vyberajú do jedla a pijú krv nielen psov a mačiek, ale aj ľudí.

  Čo je blšie a aké nebezpečné je

  Tieto informácie sú potrebné na zabezpečenie toho, aby blchy, nie chyby alebo kliešte, boli likvidované v dome alebo byte. Spôsoby boja proti rôznemu hmyzu sú rôzne. Ak urobíte chybu s vybraným nástrojom, riskujete stratu času a peňazí. Funkcie blchy:

  • Farba hmyzu sa mení od čiernej po svetlo pšeničnú hnedú.
  • Veľkosť tela nepresahuje 3,3 mm. Pomáha to odlíšiť blchy od bukov, ktoré dorastajú do 5 mm a sú viditeľné aj na diaľku.
  • Osobitný tvar tela. Ak sú chyby a kliešte sploštené zhora, blchy sa sploštia po stranách. Jeho telo je pokryté šupinami, ktoré vám umožňujú držať sa na rôznych povrchoch.
  • Schopnosť skočiť. Toto je najvýraznejšia rozlišovacia vlastnosť, pomocou ktorej môžete ľahko odlíšiť blchy od akéhokoľvek iného parazita.

  Po zistení, že práve tento hmyz je vo vašej domácnosti likvidovaný, neváhajte. Nie je to len estetika, pretože okolo bytu vyzerá hmyznaozaj strašidelné. Existujú aj iné dôvody, prečo sa týchto krvavých vreckoviek báť. Ich uhryznutie je bolestivé a potenciálne nebezpečné. V stredoveku, keď mestá umierali na mor a týfus, boli blchy nositeľmi infekcie. V súčasnosti neexistujú také vážne nevyliečiteľné infekcie, ale baktérie, ktoré vstupujú do krvného riečišťa v čase hryzenia, môžu vyvolať hnisanie a zápal rany.

  Kde hľadať hmyz v dome a byte

  Za domáci hmyz sa považujú tieto druhy blchy:

  • psie,
  • mačacie,
  • myši,
  • potkany,
  • ľudské.

  Každý hmyz žije na tele svojho „pána“. Je zdrojom potravy a bývania. Niekedy sa „presťahujú“ do svojich domovov kvôli trvalému pobytu. Vo vlnitom nábytku alebo koberčekoch nájdete kobercové blchy. Schovávajú sa v umelej hromade, akoby akoby vo vlasoch zvieraťa. Jedlo je krv domáceho zvieraťa (ak existuje) alebo človeka. Pretože výška skoku parazita nepresahuje 1,3 m, často si uhryznú nohy.

  Druhým druhom domáceho parazita sú blchy bielokaté alebo ľanové. Sú veľmi malé a žijú buď v posteli alebo v skrini so zloženou bielizňou. Pri výbere spôsobu prenasledovania je dôležité nezamieňať si ich so všami (ich veľkosť je väčšia a farba je svetlejšia). Nie je potrebné sa hádať o tom, kde sa paraziti dostali do domu. Môžu žiť na verande, v suteréne, v susednom byte. Blchy vstupujú do bytu jednoducho tak, že sa držia vašej nohy.

  Eliminácia blchy

  Prvá etapa: odstránenie parazitov u domácich miláčikov

  Akýkoľvek problém sa dá prekonať nezávisle a vylúčenie hmyzu nebude výnimkou. Blchy môžu byť vyprodukované v 3 etapách. Najprv musíte zachrániť domácich miláčikov pred "krvavými vreckami". Kamaráti zo štvornohých privádzajú do domu nenávidené parazity. Od začiatku jesene do novembra si na zviera nasaďte špeciálny blší obojok. Blchy sú aktívne v teplom období. Na trvalý obojok môžete kvapkať pár kvapiek levandule, eukalyptu alebo čaju (spracovanie mačacích obojkov je prísne zakázané).

  Zvieratá sa umyjú špeciálnym šampónom a potom vlnu nasiaknu odvarom rozmarínu (2 šálky čerstvých listov na liter vody, povarte najmenej 30 minút). Nevypláchnite vývar vodou, zviera by malo byť suché. Procedúra sa najlepšie vykonáva v teplom slnečnom dni, aby pes alebo mačka nezachytili prechladnutie. Ak paraziti s mocou a hlavný „skok“ na svojho domáceho maznáčika, kúpte si špeciálny elixír na trenie kohútika. Nezabudnite umyť posteľ domáceho maznáčika.

  Druhá fáza: kapitálové čistenie

  Kapitálové čistenie domu. Udalosť môže trvať celý deň, je to však nevyhnutné opatrenie. Podlahy, police skriniek, podlahových dosiek, nábytku a rímsov sa musia umývať navlhčenou textíliou. Koberce dôkladne vysajte (najlepšie pomocou vysávača) a dostaňte sa na najprístupnejšie miesta. Postavte stranou pohovky a nábytok, pretože domáce blchy preferujú tienisté a chladné miesta. Pred čistením kobercov dôkladne posypte sódou alebo soľou. To zabíja položené vajcia.

  Venujte osobitnú pozornosť kuchyni: všetko jedlomusí byť vyčistený v chladničke a chlieb a iné výrobky ponechané na stole by mali byť skryté vo vzduchotesných obaloch. Postele, koberce, plyšové hračky, matrace, prikrývky na postele sa odosielajú do umývania. Aby sa veci udržali v teple, je vhodné ich sušiť na priamom slnečnom svetle. Nezabudnite vysávať pohovky a kreslá.

  Tretia etapa: insekticídy

  Tretia etapa je najviac zodpovedná. Výber insekticídov schválených na použitie doma by sa mal prediskutovať s odborníkom. Najobľúbenejšie prostriedky:

  • Raptor. Najnebezpečnejšia látka, ktorá nemá štipľavý zápach. Insekticíd je rovnomerne rozprašovaný po celom byte, osobitná pozornosť je venovaná ťažko prístupným miestam (praskliny, soklové lišty, trhliny).
  • Ríša 20. Toto je nemecký výrobok. Ak hľadáte lacnejší analóg, môžete si kúpiť ruskom vyrobený insekticíd s názvom Gett. Tento nástroj sa považuje za šetrný k povrchom nábytku. Nemá zápach.
  • Chlorpimirac. Silný insekticíd určený na šikanovanie chrobákov z Coloradu. Používajte s mimoriadnou opatrnosťou v byte. Keďže látka je na povrchu nábytku dlhšie ako 2 hodiny, môže zanechávať matné biele škvrny.
  • Sinusan. Neprístupný nástroj, ktorý sa používa pri profesionálnej kontrole škodcov. Má výraznú chemickú vôňu, ale vykazuje vynikajúce výsledky v boji proti blchám.
  • ​​
  • Biorin. Profesionálny nástroj. Použite tošpeciálne služby kontroly škodcov na hromadné vyhladzovanie hmyzu pri vchode alebo v suteréne domu.

  Po spracovaní priestorov niektorou z uvedených príprav je potrebné opustiť dom najmenej 2 hodiny. Po návrate nechajte miestnosti asi na hodinu vetrať a otvorte všetky okná. Postup úpravy chemikálií v priestoroch sa musí zopakovať po 14 dňoch. V tomto bode môže rásť nová generácia parazitov.

  Pri použití tradičných metód

  Na odstránenie blchy navždy nie je potrebné používať silné insekticídy. Môžete robiť jemnejšie ľudové lieky.

  1. Namiesto insekticídov je možné okolo domu striekať odvar citróna. Jedno ovocie sa nakrája na tenké plátky a privedie sa k varu v jednom litri vody. Jednu noc by sa mal vývar naplniť. Takýto nástroj má dobré recenzie.
  2. Rastlinný prášok a kyselina boritá. Absolútne akýkoľvek rastlinný prášok. Zmes sa pripraví v pomere 1: 1. Výsledný prášok nalejte do tenkej vrstvy na koberce, nábytok, lôžko pre domáce zvieratá. Po dobu 24 hodín je lepšie opustiť ošetrenú miestnosť, a keď prídete domov, vysajte všetky koberce a pošlite plachty a prikrývky do práčky. Tento nástroj pomáha uniknúť z bĺch.
  3. Pasca na umývacie prostriedky a vodu. Nalejte vodu do širokých platní a prikvapkajte do nej 50 ml kvapaliny na umývanie riadu. Takáto zmes je fatálna pre chyby, nemôžu vyskočiť z taniera. Dosky položte na podlahu a potom zapnite lampu (toprilákať hmyz).
  4. Cedar piliny. Nájdete ich v obchodoch so zvieratami. Voňavé drevené piliny posypte podlahou, na parapetoch, za skrinkami a čalúneným nábytkom. Príjemná ihličnatá aróma je škodlivá pre chyby. Toto je najpríjemnejší a najjednoduchší spôsob, ako loviť blchy doma.

  Neprepadajte panike, ak sa v byte alebo dome nachádzajú „nepozvaní hostia“. Existuje veľa spôsobov, ako sa vysporiadať so škodlivými „prepojkami“. Stačí postupovať iba jeden deň a kryt bude čistý a chránený.