Ako rýchlo vytiahnuť štiepku

Štiepka je fragment kovu, skla alebo dreva. Vniknutie do pokožky dokonca povrchne spôsobuje veľmi nepríjemné bolestivé pocity. Nielenže narúša a bolí, ale môže spôsobovať panicíriu, takže je dôležité čo najskôr vytiahnuť triesku.

Cudzí predmet je dobre viditeľný a ak je po ruke alkohol, kliešte, ihla. Potom je veľmi rýchlo vyriešená úloha, ako odstrániť triesku. Bolestivé miesto a náradie je potrebné dezinfikovať, štiepku ihlou odrezať, ak leží vo vodorovnej polohe, alebo ju uchopiť kliešťami, ak je v šikmom uhle, a odstrániť ju.

Je zvláštne, že je oveľa ľahšie vytiahnuť hlbokú štiepku ako plytkú. Pretože sa stáva, že to nie je viditeľné, najmä ak malé tŕne rastliny uviaznu v prstoch. Alebo horšie je, že pod nechtom bola časť niečoho neznámeho a bolí to naozaj. Napríklad v prírode pravdepodobne nemáte k dispozícii správne nástroje. U detí je tiež ťažké odstrániť triesky - plačú, majú strach a nedávajú správny pohľad na ranu, nenechávajú sa liečiť.

Užitočné tipy

Aby ste tomu zabránili, musíte sa najprv upokojiť (upokojiť, rozptýliť dieťa). Musíte sa veľmi rýchlo pokúsiť vytiahnuť štiepku dieťaťa pinzetou alebo špendlíkom (mal by byť vždy na oblečení), aby nemal ani strach. Ak to zlyhá, je lepšie poradiť sa s lekárom, pretože v panike môžu deti situáciu zhoršiť, najmä ak je zranenie vážne.

Nikdy nie je potrebné drvené miesto rozdrviť, aby sa štiepka nevtlačila hlbšie do mäkkého tkaniva.
Nepokúšajte sa vytiahnuť štiepku špinavými rukami, aj keď sa zdá, že je tak blízko, aby nespôsobila infekciu, musíte najskôr odstrániť prach a nečistoty.

Venujte pozornosť ihličiam rastlín, môže sa zdať, že chytením klobúka odstráni ihlu. V skutočnosti môže byť jej hĺbka väčšia, ako sa zdá. Okrem toho sa môže odlomiť a potom štiepenie, napríklad v hĺbke 1 cm v mäkkých tkanivách, spôsobí veľa problémov.

Ak nie je možné odstrániť štiepku pod nechtom, existuje dôvod na návštevu lekára, pretože je nepravdepodobné, že ju budete môcť odstrániť sami. Existuje tiež riziko infekcie.

Ak bola štiepka odstránená a dostala sa hlbšie ako horné vrstvy pokožky (v tomto prípade bude krv), rana sa musí dezinfikovať alkoholom, vodkou, peroxidom vodíka alebo aspoň soľným roztokom.

Ak náhle nebolo možné štiepku vytiahnuť z prsta, nie je potrebné namazať bolestivé miesto farbivom: zelenou farbou, jódom. Pretože to môže skryť triesku. Potom nebude malá črepina viditeľná.

Od života

Malé chrbtice, ktoré vstupujú do kože prstov, dlaní, chodidiel nie hlbšie ako 1 - 2 mm, nie sú takým problémom (s dobrou imunitou). Ak nemôžu byť vytiahnuté (nie sú viditeľné), potom po 3 až 5 dňoch samy odídu - horná vrstva rohovky sa obnoví. Túto aktualizáciu môžete urýchliť naparovaním a čistením. Je pravda, že po celú dobu budú rany bolestivé, ale rýchlo prebehnú. Zmäkčenie pleti olejmi zmierni stav.

Kedysi dávnojeden známy narazil na svoj zostup z hory a chytil tŕnistého kríka, aby vyrovnal rovnováhu. Potom bola štiepka v dlani viac ako 50 rokov. Bolo by nereálne vytiahnuť ich von. O týždeň neskôr všetko šlo. Ruky pravidelne namazával olejom.

Spôsoby bezbolestného odstránenia

Bez ihly je možné štiepku odstrániť lubrikáciou rany ichtyolickou masťou a pokrytím lepiacou páskou. O deň neskôr vyjde sama, keď odstránite obväz. Mimochodom, táto metóda je vhodná pre tých, ktorí majú štiepku aj pod nechtom, ak je malá.